Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začínáme s PalmOS (12) - Nastavení (Prefs) - dokončení

aktualizováno 
Jelikož nastavování veškerých dat a výpis jednotlivých menu je dosti obšírný, následuje dnes již dokončení trilogie předešlých článků o Nastavení (Prefs).

 • Connect (Spojení)

Jakmile máte nastaveny výše uvedené parametry, můžete vyzkoušet spojení se zvolenou sítí nebo službou. Nezapomeňte, že některé aplikace pro Palm, jako například WWW prohlížeč, terminál nebo další e-mailové aplikace, potřebují před svým spuštěním nejprve navázat spojení. Ukažte tužkou na tlačítko Connect. Pokud máte všechny parametry nastaveny správně, dojde k připojení na telefonní linku, vytočení telefonního čísla, navázání spojení protějším modemem, ověření identifikačních a autorizačních údajů a následně ke spojení.

 • Zrušení spojení

Během spojení můžete mít spuštěny některé aplikace. Proto se musíte nejprve dostat do okna Preferences pro nastavení sítě (Network).

1) Ukažte tužkou na ikonu manažeru aplikací. Zobrazí se seznam aplikací.

2) Najděte ikonu aplikace Nastavení a ukažte na ni tužkou. Zobrazí se okno Preferences.

3) Ukažte tužkou na šipku v pravém horním rohu. Zobrazí se seznam možných skupin nastavení.

4) Vyberte si skupinu Network. Pokud je spojení stále aktivní, ukažte tužkou na tlačítko Disconnect. Tím přerušíte spojení.

 • Details (Detailní informace nutné pro připojení k síti nebo službě)


Pokud chcete používat Palm jako nástroj pro připojení k Internetu nebo jiné síti používající protokol TCP/IP, musíte provést nastavení ještě několika dalších parametrů, nutných pro správný a bezchybný přenos dat. V okně Preferences ve skupině Network ukažte na tlačítko Details. Zobrazí se okno Details.

 • Connection type (Typ spojení)

1) Ukažte tužkou na šipku za popiskou Connection type. Zobrazí se seznam se třemi způsoby spojení:

  • PPP - Point-to-Point Protocol
  • SLIP - Serial Line Internet Protocol
  • CSLIP - Compressed Serial Line Internet Protocol

2) Vyberte PPP. Pokud nebude navázáno spojení, kontaktujte ISP nebo správce sítě, ke které se připojujete, a zeptejte se ho na používaný protokol.

 • Idle timeout (Nastavení doby nečinnosti)

Tento parametr nastaví, jak dlouho bude Palm čekat před ukončením spojení s ISP nebo se sítí, ke které jste připojeni, pokud ukončíte práci s aplikací využívající TCP/IP protokol.

  • Immediate (okamžitě)

Palm přeruší spojení, když přepnete z aplikace používající TCP/IP protokol do jiné aplikace.

  • 1 minute

Palm bude čekat 1 minutu, než přepnete do jiné aplikace. Pokud tak do jedné minuty neučiníte, přeruší spojení, když přepnete z aplikace používající TCP/IP protokol do jiné aplikace.

  • 2 minute

Palm bude čekat 2 minuty, než se přepnete do jiné aplikace. Pokud tak do dvou minut neučiníte, přeruší spojení, když přepnete z aplikace používající TCP/IP protokol do jiné aplikace.

  • 3 minute

Palm bude čekat 3 minuty, než přepnete do jiné aplikace. Pokud tak do třech minut neučiníte, přeruší spojení, když přepnete z aplikace používající TCP/IP protokol do jiné aplikace.

  • Power Off (Doporučeno)

Palm přeruší spojení teprve tehdy, až Palm vypnete nebo se vypne sám po nastavené prodlevě, nastavené v AutoPower Off.

