Windows Mobile 7: stylus můžete zahodit

aktualizováno 
Windows Mobile jsou dnes ve verzi 6, která se proti té předchozí po stránce grafiky nijak zásadně neliší. To se ale o Windows Mobile 7 říci rozhodně nedá. Posuďte sami.
Windows Mobile 7 aneb revoluce v mobilních oknech

Windows Mobile 7 aneb revoluce v mobilních oknech | foto: http://microsoft.blognewschannel.com

Systém Windows Mobile 6 byl představen na loňském veletrhu mobilních technologií v Barceloně. První zařízení s touto verzí přišla na trh až ve druhém čtvrtletí loňského roku. Šestková verze se od WM 5.0 nijak propastně neliší. Jistě, vylepšení je hned několik, avšak grafický kabátek a vůbec celá filozofie zůstala zachována.

Příchod Windows Mobile 7 by ale měl být ve znamení velkých změn. Kromě dosti překopaného grafického rozhraní přibudou také nové technologie ovládání a různá gesta. Některé povely tak bude možno přístroji udělit pouhým zatřepáním přístroje nebo jeho náklonem.

První konkrétnější informace na svém blogu zveřejnil Nathan Weinberg, který má přístup k dosud nezveřejněným dokumentům Microsoftu. Sám však pochopitelně nemůže uveřejnit vše a jedním dechem dodává, že se finální verze může propastně lišit.

Jisté však je, že nová verze mobilních Windows by měla být zcela přizpůsobena ovládáním prsty. Různá rolování nabídkami, přesunu v menu tahy prstů, tedy to, co zatím Windows Mobile nabízejí pouze prostřednictvím aplikací třetích stran, bude v nové verzi již standardně integrováno. Ano, komunikátory od HTC nabízejí TouchFLo již dnes. Takové řešení se ale nedá za komplexní označit ani při nejlepší vůli.

Nové komunikátory s Windows Mobile 7 by obecně měly být přímými konkurenty iPhonu. Multidotykové displeje zajistí, že konečně půjde o skutečnou a plnohodnotnou konkurenci.


Nový internetový prohlížeč, virtuální klávesnice a lepší čtení textu

To, že vestavěný webový prohlížeč s názvem Pocket Internet Explorer nepatří k nejpovedenějším, ví i samotný Microsoft. Proto není divu, že v nových Windows Mobile bude internetový prohlížeč k nepoznání. Samozřejmě i zde se bude bohatě využívat dotykových gest, přibude také možnost přiblížení zvolené sekce stránky (podobnou funkci nabízí třeba Opera Mini).

Windows Mobile 7

Citelného vylepšení se dočká také softwarová klávesnice, která bude velmi podobná ne-li totožná s tou u Apple iPhonu. Jednotlivá písmena jsou dostatečně velká (i když to se odvíjí od použitého displeje), aktuálně stisknuté tlačítko se navíc zobrazí v malém obláčku. Toužíte-li po podobné klávesnici už teď, doporučujeme vyzkoušet PCM Keyboard nebo Zoom Board. Také práce s textem bude komfortnější, označený text se nejen barevně zvýrazní, ale také zvětší ve zvláštní bublině. Na obrázku, který má být zřejmě z mobilní edice MS Wordu je ale jedna podivnost - ikonky jsou doslova bleší velikosti a patrně jde o upravený screenshot ze stolního Wordu.

Pohybová gesta

Ovládání změnou polohy WM zařízení bude u nových Windows Mobile jedním z hlavních lákadel. Kromě snadného přepínání mezi skladbami v audio přehrávači, bude obdobně řešeno také uzamykání a následné odmykání telefonu.

Windows Mobile 7

Zkrátka a dobře, místo pera si tak ve spoustě situacích vystačíte s ladným a přesně koordinovaným natřásáním přístroje, který bude doslova skákat jak vy na něj pískat.

Windows Mobile 7

Okolním (a nezasvěceným) pozorovatelům bude možná vaše jednání připadat podivné, ale tím se žádný uživatel WM přístroje trápit nebude.

Mnohem lépe bude zpracována editace pořízených fotografií.

Windows Mobile 7


Spolehlivé rozpoznávání pohybových gest nebudou mít na starosti mechanické gyroskopy, celé břímě totiž převezme vestavený fotoaparát. Neustálé sledování gest a jejich odlišování se zřejmě nepříznivě projeví na výdrži baterie.

Pohodlné listování nabídkami

Také rolování rozsáhlými menu a stovkami přijatých SMS nebo emailů bude v nové verzi daleko pohodlnější. Namísto virtuálních posuvníků přijdou na řadu jemné tahy prstů do libovolných směrů.

Windows Mobile 7

Listování složkou s emaily:

 Windows Mobile 7

Ačkoli se jedná o vůbec první ucelenější informace o nových Windows Mobile 7, nakonec může být všechno jinak a finální systém tak může mít zcela odlišnou podobu. Příznivcům WM zařízení nezbývá než čekat. První telefony s novou verzí totiž mají na trh přijít až v roce 2009. A do té doby se může změnit lecos.

Pro další informace a více fotografií navštivte tento blogNejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Už žádné výřezy. Samsung všechno potřebné schová pod displej mobilu

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Výřez displeje je naprosto dominantní trend smartphonů posledního roku, ovšem největší výrobce, Samsung, mu stále...

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Další z rubriky

Krásné hodinky Montblanc mají jako první revoluční úsporný procesor

Montblanc Summit 2

Nedávné představení nového čipsetu Snapdragon Wear 3100 od Qualcommu vzbudilo velká očekávání. Nový hardware by měl...

Rande, zásnuby i rozchod. To vše mladí řeší přes mobil, ukázal průzkum

Láska v době mobilní

Se smartphonem usínáme a je často i tím prvním, co hned po probuzení hledáme. Usnadňuje nám pracovní i osobní život....

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz