Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začínáme s PalmOS (4) - Psaní a zadávání znaků

aktualizováno 
Při psaní je nutné se řídit určitými pravidly psaní znaků, v dnešní části se dozvíme jak efektivně psát, jak vůbec psát a další užitečné tipy.

Graffiti - zapisování pomocí tužky

Hlavním prvkem PDA zařízení Palm je jeho schopnost zapisovat data do jednotlivých aplikací pomocí tužky a speciálních znaků, které se velmi podobají běžným znakům. Sadě těchto znaků se říká Graffiti. Operační systém PalmOS obsahuje speciální algoritmy, které umí rozpoznat vámi zadané znaky a převedou je na klasický text, čísla a speciální znaky. Zapisování znaků Graffiti je velmi intuitivní, přesto však vyžaduje určitý cvik, který si osvojíte zhruba během několika dnů, a poté se pro vás Graffiti stane naprosto běžnou záležitostí ovládání a psaní znaků.

 • Základní princip psaní znaků Graffiti

Abyste si mohli vyzkoušet první kroky při psaní Graffiti, musíte si otevřít nejlépe aplikaci Poznámky, kde si vytvořte nový záznam:

1) Spusťte aplikaci Zápisník (Memo Pad) tak, že stisknete na čelním panelu Palmu tlačítko s obrázkem bloku s tužkou.

2) Ukažte tužkou na tlačítko New, tím vytvoříte nový záznam v aplikaci Zápisník.

Každý znak Graffiti je vyjádřen grafickým tahem tužkou, který musíte provést, aby se vám na displeji zobrazil ten správný znak. Každý tah tužkou musí někde začínat a někde končit. Začátek je u každého znaku vyznačen černou tečkou. Tento začátek je místo, kde se poprvé dotkne tužka plochy pro psaní Graffiti, odtud bez zdvihnutí tužky začínáte psát - "kreslit". Každý tah také končí, a proto, až dokončíte tah jednoho znaku, zdvihněte tužku. Tahy jsou zpravidla nepřerušené a provádí se bez zdvihnutí tužky. Výjimku tvoří jen několik málo znaků, které se píší dvěma tahy. Např. znak "X".

U Graffiti se rozlišuje psaní písmen a psaní čísel. Proto je plocha Graffiti rozdělena na dvě části. Část vlevo je větší a je určena pro psaní písmen, část vpravo je určena pro psaní čísel. Rozdělení plochy je provedeno opticky malými trojúhelníčky při horním a dolním okraji této plochy.

 

Tipy pro lepší psaní a rozpoznávání znaků

 • Chytněte si tužku přirozeně do ruky jako běžnou tužku. Nedržte ji křečovitě, ruka se brzy unaví, a pak jste sváděni k používání většího tlaku na tužku.

 • Na tužku příliš netlačte, časem zjistíte, že není potřeba velká síla, a vše budete provádět zcela automaticky.

 • Znaky pište kolmo na dotykovou plochu Graffiti.

 • Pište zásadně co největší znaky, urychlí se tím rozpoznávání.

 • Znaky zadávejte přirozenou rychlostí. Při příliš pomalém psaní znaků může dojít k chybnému rozpoznání potřebného písmena nebo čísla.

 • Častým používáním organizéru Palm může dojít k na první pohled neznatelnému znečištění plochy pro psaní Graffiti. Stačí malé nečistoty, které se dostanou mezi vlastní hrot tužky a displej. Proto dbejte, aby displej byl řádně vyčištěn. Nikdy nepoužívejte žádné agresivní čističe. Postačí kousek vaty nebo bavlněný hadřík. Ve většině případů suchý či namočený v mýdlové vodě.

 

Psaní velkých písmen pomocí Graffiti

Pomocí Graffiti můžete zadávat i velká písmena. Graffiti také obsahují proceduru nazvanou Smart Shifting, která automaticky aktivuje psaní velkého prvního písmena u nové položky v aplikaci. To jste si mohli sami všimnout. Stejně jako na počítači, i u PalmOS existují dva režimy pomocí nichž můžete psát velká písmena.

 • Caps Shift (Capitals Shift)

Tento režim můžete s výhodou použít tam, kde potřebujete uprostřed textu zadat velké písmeno. U jmen osob, začátku další věty atp.

1) Proveďte tah tužkou od spodního okraje textové části plochy pro psaní Graffiti směrem k její horní části.

