Z vlaku si v budoucnu zavoláte bez potíží, České dráhy posilují GSM signál

aktualizováno 
České dráhy zahájí v květnu zkušební provoz speciálního zařízení, které umožní posílit signál mobilních sítí na vybraných spojích EC/IC mezi Prahou a Ostravou. V budoucnu tak budete moci volat či datovat přímo z vlaku bez větších potíží.
České dráhy se snaží zlepšit GSM signál ve svých spojích

České dráhy se snaží zlepšit GSM signál ve svých spojích | foto: Michal Hron, Mobil.iDNES.cz

Na vybraných spojích kategorií EC / IC provozovaných mezi Prahou a Ostravou hodlají České dráhy nasadit od května vůz první třídy vybavený zkušebně zařízením podporujícím příjem GSM signálu, tzv. GSM Repeaterem.

Cestující a také zaměstnanci Českých drah budou mít na vybraných spojích ve voze označeném speciální značkou symbolizující podporu příjmu GSM signálu možnost po několik měsíců zkoušet jeho kvalitu.

Telefonní signál na mnoha místech hlavních železničních koridorů zatím úplně chybí nebo je slabý. Přitom se však vlaky vyšší kategorie těší stále větší oblibě mezi podnikateli a manažery, pro které je kvalitní spojení se světem během jízdy nezbytností, píše ČTK s odvoláním na týdeník Profit.

Operátoři se k problému staví čelem

Vinu za současný stav dráhy odmítají. "My jsme jen přepravce. Samotná infrastruktura jako koleje a nádraží patří úplně jinému podniku - Správě železniční dopravní cesty," řekl Aleč Ondrůj z Českých drah. Naopak zástupce SŽDC Josef Šibrava Profitu řekl, že rozsah poskytovaných služeb zákazníkům je věcí dopravce.

Špatné pokrytí hlavních železničních tras je ale podle týdeníku také vinou hlavních mobilních operátorů, kteří svůj signál zatím směrovali především na města, vesnice a hlavní silniční tahy. "Nyní je tato fáze téměř dokončena, a proto chceme zkvalitnit pokrytí frekventovaných železnic," řekla k tomu mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Podle ní má slabý signál ve vlacích vyšších kategorií ještě jednu významnou příčinu. "Tyto vlaky jsou vybaveny pokovenými skly z důvodu lepší tepelné izolace. Tato skla však představují významnou překážku pro šíření GSM signálu do vnitřního prostoru vagónu," řekla Kemrová.

Zázračný Repeater

Právě to by mělo vyřešit speciální zařízení, tzv. GSM Repeater. GSM Repeater je doplňkové zařízení, které pomáhá rozšířit GSM signál všech operátorů do problematických míst. České dráhy na projektu spolupracují s dceřinnou společností ČD Telematika a všemi tuzemskými mobilními operátory.

České dráhy vyhodnotí jak technologickou část zkušebního provozu, tak současně obchodní potenciál s možností většího rozšíření podpory GSM signálu ve vlacích. Například u některých zahraničních dopravců v Rakousku či v SRN je tato služba součástí servisního balíčku první třídy určeného pro byznys klientelu.

Současně hodlají České dráhy v úzké součinnosti s mobilními operátory a Správou železniční dopravní cesty dále spolupracovat na cíleném dokrytí železniční sítě – včetně například nově budovaných i existujících tunelových úseků a koridorových tratí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

iPhonu na záda přilepili hodinky a chtějí za to půl milionu

Caviar iPhone XS/XS Max Swiss Dreams

Produkty lifestylové značky Caviar patří bezesporu k nejluxusnějším smartphonům na trhu, nicméně ne vždy jde i přes...

Xiaomi drtí Apple. V chytrých hodinkách a náramcích je světová jednička

Xiaomi Amazfit Verge

Trh chytrých hodinek a náramků ve třetím čtvrtletí meziročně zaznamenal růst o více než pětinu. V součtu výrobci...

Takto měl vypadat smartphone v roce 2020. Je to bláznivý nápad

HTC mobile phone 2020 concept

Současný mobilní svět má jasnou podobu. Co nejkompaktnější placka s co největším displejem. Již příští rok se ovšem...

Najdete na iDNES.cz