Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Windows Mobile 6.1 Professional slibují nejen vyšší rychlost

aktualizováno 
Vylepšená verze mobilních Windows s číselným označením 6.1 bude oficiálně prezentována na blížící se výstavě mobilních technologií v Barceloně. Server PocketPT.net ale zvědavým uživatelům nabídl malý předkrm již dnes.
HTC Advantage: Windows Mobile 6.1 již brzy v základu

HTC Advantage: Windows Mobile 6.1 již brzy v základu

První informace o Windows Mobile 6.1 se do světa dostaly již před několika týdny. Tehdy byla tato verze testována na smartphonu Motorola Q9h. Výsledkem tohoto testování byly desítky fotografií z prostředí vylepšené verze. Verze Professional, která je určena komunikátorům, pak byla poprvé vyzkoušena na HTC X7500 (Athena). Právě na tomto obřím PDA telefonu redaktoři uvedeného serveru nová Windows Mobile zkoumali. My vám teď zprostředkovaně přinášíme jejich první dojmy z vylepšeného operačního systému.

Windows Mobile 6.1 Proffesional

Grafické prostředí nedoznalo prakticky žádných změn, a když, tak opravdu kosmetického rázu. Systém však působí vyladěněji než původní “šestková“ verze.

Novinky a vylepšení Windows Mobile 6.1 v kostce:

  • Přehled textových zpráv (jejich řazení)
  • Vyšší rychlost odezvy systému
  • Plugin Getting started na Today
  • Zoomování v Internet Explorer
  • Změna názvu ikonky k odinstalování aplikací (nově Managed programs)
  • Nový Správce úloh
  • Balík kapesních Office One Note

Řazení SMS

Textové zprávy se u všech starších verzí Windows Mobile nijak zvláštně neřadily, ve verzi 2002 se dokonce míchaly spolu s elektronickou poštou. Po čase, kdy složka se SMS čítala několik stovek záznamů, začal být problém se v této nastavené kaši vyznat. Žádné filtrování zpráv dle odesílatele totiž systém nenabízí.

 Windows Mobile 6.1 Proffesional

Na to však u Microsoftu pamatovali a tak se počínaje verzí 6.1 můžeme těšit na přehledné řazení zpráv, které budou rozděleny právě podle odesílatele do podoby konverzace. Díky tomu i s odstupem času rychle pochopíte souvislosti dané korespondence. Dodejme jen, že podobné řešení používá Palm a nově i Apple iPhone.

Rychlost

Už původní WM 6 jsou lépe vyladěná a vykazují vyšší výkon než stejné přístroje se starší verzí. Nejinak tomu bude i u WM 6.1, a tak můžeme počítat s opravdu svižnými reakcemi na pokyny uživatele. Lví podíl na tom samozřejmě má hardware daného komunikátoru.

Windows Mobile 6.1 Proffesional

Testovanému HTC Advantage se starší verzí trval náběh systému po soft resetu celých 50 sekund, s novými WM 6.1 tento čas spadl na rovnou půl minutu. To je velmi dobrý výsledek.


Plugin Getting Started (Začínáme)

Výchozí obrazovka dnes nijak velkých změn nedoznala, přibyl ale jeden užitečný plugin. Jeho název “Getting Started“ hovoří za vše a je tak jasné, že půjde o modul, který přijde vhod zejména těm, co svět Windows Mobile teprve objevují.

 Windows Mobile 6.1 Proffesional

Getting Started (začínáme) je tedy ucelený balík návodů, který uživateli pomůže kupříkladu s těmi nejzákladnějšími funkcemi (nastavení času, e-mailového účtu, spárování BT headsetu, nastavení vyzvánění atd.).


Pocket Internet Explorer

Právě vestavěný internetový prohlížeč a přehrávač multimédií patří k tomu horšímu, co WM v syrovém stavu uživateli nabízí. Microsoft zjevně o nedostatcích ví a snaží se je eliminovat.

 Windows Mobile 6.1 Proffesional

Hlavním tahákem nové verze PIE bude funkce přibližování vybrané partie webové stránky. S podobnou funkcí se lze setkat třeba u výborné Opery Mini. Volbu velikosti textu v kontextovém menu nahradila možnost “Zoom Level“.

Windows Mobile 6.1 Proffesional

Změny v nastavení systému

Kosmetické změny lze vypozorovat i v nastavení přístroje. Předně z menu Nastavení/Systém/Paměť zmizela položka “Spuštěné programy“, která sloužila jako jednoduchý Task Manager. Ve správci úloh přibylo několik užitečný předvoleb. Snadno teď lze sledovat spotřebu a zatížení CPU u jednotlivých procesů.

Windows Mobile 6.1 Proffesional

Poslední viditelnou změnou je přejmenování ikony k odebírání programů na “Managed Programs“.

Windows Mobile 6.1 Proffesional

Office OneNote

Nový balík Office podporuje dokumenty vytvořené v nejnovější verzi stolních Office.

Závěr

Síla vylepšených Windows Mobile bude tedy především v celkové vyladěnosti. Nové verze se pravděpodobně dočkají i stávající přístroje, a tak se snad máme všichni nač těšit.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Samsungu ve videu padá jeho nejdražší mobil, vy to radši nezkoušejte

Samsung Galaxy Drop Tested

Nová reklama či spíše krátké propagační video Samsungu ukazuje, že výrobce testuje odolnost svých prémiových telefonů...Najdete na iDNES.cz