Vyzkoušeli jsme první DivX přehrávač pro Google Android

aktualizováno 
Fakt, že telefony s Google Android na tom nejsou s multimédii nijak slavně, je všeobecně znám. Aplikace fotoaparátu mají dietní možnosti nastavení a vestavěný multimediální přehrávač nepodporuje řadu oblíbených formátů. Podporu vůbec nejoblíbenějšího kodeku DivX ale nedávno přinesl yxflash player.

Přehrávaní DivX filmů už zvládne každý Google Android

S nativní podporou DivX formátu jsou na tom telefony obecně na štíru. Třeba prvním Windows telefonem s certifikací DivX byl korejský Samsung Omnia.

Stejně dobře si s těmito klipy poradí i její nástupci Omnia II a Omnia Pro B7610. A pokud nevlastníte právě některou omnii, není třeba zoufat, na Windows Mobile existuje hned několik přehrávačů s podporou DivX. Nejznámějšími přitom je již dále nevyvíjený freeware TCPMP a jeho komerční sourozenec Core player.

Androidí telefony a vlastně i iPhone na tom v tomto ohledu byly ještě donedávna prachbídně. Na světě je již ale Samsung Spica i5700, který podporu DivX nativně umí a pro ostatní androidy je určen yxflash player.

Aplikace je dostupná v marketu, i když oproti zvyku nejde o freeware; yxflash player je komerční aplikací, nicméně je možné ji zdarma alespoň vyzkoušet. Ačkoli je hlavní předností přehrávače široká podpora video kodeků, stejně dobře si poradí i s množstvím audio formátů.

Podporované formáty:

  • mpg, avi (iPhone 3GS kvalita až 720p), mov/mp4 (iPhone 3GS až 1080p), flv, mkv, wmv/asf
  • mp3, aac, wma, ac3, pcm
  • stream (http, ftp, mms ...)
  • podpora TV-out (opět jen iPhone 3GS)

Prostředí přehrávače je docela intuitivní, základem je samozřejmě souborový manažer pro snadný výběr kýžených klipů a hudby. Při procházení adresářů program samozřejmě zobrazí jen podporované formáty a klepnutím na libovolných z nich dostanete na výběr, zda se má hned spustit jeho přehrávání nebo jej chcete přidat na playlist.

yxflash player yxflash player yxflash player

Pro rychlý výběr celého alba nebo série oblíbeného seriálu je určeno tlačítko add all. Horní lišta sestává ze čtyř záložek. První představuje souborový průzkumník, druhá slouží k zadání URL pro přehrávání streamovaného obsahu a další patří playlistu. Poslední záložka je ryze informativní.

Vše je uzpůsobeno pro snadné ovládání, tradičně nechybí podpora dotykových gest. Nelíbí se nám ale zobrazení playlistu, který nesestává pouze z názvů skladeb/filmů, ale zobrazuje celé jejich umístění (např. sdcard/mp3/xy.mp3). Seznam názvů souborů doplněný o ikonku signalizující jeho typ, by vypadal rozhodně lépe.

yxflash player yxflash player yxflash player 
Během testování jsme vyzkoušeli čtyři filmy, jejichž datový tok se pohyboval v rozmezí od 280 do 850 kbps. Pouze film v nejnižší kvalitě byl upravený aplikací PocketDivXEncoder, zbylé v kvalitě 600, 720 a 850 kpbs jsme ponechali v původní velikosti.

Testovaná Motorola Milestone zvládla všechny klipy přehrávat plynule, ovšem u snímku s nejvyšším tokem již bylo znát občasné zaškobrtnutí. Maximální bitrate přehrávaného filmu by tak neměl výrazně překročit hranici 700 kb/s, ideálně bitrate 500 – 600 kbps (pro Milestone, Nexus One by pravděpodobně videa přehrál lépe).

yxflash player yxflash player

Během přehrávání je na spodní transparentní liště známá sestava základních tlačítek přehrávače spolu s regulací hlasitosti. Horní pak zobrazuje časový průběh přehrávaného souboru, ovšem právě u datově hodně náročných snímků nepracuje korektně (stojí na místě).

Jedním dotykem je možné lišty skrýt a využít tak celou plochu displeje. Trochu nám vadilo, že program nikde nezobrazuje, který soubor aktuálně přehráváte. Snad na to autoři budou pamatovat v dalších verzích.

yxflash player yxflash player

Sečteno a podtrženo je yxflash player zatím jedinou cestou, kterak na androidích telefonech přehrát filmy bez předchozí konverze. Několik chybek sice má, ale ty jistě budou v dalších aktualizacích postupně eliminovány.

Zkušební verze dovolí přehrát pouze 2 minuty klipu, což je hodně přísné omezení. Cena licence je ale stanovena na přijatelných 10 USD (asi 190 Kč) a tak nikoho nezruinuje. Yxflash player existuje ve verzi pro Google Android, Windows Mobile, iPhone a Symbian S60 třetí a páté edice. Cena se napříč platformami neliší.

Oficiální stránky produktu

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Apple oživí vyřazený iPhone, desítka se vrátí do prodeje

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Apple vždy současně s nejnovější kolekcí iPhonů vyrábí a prodává i několik starších generací. Výjimkou byl loni uvedený...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Do komunikátoru WhatsApp přichází reklama

WhatsApp brzy umožní posílat libovolné soubory

Facebook se rozhodl nasadit reklamy i do své aplikace WhatsApp.

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Najdete na iDNES.cz