2) Pokud jste zadali znak pro aktivaci režimu Caps Shift správně, zobrazí se vám v pravém dolním rohu displeje obrázek šipky směřující nahoru.

Po napsání písmena se režim Caps Shift automaticky vypne. Pokud tedy chcete napsat dvě velká písmena za sebou, musíte tento režim při psaní druhého znaku opět aktivovat nebo použít Capitals Lock.

 • Caps Lock (Capitals Lock)

V tomto režimu jsou psána trvale velká písmena.

1) Proveďte tah tužkou podle obrázku, dvakrát vedle sebe od spodního okraje textové části plochy pro psaní Graffiti směrem k její horní části.

2) Pokud jste zadali znak pro aktivaci režimu Caps Lock správně, zobrazí se vám v pravém dolním rohu displeje obrázek přerušené šipky směřující nahoru.

3) Pro skončení tohoto režimu musíte do plochy napsat znak pro aktivaci Caps Shift.

 

Psaní čísel pomocí Graffiti

Psaní čísel je stejné jako psaní textu, ale s tím rozdílem, že číslice se zadávají v pravé části plochy pro psaní Graffiti.

 

Psaní interpunkce a značek pomocí tečkového Shiftu

Některá interpunkční znaménka nebo značky, které můžete používat, nelze napsat běžným způsobem. Proto musíte před jejich psaním aktivovat tzv. tečkový Shift, který zapne režim pro psaní této skupiny speciálních znaků.

1) Tečkový Shift aktivujete tak, že napíšete tužkou do plochy pro psaní Graffiti tečku.

2) Pokud jste zadali znak pro aktivaci tečkového Shiftu správně, zobrazí se vám v pravém dolním rohu displeje obrázek velké tečky.

 • Aktivace symbol Shiftu

Pro psaní symbolů je další “shift” režim.

1) Symbol Shift aktivujete tak, že kdekoliv do plochy pro psaní Graffiti napíšete znak obráceného lomítka. (Z levého horního do pravého dolního rohu).

2) Pokud jste zadali znak pro aktivaci symbol Shiftu správně, zobrazí se vám v pravém dolním rohu displeje obrázek obráceného lomítka.

Pro výuku a procvičení tahů Graffiti existuje hra, která se jmenuje Giraffe. V této hře padají znaky z horní části displeje a psaním se tyto znaky mažou. Cílem je smazat co nejvíce znaků tak, aby se žádný nedotkl země.

 

Použití klávesnice On-Screen

Standardně se zapisují data pomocí Graffiti. Klávesnice On-Screen je speciální prostředek pro zapisování znaků do Palmu. Klávesnici On-Screen aktivujete, pokud ve spodní části Graffiti plošky ťuknete tužkou na tečku se znaky abc. Pokud aktivujete klávesnici On-Screen, můžete zadávat znaky ukazováním tužkou na jednotlivá písmena, jako když píšete na normální klávesnici. Pokud máte aktivovánu klávesnici On-Screen, nemůžete používat pro zadávání dat znaky Graffiti . Pokud chcete tuto klávesnici opustit, stiskněte Done.Klávesnice On-Screen má tři módy:

 1. Klasická klávesnice abc
 2. Numerická klávesnice 123
 3. Mezinárodní klávesnice Int‘l

 

Používání zkratek (ShortCuts)


Znaků Graffiti můžete využít i pro vytváření zkratek. Pod slovem zkratka si lze u Graffiti představit asi následující. Pokud často píšete jedno a totéž slovo, můžete si místo tohoto slova nadefinovat pouze několikapísmennou zkratku. Pokud tuto zkratku uvedete za speciálním znakem pro aktivaci zkratky, pak se místo zkratky zobrazí v textu potřebné slovo.

 

 
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Bojíte se smartphonů? Pak je tu jeden speciálně pro vás

Seniorské mobily Doro

Společnost Doro uvedla na český trh tři nové mobilní telefony určené tradičně pro méně zkušené uživatele. Mezi novinky...

Xiaomi chce být jedničkou. Tímto modelem útočí na konkurenci cenou

Xiaomi Redmi 5 Plus

Do redakce nám dorazila jedna z novinek od Xiaomi představených před koncem loňského roku. Už tehdy se o příchodu...

Tyto smartphony si budete kupovat na jaře. Zatím jsou tajné

Samsung Galaxy S9 a S9+

Na blížícím se veletrhu MWC v Barceloně se představí spousta mobilních novinek. A ty, které „nepřijedou“ do Barcelony,...Najdete na iDNES.cz