Windows Phone v řadě zemí poráží systém iOS od Applu

Windows Phone v řadě zemí poráží systém iOS od Applu | foto: nokiarevolution.com

Že je nikdo nechce? Windows Phone porážejí iOS v řadě zemí i v Česku

  • 290
Ačkoli platforma Windows Phone v globálním měřítku tržním podílem stále nestačí na hlavní rivaly v podobě Androidu a iOS, hned ve 24 zemích systém od Applu poráží a roste svižným tempem. Vyplývá to ze statistiky agentur IDC, Kantar a společnosti Microsoft.

Ačkoli na operační systém Android, který ostatní mobilní systémy v celosvětovém měřítku lidově řečeno válcuje, Windows Phone logicky nestačí, předehnat v tržním podílu iOS na některých trzích se již podařilo.

O dynamickém tempu růstu navíc svědčí i skutečnost, že zatímco v březnu 2013 platforma Windows Phone nad iOS vedla v 7 zemích, koncem roku se seznam rozšířil na 24 států.

Ze zemí Střední a Jižní Ameriky se mobilním Windows daří v Mexiku, Kolumbii, Peru, Chile a Ekvádoru. V Africe pak pokořila iOS v Jihoafrické republice, Keni, Nigérii a Egyptu. Z asijských států pak Microsoft jmenuje Saúdskou Arábii, Kuvajt, Spojené Arabské Emiráty, Indii, Pákistán, Thajsko, Malajsii a Vietnam. Obliba Windows Phone však roste také v Evropě. Více přístrojů s Windows než iPhonů se prodává nejen v tuzemsku, ale i v Řecku, Maďarsku, Itálii, Ukrajině, Finsku a také v Polsku.

Hned ve čtrnácti z uvedených států (Čile, ČR, Finsko, Jihoafrická Republika, Indie, Itálie, Maďarsko, Malajsie, Mexiko, Polsko, Řecko, Thajsko, Ukrajina a Vietnam) navíc Windows Phone z pomyslného koláče ukusují druhý největší díl, hned po nedostižném Androidu. Mimo iOS tak systém od Microsoftu vytlačil dříve populární Symbian a BlackBerry.

Uvedená data prezentoval Microsoft a vycházejí z aktuální situace na trhu chytrých telefonů. Dostupné statistiky nezávislé agentury IDC, která tržní podíly jednotlivých mobilních OS dlouhodobě sleduje, navíc tvrzení o dobrých výsledcích Windows Phone podporují. Čísla jsou z třetího kvartálu minulého roku, kdy podle IDC systém Windows nad iOS vedl na sedmi trzích.

Rovnice Windows Phone = Nokia platí. Téměř

Není překvapením, že drtivá většina (přesně 93,2 procenta) všech telefonů s Windows Phone jsou z řady Lumia od Nokie, kterou před několika týdny definitivně ovládl Microsoft. Nejlépe prodávaným modelem přitom je Lumia 520, jež spolu s modelem 521 (42,4 procenta).

Jak ilustrují níže uvedené tabulky, zájem o telefony s Windows Phone roste i ve Francii, kde ve třetím čtvrtletí loňského roku získaly 12,5  procenta, což znamená meziroční skokový nárůst o bezmála 250 procent.

Zhruba poloviční sousto systém WP uzmul v Německu, přesto si i tam meziročně výrazně polepšil. Android u našich západních sousedů udává tempo s podílem bezmála 78 procent. S velkým odstupem a podílem 13,8 procenta je na druhé příčce iOS.

Tabulka tržních podílů jednotlivých mobilních OS (Q3/2012 a 3Q/2013). zdroj: IDC
Tabulka tržních podílů jednotlivých mobilních OS (Q3/2012 a 3Q/2013). zdroj: IDC

Zajímavá je situace ve Španělsku, kde si ve stejném období iOS i Windows připsaly shodný tržní podíl. Doslova impozantní je však podíl smartphonů s Androidem, více než 90 procent.

Baštou iPhonu v Evropě je potom Velká Británie, kde si iOS připisuje podíl bezmála 30 procent, systém od Microsoftu potom necelých 12 procent. Stojí ovšem za zmínku, že i u Britů obliba iPhonu oproti stejnému období předloňského roku viditelně poklesla.

Windows Phone se neztrácejí ani v tabulce společných výsledků zemí EU5, kam patří Francie, Itálie, Německo, Španělsko a Velká Británie. Celkový účet v tomto případě dává podíl 10,2 procenta, což je meziročně opět dvojnásobný nárůst.

Baštou iOS jsou USA a také Japonsko

Ačkoli čísla hovoří jasně a Windows Phone skutečně v řadě zemí iOS poráží, je nutné připomenout, že třetí kvartál bývá v prodeji iPhonů tradičně slabší, jelikož spousta uživatelů čeká na novou verzi telefonu. iPhone totiž letos bude už čtvrtým rokem představen až na podzim a nikoli v červnu jako v případě prvních čtyř generací.

Telefonům od Applu se nejvíce daří v USA, kde si připisují podíl takřka 41 procent, což je desetinásobek v porovnání s Windows Phone. Ještě větší, zhruba třípětinové sousto iPhony uzmuly v Japonsku, kde předehnaly i jinde neohrožený Android.