Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzkoušeli jsme první mobil s Androidem. T-Mobile G1 živě

aktualizováno 
T-Mobile se chystá uvést na náš trh světově první telefon s operačním systémem Android společnosti Google, model G1. Přístroj s nápadně podobným ovládáním, se kterým přišel Apple ve svém iPhonu, jsme měli možnost krátce vyzkoušet.

Naše první dojmy byly veskrze pozitivní. Telefonu nelze prozatím s přihlédnutím na testovací vzorky téměř nic vytknout. Zklamáni jsme byli pouze z kvality zpracování, i ta se ale může ve finálních verzích značně lišit. Kusy, které jsme měli možnost vyzkoušet, nepříjemně vrzaly.

T-Mobile G1

T-Mobile G1 nepatří mezi ty nejmenší a popravdě ani nejkrásnější telefony. Jeho netradiční konstrukce dává tušit, že oproti applovskému iPhonu míří do jiného segmentu trhu. Zatímco iPhone, jehož ovládáním se u Googlu viditelně inspirovali, patří mezi módní ikony, T-Mobile G1 bude chtít oslovit zejména firemní klientelu.

T-Mobile G1

Přístroj disponuje pouze několika základními klávesami, hlavním ovládacím prvkem se ve jménu aktuálních trendů stal rozměrný dotykový displej. Přesto se lze v nabídce pohybovat díky připravenému track-ballu, ovládací kuličce umístěné pod displejem. Tu doplňují ještě obligátní klávesy pro ovládání hovoru a tlačítka zpět a domů.

T-Mobile G1

Boky přístroje nabídnou pouze klávesy pro úpravu hlasitosti a spoušť integrovaného fotoaparátu.

Unikátní vlastností přístroje je netradiční mechanismus vysouvání displeje. Ten nás navíc překvapil svou kvalitou, po konstrukční stránce mu nelze vytknout téměř nic - je pevný a zdá se, že je připraven i na hrubší zacházení. Pravdu se ovšem dozvíme až ve chvíli, kdy T-Mobile G1 podrobíme dlouhodobému testování.

T-Mobile G1

Oproti jiným přístrojům se část s displejem pouze nevysunuje, ale vystřeluje houpavým pohybem nahoru. Odkryje se tím plnohodnotná QWERTY klávesnice, která je rovnoměrně podsvícena jemným zeleným světlem. Její ovládání je komfortní, klade ideální odpor a odezva kláves je dostatečná. Je nutné ale psát "obouruč".

T-Mobile G1

S klávesnicí navíc souvisí jedna z největších nevýhod, kterou si pro své majitele model G1 připravil - v tuto chvíli totiž neexistuje jiná možnost, jak zadávat znaky. I pro SMS zprávu typu ano/ne tak budete muset telefon složitě otevírat, navíc jste nuceni používat obě ruce.

T-Mobile G1

Časový vztah jsme ale použili záměrně - je totiž více než pravděpodobné, že se časem objeví aplikace, která tuto nevýhodu zcela smaže. Google Android je totiž otevřený operační systém s možností dohrávání dalších programů. Ty lze snadno získat přímo do telefonu díky aplikaci Android Market, nápadně podobné databázi aplikací používané v již zmíněném iPhonu.

T-Mobile G1

T-Mobile G1 používá velmi podobnou logiku práce, na kterou jsme zvyklí ze svých stolních počítačů. V čele celého systému stojí plocha, na kterou lze umístit libovolnou položku z hlavní nabídky. Tu lze vyvolat snadno dotykem a vytažením záložky ze spodní části displeje.

 Katalog mobilů: HTC Dream (T-Mobile G1)

T-Mobile G1
HTC Dream je nový telefon od T-Mobilu, který vyniká zejména svým operačním systémem Android americké společnosti Google a schopnostmi, jež se vyrovnají kultovnímu telefonu Apple iPhone. Nabídne plnohodnotnou QWERTY klávesnici, připojení přes bezdrátové sítě wi-fi a mobilní technologie 3G a EDGE.

 

Plocha se navíc neomezila jen na fyzickou velikost displeje, tažením prstu vlevo nebo vpravo se lze přemístit na její další části. I sem je možné umísťovat zástupce, jedna část navíc nabízí rychlé vyhledávání v Googlu. To je svázáno s integrovaným prohlížečem webových stránek, ve kterém poté zobrazí výsledky hledání.

T-Mobile G1

Prohlížeč bohužel nenabízí komfort Safari z iPhonu, a to kvůli handicapu v podobě standardního dotykového displeje bez podpory multidotykové technologie. Přibližování stránek je tedy řešeno symboly lupy zobrazujícími se ve spodní části displeje. Lze také vybrat danou část webu k zobrazení, stačí prst déle přidržet na místě a poté upřesnit výběr pomocí náhledového okénka.

Další možnosti, které telefon dokáže v příslušné aplikaci nabídnout, lze vyvolat pomocí klávesy menu. Jejím stiskem se objeví ve spodní části displeje nabídka, díky které lze například v seznamu kontaktů vytvořit nový.

T-Mobile G1

Srovnání s úspěšným produktem americké společnosti Apple je na místě i z jiného důvodu - i T-Mobile G1 je totiž v mnoha svých funkcích přímo závislý na připojení k mobilnímu internetu. Navíc je nutné disponovat registrací do služeb Googlu, kterých telefon masivně využívá.

Výhodou této provázanosti je dostupnost dat z kalendáře a dalších aplikací i ve webových variantách služeb, čímž je zajištěna i dokonalá synchronizace. Cokoli ve službách Googlu učiníte na svém běžném počítači, budete mít okamžitě i ve svém telefonu. Jde totiž o stejné služby.

T-Mobile G1

Zajímavou možnost nabízí telefon z pohledu ochrany dat, místo číselného kódu je totiž možné nastavit odemykání telefonu pomocí předem definovaného tahu po displeji, který spojí až devět zobrazovaných bodů. Jde o efektní a navíc plně funkční a praktickou inovaci.

Dle zástupců T-Mobilu nebude v době uvedení G1 mluvit stejně jako iPhone česky. Tuto vlastnost by měl získat až s některou z připravovaných aktualizací. Ty telefon automaticky stahuje a instaluje. Aktualizační služba je vázána na domácí síť, v zahraničí se tedy data nestahují.

T-Mobile G1

Zástupci firmy přinesli ukázat obě barevné varianty, tedy černou a bílou. Na mnoho informací je ale stále uvaleno embargo, proto nelze v tuto chvíli potvrdit, zda bude G1 v těchto barvách dostupný i na českém trhu. Stejně tak stále neznáme datum uvedení telefonu, spokojit jsme se museli jen s hrubým odhadem - 1. čtvrtletí roku 2009. Tajná prozatím zůstává samozřejmě i cena přístroje.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Recenze: Honor 7X se tu neměl prodávat, teď je příjemným překvapením

Honor 7X

Honor 7X se podle původních plánů u nás neměl prodávat. Jenže s Honorem 9 Lite, který měl 7X zastoupit, se nakonec...

Tyto smartphony si budete kupovat na jaře. Zatím jsou tajné

Samsung Galaxy S9 a S9+

Na blížícím se veletrhu MWC v Barceloně se představí spousta mobilních novinek. A ty, které „nepřijedou“ do Barcelony,...

Bojíte se smartphonů? Pak je tu jeden speciálně pro vás

Seniorské mobily Doro

Společnost Doro uvedla na český trh tři nové mobilní telefony určené tradičně pro méně zkušené uživatele. Mezi novinky...

Najdete na iDNES.cz