Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Windows pro začátečníky - recenze HTC Touch 2

aktualizováno 
HTC Touch 2 je smartphone s operačním systémem Windows Mobile, dobrou výbavou a přijatelnou cenou. Přesto můžeme s jeho doporučením váhat, HTC i konkurence má v nabídce lepší stroje.

Model HTC Touch 2 je podle označení právoplatným nástupcem oblíbeného a elegantního modelu Touch, který jako první přinesl uživatelské prostředí TouchFLO. Oproti tomuto přes dva roky starému modelu přináší pochopitelně lepší výbavu, ale také třeba ústupky po stránce vzhledu.


Katalog mobilů:

HTC Touch2 HTC Tattoo Nokia 5800 XpressMusic
Nokia 5530 XpressMusic Samsung i5700 Galaxy Spica T-Mobile Pulse

Katalog mobilů: HTC Touch 2 a konkurenční chytré dotykáče - HTC Tattoo, Nokia 5800 Xpress Music a levnější 5530 Xpress Music, Samsung Galaxy Spica a T-Mobile Pulse.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Relativně levný dotykový mobil s konzervativním designem a Windows Mobile 6.5.


HTC Touch 2 nabízí operační systém Windows Mobile 6.5. I nejnovější verze mobilních Windows ale stále není zcela rovnocenným soupeřem nejmodernějším operačním systémům. Touch 2 má navíc velkého soupeře ve vlastních řadách.

HTC Touch2HTC Touch2HTC Touch2
HTC Touch2HTC Touch2HTC Touch2

Tím je model Tattoo s operačním systémem Android. Tattoo má prakticky stejnou výbavu jako Touch 2, rozdíl je především v designu. Touch 2 má celkově konzervativnější pojetí, což vlastně koresponduje se samotným operačním systémem. Své zákazníky si tak Touch 2 jistě najde.

Vzhled a konstrukce - příjemná klasika

Elegantní a konzervativní tvary mohou být u Touch 2 pro mnohé uživatele zklamáním. První model Touch totiž získával srdce zákazníků především designem a malými rozměry. Malé rozměry zůstaly, ale design již není tolik osobitý. Touch 2 si tak na rozdíl od původního modelu těžko někdo koupí jako stylovku.

HTC Touch2HTC Touch2HTC Touch2
HTC Touch2HTC Touch2HTC Touch2

Nový model je nenucená elegance sama. Vzhledem sice nenadchne, ale rozhodně neurazí a majitel se za něj nebude muset vůbec stydět. Potěší i kvalitní použité materiály a velmi dobré zpracování. Materiály na nás působily lépe než u modelu Tattoo, ten má ale jiný trumf - nabízí výměnné kryty.

HTC Touch2HTC Touch2HTC Touch2
HTC Touch2HTC Touch2HTC Touch2

Tmavě šedé tělo telefonu oživují stříbrné prvky. Telefon kolem dokola obepíná stříbrný pásek, stříbrnou barvu má i oblast kolem čočky fotoaparátu. Touch 2 má podle poslední módy minimální počet ovládacích tlačítek, ta jsou navíc ještě zakomponována tak citlivě, že vzhled přístroje nijak neruší.

Displej a ovládání – nová Windows, staré kousky

Displej HTC Touch 2 má úhlopříčku 2,8 palce a rozlišení 320 x 240 obrazových bodů. Pro Windows Mobile to byl před pár lety standard, dnes však patří k podprůměru. Daná úhlopříčka je u chytrých dotykových telefonů prakticky minimum, stejně na tom je rozlišení. Na displeji se tak očividně nejvíce šetřilo, stejně jako u modelu Tattoo.

HTC Touch2

Displej je rezistivní a téměř shodný s Tattoo, v přímém porovnání má ale o něco lepší barevné podání. Na rozdíl od Tattoo si v případě Touch 2 konstruktéři neodpustili stylus. Už tento fakt sám o sobě napovídá, jak dobře bude celý systém ovladatelný.

Windows Mobile 6.5 sice přinesla několik vylepšení, takže se prstem ovládají lépe než předchozí verze, přesto se ale uživatel bez dotykového pera místy prostě neobejde. Znát je to především v nejhlubších částech menu nastavení, kde jsou jednoduše ikonky a checkboxy často příliš malé na to, aby se daly komfortně trefit prstem.

Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2
Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2

Vylepšení jsou ale přeci jenom znát. Mezi jednotlivými záložkami v nastavení lze snadno listovat posunem prstu do stran. Nové Start menu nabízí výraznější ikony s uspořádáním do tvaru včelí plástve a také vylepšená virtuální tlačítka ve spodní i horní liště ovládání prsty přeci jen usnadní. O další usnadnění se postará uživatelské prostředí TouchFLO, které po vzoru velkého modelu HD 2 získalo na barevnosti. Zmizela z něj záložka s burzovními zprávami, naopak novinkou je záložka pro přímé vyhledávání na Google mapách.

HTC Touch2HTC Touch2HTC Touch2
HTC Touch2HTC Touch2HTC Touch2

Celkově je ovládání HTC Touch 2 o něco snazší, než bychom čekali, ale Android na HTC Tattoo je na tom jednoduše lépe. Svou roli také hraje fakt, že jsme si u Windows Mobile přístrojů díky HTC již zvykli na to, že telefonům chybí nějaký směrový ovládací prvek.

Nejotravnější v podání Windows Mobile 6.5 u HTC Touch 2 je však odemykací obrazovka. Telefony s mobilními Windows začaly v poslední době přicházet o tradiční vypínací tlačítko, které se ve většině případů nacházelo na horní straně těla. I Touch 2 se musí bez tohoto tlačítka obejít, namísto něj ho ze spánku probouzí klávesa pro odmítnutí hovoru. Po jejím stisknutí se objeví ve vrchní části displeje ikona se zámkem. Tuto ikonu je nutné posunout směrem do strany. Ačkoli je Touch 2 relativně malý dotykový telefon, pohyb palcem od spodní strany směrem na horní část displeje a do strany je hodně krkolomný. Odemykání je tak nutné provádět oběma rukama.

HTC Touch2

Nízké rozlišení displeje a pro Windows Mobile kdysi ty nejstandardnější podmínky znamenají, že na rozdíl od Tattoo nejsou problémy se sháněním aplikací. Touch 2 je také velmi svižný Windows Mobile telefon. Pomáhá tomu i velmi dobrá konfigurace - 528 MHz procesor, 512 MB flash ROM a 256 MB RAM paměti.

Baterie - dobrá výdrž

Ačkoli je Touch 2 hardwarově prakticky zcela shodný s Tattoo, baterie v obou telefonech je jiná. V Touch 2 je o něco menší a nabízí kapacitu "jen" 1 000 mAh. V praxi ale tento rozdíl těžko pocítíte. Časem prověřená hardwarová platforma a vyzrálý operační systém znamenají, že spotřeba energie není nijak závratná. Když k tomu připočteme energeticky relativně nenáročný displej s nízkým rozlišením, není překvapením, že Touch 2 je schopný nabídnout dobrou výdrž na jedno nabití baterie.

HTC Touch2

Stejně jako u Tatto není neobvyklé dosáhnout tří dnů na jedno nabití, při střídmém používání i více. Vzhledem k tomu, že Touch 2 je levnější dotykový smartphone, dá se předpokládat, že jej uživatelé nebudou ani tak extrémně vytěžovat.

Telefonování a zprávy - 3G bez videohovorů

Ačkoli HTC Touch 2 podporuje sítě třetí generace, videohovory si s ním užívat nelze. Jednoduše proto, že mu chybí čelní videokamera. Práce s kontakty se prakticky neliší od předchozích modelů. Vyhledávat v kontaktech probíhá pomocí slovníku T9, manuálně lze v seznamu také listovat prstem. Oproti Tatto s Androidem nemá Touch 2 problémy s vyhledáváním kontaktů s diakritikou ani jejich správným řazením.

Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2
Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2

Při psaní zpráv si lze vybrat hned z několika druhů klávesnic. Bohužel Touch 2 nemá pohybový senzor, který by automaticky otočil zobrazení na šířku při otočení telefonu. Stájový kolega Tatto tak nabídne snadno přístupnou qwerty klávesnici s dobrými rozměry i pro psaní prstem. U Touch 2 je qwerty klávesnice přeci jen trochu stísněná a pro psaní zpráv je lepší zvolit její kompaktní podobu, kdy jsou na jednom tlačítku dvě písmena.

HTC Touch2

K dispozici je samozřejmě i klasická telefonní klávesnice a psaní pomocí slovníku T9. Ačkoli není Touch 2 pro zadávání textů zrovna tím nejlepším telefonem, jaký lze najít, v podstatě nevybočuje z průměru dané třídy a stěžovat si mnoho nemůžeme. Při stisku kláves dokonce dostane uživatel vibrační odezvu, což ne všichni konkurenti umí. Práce s e-maily je opět velmi jednoduchá, jen na psaní delších elaborátů není malý displej příliš pohodlný.

Organizace a data - 3G, wi-fi a tak dále

V oblasti organizace času a datové výbavy má HTC Touch 2 jen pramálo mezer. Stejně jako Tattoo nabídne Touch 2 HSDPA, wi-fi i Bluetooth 2.0. Na rozdíl od Androidu u Windows Mobile nenajdeme omezení u Bluetooth. Velmi snadno také funguje připojení k počítači. HTC již delší dobu dává ihned při připojení vybrat v jakém módu má být telefon aktivní. Vybrat lze režim ActiveSync, USB Mass Storage (je li vložena paměťová karta) a sdílení sítí. Právě to je nejjednodušším způsobem, jak telefon použít jako modem pro připojení k internetu.

HTC Touch2

Horší je to s provázaností s dnes stále oblíbenějšími sociálními sítěmi. V telefonu je předinstalována aplikace pro přístup k Facebooku, ale ta není nijak výrazně integrována do systému. Podobně nedokonale je řešena integrace obchodu s aplikacemi Windows Marketplace. Ten se dokonce musí nejprve při prvním spuštění nainstalovat, teprve pak začne fungovat.

Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2
Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2

Sada kancelářských funkcí je pro Windows Mobile obvyklá a najdeme v ní vše, co můžeme běžně potřebovat. Je tu samozřejmě sada Office Mobile pro práci s dokumenty, Adobe Reader pro čtení PDF dokumentů, kalendář, poznámky i úkoly.

Internetovým prohlížečem je Opera Mobile ve verzi 9.5. Pro Windows Mobile jde stále pravděpodobně o nejlepší prohlížeč. V operačním systému verze 6.5 ale navíc najdeme i novou verzi Internet Exploreru, který je přeci jen daleko použitelnější než předchozí provedení.

Zábava - legrace tak napůl

Windows Mobile není zrovna systém, který by se soustředil na multimédia a zábavu. Léty vývoje se ale situace přeci jenom zlepšila a když výraznou měrou přispívá i samotné HTC, není situace tak špatná. Ale ani nijak růžová.

Touch 2 tak nabídne například možnost sledování streamovaných videí, je tu i možnost sledovat videa z YouTube. Prostředí TouchFLO nabízí i docela dobře použitelný přehrávač hudby. Hlavní slabinou tak zůstává přehrávání videa - vestavěný Windows Media Player není tím nejlepším řešením.

HTC Touch2

Hry najdeme tradičně jen dvě. Jsou jimi Bubble Breaker a Solitaire. Projevuje se tu absence pohybového senzoru. Díky ní chybí i hra Teeter z dílen HTC. Touch 2 dále podporuje Javu.

Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2
Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2Screenshoty displeje HTC Touch2

V další výbavě najdeme FM rádio. Veškerou hudbu je přitom možné poslouchat pomocí libovolných sluchátek. Na vrchní straně telefonu najdeme klasický 3,5 mm jack konektor. Při poslechu hudby pomůže i ekvalizér z dílen HTC. Ten se trochu podivně skrývá pod ikonou Zesílení zvuku.

Fotoaparát celkově doplňuje jen průměrnou multimediální výbavu. Rozlišení tři megapixely není žádným výstřelkem moderní doby. Chybějící automatické ostření a přisvětlovací dioda znamenají, že snímky rozhodně nejsou nějak světoborné.

HTC Touch 2 nechybí ani vestavěný GPS modul. Standardně je k užitku v Google mapách, k dispozici je i čtrnáctidenní zkušební licence na navigační software CoPilot.

Shrnutí - má svá pro i proti

HTC Touch 2 je chytrý telefon plný protikladů. Je velmi zajímavé pozorovat, jak v některých oblastech překonává svého androidího sourozence Tattoo a v jiných dostává doslova na frak. Operační systém Android si uživatele získá především ovládáním a celkovou koncepcí práce s aplikacemi. Pro práci je přeci jen o něco lépe vybaveno HTC Touch 2. Oba telefony si pak nemají co vyčítat v oblasti zábavy a multimédií. I když tady Android hodně rychle nedostatky dohání, zatímco platforma Windows Mobile za dlouhou dobu existence příliš viditelný pokrok nezaznamenala.

Nám se celkově více líbí model Tattoo. Modernější operační systém, lepší ovládání, elegantnější vzhled a neobvyklá možnost výměnných krytů jsou jeho velkými přednostmi. Touch 2 trochu naráží na stín svého předchůdce. Ten způsobil ve světě Windows Mobile velký rozruch. Jenže Touch 2 je vlastně jen tuctový a průměrný Windows Mobile komunikátor, který oproti původnímu modelu Touch přináší jen o něco lepší výbavu. Štafetu elegantního a příjemného komunikátoru téměř pro každého přebírá právě Tattoo s Androidem.

Proč koupit?

  • dobrá výbava
  • kvalitní zpracování
  • příjemné rozměry

Proč nekoupit?

  • horší dotykové ovládání
  • nedotažená multimedia
  • horší fotoaparát

Kdy?

v prodeji

Za kolik?

6 700 Kč


Nejčtenější

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

Další z rubriky

HTC U11
Novinka U11 se prodává dobře, přesto HTC zcela zredukuje nabídku

Vypadá to, že HTC konečně našlo recept, jak zaujmout zákazníky. Nový top model se prodává lépe než předchůdci. Tchajwanský výrobce přesto zmenší své portfolio.  celý článek

Smartphone Google Pixel
Vysvobození z velkých problémů? Google má prý zájem o HTC

Aliance Alphabet, do které patří tvůrce systému Android Google, má údajně zájem o jednoho z nejtradičnějších výrobců smartphonů.  celý článek

HTC U11
HTC překvapí. Změnilo plány a letos ještě uvede tři modely

HTC možná začíná těžit z užší spolupráce s Googlem. Původně mělo letos představit jen několik smartphonů, které už známe. Ale nakonec v tomto roce dočkáme...  celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK BOZP

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.