Bazarníci již vymýšlí, jak obejít blokaci IMEI (ilustrační foto)

Bazarníci již vymýšlí, jak obejít blokaci IMEI (ilustrační foto) | foto: Mobil.iDNES.cz

Zablokované mobily zamíří do zahraničí. Bazarníci už zkoumají možnosti

  • 59
Policie s operátory rozjíždí blokování ukradených mobilů podle výrobního čísla IMEI. Změnit IMEI ukradeného telefonu ale není podle českých bazarníků žádný problém. Blokování telefonů se přesto obávají a už vymýšlejí obezličky, jak s případným kradeným zbožím naložit.

V současnosti lze bez problémů změnit IMEI u všech telefonů starších dvou let a to poměrně snadno a s minimálními náklady. Jiná situace je ale u přístrojů novějších. Jak prozradil technik mobilních telefonů Jiří Matějka, velmi problematická je změna u všech nových mobilů značek Nokia, Samsung a LG.

Změna identifikačního čísla je pro bazarníky noční můrou zejména u první jmenované společnosti. "V současné chvíli pravděpodobně neumí nikdo v České republice změnit IMEI třeba u všech nových Nokií. Ne, že by řešení neexistovalo, je ale tak nákladné, že se žádnému malému servisu investice do něj nevyplatí," říká Matějka.

Nové telefony Nokia totiž svůj poznávací znak nosí přímo v hardwarovém čipu umístěném na základní desce telefonu. Takto uložené IMEI již nelze jednoduše změnit, jak tomu bylo u staršího řešení, které vyžadovalo pouze softwarový zásah. "V současné chvíli nevíme o tom, že by někdo IMEI u nových telefonů měnil," uvedl Martin Frýdl z PR agentury AC&C zastupující společnost Nokia.

Obejít se dá cokoli, ale...

Existují však možnosti, jak komplikovanou změnu IMEI obejít a telefon zprovoznit. Řešením je výměna základní desky telefonu, čímž přístroj získá nové výrobní číslo a opět bude funkční. Nesmí však jít o takzvanou servisní desku. "Servisní desky v sobě IMEI nemají," vysvětluje Daniel Dlouhý ze společnosti Mobilpohotovost.

Upozorňuje přitom na fakt, že zařízení, které dokáže do takové desky nahrát nový identifikační znak, je velmi drahé. Stojí řádově statisíce korun. "V Česku jej má myslím jen Britex," dodává Dlouhý, který se domnívá, že taková investice se malým bazarům nemůže vyplatit.

Bazarníci tak sondují, zda by se zahraničními partnery nešlo základní desky jednoduše měnit kus za kus. V tuzemsku nefunkční základní deska mobilu by totiž v zahraničí byla opět bezchybně funkční. "Ano, toto řešení nás také napadlo a myslím, že u malých společností, jako jsme my, uspěje," uvedl jeden z bazarníků.

...jen částečně

Najít však takového partnera bude velmi problematické. Aby se totiž výměna vyplatila, je nutné uvážit náklady na dopravu. V úvahu tak připadají zejména sousední země, z nichž k nám ale každoročně zavítají statisíce turistů. A ti by se se základní deskou z Česka u nás zkrátka nedovolali. Problém by se tak pouze přelil z české kotliny do zahraničí, čehož se tamní bazarníci obávají.

Obchodníkům se však nabízí ještě jedno řešení, které se ale vyplatí jen u velmi drahých telefonů - spolupráce s nezávislými zahraničními servisy, které potřebnou výbavou pro přepsaní IMEI u moderních přístrojů disponují. Jde ale o operaci nákladnější než je výměna základní desky telefonu. Bez poštovného si zahraniční servisy účtují částky okolo 100 eur (cca 2700 korun).

Velké firmy nové opatření vítají

Velké firmy si však s tímto problémem hlavu nelámou. Za zády totiž mají již vypracované procesy, jak takové případy řešit. "Firma je pojištěná a případné pohledávky řešíme soudně," říká Daniel Dlouhý z Mobilpohotovosti. Nad změnou čísel IMEI tato společnost ani nepřemýšlí. "Nemáme to zapotřebí," dodává.

