Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z diáře ředitele progresivní české počítačové společnosti v roce 2020

aktualizováno 
Zajímavý pohled do poněkud vzdálené budoucnosti, která vůbec nemusí být vymyšlená. Pokud by se skutečně naplnila, byli bychom jistě všichni jen a jen rádi.

Deník...

7:30

Probouzím se ráno, abych o osmé zahájil svůj den na zasedání naší správní rady. Jsme středně velká česká společnost kotovaná na burze v Londýně a Frankfurtu a já mám na starosti její vedení.

Agenda jednání:

1. Pokles prodeje licencí v Asii o 15 procent na očekávanou částku 250 milionů dolarů za rok 2021 a podobný pokles z prodeje v Severní Americe. Action point: propustit 10 procent zaměstnanců v Tokiu a Seattlu. Hovořit více se zákazníky a zjistit, proč odložili nákupy našich produktů.

2. Kotace společnosti na NASDAQu. Naši američtí investoři se chystají prodat část svých akcií na burze. Nechává mne to klidným, skupina polských a kanadských investorů nedávno projevila o jejich koupi zájem.

3. Akvizice menší softwarové společnosti v Melbourne s obratem 100 mil USD je schválena a je třeba dát instrukce bankéřům, aby začali vyjednávat podmínky celého dealu. Austrálie byla náš slabý bod. Jsme na místním trhu co se týče velikosti jen pátá nejsilnější česká společnost. Akvizicí se dostaneme na 2-3 místo, hned za MotoCont a PragoSAP.

8:30 - 10:00

Po představenstvu se přesunuji na videokonferenci s šéfem sales a financí pro německy hovořící země. Dodávka a implementace bankovního software pro DeutscheHypoErsteRaiffraisen AG je v plném proudu a klient si přiobjednal ještě dodatečřešení pro své pojišťovací rameno ZurichAlianzAIG. Dále probíráme platové požadavky zaměstnanců ve Frankfurtu a Ženevě. Chtějí, aby měli stejné platy jako naši lidé v Čechách a na Slovensku přes to, že jejich produktivita je o nejméně jednu třetinu horší… rakouským zaměstnancům se nelíbí, že naše divize sw pro utility dodává upgrade software pro Tenelím, Máchovce a sít soukromých atomových elektráren v Bavorsku, Maďarsku a Slovinsku. Zdá se, že raději budou vyrábět elektřinu pomocí zpracování živočišného odpadu, než aby se smířili s atomem…některé věci se nemění. Asi jim nabídneme, ať si svoji rakouskou pobočku odkoupí a začnou sami podnikat. Dosud jsme měli problémy jim vysvětlit, že pracovní doba nekončí úderem šesté. Jejich odbory jsou také nezdravě agresivní. K tomu mají nezaměstnanost v zemi 20 procent a jejich vláda topí peníze v podpoře zemědělství a uhelných dolů.

 

10:15 - 10:45

Poskytuji rozhovor CNN a Financial Times, kde objasňuji zvědavým novinářům základní pravidla marketingu a finančního managementu kvalitní IT společnosti. Některé americké softwarové společnosti by rády okoukaly naše knowhow. Asi jim budeme licencovat naši metodologii a software pro lidské zdroje.

11:00 - 12:00

Příprava na cestu do zahraničí, jednání a prodej licencí VodafoneMosMobil, DeutscheTurk Telekom a General Electric.

12:00-13:30

Oběd s předsedou Živnobanky. Jejich východoevropské a západoasijské pobočky (od Kyjeva až po Ulánbátor) potřebují upgrade síťového software a migraci klientských databází s mobilním real time přístupem na nový operační systém. Ten ale dodává náš konkurent, CZI Soft s centrálou v Brně. I když jsou asi o dvě třetiny menší než my (sales jen 1,4 mld USD za minulý rok), naši lidé chtějí tuto zakázku vyhrát. Brňáci stále Praze nevěří a my je porazíme kvalitou, ne cenou.

