Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Windows Mobile 6.5 pod lupou: rychlejší, s novými funkcemi i novou tváří

aktualizováno 
Otestovali jsme poslední dostupnou verzi mobilních Windows. Přinášejí větší stabilitu a systém je také o poznání rychlejší. Na první pohled pak potěší povedená grafika.
Windows Mobile 6.5 příjemně překvapují

Windows Mobile 6.5 příjemně překvapují | foto: Radek Mikudík, Mobil

V segmentu mobilních operačních systémů začíná být docela těsno. Americká společnost Palm dolaďuje velmi nadějně vypadající Palm Pre, Android Market se k radosti všech majitelů T-Mobile G1 plní aplikacemi a Apple nedávno představil novou verzi FW, která konečně povolí některá zbytečná systémová omezení neskonale oblíbeného iPhonu.

„Jen ta Windows Mobile jsou pořád tak nějak stejná, zkostnatělá,“ namítli by teď příznivci konkurenčních platforem. A měli by pravdu.

Prostředí systému je dlouhá léta velmi podobné a změn v tomto směru je málo. Funkčně nám sice systém zraje a každá další verze přináší nové možnosti; velký důraz je kladen také na co možná nejsnazší provedení často užívaných úkonů (například použití zařízení jako HW modemu je počínaje verzí 6 zcela triviální).

Uživatelé dnes však volají především po systému, který snadno ovládnou prsty a v tomto ohledu Microsoft ztrácí. Jistě, je zde celá plejáda uživatelských prostředí, která jsou díky velkým ikonám a dotykovým gestům skutečně finger-friendly. Na druhou stranu jde o dodatečné nástavby, které nejen že ukrajují místo ve FlashROM, ale především zabírají nemalou porci operační paměti. Situace si tedy žádá řešení přímo integrované v systému; lépe řečeno, systém sám o sobě by měl být prstem snadno ovladatelný.

V Redmondu si jsou tohoto nemalého handicapu velmi dobře vědomi, a tak by nová verze 6.5 měla přinést především snazší ovládání. Vyzkoušeli jsme prozatím poslední verzi neoficiálních Windows Mobile 6.5 (build 21202), z následujících řádek a odstavců tak zjistíte, nakolik se Microsoftu dílo podařilo. Tedy spíše se daří, na finální verzi je přeci jen ještě brzy.


Kapitoly článku:


Obrazovka Today a zamykání telefonu aneb šoupátka jsou v kurzu

Jistě si vzpomenete, když koncem listopadu minulého roku unikly první obrázky z nové verze Windows Mobile. Obratem rozdělily příznivce WM na dva tábory; jeden obrázky akceptoval, ovšem druhou skupinou byly označeny za podvrh. Že byla pravda na té smířlivější části publika, je dnes, myslím, zřejmé. Obrazovka Dnes tak v nové verzi v mnohém připomíná posuvné panely (sliding panels) z WM 6.1 Standard. 


Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5

Obrazovka je členěna do několika (standardně deseti) panelů, které umožňují zvládnutí všech základních úkonů.

Plugin Titanium (Windows Default) obsahuje tyto panely (moduly):

 • Phone – zobrazuje zmeškané hovory, klepnutím na modul se spustí telefonní aplikace s náhledem na historii volání.
 • Voicemails – hlasová pošta.
 • Text – textové zprávy, klepnutím systém skočí do složky přijatých SMS (analogicky panel e-mail).
 • Calendar – zobrazuje naplánovanou schůzku na aktuální den, tahem prstu do stran lze přejít k vytvoření nového meetingu.
 • Time – zobrazení aktuálního času, data a jména operátora, jehož služeb přístroj v dané chvíli využívá, klepnutím přejdete na kartu s nastavením času (data) a budíku; zobrazuje se i dostupnost wi-fi hot-spotů.
 • Pictures – modul k náhledu pořízených snímků, mezi kterými lze opět tahy prstu do stran listovat.
 • Music – modul spolupracující s Media Playerem slouží k přehrávání předem vybrané knihovny skladeb; je zobrazen název skladby a interpreta, mezi písněmi lze opět listovat; klepnutím lze pozastavit/spustit přednes; při listování skladbami dostane pravá kontextová klávesa funkci „Go to playing“ pro rychlý návrat na právě přehrávanou skladbu.
 • Favorites – slouží k rychlému spuštění oblíbených stránek, které si předtím nastavíte v Internet Exploreru, oblíbenými weby pak opět můžete rolovat.
 • Windows Live – slouží k přihlášení se k účtu služby Windows Live.

Každý modul je tedy prezentován určitým slůvkem, jak je uvedeno v přehledu. Seznamem modulů lze rolovat tahem prstu po displeji a klepnete-li na konkrétní z nich, pak systém efektně na daný modul „přejede“. 


Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5

Aktivní panel je zvýrazněn transparentním proužkem a v závislosti na zvoleném panelu se mění i funkce pravé kontextové klávesy – v případě SMS tak lze jedním klepnutím přejít k tvorbě nové zprávy, u modulu Pictures stejným úkonem zajistíte zobrazení všech fotek v telefonu (v dané složce, pochopitelně). Drobnosti, které nejen potěší, ale především zefektivní často prováděné úkony.

Dlužno dodat, že ona průhledná bublina symbolizující aktivní panel je staticky uprostřed obrazovky Dnes, pohybují se jen panely samotné. Druhým způsobem je bublinu uchopit a přemístit ji na panel, který chcete aktivovat.

Další velkou změnou je skutečnost, že je spodní kontextová a horní stavová lišta zcela průhledná. Obrázek na pozadí tak brilantně prostupuje i lištami a tvoří ničím nerušený celek.

Nový je také systém zamykání telefonu, které lze provést dvěma tahy – klepnutím na tlačítko Start a potom na levou sofwarovou klávesu „Lock“. Po probuzení telefonu je na pozadí (totožné jako na obrazovce Dnes) zobrazena známá informační lišta (síla signálu, dostupné datové přenosy, stav baterie, příchozí zprávy, telefonáty) a nově pak šoupátko a detail plánované schůzky.


Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5

Ono šoupátko v případě příchozí korespondence či zmeškaných hovorů kromě symbolu zámku zobrazuje i číslo. To prezentuje počet zmeškaných událostí, tedy hovorů, příchozích SMS, emailů nebo novou hlasovou poštu. Klepnutím na posuvník se zobrazí příslušné ikonky událostí (obálka, telefon). Posunutím ikony telefonu pak přejdete do karty s historií hovorů, podobně posunutím obálky do složky SMS zpráv. Odsunutím libovolného šoupátka do krajní polohy již telefon zůstane odemčený.

Posuvníky, jež se inspirovaly u iPhonu, se na zamčeném telefonu objeví i při příchozím hovoru; jeden z nich přitom slouží k jeho přijmutí, druhým pak volajícího odmítnete. Zobrazeno je pochopitelně jméno (číslo) volajícího a fotka k němu přiřazená. Podobná situace nastane, je-li telefon zamčený a rozezní se nastavený alarm.

Tipy a triky:

Výše jsme si uvedli přehled modulů, které plugin standardně obsahuje. Ne každý ale všechny využije, a proto je zde malá, ale velice užitečná utilita ke správě tohoto pluginu, a to Titanium Customer. Před jeho editací jednoduše v nastavení obrazovky Dnes plugin deaktivujete, spustíte Titanum Customer, zakážete/povolíte jednotlivé moduly, obměníte jejich pořadí a plugin znovu aktivujete.

Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5

Vítaným vylepšením je instalace modulu s předpovědí počasí s názvem Titatium Weather – neustálý přehled o počasí v dané lokalitě je užitečná věc.

Postup:

1. Po stažení aplikace proveďte její instalaci do paměti zařízení (nikoli na kartu) a proveďte soft reset telefonu.

2. Po restartu klepněte na ikonku Start a mezi zástupci aplikací najděte Titanium Weather a dvojím klepnutím program spusťte.

3. V prohlížeči na PC (nebo v telefonu) navštivte adresu AccuWeathera do okna „International“ napište kýženou lokaci ve tvaru: vaše město, Czech Republic a zvolte GO!

4. Po úspěšném vyhledání lokace si opište část URL (kód) psaného kapitálkami (např. Pražané budou mít kód následující EUR|CZ|EZ001|PRAHA).

Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5

5. V aplikaci zvolte možnost 3) a následně 1) a zde vepište předtím opsaný kód. Dále můžete nastavit interval aktualizace počasí a jednotku teploty. Klepněte na Cancel, zvolte možnost 2) a stiskněte OK.

Nyní by již mělo vše fungovat a plugin by měl být bohatší o nový modul. Stahování informací (dat) nezbytných k předpovědi počasí je samozřejmě zpoplatněno dle tarifu, který využíváte.

