Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

YouTube se stěhuje do mobilů. Vyzkoušejte ho zdarma!

aktualizováno 
Jeden z nejoblíbenějších komunitních portálů na světě YouTube si našel místo i na displejích mobilních telefonů. Statisíce videí si můžete prohlížet pomocí jednoduché a volně stažitelné aplikace.

Videa z YouTube si nyní můžete pouštět i na svém mobilním telefonu. | foto: Adam Pospíšil, Mobil.iDNES.cz

Internetová stránka s profesionálními i amatérskými videonahrávkami, kterou denně navštěvují miliony uživatelů po celém světě. Řeč je o komunitním portálu YouTube, který je považován za vůbec nejúspěšnější projekt svého druhu. Nové návštěvníky se teď pokusí nalákat i přes mobilní telefony.

Před několika dny totiž byla představena betaverze aplikace YouTube for Mobile pro platformu Java, díky které lze pomocí obyčejného mobilního internetového připojení v telefonu prohlížet všechna videa na této stránce. Zmíněný program není prvním pokusem veleúspěšného projektu o úspěch v kapesních zařízeních.

V minulosti jsme se již setkali s několika aplikacemi, díky kterým bylo možné video zkopírovat z počítače do telefonu a ve formátu 3GPP ho následně přehrát. Portfólio videí v tomto formátu však nebylo příliš velké, a mnoho nahrávek tak uživatelé museli oželet.

S YouTube for Mobile si můžete na displeji přehrát všechna dostupná videa - v slušné kvalitě, s dobrým zvukem a navíc pěkném grafickém prostředí. Program jsme otestovali a nyní vám přinášíme naše poznatky.

Aplikaci stahujte zdarma

Jak již bylo řečeno, aplikace YouTube for Mobile je zatím dostupná pouze ve zkušební verzi. Je nabízena zcela zdarma, a to po zadání internetové adresy m.youtube.com/app v prohlížeči vašeho mobilního telefonu.

Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile

Systém pak automaticky rozpozná model přístroje a okamžitě vám nabídne ke stažení instalační soubor. Nepříjemnou zprávou je, že betaverze programu je nabízena pouze pro několik málo vybraných mobilů - jmenovitě se jedná o Nokie N73, N95, E65, 6110, 6120 a Sony Ericssony K800 a W880. Doufejme, že u finální verze bude podporována drtivá většina přístrojů na trhu.

Po instalaci ji spustíte jednoduchým způsobem z menu telefonu a povolíte připojení na internet. Zde ale přichází naše první důležité upozornění. Jak je známo, přehrávání videa je datově velmi náročné, a proto není radno používat aplikaci YouTube for Mobile s klasickým datovým tarifem. Konečné množství dat po prohlédnutí několika videí se může vyšplhat až na mnoho megabajtů. Doporučujeme proto u operátora aktivovat některý z neomezených datových tarifů anebo se pokud možno připojovat prostřednictvím technologie wi-fi.

Na první pohled

Po spuštění programu a odkliknutí nejrůznějších pouček a také odsouhlasení licenčních podmínek se zobrazí hlavní obrazovka s názvem Home. V její horní části se vždy zobrazuje systémem vybrané video a tři základní tlačítka - Search (pro hledání mezi nahrávkami), Popular Videos (oblíbená videa rozdělená do kategorií podle počtu zhlédnutí nebo aktuálního hodnocení) a My Account (položka pro přihlášení se do osobního profilu na portálu YouTube).

Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile

Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile

Stisknete-li na svém telefonu levé systémové tlačítko, zobrazí se hlavní menu, přičemž některé z nabídek je možno spustit číselnou klávesovou zkratkou. Vedle tlačítka pro vyhledávání videí, spuštění hlavní obrazovky Home, přihlášení se do osobního účtu, oblíbených videí či nápovědy nalezneme v hlavním menu především možnost Upload.

Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile

Jakmile se totiž přihlásíte pomocí odkazu My Account do svého soukromého účtu (tedy po zadání uživatelského jména a hesla), máte možnost nahrávat svá videa na web.

Uploadujeme video

Nabídka Upload se bude zobrazovat v hlavním menu pouze v případě, že již budete přihlášeni do svého účtu na YouTube. Jakmile do ní vstoupíte, požádá vás telefon několikanásobně o povolení k přístupu do paměti. Po odklikání se již zobrazí konkrétní nahrávky, které máte v telefonu.

Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile

Pokud si některou z nich vyberete, aplikace vám nabídne možnost preview, tedy náhled toho, jak by video vypadalo na YouTube. Rozhodnete-li se, že ho chcete odeslat na web, stačí vše levým systémovým tlačítkem potvrdit a čekat, než se uploaduje. Znovu však upozorňujeme, že tato činnost může být datově velmi náročná a mohla by vaši peněženku v případě běžného datového tarifu připravit o pěkné peníze.

Pouštíme si video

Pohyb a vyhledávání mezi jednotlivými videonahrávkami se do značné míry podobá klasickému "počítačovému YouTube". Pomocí šipek se můžete orientovat mezi nalezenými videi. Pokud si některé vyberete, stačí na něj najet a jednoduše potvrdit. Ono video se následně vcelku efektně zvětší a začne probíhat jeho streamování. Během přehrávání můžete šipkami nahoru a dolů zvyšovat a snižovat hlasitost, šipkami doleva a doprava ho pak přetáčet.

Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile

Pokud budete chtít zvuk úplně ztlumit, k dispozici je samozřejmě funkce Mute, kterou lze vyvolat stisknutím klávesy 0. Najdete-li závadné video, můžete ho dokonce stisknutím křížku nahlásit - stejně jako na počítači. Pokud stisknete tlačítko 7, zobrazí se videa podobná tomu přehrávanému. Inu, klávesových zkratek je opravdu mnoho.

Proč nevyzkoušet?

Co nás nepotěšilo, byla absence fullscreenového režimu. Doufejme, že se výrobce poučí a do finální verze tuto nepostradatelnou funkci implementuje. Polepšit by se mohl i v možnosti komentovat a hodnotit přehrávaná videa - ta také chybí. Na YouTube for Mobile si však jinak nelze stěžovat - kvalita obrazu i zvuku je takřka shodná s přehráváním videí na počítači a mile nás překvapila. Vzhledem k tomu, že aplikace je zcela zdarma, nebrání nic jejímu vyzkoušení.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Vyzkoušeli jsme luxusní chytré mechanické hodinky. Mají 3D nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz