Windows Mobile 7: z gruntu nový systém, který má šanci pokořit svět

  18:04aktualizováno  16. února 12:18
Zapomeňte na miniaturní tlačítka či utopené křížky v horním rohu. Nové Windows Mobile 7, které v Barceloně uvedl sám šéf Microsoftu Steve Ballmer, jsou z gruntu nový systém. Vycházejí z rozhraní hudebního přehrávače Zune HD a první telefony s touto novinkou dorazí na trh na podzim roku 2010.

Windows Mobile 7 jsou nejen zcela novým operačním systémem pro mobilní telefony, ale i ucelenou platformou pro vývojáře softwaru i výrobce mobilních telefonů. Firma se navíc zcela vzdala původního názvu a nově svůj operační systém a telefony jím vybavené nazývá souhrnně Windows Phones 7 Series.

Prohlédněte si interaktivní ukázku nového systému Windows Mobile 7

Nový systém je zcela přizpůsoben pohodlnému ovládání telefonů prstem; titěrné klávesy Microsoft vyměnil za výrazná textová pole a od základu přepracoval i logiku ovládání. Uživatelské rozhraní se inspirovalo u již prodávaného hudebního přehrávače Zune HD. Softwarový gigant se tak nesnížil k pouhému kopírování logiky ovládání průkopnického iPhonu.

Nové Windows Mobile 7

Domácí obrazovku WP7 nově charakterizují aktivní náhledy jednotlivých aplikací (takzvané gadgety), které uživatele na první pohled informují o zmeškaných hovorech, přijatých zprávách či dění na komunitních portálech. Lehce lze odtud přistupovat i k jednotlivým funkcím telefonu jako je fotogalerie, hudební přehrávač či seznam kontaktů.

Jednotlivé panely jsou aktivní a dokáží například zobrazovat veškeré informace o zvolených přátelích včetně aktualizace jejich stavů v různých sociálních sítích. Aktualizace se přitom neomezuje pouze na text, ale zaznamenává například i nově přidané fotografie. Tyto panely si lze libovolně přizpůsobovat, k dispozici budou například i pro náhled do emailových schránek a pro další služby.

Základem celého systému se stalo šest oblastí, ve kterých se tématicky sdružují všechny související funkce a aplikace. Microsoft celý systém rozdělil do sekcí Lidé, Obrázky, Hry, Hudba + Video, Marketplace a Kancelář. Důraz byl kladen zejména na silné propojení všech funkcí telefonu s komunitními službami.

Firma při představení nového systému nebyla příliš sdílná. S velkou pompou předvedla v podstatě jen obrázky toho, jak Windows Phone 7 budou vypadat. Zástupci firmy sice měli k dispozici reálný přístroj s novým operačním systémem, otázkou ale zůstává, nakolik byl funkční.

Nové Windows Mobile 7Nové Windows Mobile 7Nové Windows Mobile 7

Otazník nadále visí nad podporou multitaskingu, na tuto otázku se na tiskové konferenci nedostalo. Podle všeho jej ale nový systém skutečně podporovat nebude. "Vyplývá to z jeho logiky, pochybuji, že by na tomhle multitasking vůbec nějak povolili," sdělil nám kolega přímo z místa. Mnohé zdroje potvrzují, že běh aplikací na pozadí WP7 nepodporují.

Jistá už naopak je zpětná nekompatibilita se staršími mobilními Windows, Microsoft bude paralelně vyvíjet nové WM7 i starší platformu WM 6.5. Potvrzen byl i odklon od technologie Flash, firma ji nahradí svým vlastním produktem Silverlight. Nový systém nepovolí výrobcům mobilů jeho další přizpůsobování, vzhled nové platformy tak bude unifikovaný.

Mobile World Congress 2010 - Globální konference mobilních technologií a služeb

Aplikace již zřejmě nebude možné nahrávat do telefonu přímo z počítače či stahovat odkudkoli z internetu. Po vzoru Applu a jeho Appstore umožní Microsoft stahování nových programů jen ze svého aplikačního obchodu Marketplace, kde budou dostupné jen programy jím posvěcené. Tato informace sice nebyla oficiálně potvrzena, z logiky nového přístupu k aplikacím ale sama vyplývá.

Pro synchronizaci telefonů s WP7 nově poslouží software k přehrávači Zune, přístroje nebudou komunikovat s Device Center ve "velkých" Windows.

Operační systém Windows Mobile 7Operační systém Windows Mobile 7Operační systém Windows Mobile 7

Pro vyhledávání bude v novém systému použit firemní vyhledávač Bing. Přímo podporovány budou i komunitní služby typu Facebook, Twitter a podobně. Nově se v něm objeví také herní služba Xbox LIVE, která mimo jiné komunitní služby sdružuje. Zda bude tato služba dostupná i Čechům ale není prozatím jasné, dosud se omezovala jen na vybrané státy.

I u nového systému zachová Microsoft silnou podporu pracovních funkcí, pro které jsou současné Windows Mobile tolik ceněny. Firma tak i pro novou platformu vyvinula mobilní kancelářský balíček Microsoft Office. Vylepšeny byly i ostatní nástroje pro organizaci času.

Operační systém Windows Mobile 7Operační systém Windows Mobile 7Operační systém Windows Mobile 7

Pro plné využití nových Windows Phone 7 bude zřejmě po vzoru ostatních moderních operačních systémů nutný permanentní přístup k mobilnímu internetu. V tiskové zprávě firma například uvádí podporu automatické synchronizace multimédií s online službami.

Nová platforma je pro Microsoft velice důležitá. S příchodem nových operačních systémů typu iPhone OS X, Web OS od Palmu či Android od Google totiž začal rapidně ztrácet s mobilními Windows svou dlouze budovanou pozici na trhu. Windows Mobile 7 mají tento vývoj zvrátit.

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Nové Apple Watch popletla změna času. Zůstaly viset ve smyčce

Apple Watch Series 4 v Austrálii popletla změna času

Austrálie v uplynulém víkendu přešla na letní čas, což obyvatele kontinentu oloupilo o hodinu spánku. To však nebyla...

Rychlost i na iPhonu z roku 2013. Systém iOS 12 bez velkých novinek

Novinky v operačním systému Apple iOS12

Den před zahájením prodeje nových iPhonů uvolnil Apple oficiální verzi svého systému pro iPhony. iOS 12 oproti...

Další z rubriky

Návrat malých mobilů. Novinka od legendární značky je jako kreditka

Palm smartphone 2018

Návrat značky Palm, proslulého výrobce personálních asistentů, se uskuteční v podobě smartphonu, který v současnosti...

Ušetřit dává smysl. Recenze BlackBerry Key2 LE

BlackBerry Key2 LE

Značka BlackBerry se v poslední době snaží vrátit lesk smartphonům s fyzickou qwerty klávesnicí. A docela se jí to...

Huawei Mate 20 je chudší příbuzný Matu 20 Pro. V Česku ho nekoupíte

Huawei Mate20

Společně s Matem 20 Pro představil Huawei i obyčejnější model Mate 20. Taktika je to podobná jako loni u modelů Mate 10...Najdete na iDNES.cz