Nabídka Start – v zajetí šestiúhelníků

Nápad nahradit nabídku programů prezentovanou obdélníkovou sítí šestiúhelníkovým rozvržením se ne každému zamlouval. Nakonec se ovšem ukazuje, že to až tak špatný nápad nebyl. Způsob uspořádání zůstal zachován, ale hranice jednotlivých hexagonů vzaly za své. Objevují se ale spekulace, že síť bude možno dodatečně zviditelnit.

Pozadí je i v této nabídce systému stejné, zůstaly také transparentní lišty, a tak je obrázek prezentován v celé své kráse. Pozadí tak přehluší jen samotné ikonky, pokud tedy zvolíte složitější motiv, může se stát, že bude nabídka značně nepřehledná (v případě příliš světlého pozadí zase budou nečitelné popisky aplikací). V nabídce se roluje dotykovými gesty a pohyb v ní je v porovnání s verzí 6.1 daleko svižnější.

Nezapomnělo se ani na efekt setrvačnosti, kdy můžete nabídku po dosažení jejího konce posunout ještě dále a sledovat její pružný návrat.

Rolování přitom probíhá po stránkách - takže se nestane, že byste při rychlejším tahu palce po displeji zajeli až na samý konec nabídky.


Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5

Zmizely i nepěkné posuvné lišty, které hyzdily nabídku aplikací a nastavení. V aplikacích (SMS, email, File explorer) je lišta nová, která graficky mnohem lépe zapadá do barevné mozaiky celých Windows Mobile 6.5.

Na obrazovku se díky novému členění vejde méně ikonek (u WVGA displeje 12 ikonek, v případě VGA pak 9 zástupců), ovšem ono šestiúhelníkové rozvržení snižuje šanci překlepu, tedy spuštění jiné aplikace, na naprosté minimum. Delším stiskem na daném zástupci aktivujete kontextové menu, které umožní ikonku posunout výše; je-li v čelních pozicích, pak lze zástupce přesunout oběma směry.Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5

V testovaném buildu již nechyběl zástupce nové služby Microsoft My Phone k bezdrátové synchronizaci PIM s webovým prostředím. Uživatel má po registraci (tj. vytvoření účtu na Windows Live a jeho následné přihlášení k My Phone) v základu k dispozici 200 MB. Zástupce chystaného a v posledních dnech hojně diskutované portálu Marketplace ale zatím chybí. Nově je však k dispozici MSM Weather, widget k předpovědi počasí a MSN Money ke sledování akcií.

Jedna ikona ze Start menu je vyhrazena pro nastavení celého zařízení, které se dále člení následovně:

 • Personal (tlačítka, zadávání, informace o majiteli, telefon)
 • System (o zařízení, šifrování, GPS, paměť, G-Sensor, napájení, displej,…)
 • Připojení (wi-fi, Comm manager, USB to PC,…)

 Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5

Kostra tedy zůstala stejná, jen přepínání mezi záložkami nahradily ikony. Novinkou je dále možnost listování mezi záložkami v nastavení (např. obrazovky Dnes, Bluetooth modulu) tahem prstu do stran, a tak už není nutno tasit stylus a uštědřit přesně mířený dotek kýžené záložce. Potěšující je rovněž svižnost celého systému, která je subjektivně citelně vyšší než na libovolné WM 6.1 ROM.

Telefonování, korespondence a organizace času – nové nabídky pro snadné ovládání prstem

Mírné změny se nevyhnuly ani možnostem komunikace. Ne snad že by WM 6.5 přinášely nové komunikační kanály, ale podoba těch stávajících byla mírně přepracována. V telefonní aplikaci je standardně vidět seznam posledních hovorů a klávesnice k zadávání telefonního čísla. Oceníte ale hlavně obměněné kontextové nabídky, jež jsou uzpůsobeny pro ovládání prstem. Stylus tak skutečně nebude potřeba, i když třeba pro náčrtek schématu není lepšího nástroje.


Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5

V případě textových zpráv jsou ale změny markantnější. Mezi jednotlivými SMS jsou větší mezery a rolování jejich seznamem je mnohem plynulejší. Vítanou novinku najdeme i v kontextovém menu, tou nejužitečnější je možnost označení zpráv. Lze přitom označit všechny zprávy (konverzace), všechny pod vybranou zprávou nebo dané záznamy vybrat ručně. Kýžené konverzace pak můžete smazat, případně je poslat do tisku vaší BT tiskárně. Velmi praktické.


Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5

Novinkou je i zobrazení kontextového menu při klepnutí na symbol obálky u libovolné zprávy. U starší verze měla tato akce za následek otevření konverzace, což uživatel vždy nechce. Nově tak dostane možnost konverzaci smazat, přeposlat, přesunout do jiné složky nebo vytisknout. Totéž platí v případě elektronické pošty.

Jelikož Microsoft při vývoji nové verze mobilních Windows úzce spolupracoval s HTC, nelze se divit, že od tchajwanského výrobce převzal povedené softwarové klávesnice s vibrační odezvou. Ač jsou dosti povedené, jasnou jedničkou je v tomto ohledu nyní výborná Finger Keyboard2, která je dostupná v nové verzi.


Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5

V editoru zpráv je ale jinak řešena textová schránka. Nejprve je nutno zhruba sekundu stisknout displej, následně zvolit Make selection, pak teprve označit text, opět vyvolat kontextové menu a pracovat s textem. Znamená to tedy jeden krok navíc. V jiných částech systému probíhá selekce textu postaru, tedy rychleji.

WM 6.5 přinesou i příjemnější plánování schůzek. V denním a týdenním náhledu jsou dny nově členěny po půlhodinách, což znamená více prostoru a lepší ovládání. Kalendář konečně naučili porozumět dotykovým gestům, a tak můžete tahem prstu listovat mezi dny, týdny, měsíci i roky.


Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5

Přibylo i několik položek v kontextovém menu (přejít na aktuální den; na konkrétní datum, vymazat schůzku, nastavit jiný čas), a tak je plánování času zase o něco příjemnější.

Internet Explorer 6: konečně konkurenceschopný

Internetový prohlížeč Microsoft se dlouhodobě řadí mezi ty méně povedené a drtivé procento uživatelů se krátce po pořízení telefonu poohlédne po lepší variantně. Součástí standardní programové nabídky nových WM telefonů tak bývá i zdařilejší Opera Mobile.
Internet Explorer verze 6 jí ale může úspěšně konkurovat. Předně bylo zcela přepracováno jeho ovládání a nehezké textové menu bylo nahrazeno pěticí ikonek, které k základním úkonům zcela postačí.

Zoom stránek je řešen posuvnou lištou ve stylu Opery mobile; dvojitým klepnutím ale docílíte přiblížení optimálního ke čtení webu. Rychlost načítání stránek je srovnatelná s Operou nebo Iris browserem, rolování již načtenou stránkou ale není ideální. Znovu je však třeba připomenout, že nejde o finální verzi systému a nepochybně ani prohlížeč neunikne další vlně optimalizace.


Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5


Velké plus si ale IE 6 připisuje schopností přehrávat videa YouTube přímo v prohlížeči, tedy stejně jako na PC. Prohlížeč si také poradí s valnou většinou webových stránek bez nejmenších potíží. Nechybí tradiční funkce jako textová schránka, možnost uložení a zaslání obrázku nebo aktuální URL formou SMS či emailu. Ještě tak mít pokrytí 3G signálem, jako mají na východ od nás (jste-li odkázání na EDGE, pak je rozhodně rozumnější volbou Opera Mini, v rychlosti načítání webu je totiž nepřekonatelná).

S tím souvisí jedna nepříjemnost týkající se této neoficiální WM 6.5 ROM, a sice že zde chybí jakýkoli Java Midlet manager. Náprava je však velmi jednoduchá, doporučuji si zde stáhnout Esmertec Jbed 20081203.2.1. Ano, na světě je i novější sestavení, ovšem na něm jsou nabídky Opery Mini doslova bleší a o pohodlném používání nemůže být řeč.

Závěr

Po více než týdenním testování Windows Mobile 6.5 build 21202 na HTC Touch HD počáteční nadšení nevyprchalo. Telefon je i po nainstalování běžných aplikací (QIP, MobiPocket, Finger keyboard, PIM backup) stále příjemně rychlý a stabilní.

Plugin s posuvnými panely se v praxi rovněž osvědčil a líbí se nám i nové členění Start menu. V Microsoftu zapracovali i na vizuální stránce věci, a tak jsou nyní Windows Mobile líbivější než kdy předtím. A stačilo jen provést transparenci lišt a obrázek pozadí přenést i za nabídku aplikací. Méně viditelných grafických změn je ale samozřejmě víc.

