Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Windows Mobile 7: stylus můžete zahodit

aktualizováno 
Windows Mobile jsou dnes ve verzi 6, která se proti té předchozí po stránce grafiky nijak zásadně neliší. To se ale o Windows Mobile 7 říci rozhodně nedá. Posuďte sami.
Windows Mobile 7 aneb revoluce v mobilních oknech

Windows Mobile 7 aneb revoluce v mobilních oknech | foto: http://microsoft.blognewschannel.com

Systém Windows Mobile 6 byl představen na loňském veletrhu mobilních technologií v Barceloně. První zařízení s touto verzí přišla na trh až ve druhém čtvrtletí loňského roku. Šestková verze se od WM 5.0 nijak propastně neliší. Jistě, vylepšení je hned několik, avšak grafický kabátek a vůbec celá filozofie zůstala zachována.

Příchod Windows Mobile 7 by ale měl být ve znamení velkých změn. Kromě dosti překopaného grafického rozhraní přibudou také nové technologie ovládání a různá gesta. Některé povely tak bude možno přístroji udělit pouhým zatřepáním přístroje nebo jeho náklonem.

První konkrétnější informace na svém blogu zveřejnil Nathan Weinberg, který má přístup k dosud nezveřejněným dokumentům Microsoftu. Sám však pochopitelně nemůže uveřejnit vše a jedním dechem dodává, že se finální verze může propastně lišit.

Jisté však je, že nová verze mobilních Windows by měla být zcela přizpůsobena ovládáním prsty. Různá rolování nabídkami, přesunu v menu tahy prstů, tedy to, co zatím Windows Mobile nabízejí pouze prostřednictvím aplikací třetích stran, bude v nové verzi již standardně integrováno. Ano, komunikátory od HTC nabízejí TouchFLo již dnes. Takové řešení se ale nedá za komplexní označit ani při nejlepší vůli.

Nové komunikátory s Windows Mobile 7 by obecně měly být přímými konkurenty iPhonu. Multidotykové displeje zajistí, že konečně půjde o skutečnou a plnohodnotnou konkurenci.


Nový internetový prohlížeč, virtuální klávesnice a lepší čtení textu

To, že vestavěný webový prohlížeč s názvem Pocket Internet Explorer nepatří k nejpovedenějším, ví i samotný Microsoft. Proto není divu, že v nových Windows Mobile bude internetový prohlížeč k nepoznání. Samozřejmě i zde se bude bohatě využívat dotykových gest, přibude také možnost přiblížení zvolené sekce stránky (podobnou funkci nabízí třeba Opera Mini).

Windows Mobile 7

Citelného vylepšení se dočká také softwarová klávesnice, která bude velmi podobná ne-li totožná s tou u Apple iPhonu. Jednotlivá písmena jsou dostatečně velká (i když to se odvíjí od použitého displeje), aktuálně stisknuté tlačítko se navíc zobrazí v malém obláčku. Toužíte-li po podobné klávesnici už teď, doporučujeme vyzkoušet PCM Keyboard nebo Zoom Board. Také práce s textem bude komfortnější, označený text se nejen barevně zvýrazní, ale také zvětší ve zvláštní bublině. Na obrázku, který má být zřejmě z mobilní edice MS Wordu je ale jedna podivnost - ikonky jsou doslova bleší velikosti a patrně jde o upravený screenshot ze stolního Wordu.

Pohybová gesta

Ovládání změnou polohy WM zařízení bude u nových Windows Mobile jedním z hlavních lákadel. Kromě snadného přepínání mezi skladbami v audio přehrávači, bude obdobně řešeno také uzamykání a následné odmykání telefonu.

Windows Mobile 7

Zkrátka a dobře, místo pera si tak ve spoustě situacích vystačíte s ladným a přesně koordinovaným natřásáním přístroje, který bude doslova skákat jak vy na něj pískat.

Windows Mobile 7

Okolním (a nezasvěceným) pozorovatelům bude možná vaše jednání připadat podivné, ale tím se žádný uživatel WM přístroje trápit nebude.

Mnohem lépe bude zpracována editace pořízených fotografií.

Windows Mobile 7


Spolehlivé rozpoznávání pohybových gest nebudou mít na starosti mechanické gyroskopy, celé břímě totiž převezme vestavený fotoaparát. Neustálé sledování gest a jejich odlišování se zřejmě nepříznivě projeví na výdrži baterie.

Pohodlné listování nabídkami

Také rolování rozsáhlými menu a stovkami přijatých SMS nebo emailů bude v nové verzi daleko pohodlnější. Namísto virtuálních posuvníků přijdou na řadu jemné tahy prstů do libovolných směrů.

Windows Mobile 7

Listování složkou s emaily:

 Windows Mobile 7

Ačkoli se jedná o vůbec první ucelenější informace o nových Windows Mobile 7, nakonec může být všechno jinak a finální systém tak může mít zcela odlišnou podobu. Příznivcům WM zařízení nezbývá než čekat. První telefony s novou verzí totiž mají na trh přijít až v roce 2009. A do té doby se může změnit lecos.

Pro další informace a více fotografií navštivte tento blog
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Další z rubriky

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Najdete na iDNES.cz