Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za návštěvu u lékaře budeme platit esemeskou

  11:00aktualizováno  11:00
Místo peněz jedna SMS zpráva. Tak zní plán Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která dnes představila unikátní systém pro hrazení poplatků u lékaře pomocí mobilního telefonu.
Namísto drahých automatů či pokladem s drobnými mincemi se nemocnice vydala cestou plateb pomocí tzv. prémiových SMS zpráv. Právě tímto způsobem půjdou od dnešního dne platit poplatky za vyšetření u lékaře i za návštěvu pohotovosti. Jisté navíc je, že nový systém nezůstane jen u VFN v Praze. Již dnes jsou v jednání i další významná zdravotní střediska.

Během několika týdnů by pak mělo být představeno i řešení, které takto umožní vybírat poplatky i jednotlivým ordinacím či menším zdravotnickým zařízením.

SMS platby u lékaře

"Hotovostní platba na pokladnách není pro pacienty příliš komfortní a pojí se k ní i poměrně vysoké transakční náklady. Možnost zaplatit za návštěvu u lékaře pomocí SMS přináší četné výhody jak pacientům, tak i nemocnici," uvedl MUDr. Jan Bříza, CSc., ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Nová služba funguje obdobně jako nedávno zavedené SMS jízdenky v pražské MHD. Pacient ze svého mobilu odešle zprávu ve stanoveném tvaru (v případě Všeobecné fakultní nemocnice je to LEKAR VFN) na číslo 902 22 30. Obratem obdrží potvrzující zprávu, kterou se prokáže v ordinaci. V odpovědní SMS je uveden ověřovací kód, podle kterého se transakce identifikuje. Jeho platnost lze ihned ověřit prostřednictvím informačního systému propojeného s on-line databází provozovatele služby.

Po příchodu do ordinace sdělí pacient kód lékaři, který ho zadá do nemocničního informačního systému. Ten ověří platnost kódu a zároveň umožňuje zneplatnit tento kód na serveru poskytovatele. Opakované použití tak nebude možné.

SMS platby u lékaře

SMS platby u lékaře SMS platby u lékaře SMS platby u lékaře

            SMS platby u lékaře SMS platby u lékaře

SMS může pacient odeslat předem nebo až přímo v ordinaci lékaře. Dle vyjádření zástupců VFN na tiskové konferenci jde jen o další možnost placení poplatků. Stávající způsoby (platba v hotovosti, v automatu nebo převodem na účet) pochopitelně zůstanou zachovány.

Kromě třicetikorunového poplatku za vyšetření lze přes SMS zaplatit i devadesátikorunový poplatek za návštěvu pohotovosti. V tom případě se zasílá SMS na číslo 902 22 90. Pokud si omylem SMS smažete, můžete si ji nechat poslat znovu. Stačí odeslat SMS na číslo 902 22 05, za kterou zaplatíte 5 korun. Uvedené částky jsou konečné – pacient již za samotné zprávy neplatí nic navíc. Všechny potřebné údaje a telefonní čísla lze nalézt i na internetových stránkách www.smslekar.cz.

Pokud uživatel odešle chybně zadanou zprávu na některé z výše uvedených čísel, o své peníze nepřijde. Zasláním opravné SMS na číslo se sníženou sazbou 902 22 05 je možné kdykoli znovu objednat úhradu poplatku ve vybraném zdravotnickém zařízení. Po domluvě přes infolinku z odesílacího telefonního čísla má pacient také možnost změnit směrování platby k jinému lékaři a v případě podání písemné reklamace s pevně stanovenou reklamační lhůtou 30 dní si může nechat částku v plné výši proplatit. Na stejnou dobu je nastavena i platnost kódu; při odchodu z ordinace ještě před vyšetřením jej tedy lze použít i později.

SMS platby u lékaře

SMS platby u lékaře SMS platby u lékaře SMS platby u lékaře

         SMS platby u lékaře SMS platby u lékaře

Nový systém SMS plateb vyvíjí a provozuje společnost Expansion Group, a. s., člen mediální skupiny MAFRA. Na jeho zavádění se prostřednictvím svého partnerského programu úzce podílí také společnost T-Mobile Czech Republic, a. s. Systém nyní v rámci VFN běží v pilotním provozu. Již zanedlouho jej budou moci využívat také další zdravotnická zařízení. Jednání nyní probíhají se všemi většími nemocnicemi, například s Thomayerovou nemocnicí Praha, nemocnicí Kolín a dalšími.

Na přímý dotaz Mobil.cz na tiskové konferenci odmítly zúčastněné strany upřesnit, kolik z účtované částky obdrží nemocnice. Zástupce Expansion Group pouze uvedl, že částka za zprostředkování služby je výrazně nižší než v případě běžných komerčních služeb. Výši provizí přirovnal k dárcovským SMS zprávám (DMS). Nemocnice by tedy měla dostat 26 až 27 korun.

"Musíme si uvědomit, že s výběrem poplatků jsou spojeny také nějaké náklady, například za směnu mincí v bance, přepravu hotovosti nebo náklady na další administrativní síly. SMS platby budou pro nás znamenat, kromě většího pohodlí pro pacienty, i úspory na těchto nákladech," doplnil ředitel VFN Jan Bříza.

Vedení nemocnice si zatím netroufá odhadnout, jak velký podíl pacientů platby pomocí SMS využije. Očekává ale, že službu budou používat ve větší míře pacienti na pohotovosti.

Jen za leden bylo ve VFN provedeno 57 381 vyšetření, 6 493 pacientů však bylo od poplatků osvobozeno. Platební morálka pacientů je velmi dobrá: z 44 420 regulačních poplatků za návštěvu ambulance bylo řádně uhrazeno plných 99,44 %, devadesátikorunové poplatky za návštěvu pohotovosti nezaplatilo jen 7,07 % pacientů.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Operátor O2 měl výpadek pevného internetu. Resetovat modem nestačilo

Ilustrační snímek

O2 v noci z 18. na 19. června provádělo upgrade sítě xDSL, která kvůli tomu na několik hodin nefungovala. Infolinka...

O2 půjčí 50 korun na měsíc, vezme si za to pětikorunu

O2 vrací službu Rezerva

Operátor vrací službu Rezerva, se kterou přišel poprvé na konci roku 2010. Potěší všechny zákazníky předplacených...

S předplacenkou můžete neomezeně volat až týden na účet operátora

S Go kartou za akční cenu lze získat až týden neomezeného volání na účet...

I v době neomezených tarifů se najdou uživatelé, kteří dávají přednost předplaceným službám. Na trhu je z čeho vybírat,...

Najdete na iDNES.cz