Novou službu navíc vítá a považuje ji za velkou výhodu pro lidi. "Oceňuji možnost ověření IMEI čísla na internetu, při výkupu telefonů tuto aplikaci budeme zcela jistě využívat i my," vysvětluje. Již nyní se snaží eliminovat nákup kradeného telefonu přirozenou selektivitou zákazníků. "K vykupovanému telefonu musí být vždy nabíječka a u některých zákazníků vyžadujeme kromě standardního čísla občanky či pasu i kupní doklady."

Podle zainteresovaných lidí nelze přesně určit počet kradených mobilů mezi nabídkami všech vykoupených mobilů. Pokud ale chybí především originální nabíječka a jedná se o poměrně nový mobil, je zhruba poloviční pravděpodobnost, že přístroj pochází z trestné činnosti.

I proto si na výkup telefonů začínají dávat pozor i malí obchodníci. "Je možné, že časem budou vykupovat jen telefony s dokladem původu, případně se za ty ostatní budou nabízet jen velmi malé částky," říká Matějka.

Pozor na malé bazary

Pokud se i přesto stane, že se do oběhu dostane kradený telefon, mají výhodu zákazníci větších společností. Malí bazarníci totiž vrací peníze až poté, co je dostanou zpět od toho, kdo telefon původně přinesl. "Je to běžná praxe," tvrdí Matějka s tím, že na právní servis majitelé běžných bazarů nemají prostředky.

 Víte, co znamená IMEI a k čemu slouží?

 Kód IMEI je zkratka pro International Mobile Equipment Identity. Je to jedinečný patnáctimístný místný kód používaný k identifikaci každého mobilního telefonu, který je používán v rámci GSM sítě. Ukládá se  v takzvaném Equipment Identity Register (EIR).

 Equipment Identity Register rozlišuje podle významu a přistupování k IMEI v GSM síti tři třídy IMEI. Jsou to bílé kódy (whitelisted), šedé kódy (graylisted) a černé kódy(blacklisted). Tato klasifikace slouží hlavně operátorům.

 Whitelisted jsou bezproblémové, graylisted jsou ty, které stojí za to nějakým způsobem sledovat a blacklisted jsou v podstatě zakázané. Jako jediné se u nás používají. V praxi to znamená, že z blacklistovaného přístroje si v dané síti prostě nezavoláte.

 Číslo IMEI je vždy uvedeno ve formátu: AAAAAA-BB-CCCCCC-D. Jednotlivé části kódu dávají dohromady celkem dobrou představu o telefonu.

Část první: AAAAAA - TAC - Type Approval Code
Kód určený po schválení pro konkrétní typ přístroje. První dvě číslice jsou Country Code.

Část druhá: BB - FAC - Final Assembly Code. Tato část určuje výrobce podle následujících kódů.

01,02 AEG
07 , 40 Motorola
10, 20 Nokia
30 Ericsson
40, 41, 44 Siemens
47 Option International
50 Bosch
51 Sony
51 Siemens
51 Ericsson
60 Alcatel
70 Sagem
75 Dancall
80 Philips
85 Panasonic
*Pozn : Kódy se mohou lišit z důvodu fůze, spojní nebo zániku společností které přístroje vyráběly nebo vyrábějí

Část třetí: CCCCCC - Vlastní sériové číslo přístroje

Část čtvrtá: D je takzvané  Optional Number. To je kontrolním bodem. Jde o kontrolní součet, že předcházejících 14 čísel je v pořádku.

IMEI je jedinečné číslo identifikující mobilní telefon v síti, ale také je velice důležité pro přístroj samotný. Imei je součástí takzvaného kontrolního součtu neboli toho co se všechno děje po zapnutí.

Při opravách mobilních telefonů se tedy můžeme setkat se situací, kdy je IMEI pro telefon "nečitelné" nebo je jinak "poškozené". Technik pak musí IMEI změnit nebo opravit.

Více o změně IMEI se dovíte zde


,