Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpomínka na legendu – recenze Samsungu X680

aktualizováno 
Samsung X680 je véčko nižší třídy, které si v žádném ohledu nehraje na výjimečný mobil. Výbava je zcela průměrná, design taktéž není poplatný nejmodernějšímu zeštíhlovacímu trendu. Přesto má však své charisma. V X680 totiž nalezneme odkaz na dnes již legendární model E700.
Samsung X680 recenze

Samsung X680 recenze | foto: Mobil

Samsung E700 byl telefonem, který definitivně potvrdil pozici korejského výrobce na evropském trhu. Po fenomenálním úspěchu s modelem T100 musel Samsung potvrdit, že to nebyla jen náhoda a že dovede dělat výborné telefony. SGH-E700 byl přesně tím, co Samsung potřeboval. V záplavě stříbrných véček působila jeho dvoubarevná kombinace naprosto neskutečně, ovace sklízel i za konečně integrovanou anténu. Výbava byla solidní, i když ničím neoslňovala.


Samsung X680  Samsung X660 Samsung E700

Katalog mobilů: Samsung X680, jeho předchůdce X660 a legendární E700, na nějž se X680 odkazuje designem.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Elegantní véčko střední třídy s designovým odkazem na legendární model E700.  


Dnes testovaný Samsung SGH-X680 žádnou revoluci nezpůsobí, ale svým způsobem jde o stejného rebela, jako v případě legendární sedmistovky. Není nijak tenký, není celočerný, jak velí dnešní trend, ani nelační po multimédiích. Při pohledu na oba členy rodu zde najednou nalezneme podobné designové rysy.

Pokud se podíváme na výbavu obou modelů, zjistíme, že X680 přidává pár moderních vymožeností navíc, největší odlišností však bude přítomnost technologie Bluetooth, která vystřídala dnes již asi definitivně zastaralý infraport.

Samsung X680 recenze

 Samsung X680 recenze 2 Samsung X680 recenze 2 Samsung X680 recenze 2

Samsung X680 recenze 2 Samsung X680 recenze 2 Samsung X680 recenze 2

V hierarchii výrobce ale X680 na E700 nenavazuje. Ten měl své vlastní nástupce, model E760 se prodává ještě dnes. X680 je tak přímým nástupcem modelu X660, který se vyznačuje podstatně zaoblenějším designem. Ale i přesto, nebo právě proto, může X680 uspět například u těch, kteří na E700 nedají dopustit, ale jejich přístroj již dosluhuje.

Vzhled a konstrukce – pravnuk

Dvojbarevné provedení, zaoblené boky a několik hran. X680 není žádnou kopií E700, ale jisté designové stopy tu lze nalézt. Stejně jako vysloužilý model, i X680 však svým vzhledem dnes působí elegantně a důstojně. Jednoduché linky a čistý styl jistě budou fanouškům E700 imponovat.

 Samsung X680 recenze

Samsung X680 recenze 2 Samsung X680 recenze 2 Samsung X680 recenze 2

Samsung X680 recenze 2 Samsung X680 recenze 2 Samsung X680 recenze 2

Na čelní straně telefonu zaujme stříbrný rámeček, v jehož vrchu je zasazená opět orámovaná čočka fotoaparátu. Krycí sklíčko vnějšího displeje je řádně rozlehlé a je jedinou, ale přesto dostatečně velkou plochou pro zachytávání otisků prstů. Záda má X680 zcela šedá, již tradičně zde nalezneme označení výrobce i s www adresou. Z boků pak vynikne šedo-černá barevná kombinace. Rozložení ovládacích prvků se již dlouhou dobu u podobných véček nemění, vlevo tedy nalezneme klávesu k ovládání hlasitosti a nad ní konektor pro sluchátka, napravo pak tlačítko fotoaparátu. Přesně tak to měl již před lety model E700.

