Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za návštěvu u lékaře budeme platit esemeskou

  11:00aktualizováno  11:00
Místo peněz jedna SMS zpráva. Tak zní plán Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která dnes představila unikátní systém pro hrazení poplatků u lékaře pomocí mobilního telefonu.
Namísto drahých automatů či pokladem s drobnými mincemi se nemocnice vydala cestou plateb pomocí tzv. prémiových SMS zpráv. Právě tímto způsobem půjdou od dnešního dne platit poplatky za vyšetření u lékaře i za návštěvu pohotovosti. Jisté navíc je, že nový systém nezůstane jen u VFN v Praze. Již dnes jsou v jednání i další významná zdravotní střediska.

Během několika týdnů by pak mělo být představeno i řešení, které takto umožní vybírat poplatky i jednotlivým ordinacím či menším zdravotnickým zařízením.

SMS platby u lékaře

"Hotovostní platba na pokladnách není pro pacienty příliš komfortní a pojí se k ní i poměrně vysoké transakční náklady. Možnost zaplatit za návštěvu u lékaře pomocí SMS přináší četné výhody jak pacientům, tak i nemocnici," uvedl MUDr. Jan Bříza, CSc., ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Nová služba funguje obdobně jako nedávno zavedené SMS jízdenky v pražské MHD. Pacient ze svého mobilu odešle zprávu ve stanoveném tvaru (v případě Všeobecné fakultní nemocnice je to LEKAR VFN) na číslo 902 22 30. Obratem obdrží potvrzující zprávu, kterou se prokáže v ordinaci. V odpovědní SMS je uveden ověřovací kód, podle kterého se transakce identifikuje. Jeho platnost lze ihned ověřit prostřednictvím informačního systému propojeného s on-line databází provozovatele služby.

Po příchodu do ordinace sdělí pacient kód lékaři, který ho zadá do nemocničního informačního systému. Ten ověří platnost kódu a zároveň umožňuje zneplatnit tento kód na serveru poskytovatele. Opakované použití tak nebude možné.

SMS platby u lékaře

SMS platby u lékaře SMS platby u lékaře SMS platby u lékaře

            SMS platby u lékaře SMS platby u lékaře

SMS může pacient odeslat předem nebo až přímo v ordinaci lékaře. Dle vyjádření zástupců VFN na tiskové konferenci jde jen o další možnost placení poplatků. Stávající způsoby (platba v hotovosti, v automatu nebo převodem na účet) pochopitelně zůstanou zachovány.

Kromě třicetikorunového poplatku za vyšetření lze přes SMS zaplatit i devadesátikorunový poplatek za návštěvu pohotovosti. V tom případě se zasílá SMS na číslo 902 22 90. Pokud si omylem SMS smažete, můžete si ji nechat poslat znovu. Stačí odeslat SMS na číslo 902 22 05, za kterou zaplatíte 5 korun. Uvedené částky jsou konečné – pacient již za samotné zprávy neplatí nic navíc. Všechny potřebné údaje a telefonní čísla lze nalézt i na internetových stránkách www.smslekar.cz.

Pokud uživatel odešle chybně zadanou zprávu na některé z výše uvedených čísel, o své peníze nepřijde. Zasláním opravné SMS na číslo se sníženou sazbou 902 22 05 je možné kdykoli znovu objednat úhradu poplatku ve vybraném zdravotnickém zařízení. Po domluvě přes infolinku z odesílacího telefonního čísla má pacient také možnost změnit směrování platby k jinému lékaři a v případě podání písemné reklamace s pevně stanovenou reklamační lhůtou 30 dní si může nechat částku v plné výši proplatit. Na stejnou dobu je nastavena i platnost kódu; při odchodu z ordinace ještě před vyšetřením jej tedy lze použít i později.

SMS platby u lékaře

SMS platby u lékaře SMS platby u lékaře SMS platby u lékaře

         SMS platby u lékaře SMS platby u lékaře

Nový systém SMS plateb vyvíjí a provozuje společnost Expansion Group, a. s., člen mediální skupiny MAFRA. Na jeho zavádění se prostřednictvím svého partnerského programu úzce podílí také společnost T-Mobile Czech Republic, a. s. Systém nyní v rámci VFN běží v pilotním provozu. Již zanedlouho jej budou moci využívat také další zdravotnická zařízení. Jednání nyní probíhají se všemi většími nemocnicemi, například s Thomayerovou nemocnicí Praha, nemocnicí Kolín a dalšími.

Na přímý dotaz Mobil.cz na tiskové konferenci odmítly zúčastněné strany upřesnit, kolik z účtované částky obdrží nemocnice. Zástupce Expansion Group pouze uvedl, že částka za zprostředkování služby je výrazně nižší než v případě běžných komerčních služeb. Výši provizí přirovnal k dárcovským SMS zprávám (DMS). Nemocnice by tedy měla dostat 26 až 27 korun.

"Musíme si uvědomit, že s výběrem poplatků jsou spojeny také nějaké náklady, například za směnu mincí v bance, přepravu hotovosti nebo náklady na další administrativní síly. SMS platby budou pro nás znamenat, kromě většího pohodlí pro pacienty, i úspory na těchto nákladech," doplnil ředitel VFN Jan Bříza.

Vedení nemocnice si zatím netroufá odhadnout, jak velký podíl pacientů platby pomocí SMS využije. Očekává ale, že službu budou používat ve větší míře pacienti na pohotovosti.

Jen za leden bylo ve VFN provedeno 57 381 vyšetření, 6 493 pacientů však bylo od poplatků osvobozeno. Platební morálka pacientů je velmi dobrá: z 44 420 regulačních poplatků za návštěvu ambulance bylo řádně uhrazeno plných 99,44 %, devadesátikorunové poplatky za návštěvu pohotovosti nezaplatilo jen 7,07 % pacientů.

Autor:Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

To by byl obchod roku. Vodafone potvrdil, že se zajímá o koupi UPC

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone oficiálně potvrdil, že začal jednání o části společnosti Liberty Global, jejíž součástí je česká pobočka...

Nejbohatší Čech by mohl vytvořit operátorské impérium

Španělská Telefónica působila v Česku osm let, mobilní operátor pod značkou O2...

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera měla podat nabídku na odkup čtyř operátorů ve střední a jihovýchodní...

Český Vodafone má nového ředitele

Petr Dvořák, nový generální ředitel české pobočky Vodafonu

Novým generálním ředitelem české pobočky Vodafonu se stal Petr Dvořák, který byl od poloviny ledna pověřený řízením...Najdete na iDNES.cz