Motorola Razr s ICS

Motorola Razr s ICS

Za zpoždění ICS aktualizací může rozličný hardware, zní z Motoroly

  • 27
Jen krátce po představení velké aktualizace systému Android s názvem Ice Cream Sandwich Motorola informovala, která zařízení se dočkají brzkého updatu. Do dnešního dne ale žádné z nich Android 4.0 nemá. Motorola chybu vidí v hardwarové roztříštěnosti platformy.

Pokud chcete dnes, tedy více než čtvrt roku po představení Ice Cream Sandwich, smartphone s jeho oficiální verzí, musíte sáhnout po Galaxy Nexus, který systém servíruje v jeho čisté podobě bez uživatelských nadstaveb.

Předpokládalo se, že nejvíce problémů budou výrobci mít právě s naroubováním svých uživatelských rozhraní, kterým se dokážou po softwarové stránce odlišit od konkurentů. Telefony HTC jsou tak typické svým Sense, Samsung nabízí TouchWiz a Motorola, kterou zhruba půl roku od odhlášení spolkl Google, u svých přístrojů sází na Motoblur.

Viceprezident společnosti Christy Wyatt ale v minulých dnech prohlásil, že se uvolnění systémové aktualizace neprotahuje kvůli uživatelskému rozhraní, na vině je prý hardware.

"Když Google chystá novou verzi svého systému, je zdrojový kód samozřejmě šitý na míru aktuálně připravované vlajkové lodi", říká Wyatt.

Poupravit systém pro všechna zařízení androidího ekosystému, která pohánějí různé čipové sady s různými telefonními moduly, není jednoduchá záležitost. Fází optimalizace kódu pro daný hardware totiž proces nekončí. Následuje integrace uživatelského rozhraní a nakonec certifikace zařízení daným operátorem, který jej na trhu nabízí.

Android tak naráží na nebývalou hardwarovou roztříštěnost zařízení. Nejsou to pouze výkonově různá zařízení. Jak špičkové, tak i hůře vybavené smartphony často pohánějí různé čipsety.

Ukázkovým příkladem může být hardware použitý u referenčních Nexusů, které v době uvedení vždy patří k nejlepším smartphonům. Nexus One pro Google vyrobilo HTC a použit byl Qualcomm Snapdragon 8250, Nexus S poháněl Samsung Hummingbird a aktuální Galaxy Nexus využívá OMAP čipset od Texas Instruments.

Wyatt také uvedl, že přístup ke zdrojovému kódu nejnovějšího androidu má právě vždy pouze společnost, která s Googlem připravuje nové zařízení. V případě druhého a třetího Nexusu to byl Samsung, tabletový HoneyComb pak jako první získala právě Motorola. Ostatní výrobci se ke kýženému kódu nového systému dostanou až po uvedení dané novinky (aktuálně Galaxy Nexus) do prodeje, nejvýše o několik dnů dříve.

Z předcházejících řádek vyplývá, že není jisté, kdy mohou majitelé smartphonů nebo tabletů značky Motorola očekávat omlazení operačního systému. Netřeba připomínat, že komunita okolo serveru XDA Developers neoficiální ROM pro některé z nich již nabízí.