 

13:30 - 14:15

Studium denního tisku. Hospodářské noviny popisují propouštění v texaské pobočce Škody Plzeň a nových odborech v kalifornských pobočkách Českého Telecomu. V inzerátech o práci hledá společnost MerlinSiemens 500 zaměstnanců pro svoji divizi lékařského software v Saudské Arábii a Malajsii. Západočeská Energetická - EON se chystá propouštět 10 procent svých zaměstnanců (cca 2000 lidí) v Singapuru.

 

14:15 - 15:30

Jednání na české vládě o dodávkách produktů zemím třetího světa v rámci pomoci vyspělých zemí těm rozvojovým. Ostravská společnost Excenture získala kontrakt Světové banky na implementaci těchto licencí ve státní správě následujících zemí: Mexiko, Jižní Itálie, Albánie, Rakousko a Jižní Francie. Ti noví politici jsou úplně jiná třída, nechtějí financovat nemovitostní spekulace a privatizace svých předchůdců. Rozumí ekonomice a jejich poradci si uvědomují, že lepší než krást a lhát je pracovat a být upřímný. To před dvaceti lety vůbec nevypadalo pravděpodobně. Jdou nám na ruku, my půjdeme na ruku jim.

 

15:30 - 16:30

Dennodenní operativa společnosti. Jednání s auditory, kterým se nelíbí opravné položky společnosti za nezaplacené faktury CitiBank of America. Nezaplatili a zbankrotovali.

16:30 - 17:30

Pracovní setkání mimo firmu. Jednám s Josefem Novákem, výkonným ředitelem HiltonIntercontinetalRadissonMarriotOrea, největším hotelovým řetězcem na světě, který si před rokem koupila skupina soukromých českých investorů poté, co jejich akcie na burze klesly. Celý projekt financuje slovenská Polnobanka a oni potřebují vyvinout software pro svoji síť zhruba 1500 hotelů od Chebu až po Mnichov.

 

17:30 - 18:00

Vysvětluji sekretářce, že budu potřebovat zítra teleportovat do Hamburku na jednání s jedním velkým loďařským koncernem, hned poté být teleportován do Francie, kam dodáváme nějaký software pro francouzské ministerstvo práce, a na konec dne jednat v Quebecu o analýze IT systému pro jejich ministerstvo pro správu jejich jihoasijských kolonií.

 

18:00 - 19:00

První večerní recepce. V Praze je nová americká prezidentka, Chelsey Hillary Clinton II. Má zájem o to, abychom upgradovali Oracle databáze v Pentagonu. Od té doby, co Oracle koupil a převzal polský Softbank, mají Američané plnou důvěru ve středoevropský software.

 

19:15 - 19:30

Přesun na další recepci. V mezičase videokonference s naším managing ředitelem sanfranciské pobočky. Bill Gates se údajně chystá přijít na trh s novým konkurenčním produktem v sektoru utilit. Toho starého lišáka není vhodné podceňovat a analýza konkurence je to, díky čemu vyhráváme na světovém trhu.

 

19:45 - 21:00

Druhá recepce. Japonské koncerny Sony, Hitashi, Toshiba a ještě nějaké chtějí, abychom převzali jejich softwarový vývoj. Prý to umíme lépe. Jsem pro, pokud nám JapanInvest dá stejné pobídky jako CzechInvest jim a podobným bastlířům před 25 lety. Jinak se můžou jít vycpat, mohu sehnat lepší business za lepší cenu ve Švédsku a Finsku. Bez nás jsou nahraní a dobře to vědí. Jediný, kdo spláče nad výdělkem, jsou japonští daňoví poplatníci…snad tam brzo změní vládu.

 

22:00 - 23:00

Asijský večer pokračuje. Přepínáme videokonference z jedné naší asijské kanceláře do druhé, kde jim právě začíná pracovní den. Zprávy o prodeji licencí jsou pozitivní, naše finanční plány bez problémů splníme.

23:00 - 23:30

Cestou z práce si nechám v autě přehrát své videomaily a na vybrané odpovídám.

 

23:30 - 7:00

Spánek. Čeká mne další náročný den.

 

* * *

Z deníku ředitele XY přepsal, zkrátil a teleportoval zpět do roku 2001 Michal Rostock.

Autor je partnerem poradenské společnosti VentureInvestors a ve svém volném čase se rád baví.

Autor:


Nejčtenější

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz