Z lyží si zavoláte levněji – T-Mobile upravil ceny

aktualizováno 
Pokud po 1. prosinci vyrazíte do zahraničí, zavoláte si s T-Mobile o něco levněji. I před zimní dovolenou tak operátor snižuje roamingové sazby. Že by zapůsobili bruselští byrokraté?

T-Mobile razantně snížil ceny roamingu | foto: T-Mobile

Roaming je oblíbeným obuškem používaným na operátory. Musíme si ale uvědomit, že náklady na mezinárodní hovor budou vždy o něco vyšší než v případě hovoru lokálního.

I když v případě hovoru v rámci sítě jednoho operátora to zase nemusí být o tolik. Ostatně postupné kroky všech nadnárodních operátorů právě tímto směrem to potvrzují.

Jednodušeji a levněji

T-Mobile se ale rozhodl do ceníku roamingu sáhnout pořádně, což před nadcházející zimní sezónou, v níž určitě řada z nás vyrazí za lyžováním někam, kde je sníh a nejsou hodinové fronty na vleky, určitě potěší.

Rozhodně největším přínosem je zjednodušení tarifní struktury – podobně jako Vodafone, a nakonec i O2, zjednodušil T-Mobile ceny na 4 základní zóny, přičemž ceny jsou stejné jak pro majitele předplacených karet, tak paušálních programů. Nezáleží ani na síti, jakou v zahraničí používáte.

Majitelé předplacených karet budou mít pouze jednu cenu za data pro celý svět. Ta je ale zhruba mezi cenou za první a druhou zónu v případě paušálních tarifů, takže kdekoli s výjimkou Slovenska na tom vlastně vydělají. Navíc Twisťáci ušetří i 17 Kč sestavovacího poplatku za hovor.

Ceny roamingu T-Mobile od 1. prosince 2006

Zóna Země  Odchozí hovory  Příchozí hovory  SMS  MMS
 1 Slovensko 

22,61 Kč

9,81 Kč

8,33 Kč

11,90 Kč

 2 Evropa, včetně Tunisu a Ukrajiny, kromě Ruska

34,51 Kč 

17,85 Kč

9,52 Kč

16,66 Kč

 3 Svět kromě Zóny 4

53,55 Kč

41,65 Kč

10,71 Kč

21,42 Kč

 4 Jižní a Střední Amerika, včetně Karibské oblasti

95,20 Kč

65,45 Kč

15,47 Kč

21,42 Kč


Slovensko zůstává zvláštní zónou, a právě díky ní ušetříme při pobytech u našich východních sousedů téměř čtvrtinu původní ceny. „Rozhodli jsme se co nejvíce zjednodušit a zvýhodnit roamingové ceníky. Všichni naši zákazníci si tak budou moci velmi snadno zjistit, za kolik budou volat ze zahraničí svým blízkým,“ říká Martina Kemrová z T-Mobile.

Ještě výhodněji

Ceny ale klesly i v ostatních zónách – a to v případě příchozích i odchozích hovorů. V platnosti zůstávají i stávající roamingová zvýhodnění Cestovatel, WorldClass a balíček Evropa. Ovšem i nadále dostupná jen pro tarifní zákazníky. Zvýhodnění Cestovatel, které lze od listopadu využít v dalších zemích, kde působí operátor T-Mobile – v Černé Hoře a Makedonii.

Ceny roamingových datových přenosů od 1. prosince 2006

Zóna Země  Paušální zákazníci - internet (1 kB)

Paušální zákazníci - WAP
(1 kB)

Twist zákazníci - internet (1 kB) Twist zákazníci - WAP
(1 kB)
 1 Slovensko 

0,21 Kč

1,19 Kč

0,25 Kč

1,67 Kč

 2 Evropa, včetně Tunisu a Ukrajiny, kromě Ruska

0,29 Kč

1,66 Kč

0,25 Kč

1,67 Kč

 3 Svět kromě Zóny 4

0,40 Kč

2,73 Kč

0,25 Kč

1,67 Kč

 4 Jižní a Střední Amerika, včetně Karibské oblasti

0,40 Kč

2,73 Kč

0,25 Kč

1,67 Kč


WorldClass umožňuje volat levněji v rámci sítí skupiny T-Mobile, a to nejen z navštívené sítě do Česka, ale i mezi jednotlivými sítěmi skupiny. V současnosti jde o 25 zemí (mimo USA sem patří i Rakousko, Slovensko, Chorvatsko či Itálie). Pokud ale chcete WorldClass využívat, musíte být přihlášeni do partnerské sítě. Pokud voláte ze zahraničí jen občas, můžete si v rámci balíčku Evropa předplatit 15 minut s výhodnější sazbou.

Hledáte háček?

Možná si teď – po zkušenostech (nejen) s českými operátory – říkáte, že v tom musí být nějaký háček. Obvykle sleva není zadarmo, prostě nějaký ten falešný sob v tom musí být. No, jak se to vezme. S novými cenami se totiž mění i tarifikace – dosud se roaming účtoval po první minutě po sekundách (tedy 60+1), nově se bude účtovat po minutách (60+60).

Takže pokud v zahraničí vyřizujete hovory efektivně a máte spoustu krátkých hovorů, může vás tahle sleva vyjít docela draho. Při běžném telefonování se ale nová tarifikace nemusí projevit nijak výrazně.

Co nás čeká?

Troufneme si tipnout, že ani tady nebude pokles cen končit. Nadnárodní operátoři působí ve stále více zemích a snaha udržet zákazníky ve svých sítích je více než zřejmá. Takže se určitě máme nač těšit, ostatně Vodafone už naznačil, že by rád i v Česku nabídl svůj Passport.

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Megapřehled: srovnali jsme nový iPhone XS Max s hlavními rivaly

iPhone XS Max

Apple s novou generací iPhonů opět přepisuje cenové zvyklosti, za vrcholné verze dáte přes čtyřicet tisíc korun....

Nové Apple Watch popletla změna času. Zůstaly viset ve smyčce

Apple Watch Series 4 v Austrálii popletla změna času

Austrálie v uplynulém víkendu přešla na letní čas, což obyvatele kontinentu oloupilo o hodinu spánku. To však nebyla...

Další z rubriky

Operátor chtěl 37 tisíc, jenže smlouva byla uzavřena na ukradený průkaz

Ilustrační snímek

Operátoři by podle Českého telekomunikačního úřadu měli kontrolovat databázi neplatných dokladů. Informuje o tom v...

Operátoři slaví 100 let republiky a rozdávají slevy nebo výhry v soutěži

Operátoři připomínají stoleté výročí České republiky

V neděli 28. října oslaví Česko 100 let existence a mobilní operátoři toto významné jubileum nenechali bez povšimnutí....

Operátor mu převedl tarif na nový, šestkrát dražší. Podle ČTÚ neoprávněně

Ilustrační snímek

Operátoři mají zákonnou povinnost informovat zákazníky o všech jednostranných změnách smlouvy. Nesmí tak ovšem činit...Najdete na iDNES.cz