 

 • Query DNS (Dotázat se na IP adresy DNS serverů)

Pro vyhledávání serverů podle jména na Internetu potřebujete zadat do Palm IP adresy alespoň dvou DNS (Domain Name System) serverů. DNS servery obsahují databázi jmen serverů a počítačů připojených k Internetu a jejich odpovídajících IP adresy. Tyto DNS servery pak na základě vámi zadaného jména počítače najdou jeho odpovídající IP adresu. Pokud zatrhávací pole aktivujete, tj. ukážete na něj tužkou, bude Palm vyžadovat IP adresy DNS serverů od počítače, ke kterému se připojujete. Zpravidla se toto zatrhávací pole neaktivuje a jména DNS serverů se zadávají ručně. IP adresa serveru se skládá ze čtyř čísel, z nichž každé musí být v rozsahu od 0 do 255. Tato čísla jsou mezi sebou oddělena tečkou. Každý počítač připojený k Internetu má IP adresu, která je unikátní a v síti se neopakuje. IP adresy DNS serverů vám sdělí váš systémový správce.

 • Zadání IP adresy Primary DNS serveru

1) Ukažte tužkou za popisku Primary DNS do místa určeného pro zapsání prvního ze čtveřice čísel IP adresy. Napište toto číslo podle vzoru, který vám dal váš ISP.

2) Takto pokračujte pro další tři čísla, až vyplníte celou IP adresu.

 • Zadání IP adresy Secondary DNS serveru

1) Ukažte tužkou za popisku Secondary DNS do místa určeného pro zapsání prvního ze čtveřice čísel IP adresy. Napište toto číslo podle vzoru, který vám dal váš ISP.

2) Takto pokračujte pro další tři čísla, až vyplníte celou IP adresu.

 • IP Address Automatic (Automatické přiřazení IP adresy)

Jakmile se připojíte pomocí Palma k Internetu, stáváte se jeho součástí a rovněž vašemu PDA musí být přiřazena IP adresa. ISP dostane přidělenu skupinu IP adres. Jakmile se na jeho server připojíte, váš Palm automaticky obdrží jednu IP adresu z této přidělené skupiny. Tato IP adresa si přiřazuje pouze dočasně a po vašem odpojení od serveru ISP může být zase přidělena někomu jinému. Stejně tak pokud se připojíte znovu, můžete mít úplně jinou IP adresu než při prvním připojení. Ukažte tužkou na zatrhávací pole s popiskou IP Address Automatic, aktivujte ho (doporučeno).

1) Pokud deaktivujete toto nastavení, zobrazí se pod touto popiskou řádek pro zadání konkrétní IP adresy vašeho Palma.

2) Zde zadejte IP adresu svého Palma. Ta se skládá ze čtyř čísel, z nichž každé musí být v rozsahu od 0 do 255. Tato čísla jsou mezi sebou oddělena tečkou. Toto nastavení můžete použít, pokud používáte Palm v lokální síti s TCP/IP protokolem. IP adresu svého Palma si vyžádejte od správce, který zajistí, aby nedošlo k jejich dublování, nebo-li sdílení jedné adresy více uživateli.


 • Login script (příkazový soubor pro přihlášení)

Login script není nic jiného než sada příkazů sloužících pro výměnu informací při spojování vašeho PDA a vzdáleného počítače.

Login script se vytváří pouhým vybíráním posloupnosti příkazů a zadáváním jejich parametrů. Pokud Váš ISP vyžaduje, abyste pro připojování používali login script, vyžádejte si od něho obsah tohoto login scriptu. Různé systémy ISP vyžadují také různé login scripty.

 

 • View Log /V (Záznam připojení)

Zobrazí vám obrazovku monitorující připojení k síti nebo službě v časovém průběhu.

 • Owner (Majitel)

Zde můžete napsat jméno, příjmení, adresu nebo jakýkoliv kontakt na Vás jako majitele tohoto Palma. Tyto informace se zobrazí při zapnutí Palma, pokud jste ho vypnuli pomocí funkce Turn Off & Lock Device v aplikaci Security (Zabezpečení).