Samsung X680 recenze

Samsung X680 recenze 2 Samsung X680 recenze 2 Samsung X680 recenze 2

Samsung X680 recenze 2 Samsung X680 recenze 2 Samsung X680 recenze 2

Prapředek testovaného telefonu byl často kritizován za nedostatky ve své konstrukci. Od té doby se Samsung stihl mnohokrát polepšit a ani u X680 nelze mít žádné zásadní výtky ke zpracování. Drobnou výtku si zaslouží snad jen trochu volné tlačítko fotoaparátu, které tak chrastí. Použité materiály nenadchnou a neurazí, plně odpovídají třídě, do které se tento přístroj řadí.

Rozměry a hmotností se X680 řadí mezi příjemně menší telefony, 88 x 44 x 19 milimetrů a hmotnost 80 gramů jistě Vaší kapse potíže dělat nebudou.

Displeje a klávesnice – solidní standard

Na klávesnice zkoušených telefonů si v poslední době nijak zvlášť nestěžujeme. Ani u X680 tomu nebude jinak. Rozložení kláves je tradiční, tady se od dob E700 nic nezměnilo. Klávesy mají zdvih tak akorát a skvělou odezvu. Výborné je bílé, krásně rovnoměrné podsvícení. Jedinou nectností tak zůstává nemožnost vstoupit do menu z pohotovostního stavu stiskem středové klávesy. Ta v tomto případě stále spouští internetový prohlížeč. V dalších úrovních menu již však slouží jako potvrzovací klávesa. Menu jako takové pak zůstává někde napůl cesty mezi starší a novou řadou Samsungů, když z té staré přebírá většinu logiky ovládání a z nové se inspiruje grafikou.

Samsung X680 recenze

Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej

Ta sice není tak decentní a střídmá jako u modelů Ultra edice, ale nejedná se ani o žádné omalovánky, navíc je dobře srozumitelná. Na displeji s rozlišením 128 x 160 bodů a podporou 65 tisíc barev jí to docela sluší. Dle technických parametrů není daný displej zrovna nejmodernější zobrazovací jednotkou, ale v dané třídě plně dostačuje. Navíc má velmi přesvědčivé barevné podání, solidní čitelnost na slunci a dobrou čitelnost z úhlů, čímž zastíní nejeden konkurenční displej s vyšším rozlišením. Zatímco hlavní displej má totožné papírové parametry jako u starého E700, vnější se zdá být krokem zpět. Je totiž monochromatický s inverzním zobrazením. Důležité ale je, že údaje na něm zobrazené jsou dobře čitelné za všech podmínek.

Baterie - vydrží

Vzhledem k poměrně běžné výbavě není důvod, aby byl Samsung X680 velikým žroutem energie. Praxe to potvrdila a není tedy problém dosáhnout třídenní výdrže i při silnějším používání. Pokud telefonujete a posíláte SMS jen málo, můžete se těšit na výdrž až pěti dnů na příjmu.

Telefonování a zprávy – zablokuje spam

V oblasti zpráv a telefonování Samsung X680 opět nijak zvlášť nepřekvapí. Jedná se o telefon s podporou pásem GSM 900/1800/1900 MHz a pro Samsung typickými funkcemi. Je tu tedy adresář s kapacitou 1000 vícepoložkových záznamů s možností třídění do skupin, individuálním nastavením vyzvánění pro jednotlivé kontakty a skupiny, ale nemožností filtrace hovorů podle těchto skupin. Telefon zobrazuje adresář i kontakty na kartě SIM zároveň. Rovněž vyzváněcí profily chybí a tak musíme vzít za vděk alespoň možnosti utlumení telefonu podržením klávesy s křížkem.

Samsung X680 recenze

Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej

Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej

Vyzvánět může telefon polyfonně, ale poradí si samozřejmě i s MP3 skladbami, které zcela jistě ukousnou značnou část z 23 megabytů vestavěné paměti. Možnosti nastavení vyzvánění a zvuků jsou bohaté a absence profilů je tak přinejmenším hloupá.

Vzhledem k faktu, že telefon neumí filtrovat hovory, dvojnásob překvapí podobná funkce u SMS zpráv. Nastavit si totiž můžete, že z vybraných čísel bude telefon textové zprávy ignorovat. Jinak veliké možnosti v oblasti zpráv nečekejte. Telefon si poradí se zprávami SMS a MMS, email tentokrát chybí. Editor SMS zpráv odpočítává znaky z celkového počtu 12ti možných zpráv a zároveň ukazuje, kolikátou zprávu píšete. K dispozici je pouze jediná velikost písma, řádků se na displej vejde šest. Slovník T9 píše bez diakritiky. Paměť na zprávy pak má kapacitu 200 kusů. Editor MMS zpráv je oproti SMS podstatně méně přehledný. Nenabízí totiž tvorbu zprávy v režimu WYSIWYG, nýbrž v menu přidáváte jednotlivé položky zprávy a teprve závěrem si můžete výsledek prohlédnout.

Data a organizace – vystačí si

V oblasti datové komunikace a organizace času nepatří Samsung X680 k žádným hvězdám, ale jeho výbava plně dostačuje. U Samsungů jsme již poměrně zvyklí na absenci infraportu, ten tu oproti staré E700 nahrazuje technologie Bluetooth. Zatímco třeba ještě před půl rokem bychom brali chybějící infraport jako závažné mínus, v dnešní době se již zdá, že infraport se pomalu stane přežitkem a definitivně jej nahradí Bluetooth. Krom bezdrátové technologie se telefon dovede s počítačem spojit pomocí USB kabelu, ten ale není součástí dodávky.

 Samsung X680 recenze

Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej

Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej

V oblasti datových technologií v sítích mobilních operátorů nabídne Samsung obligátní GPRS třídy 10, potěší přítomnost EDGE stejné specifikace. Více toho snad od telefonu této třídy očekávat nemůžeme.

Organizaci času trochu komplikuje absence úkolovníku a klasických poznámek, jinak je Samsung vybaven kompletně, překvapivě nechybí poznámky hlasové. S onou absencí úkolů a poznámek to není také tak úplně horké, jen se tyto položky skrývají v kalendáři a musí být vázány k danému datu. V kalendáři je pak možnost volby zobrazení všech úkolů nebo poznámek. Úkoly mohou mít prioritu, začátek plnění úkolu a termín dokončení, dají se odškrtávat jako splněné, funkčnost je tedy kompletní. Jen je to vše trochu krkolomné. Samotný kalendář nabízí všechny možné pohledy, tedy denní, týdenní a měsíční. Události mohou být opakované a synchronizace s počítačem není vůbec žádný problém.

V doplňkových funkcích také nic nechybí. Je tu kalkulačka, převodník měn a jednotek, minutka i stopky. Celkem propracované jsou i budíky, které jsou až tři a v zásadě se dají nastavit dva druhy. Klasický budík, který může být jednorázový, nebo se může opakovat denně, a tzv. denní budík, u kterého se dá zvolit, zda má budit každý den, jen ve všední dny, nebo buzení vynechat pouze v neděli. Nastavit se také dá, zda Vás má telefon vzbudit, pokud je vypnutý.

Zábava – přehrávač do počtu

V zábavních funkcích je Samsung X680 hodně polovičatý. Nabízí sice VGA fotoaparát, ale pořízené snímky nejsou z nejlepších. Leckterou konkurenci sice překoná, ale podivné barevné podání za slunečního světla a velké množství šumu nepotěší. Fotoaparát překvapivě zvládá barvy lépe v interiérech. Funkčně na tom fotoaparát není zrovna špatně, nabízí kompenzaci expozice, digitální zoom, efekty a rámečky, samospoušť, možnost fotit panorama a sekvenční snímání. Je tu i možnost natáčet video, ale pouze v rozlišeních 128 x 96 a 176 x 144 pixelů.

