ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyzrajte nad složitými GSM kódy. Telefon vás poslechne na slovo

  • 46
Ačkoli má většina mobilních telefonů široké možnosti nastavení, občas se může hodit mnohem transparentnější cesta. Tou jsou kódy sítí GSM, díky kterým můžete obsluhovat například konferenční hovor nebo zablokovat či přesměrovat hovory.

Na první pohled vypadá výčet kódů GSM velmi složitě, na ten druhý vám ale bude jejich výhoda hned jasná - jejich zadáním máte naprostou jistotu provedené operace. Zkrátka přesně víte, co jste právě udělali. Stačí je vyťukat na klávesnici telefonu a jednoduše odeslat stejně jako odchozí hovor (zelený telefonek či jiná klávesa k tomu určená).

Dnešní telefony těchto kódů využívají přímo ve své nabídce, lze odtud snadno nastavit v podstatě úplně stejné parametry chování sítě. Některé možnosti nastavení vám ale zůstanou utajeny, výrobci je ve svých telefonech nepodporují (blokování SMS zpráv nebo datových přenosů).

Ve složitém výčtu různých kódů navíc není těžké se zorientovat. Stačí vědět, že jednotlivé kódy jsou stejné pro všechny sítě. Není tedy třeba rozlišovat mezi tím, jakého používáte operátora. Praktickou pomůckou může být i pochopení významu znaků hvězdička (*) a křížek (#):

Znak Význam znaku
* aktivace
** registrace a aktivace
*# zjištění stavu
# zrušení registrace (pozastavení)
## deaktivace a zrušení registrace

Po aktivaci tedy máte na výběr mezi pozastavením (zrušení registrace), nebo celkovým zrušením dané služby (deaktivace a zrušení registrace). Rozdíl je ten, že při pozastavení služby si síť pamatuje telefonní číslo, kterého se nastavení týkalo (např. číslo, na které jste přesměrovali své hovory), zatímco deaktivací vymažete veškeré nastavení služby.

Další praktickou pomůckou, která platí u všech tuzemských mobilních sítí, jsou kódy jednotlivých služeb. Ty poté slouží k upřesnění vašeho požadavku. V přehledu jednotlivých příkazů níže tak stačí příslušný kód doplnit za popis "služba", tedy například pro blokování hlasových hovorů bude příkaz obsahovat kód 11. Nezadáte-li kód služby, bude příkaz platit na všechny služby (hlasové, datové, faxové...) v případě služby blokování či jen na hlasové služby v případě přesměrování:

Kód Služba
10 Všechny služby
11 Hlasové služby
20 Datové služby

13

Faxové služby
16 SMS služby
19 Všechny služby kromě SMS
25 Datové a faxové služby

Přesměrování hovorů

Přesměrování hovorů je jednou z nejvyužívanějších služeb, kterou lze pomocí GSM kódů snadno spravovat. Přesměrování znamená, že se příchozí hovory v závislosti na nastavených podmínkách automaticky přesměrují na vámi zvolené číslo. To může být jiný mobil, pevná linka nebo i hlasová schránka. Nastavit lze podmíněné (v návaznosti na danou situaci) i nepodmíněné (všechny hovory) přesměrování. SMS zprávy nelze přesměrovávat, kód služby 16 tedy není podporován.

Služba přesměrování hovorů není zdarma. Zákazník vždy zaplatí sazbu odpovídající hovoru na telefonní číslo, kam byl hovor přesměrován. Pokud tedy budete mít službu aktivovánu a hovory budete například z čísla operátora T-Mobile přesměrovávat na mobilní číslo v síti O2, každý příchozí hovor vás bude stát stejně, jako byste ho běžně iniciovali ze svého telefonu. Výjimkou je pouze číslo hlasové schránky, na které je volání zdarma.

Službu přesměrování hovorů nelze kombinovat s blokováním hovorů, operátoři pak nemohou zaručit její správnou funkčnost. Služby navíc mohou využít většinou jen tarifní zákazníci, uživatelům předplacených karet jsou tato nastavení odepřena. Jedinou výjimkou je Vodafone, který kvůli zpoplatnění služby možnost její aktivace váže pouze na výši dostupného kreditu na předplacené kartě.

I v kódech pro nastavení přesměrování hovorů existuje jistá logika. Lze ji ostatně vypozorovat i z tabulky níže. Pro úplnost však uvedeme, že pro přesměrování všech hovorů (nepodmíněné přesměrování) se používá kód 21, pro přesměrování hovorů, na které neodpovídáte, je určen kód 61, hovory při nedostupnosti (není signál atp.) přesměrovává kód 62 a hovory, které odmítnete, nebo je obsazeno, přesměruje kód 67.

Přesměrování Aktivace Pozastavení Reaktivace Zrušení Kontrola
všech hovorů (nepodmíněné) **21*tel_číslo*služba# #21# *21# ##21# *#21#
hovorů, na které není odpověď * **61*tel_číslo*služba# #61# *61# ##61# *#61#
hovorů v případě nedostupnosti **62*tel_číslo*služba# #62# *62# ##62# *#62#

hovorů, když je obsazeno

**67*tel_číslo*služba# #67# *67# ##67# *#67#

* U podmíněného přesměrování pro hovory, které nezvedáte, je možné určit čas, po kterém dojde k přesměrování. Tento nepovinný parametr se zadává v sekundách. Příkaz pak má tvar **61*tel_číslo*služba**čas#

Pro snadnou správu přesměrování jsou k dispozici i kódy pro hromadné rušení. Řetězec znaků ##002# zruší všechna přesměrování, ##004# pak pouze všechna podmíněná přesměrování hovorů.

Blokování hovorů

Stejně jako přesměrování lze pomocí GSM kódů nastavit i blokování hovorů. Tato služba umožňuje zakázat uskutečnění některého typu hovorů, například odchozích či mezinárodních. To se hodí zejména v případě, že se chystáte poskytnout první mobil s tarifem své ratolesti a chcete mít jistotu, že neprovolá za měsíc vaši výplatu.

Opět se nedoporučuje tuto službu kombinovat s přesměrováním hovorů, služby mohou vzájemně kolidovat. Zároveň i zde platí podobná omezení pro majitele předplacených karet; Vodafone nastavení nebrání, T-Mobile umožňuje pouze blokování příchozích hovorů v roamingu a O2 má tyto služby u předplacených karet zcela zakázány.

K blokování hovorů je potřeba znát heslo, které je přednastaveno sítí. Pro Telefóniku O2 je toto heslo 9999, T-Mobile a Vodafone používá 0000. Heslo si lze změnit příkazem *03*330*starý_kód*nový_kód*nový_kód#. I kódy pro blokování hovorů mají jistou logiku, z důvodu rozsáhlosti ji ale již nebudeme vyjmenovávat. Patrná je ostatně z tabulky níže.

Blokování Aktivace Zrušení Kontrola
všech odchozích služeb *33*heslo*služba# #33*heslo# *#33#
všech odchozích služeb do zahraničí *331*heslo*služba# #331*heslo# *#331#
všech odchozích služeb v roamingu vyjma místních hovorů a hovorů do ČR *332*heslo*služba# #332*heslo# *#332#

všech příchozích hovorů

*35*heslo*služba# #35*heslo# *#35#
všech příchozích hovorů v roamingu *351*heslo*služba# #351*heslo# *#351#

Samozřejmě i v případě blokování hovorů je k dispozici kód, kterým lze hromadně všechna aktivní nastavení zrušit. Stačí odeslat řetězec znaků ve tvaru #330*heslo#.

Kódy, které se mohou hodit

Kromě výše zmíněných kódů existují i další, například pro ovládání konferenčních hovorů. Jejich užití je ale spíše matoucí, v tomto případě bychom tak doporučovali spolehnout se na nabídku telefonu.

Praktické použití nalezne jistě funkce pro zamezení identifikace hovoru, tedy skrytí vašeho telefonního čísla (CLIR). V takovém případě využijete kód *#31# pro zamezení identifikace pro všechny hovory, případně #31#tel_číslo jen pro následující hovor. V případě aktivní služby lze kódem *31#tel_číslo vyvolat výjimku a následující hovor číslo zveřejnit.

Hodit se mohou i kódy pro změnu bezpečnostních hesel ke kartě SIM, tzv. kódy PIN a PIN2. Kód PIN2 slouží k nastavení některých speciálních služeb na kartě SIM. Pro změnu PIN kódu stačí zadat řetězec ve tvaru **04*starý_PIN*nový_PIN*nový_PIN#, v případě trojího špatného zadání pak **05*kód_PUK*nový_PIN*nový_PIN#. U kódu PIN2 platí řetězec **042*starý_PIN2*nový_PIN2*nový_PIN2#, respektive **052*kód_PUK2*nový_PIN2*nový_PIN2# po jeho trojím špatném zadání.