Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Walkman oděný do černé - recenze Sony Ericsson Z710i

aktualizováno 
Najít v dnešní době malé véčko s podporou paměťových karet a 2Mpix fotoaparátem není problém. Pokud ke svým požadavkům ještě přidáte rádio, EDGE, perfektní design a cenu okolo 6 500Kč, mohli byste snadno narazit. Nebo si jednoduše vyberete SE Z710i.

Dvě z mnoha velmi šikovných tlačítek na vnější straně přístroje | foto: Michal Havryluk, Mobil

Sony Ericsson si zlehounka buduje konkurenci ve vlastních řadách a už mu nestačí samostatná Walkmanová řada, která se vyznačuje kromě hudebních funkcí i designem s nádechem oranžové barvy. Pro všechny, jež pomerančovou z nějakého důvodu nemusejí, je tu Z710i. Ten se až na pár výjimek výrazně neodlišuje od modelu W710i, který se zaměřuje především na sportovce.

Identické je rozložení kláves, na chlup stejná konstrukce a oba přístroje vycházejí z toho samého softwarového základu. Hlavní výhodou W710i se stává bohatší základní vybavení a otázkou zůstává, jestli je Z710i schopný něčím trumfnout o skoro dva tisíce dražšího bratříčka. A co na to říká konkurence? Více se dočtete v následující recenzi.


Katalog mobilů:

  Sony Ericsson Z710iSony Ericsson W710iNokia 6131
Sony Ericsson Z710i, nejbližší příbuzný SE W710i a stejně konzervativní Nokia 6131.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Solidně vybavený mobilní telefon, který si vypůjčil spoustu užitečných vlastností z Walkmanové řady a přitom zachoval decentní vzhled.Vzhled – detaily tvoří celek

Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že celo-černé provedení v dnešní době už neosloví, opak je pravdou. Z710i naštěstí nepatří svým provedením do skupiny telefonů, které se snaží  tmavou barvou zamaskovat svojí přílišnou plastovost. Na těle Z710i totiž najdete spoustu drobných detailů, které dodávají přístroji na zajímavosti.

Za zmínku stojí tmavě šedivé rámování vnějšího displeje, spousta lesklých plošek, kovový lem odklápěcí části a v neposlední řadě stříbrná boční tlačítka, kterých má Z710i skutečně požehnaně. V otevřeném stavu upoutá světle modré podsvícení klávesnice a stříbrné navigační tlačítko.

Sony Ericsson Z710i

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Pochvalu si odnáší i konstrukce, jež za celou dobu testovaní nevydala ani ten nejmenší hlásek a vše pevně drželo na místě. Kloub rovněž není v tomto ohledu výjimkou a pouze v obou krajních polohách mechanismus poněkud hlasitěji cvakne. Trošku cviku chce odjímání zadního krytu, který musíte sundávat při výměně paměťové karty. Telefon však může být při tomto procesu stále zapnut.

Svými rozměry 88 × 48 × 25 mm se může Z710i směle řadit mezi velmi malé mobily. Občas možná budete proklínat velké ucho na zadní straně přístroje, které dokáže nepříjemně tlačit v kapse u kalhot. Na pováženou je i hmotnost 101 gramů, jež nemilosrdně sráží Z710i mezi těžší véčka. V porovnání s telefony s klasickou konstrukcí se jedná o rozumný průměr.

Klávesnice a ovládání – mraky tlačítek

Vnitřní alfanumerická klávesnice Z710i má perfektní zdvih a dostatečné jsou i rozestupy mezi tlačítky, které připomínají tvarem malé polštářky. Po stranách čtyřsměrného navigačního kříže se nacházejí dvě kontextové klávesy a korekční a návratové tlačítko. Další čtyři klávesy pro přímý přístup k internetovému prohlížeči, zprávám, profilům a vlastnímu menu se nacházejí v malých prohlubních v horní a dolní části alfanumerické klávesnice.

Sony Ericsson Z710i

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Po stranách vnějšího displeje jsou k dispozici čtyři tlačítka pro ovládání MP3 přehrávače a rádia. Na bočních stranách se kromě dvojice kolébkových tlačítek nachází ještě spoušť fotoaparátu a velice šikovný posuvný zámek vnějších kláves.

Nabídky menu přístroje se nijak neodlišují od jiných Sony Ericsson uvedených na trh v tomto roce a hlavní nabídku tudíž tvoří dvanáct ikon s tím, že další položky jsou již pouze textové. Další informace naleznete třeba ve starší recenzi modelu W850i.

