Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začal další boj o ceny propojení

aktualizováno 
Začalo další kolo bojů o cenu za propojení pevných a mobilních sítí. Tentokrát na jedné straně barikády stojí Eurotel a RadioMobil, na druhé straně ČTÚ. Ten má tichou podporu Českého Telecomu a Oskara.

Mezi RadioMobilem s Eurotelem a Českým telekomunikačním úřadem se rozhořel boj o to, kolik bude stát volání z mobilního telefonu. Šéf ČTÚ David Stádník totiž navrhl snížení cen za propojení mezi mobilními sítěmi zhruba na polovinu současného stavu. Z deseti korun, které dnes průměrně zaplatí volající, jde zhruba sedmdesát procent - tedy sedm korun - do kapes provozovatele mobilní sítě. Telekomunikační úřad chce, aby to byly pouhé tři koruny.

Poplatky za propojení do mobilní sítě už před časem sám o sobě snížil Český Telecom a navrhl to i telekomunikačnímu úřadu. Nabídkou levnějších hovorů na mobily se Telecom snaží zastavit odliv zákazníků k mobilním telefonům. Smlouvu o propojení za nižší cenu už podepsal s Českým Mobilem. S Eurotelem a RadioMobilem zatím dohodu o propojení kvůli této ceně neuzavřel. Rozhodnout tedy musí telekomunikační úřad. "Již současný poplatek, který požaduje RadioMobil za propojení do své mobilní sítě, je nižší než obvyklá úroveň u ostatních evropských operátorů. Neexistují důvody, proč by tento poplatek měl být stanoven na polovině evropské úrovně," tvrdí generální ředitel RadioMobilu Roland Mahler.

K ceně dospěl ČTÚ jednoduše. Vzal přiměřené náklady a zisk a ostatní výdaje do nich nepočítal. Tím úřadu z výpočtu ceny za propojení vypadly obchodní náklady, tedy i marketingové, z nichž Eurotel a RadioMobil dotují mobilní telefony. RadioMobil tvrdí, že pokud by přistoupil na nové ceny za propojení, musel by okamžitě přestat nabízet dotované telefony. Z nabídek mobilních operátorů by tak zmizely přístroje za korunu a podobně. Přitom původně v licenci poskytování telefonních přístrojů za zvýhodněnou cenu bylo podmínkou. Dotování cen mobilních telefonů však bylo podle úřadu v počátku myšleno jako impulz pro jejich větší rozšíření. Eurotel se zatím nechce podle svého mluvčího Jana Kučmáše veřejně vyjadřovat.

Zástupci obou firem si však celý týden podávají na telekomunikačním úřadě dveře. "Jednání pokračují a nebyla ukončena. Nepovažuji proto za vhodné a seriózní, aby se k průběhu jednání kdokoliv veřejně vyjadřoval," říká šéf ČTÚ David Stádník s tím, že rozhodnutí by mělo padnout v nejbližší dnech. Na odstranění dotovaných mobilních telefonů již nějaký čas pracuje také Evropská unie. Pro regulátory národních trhů zemí evropské patnáctky dokonce existuje pokyn, podle něhož mají začít bránit dotacím mobilních telefonů tak, aby do roku 2005 neexistovaly. Evropská unie totiž považuje přímé dotace mobilních telefonů pro trh za deformační.

***

Jaké podmínky navrhuje ČTÚ pro propojení do mobilních sítí

Uvažovaná průměrná cena za propojení do mobilní sítě 3 - 3,50 Kč
Současná průměrná cena za propojení do mobilní sítě 6,50 - 7 Kč

Uvažovaný přiměřený zisk za propojení 6% z vloženého kapitálu*
Současný přiměřený zisk za propojení není omezen

Do ceny propojení se nemají započítávat nálady na dotované telefony
V současné době se započítávají

Poznámka: * stejně jako u provozovatelů pevných linek

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Najdete na iDNES.cz