1) Ukažte tužkou na tlačítko Unlock. Zobrazí se okno Unlock Message, ve kterém jste požádáni o zadání hesla pro změnu těchto informací.

2) Napište heslo, které jste zadali v aplikaci Zabezpečení.

3) Jakmile ho správně zadáte, zobrazí se na displeji řádky a vy můžete informace o majiteli měnit.


 • Zkratky - Automatické nahrazování (ShortCuts)

ShortCuts je velmi zajímavá funkce pro vytváření zkrácených výrazů, které můžete s výhodou využít při zadávání velmi často opakovaných nebo dlouhých slov v textu. V okně ShortCut Preferences můžete tyto zkratky nadefinovat, měnit nebo smazat. Dají se vytvořit pouze dočasně, pokud víte, že budete do Palma zapisovat nějaký delší text s opakujícími se slovy nebo slovními spojeními.

 

 • Okno ShortCut

Vytvořené zkratky můžete využít ve všech interních aplikacích Palm a jsou během operace HotSync zálohovány na PC.

 • New (Vytvoření nové zkratky)

1) V okně ShortCuts Preferences ukažte na tlačítko New v levém dolním rohu displeje. Zobrazí se okno ShortCut Entry.

2) Do řádku pod popiskou ShortCut Name zadejte písmena (zkratku), po kterých aktivuje zobrazení zvoleného často opakovaného textu.

3) Nyní ukažte tužkou na první řádek pod popiskou ShortCuts Text. Na tyto řádky zapište text, který se má objevit po zapsání zkratky. Pokud píšete souvislý text, určitě budete potřebovat, aby se za každým slovním spojením vložila automaticky mezera, oddělující vkládané slovní spojení od dalšího textu. Pokud použijete jakoukoliv nadefinovanou zkratku, za vloženým textem se tato mezera automaticky vytvoří.

4) Jakmile máte zkratku nadefinovanou, ukažte tužkou na tlačítko OK.

 • Oprava zkratky (Edit)

1) Ukažte tužkou na zkratku, jejíž definici chcete opravit.

2) Ukažte tužkou na tlačítko Edit. Zobrazí se okno ShortCut Entry, ve kterém si můžete definici zkratky opravit.

3) Jakmile máte zkratku opravenou, ukažte tužkou na tlačítko OK.

 • Smazání zkratky (Delete)

1) Ukažte tužkou na zkratku, jejíž definici chcete opravit.

2) Ukažte tužkou na tlačítko Delete.

3) Jste dotázáni, zda chcete zkratku opravdu smazat či nikoliv. Ukážete-li tužkou na tlačítko Yes, bude zkratka smazána. Ukážete-li na tlačítko No, zůstane zachována.

 

 • Speciální zkratky

V Palmu je již několik zkratek předdefinováno. Jsou uvedeny v hranatých závorkách. Tyto vkládají do textu místo zkratky speciální proměnné údaje.

- ds - [Date Stamp]

Tato zkratka je určena pro vkládání aktuálního datumu do textu.

- dts - [Date and Time Stamp]

Tato zkratka je určena pro vkládání aktuálního datumu a času do textu.

- ts - [Time Stamp]

Tato zkratka je určena pro vkládání aktuálního času do textu.Témata: Palm, Li Na, TCP/IP

Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Xiaomi chystá smartphone s periskopem. Budeme si na to muset zvykat

Xiaomi Mi Mix 2S

Čas pro představení nové generace bezrámečkového xiaomi se pomalu naplňuje, model Mi Mix 2 totiž firma představila již...

Honor chystá smartphone za 33 000 korun. Bude mít logo nejdražších aut

Honor Mate 10 Rolls Royce

Čínští výrobci smartphonů potřebují udělat pořádnou díru do světa. Pomoci jim k tomu má spolupráce se slavnými...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Najdete na iDNES.cz