Displeje – téměř bez chybičky

Vnější STN displej, který by svými rozměry mohl úspěšně soutěžit se zástupci low-endových telefonů, nabízí rozlišení 128x128 pixelů a čtyři odstíny šedé. Zobrazuje se na něm kromě stavových informací název přehrávané skladby, nejaktuálnější poznámka v kalendáři a frekvence či název rádiové stanice. Trochu zamrzí, že si na tomto displeji nepřečtete celou textovou zprávu, ale pouze prvních pár slov.

Sony Ericsson Z710i

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Sony Ericsson Z710i

U vnitřního TFT displeje se můžete těšit až na 262 tisíc barev a rozlišení 176x220 pixelů. Daleko více by mu sice slušelo QVGA rozlišení. Tento fakt ale dohání velice dobrou čitelností na přímém slunečním světle. Jako vždy nechybí možnost volit mezi nejrůznějšími tématy, která si můžete stáhnout z internetu.

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Výdrž baterie – slušný průměr

Ačkoliv se Z710i oficiálně neřadí do Walkmanové série, vyzkoušeli jsme kromě standardního testu výdrže i délku přehrávání MP3 skladeb na jedno nabití. V tomto testu dosáhnul výsledku pohybujícího se okolo solidních deseti hodin. Stejný údaj platí i pro poslech rádia při 3/4 hlasitosti s připojenými originálními sluchátky.

Sony Ericsson Z710i

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Někteří rozhodně ocení, že mají tvar klasických „pecek“ a nemusejí se vsouvat až hluboko do ucha, jak tomu bývá u běžných sluchátek Sony Ericsson. Daní za tento fakt je chybějící redukce na standardní 3.5mm jack.

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

V běžném provozu čítajícím zhruba hodinu hovoru, několik odeslaných SMS a dvě hodiny poslechu, vydržel Z710i při životě skoro čtyři dny, což se dá považovat za úspěch. Stále však platí, že Walkmanová řada v čele s W850i je na tom o poznání lépe.

Telefonní seznam a zprávy – zavedený standard

Stejně jako u struktury menu, i zde byste nenalezli žádné odchylky od telefonů Sony Ericsson poslední doby. Všechny kladné vlastnosti zůstaly zachovány - jako je třeba více než slušná kapacita paměti, do které se vejde až tisíc záznamů se spoustou různých detailů o daném kontaktu.

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Bohužel se opakují ty samé chybky, mezi něž patří špatné řazení jmen s diakritikou na konec seznamu nebo nemožnost zobrazit kontakty ze SIM karty a vnitřní paměti telefonu naráz. Naopak potěší  rozdělování kontaktů do skupin, které použijete pro rozesílání hromadných SMS nebo filtrování volání. Příkladná je rovněž synchronizace s MS Outlook.

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

V nabídce zpráv se kromě standardních SMSek ukrývají i MMS zprávy, emaily a čtečka RSS kanálů. Textový editor nabízí kromě okamžitého odpočítávání zbývajících znaků téměř všechny myslitelné funkce. Slovník T9 můžete velice snadno vypnout přes položku v menu nebo naopak přidat podporu diakritiky.

Kalendář a datové přenosy – bez 3G, ale s EDGE

Výtky nemůžeme mít ani ke kalendáři, který se již naučil všechny podstatné funkce včetně opakování vybraných událostí. Cizí mu nejsou ani tři různé náhledy (denní/týdenní/měsíční)  nebo spousta dodatečných informací, které lze ke každé poznámce přidat. Do organizéru se ještě vešlo pět budíků, jednoduché úkoly, kalkulačka, stopky a aplikace na zjišťování světového času.

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Z datových přenosů se může Z710i pochlubit pouze EDGE třídy deset a kvalitním internetovým prohlížečem NetFront, který si dokáže ohlídat správné zobrazování diakritiky. Sítě třetí generace jsou u Sony Ericsson bohužel vyhrazeny daleko dražším modelům. Jedinou výjimku v tomto směru tvoři K610i, který však postrádá integrované rádio.

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Do základního balení se vedle již zmiňovaných sluchátek vešla paměťová karta Memory Stick Micro o kapacitě 64MB, která rozšířila vnitřní 20 MB paměť telefonu. Nezapomnělo se ani na obligátní cestovní nabíječku, USB kabel a balíček aplikací pro správu telefonu PC Suite.

Multimédia a fotoaparát – Walkman v černém

Fotoaparát se sice může pyšnit rozlišením až 2Mpix (1600x1200). Není mu to však nic platné, protože nepodporuje automatické zaostřování. Výsledné fotky tak rozhodně nejsou tolik ostré, jak by teoreticky mohly být. Podání barev je celkem věrné a v případě zhoršených světelných podmínek můžete přes obslužnou aplikaci nastavovat vyvážení bílé, jas a další efekty. Video lze nahrávat v dnes již otřesném rozlišení 176x144 pixelů, které může sloužit skutečně jenom k ilustračním záběrům.

Sony Ericsson Z710i

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Vývojáři se naopak vytáhli s MP3 přehrávačem, jenž je totožný s tím ve Walkmanové řadě. Není tudíž problém nechat si setřídit písničky podle alba, názvu skladby nebo interpreta. Pohodlná je i výše zmiňovaná obsluha přes tlačítka na vnější straně přístroje, což ostatně platí i pro vestavěné rádio, které si pamatuje až 20 stanic a podporuje RDS. Kvalita zvuku se řadí do poslouchatelného průměru a na opravdový zážitek z hudby si musíte pořídit jiná sluchátka a nejspíše i telefon z Walkmanové řady.

Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson Z710i

Do předinstalovaných Java her se vešla pouze Alpha Wing - vesmírná střílečka s malou raketkou v hlavní roli. Není snad už ani potřeba zmiňovat tradiční kolekci aplikací pro úpravu multimédií – VideoDJ, PhotoDJ, MusicDJ a videopřehrávač, který však neumí roztáhnout video na celou plochu displeje.
 
Závěr – bez vážnějších chyb

Z710i nepatří ani do skupiny extravagantních véček a už vůbec by se nedal zařadit svým vzhledem do šedého průměru. Funkční výbava osloví jak pracovně vytíženější jedince tak hudební fanoušky, kteří se rádi zaposlouchají do svých oblíbených skladeb. Pochvalu si zaslouží rozměrný vnější displej, tlačítka ovládání přehrávače na vnější straně přístroje a integrované rádio.

Chyby se hledají pouze velmi těžko a i tak se většinou jedná o maličkosti, které lze s trochou snahy přehlédnout. Pokud vás tedy tento přístroj nějakým způsobil oslovil, není snad ani potřeba se dívat ke konkurenci. Tu tvoří například Nokia 6131 s 1,3Mpix fotoaparátem nebo rivalem z vlastních řad je model Z550i, který nedisponuje EDGE.

A jak by nakonec dopadlo přímé srovnání s téměř identických dvojčetem modelem W710i? Zde už ztrácí Z710i před sportovně laděným Walkmanem dech a elegantnější vzhled příliš na rychlosti nepřidá. W710i vede díky bohatší základní výbavě a krokoměru. Případní zájemci si však za tento kousek budou muset zhruba dva tisíce připlatit.

Proč koupit?

  • perfektní design
  • vnější ovládací prvky
  • kvalitní klávesnice
  • FM rádio
  • rozměrný vnější displej

Proč nekoupit?

  • nahrávání videa v rozlišení 176x144
  • řazení jmen s diakritikou na konec seznamu
  • chybí podpora 3G

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

6790 Kč s DPH

Nejčtenější

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Další z rubriky

Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact
Skvělý malý smartphone. Recenze Xperií XZ1 a XZ1 Compact

Na veletrhu IFA v Berlíně představilo japonské Sony své kompaktnější modely, které navazují na typ XZ Premium. Mají menší displeje a nižší rozlišení, ale...  celý článek

Smartphony a tablety pod hladinou byly několik let proslulým marketingem řady...
Sony se vrací přehánění o vodotěsnosti. Utopené xperie řeší soud

Japonské Sony se před lety stalo průkopníkem voděodolných smartphonů a v reklamách na xperie dokonce lákalo na potápění a fotografování pod hladinou. Zlom...  celý článek

zpomalená videa z telefonu Sony Xperia XZ Premium
Zpomalená videa z mobilu jsou super. Ale než se podaří, tak se zapotíte

Extrémně zpomalená videa pořízená rychlostí 960 snímků za sekundu mají být velkým lákadlem nového Sony Xperia XZ Premium. Telefon dorazil do redakce na test a...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.