Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Windows Mobile 6.1 Professional slibují nejen vyšší rychlost

aktualizováno 
Vylepšená verze mobilních Windows s číselným označením 6.1 bude oficiálně prezentována na blížící se výstavě mobilních technologií v Barceloně. Server PocketPT.net ale zvědavým uživatelům nabídl malý předkrm již dnes.
HTC Advantage: Windows Mobile 6.1 již brzy v základu

HTC Advantage: Windows Mobile 6.1 již brzy v základu

První informace o Windows Mobile 6.1 se do světa dostaly již před několika týdny. Tehdy byla tato verze testována na smartphonu Motorola Q9h. Výsledkem tohoto testování byly desítky fotografií z prostředí vylepšené verze. Verze Professional, která je určena komunikátorům, pak byla poprvé vyzkoušena na HTC X7500 (Athena). Právě na tomto obřím PDA telefonu redaktoři uvedeného serveru nová Windows Mobile zkoumali. My vám teď zprostředkovaně přinášíme jejich první dojmy z vylepšeného operačního systému.

Windows Mobile 6.1 Proffesional

Grafické prostředí nedoznalo prakticky žádných změn, a když, tak opravdu kosmetického rázu. Systém však působí vyladěněji než původní “šestková“ verze.

Novinky a vylepšení Windows Mobile 6.1 v kostce:

  • Přehled textových zpráv (jejich řazení)
  • Vyšší rychlost odezvy systému
  • Plugin Getting started na Today
  • Zoomování v Internet Explorer
  • Změna názvu ikonky k odinstalování aplikací (nově Managed programs)
  • Nový Správce úloh
  • Balík kapesních Office One Note

Řazení SMS

Textové zprávy se u všech starších verzí Windows Mobile nijak zvláštně neřadily, ve verzi 2002 se dokonce míchaly spolu s elektronickou poštou. Po čase, kdy složka se SMS čítala několik stovek záznamů, začal být problém se v této nastavené kaši vyznat. Žádné filtrování zpráv dle odesílatele totiž systém nenabízí.

 Windows Mobile 6.1 Proffesional

Na to však u Microsoftu pamatovali a tak se počínaje verzí 6.1 můžeme těšit na přehledné řazení zpráv, které budou rozděleny právě podle odesílatele do podoby konverzace. Díky tomu i s odstupem času rychle pochopíte souvislosti dané korespondence. Dodejme jen, že podobné řešení používá Palm a nově i Apple iPhone.

Rychlost

Už původní WM 6 jsou lépe vyladěná a vykazují vyšší výkon než stejné přístroje se starší verzí. Nejinak tomu bude i u WM 6.1, a tak můžeme počítat s opravdu svižnými reakcemi na pokyny uživatele. Lví podíl na tom samozřejmě má hardware daného komunikátoru.

Windows Mobile 6.1 Proffesional

Testovanému HTC Advantage se starší verzí trval náběh systému po soft resetu celých 50 sekund, s novými WM 6.1 tento čas spadl na rovnou půl minutu. To je velmi dobrý výsledek.


Plugin Getting Started (Začínáme)

Výchozí obrazovka dnes nijak velkých změn nedoznala, přibyl ale jeden užitečný plugin. Jeho název “Getting Started“ hovoří za vše a je tak jasné, že půjde o modul, který přijde vhod zejména těm, co svět Windows Mobile teprve objevují.

 Windows Mobile 6.1 Proffesional

Getting Started (začínáme) je tedy ucelený balík návodů, který uživateli pomůže kupříkladu s těmi nejzákladnějšími funkcemi (nastavení času, e-mailového účtu, spárování BT headsetu, nastavení vyzvánění atd.).


Pocket Internet Explorer

Právě vestavěný internetový prohlížeč a přehrávač multimédií patří k tomu horšímu, co WM v syrovém stavu uživateli nabízí. Microsoft zjevně o nedostatcích ví a snaží se je eliminovat.

 Windows Mobile 6.1 Proffesional

Hlavním tahákem nové verze PIE bude funkce přibližování vybrané partie webové stránky. S podobnou funkcí se lze setkat třeba u výborné Opery Mini. Volbu velikosti textu v kontextovém menu nahradila možnost “Zoom Level“.

Windows Mobile 6.1 Proffesional

Změny v nastavení systému

Kosmetické změny lze vypozorovat i v nastavení přístroje. Předně z menu Nastavení/Systém/Paměť zmizela položka “Spuštěné programy“, která sloužila jako jednoduchý Task Manager. Ve správci úloh přibylo několik užitečný předvoleb. Snadno teď lze sledovat spotřebu a zatížení CPU u jednotlivých procesů.

Windows Mobile 6.1 Proffesional

Poslední viditelnou změnou je přejmenování ikony k odebírání programů na “Managed Programs“.

Windows Mobile 6.1 Proffesional

Office OneNote

Nový balík Office podporuje dokumenty vytvořené v nejnovější verzi stolních Office.

Závěr

Síla vylepšených Windows Mobile bude tedy především v celkové vyladěnosti. Nové verze se pravděpodobně dočkají i stávající přístroje, a tak se snad máme všichni nač těšit.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Ve světě se 3G vypíná, na ostrově svobody ho teď se slávou spouštějí

Mobilní internet spouští už i na Kubě

Ostrovní stát Kuba konečně začal umožňovat svým občanům připojení na mobilní internet. Zatím však poskytuje služby...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

BMW Řada 3 2.0
BMW Řada 3 2.0

r.v. 2008, naj. 93 632 km, benzín
300 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz