Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

YouTube se stěhuje do mobilů. Vyzkoušejte ho zdarma!

aktualizováno 
Jeden z nejoblíbenějších komunitních portálů na světě YouTube si našel místo i na displejích mobilních telefonů. Statisíce videí si můžete prohlížet pomocí jednoduché a volně stažitelné aplikace.

Videa z YouTube si nyní můžete pouštět i na svém mobilním telefonu. | foto: Adam Pospíšil, Mobil

Internetová stránka s profesionálními i amatérskými videonahrávkami, kterou denně navštěvují miliony uživatelů po celém světě. Řeč je o komunitním portálu YouTube, který je považován za vůbec nejúspěšnější projekt svého druhu. Nové návštěvníky se teď pokusí nalákat i přes mobilní telefony.

Před několika dny totiž byla představena betaverze aplikace YouTube for Mobile pro platformu Java, díky které lze pomocí obyčejného mobilního internetového připojení v telefonu prohlížet všechna videa na této stránce. Zmíněný program není prvním pokusem veleúspěšného projektu o úspěch v kapesních zařízeních.

V minulosti jsme se již setkali s několika aplikacemi, díky kterým bylo možné video zkopírovat z počítače do telefonu a ve formátu 3GPP ho následně přehrát. Portfólio videí v tomto formátu však nebylo příliš velké, a mnoho nahrávek tak uživatelé museli oželet.

S YouTube for Mobile si můžete na displeji přehrát všechna dostupná videa - v slušné kvalitě, s dobrým zvukem a navíc pěkném grafickém prostředí. Program jsme otestovali a nyní vám přinášíme naše poznatky.

Aplikaci stahujte zdarma

Jak již bylo řečeno, aplikace YouTube for Mobile je zatím dostupná pouze ve zkušební verzi. Je nabízena zcela zdarma, a to po zadání internetové adresy m.youtube.com/app v prohlížeči vašeho mobilního telefonu.

Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile

Systém pak automaticky rozpozná model přístroje a okamžitě vám nabídne ke stažení instalační soubor. Nepříjemnou zprávou je, že betaverze programu je nabízena pouze pro několik málo vybraných mobilů - jmenovitě se jedná o Nokie N73, N95, E65, 6110, 6120 a Sony Ericssony K800 a W880. Doufejme, že u finální verze bude podporována drtivá většina přístrojů na trhu.

Po instalaci ji spustíte jednoduchým způsobem z menu telefonu a povolíte připojení na internet. Zde ale přichází naše první důležité upozornění. Jak je známo, přehrávání videa je datově velmi náročné, a proto není radno používat aplikaci YouTube for Mobile s klasickým datovým tarifem. Konečné množství dat po prohlédnutí několika videí se může vyšplhat až na mnoho megabajtů. Doporučujeme proto u operátora aktivovat některý z neomezených datových tarifů anebo se pokud možno připojovat prostřednictvím technologie wi-fi.

Na první pohled

Po spuštění programu a odkliknutí nejrůznějších pouček a také odsouhlasení licenčních podmínek se zobrazí hlavní obrazovka s názvem Home. V její horní části se vždy zobrazuje systémem vybrané video a tři základní tlačítka - Search (pro hledání mezi nahrávkami), Popular Videos (oblíbená videa rozdělená do kategorií podle počtu zhlédnutí nebo aktuálního hodnocení) a My Account (položka pro přihlášení se do osobního profilu na portálu YouTube).

Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile

Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile

Stisknete-li na svém telefonu levé systémové tlačítko, zobrazí se hlavní menu, přičemž některé z nabídek je možno spustit číselnou klávesovou zkratkou. Vedle tlačítka pro vyhledávání videí, spuštění hlavní obrazovky Home, přihlášení se do osobního účtu, oblíbených videí či nápovědy nalezneme v hlavním menu především možnost Upload.

Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile

Jakmile se totiž přihlásíte pomocí odkazu My Account do svého soukromého účtu (tedy po zadání uživatelského jména a hesla), máte možnost nahrávat svá videa na web.

Uploadujeme video

Nabídka Upload se bude zobrazovat v hlavním menu pouze v případě, že již budete přihlášeni do svého účtu na YouTube. Jakmile do ní vstoupíte, požádá vás telefon několikanásobně o povolení k přístupu do paměti. Po odklikání se již zobrazí konkrétní nahrávky, které máte v telefonu.

Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile

Pokud si některou z nich vyberete, aplikace vám nabídne možnost preview, tedy náhled toho, jak by video vypadalo na YouTube. Rozhodnete-li se, že ho chcete odeslat na web, stačí vše levým systémovým tlačítkem potvrdit a čekat, než se uploaduje. Znovu však upozorňujeme, že tato činnost může být datově velmi náročná a mohla by vaši peněženku v případě běžného datového tarifu připravit o pěkné peníze.

Pouštíme si video

Pohyb a vyhledávání mezi jednotlivými videonahrávkami se do značné míry podobá klasickému "počítačovému YouTube". Pomocí šipek se můžete orientovat mezi nalezenými videi. Pokud si některé vyberete, stačí na něj najet a jednoduše potvrdit. Ono video se následně vcelku efektně zvětší a začne probíhat jeho streamování. Během přehrávání můžete šipkami nahoru a dolů zvyšovat a snižovat hlasitost, šipkami doleva a doprava ho pak přetáčet.

Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile Aplikace YouTube for Mobile

Pokud budete chtít zvuk úplně ztlumit, k dispozici je samozřejmě funkce Mute, kterou lze vyvolat stisknutím klávesy 0. Najdete-li závadné video, můžete ho dokonce stisknutím křížku nahlásit - stejně jako na počítači. Pokud stisknete tlačítko 7, zobrazí se videa podobná tomu přehrávanému. Inu, klávesových zkratek je opravdu mnoho.

Proč nevyzkoušet?

Co nás nepotěšilo, byla absence fullscreenového režimu. Doufejme, že se výrobce poučí a do finální verze tuto nepostradatelnou funkci implementuje. Polepšit by se mohl i v možnosti komentovat a hodnotit přehrávaná videa - ta také chybí. Na YouTube for Mobile si však jinak nelze stěžovat - kvalita obrazu i zvuku je takřka shodná s přehráváním videí na počítači a mile nás překvapila. Vzhledem k tomu, že aplikace je zcela zdarma, nebrání nic jejímu vyzkoušení.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Najdete na iDNES.cz