 Samsung X680 foto Samsung X680 foto Samsung X680 foto  Samsung X680 foto


Nadšeni rovněž nejsme z vestavěného mp3 přehrávače. Není to ani tak kvůli přehrávači samotnému, jako spíše kvůli faktu, že 23 megabajtů vnitřní paměti k přehrávání hudby prostě nestačí. Možnost rozšíření paměti Samsungu chybí. Samotný přehrávač pak nemá kdovíjaké možnosti nastavení a neumí hrát na pozadí.

Samsung X680 recenze

Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej

Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej Samsung X680 - displej

Jediné co tedy konečně potěší je tak snad dnes samozřejmá podpora Javy. Telefon v ní standardně nabízí vynikající logickou hru Bobby Carrot a zábavnou arkádu Airship Racing.

Shrnutí – dobrá náhrada

V nedávné recenzi telefonu LG KG240 jsme psali, že to tento mobil ve své cenové kategorii nebude mít lehké. To samé víceméně platí pro dnes recenzovaný Samsung, ten má ale dle našeho názoru oproti LG několik výhod.

Zaujal nás design telefonu a solidní konstrukce. Dle našeho názoru nabídne Samsung i o něco kvalitnější displej, byť se stejným rozlišením. X680 také disponuje podstatně větší vnitřní pamětí a nabídne daleko lepší možnosti v oblasti organizace času. LG tak boduje snad jen fotoaparátem.

I přesto ale musíme opakovat to, co bylo řečeno již v recenzi zmiňovaného konkurenta. Za podobné peníze jako Samsung X680 pořídíte spoustu jiných stylových véček s různorodou výbavou. Motorola Razr V3 má lepší image, Sony Ericsson Z530i zase nabídne podporu paměťových karet a Sharp GX29 oslní svým displejem. Všechny tyto telefony navíc seženete o něco levněji než Samsung. O pár stovek dráž se pak dá pořídit třeba velmi zajímavý Siemens CF61.

I tak si ale Samsung X680 jistě svoje zákazníky najde. Nejeden zákazník mu určitě bude věnovat pozornost ve výhodných nabídkách operátorů. A pokud Vám dosluhuje postarší Samsung E700, ale přitom jej stále považujete za funkčně vyhovující, může být X680 tím pravým nástupcem pro Vás. Neutratíte za něj jmění, jako před léty za E700, nabídne ale stejně decentní a přesto neokoukaný design, solidní funkční výbavu a na telefon si nebudete muset téměř vůbec zvykat.

Proč koupit?

  • příjemný design 
  • kvalitní zpracování
  • příjemné rozměry a hmotnost
  • filtrace SMS

Proč nekoupit?

  • nekvalitní fotoaparát
  • průměrná výbava
  • vyšší cena oproti přímé konkurenci

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

4500 Kč s DPH

Nejčtenější

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Další z rubriky

iPhone X
Samsung se těší na iPhone X. Prý na něm vydělá víc, než na Galaxy S8

Pro špičkové samsungy sice je očekávaný iPhone X hlavním konkurentem, firmě však dodávky dílů prý vydělají víc, než kolik získá produkcí komponent pro vlastní...  celý článek

Samsung Galaxy Note 8
O Note 8 je vysoký zájem. Samsung hlásí 650 tisíc objednávek za pět dnů

Samsung přestavil ve středu 23. srpna nástupce problémového modelu Note 7. Zdá se, že loňská kauza batterygate, která si vyžádala stažení Notu 7 z prodeje, je...  celý článek

Samsung Galaxy S8
Třídenní sleva Samsungů S8. Ušetříte čtyři tisíce korun

Od pátku ráno do nedělního večera budou vybraní prodejci prodávat Samsungy S8 a S8+ se slevou 4 000 korun. Telefony si nově můžete vyzkoušet v novém Galaxy...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.