Intuitivně je řešen zámek telefonu, který se nepochybně stane velmi používanou součástí systému. Přinejmenším mílový krok kupředu vývojáři urazili s webovým prohlížečem, který může konečně hravě konkurovat těm nejlepším počinům třídy.

Nutno zopakovat, že nejde o finální verzi ROM, což mimochodem dokládá absence zástupce portálu MarketPlace. Ta konečná se totiž může v porovnání s touto neoficiální nakonec v lecčem rozcházet. I kdyby ale již zůstala nezměněna, rozhodně se příznivci Windows Mobile mají nač těšit. Otazník ale visí nad dostupností oficiální WM 6.5 ROM pro stávající zařízení.

To Microsoft nedávno upřesnil požadavkem minimální HW výbavy, ve které by neměl chybět nejméně 400 MHz procesor a 128 MB operační paměti. Jak vidno, v hardwarových požadavcích problém nebude, vždyť uvedenou sestavou disponuje téměř každý WM telefon ne starší než rok a půl. Hlavním činitelem tak budou výrobci samotní a jejich vůle a snaha zajistit upgrade pro svá starší zařízení, která splní uvedené podmínky.

Jen majitelé telefonů HTC se nedostupnosti nového systému obávat nemusejí - zařízení této značky mají v portálu XDA developers neotřesitelnou uživatelskou podporu, kterou jí může závidět každý jiný výrobce.  Půjde sice o neoficiální upgrade, ale i ten může být velmi kvalitní a stabilní, což ostatně dokazuje i verze, kterou jsme vám dnes představili.

Dojmy z Windows Mobile 6.5 (build 21202) v kostce:

Zcela nový komplexní plugin Titanium, který je velmi intuitivní a rychle se s ním sžijete, navíc je dostupný nástroj pro jeho správu, a tak lze celý plugin snadno uzpůsobit k obrazu svému (lze měnit viditelnost modulů a jejich pořadí).

Transparentní kontextová a stavová lišta na Dnes (i ve Start menu) dává vyniknout pozadí a prostředí tak vypadá velmi dobře.

Ikonky na stavové liště (baterie, síla signálu, dostupné datové přenosy) mají novou grafiku, ikonka Windows je bílá.

Nový chytrý způsob zamykání telefonu, který informuje o všem podstatném (typ notifikací, aktuální čas a datum, blížící se schůzka).

Šestiúhelníkové schéma nabídky aplikací a nastavení zařízení; některé ikonky byly přepracovány a ve srovnání s předchozí verzí jsou menší.

Citelný nárůst rychlosti oproti verzi 6.1 i po několikadenním používání, které se samozřejmě neobešlo bez testování různých aplikací.

Zcela přepracovaný Internet Explorer 6, který si dle slov výrobce poradí s 80% webových stránek, a navíc přehraje videa na portálu YouTube stejně jako na PC.

Služba Microsoft MyPhone pro over-the-air synchronizaci kontaktů, SMS, záznamů z kalendáře, fotografií a dokumentů.

Nové widgety MSN Weather a MSN Money.

Ve Start menu zmizely posuvné lišty, v jiných částech systému (editor SMS, emailů, poznámky, Průzkumník) zůstaly, ale jsou nahrazeny novými, které lépe zapadají do celkového grafického pojetí systému.

Nové kontextové nabídky s obměněnou grafikou jsou nyní plně uzpůsobeny pro ovládání prstem.

Nové možnosti editoru SMS a e-mailů (označování zpráv, vyvolání kontextového menu stiskem symbolu obálky); jinak je řešeno kopírování a vkládání textu (položka „Make selection“ v kontextovém menu).

Poslech hudby přímo z obrazovky Dnes s využitím přehrávače Windows Media je hodně náročný na operační paměť (dle správce úloh tento proces zabíral 70 MB paměti).

Vylepšená práce s kalendářem, který plně rozumí dotykovým gestům (přepínání mezi dny, týdny,…).

Možnost přepínání mezi záložkami u složitějšího nastavení (Bluetooth, wi-fi) tahy prstu do stran.

Rotující disk při systémovém načítání nahradila čtveřice barevných puntíků se společným středem.

Nejčtenější

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Další z rubriky

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Americký ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly s prezidentem Donaldem Trumpem...
Hackeři mohli odposlouchávat iPhone amerického ministra vnitra

Současný vedoucí prezidentské kanceláře John Kelly má na svědomí poměrně hrubý bezpečnostní přešlap. Jeho iPhone v době, kdy sloužil jako ministr vnitra USA,...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.