Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzkoušeli jsme novéTouchFLO 3D: do větší hloubky a se spoustou novinek

aktualizováno 
HTC uvolnilo novou verzi svého uživatelského prostředí TouchFLO 3D. Změn oproti stávající verzi není málo, tou největší je dozajista hlubší integrace tohoto UI do samotných Windows Mobile.
Otestovali jsme nové TouchFLO 3D

Otestovali jsme nové TouchFLO 3D | foto: casimages.com

Vyzkoušeli jsme zatím poslední verzi TouchFLO, která v létě umožní komfortní ovládání očekávaného dua HTC Touch Diamond2 a Touch Pro2.

Ve světě Windows Mobile komunikátorů se o přízeň uživatelů dnes pere veliké množství uživatelských prostředí, která mají zjednodušit ovládání dotykových telefonů a přidat jejich používání nemalou dávku komfortu.

Prvním takovým projektem, který se setkal s pozitivními ohlasy, byl před dvěma lety Spb Mobile Shell, jehož třetí verzi petrohradský tým v těchto dnech ladí do finální podoby.

Uživatelské prostředí si stále častěji tvoří i samotní výrobci WM zařízení, a tak se třeba poslední modely komunikátorů ASUS v základu chlubí rozhraním Glide, které zatím má co dohánět. Naproti tomu grafické prostředí TouchFLO 3D, jenž vídáme v posledních generacích komunikátorů HTC nám zraje jako víno a s každou novou generací je jen lepší.

Poznámka: nová verze TouchFLO 3D je součástí neoficiálních ROM na HTC Touch HD; prostřednictvím jedné z nich (Dutty´s HD v2.2 Extreme) jsme ji vyzkoušeli. Neměli jsme tedy k dispozici prototyp chystaného Touch Diamondu2 nebo Touch Pro2.

Změny pocítíte hned při prvním spuštění telefonu, kdy systém nabídne automatické nastavení datových služeb v závislosti na detekované SIM. Tuto proceduru můžete samozřejmě přeskočit a nastavení provést posléze manuálně. Každopádně už tady oceníte grafiku, které dokonale sedí k celému TouchFLO.

TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

Nové TouchFLO 3D útočí již při prvním spuštění

Po startu zařízení se konečně odhalí inovované prostředí v celé své kráse. Již při uvedení Touch HD dostalo TouchFLO do vínku další modul v podobě sledování trhu s akciemi a nejinak tomu bude v případě druhé generace Diamondu a Touch Pro. Vezmeme to ale pěkně popořadě.

Celé prostředí sestává z jedenácti modulů, mezi kterými snadno přepínáte prsty (ano, samozřejmě lze použít i stylus, ovšem právě ten má při používání TouchFLO odpočívat v tubusu).


TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

Prvním je logicky obrazovka Today, na které žádné novinky nečekejte; obrovskými číslicemi je zobrazeno datum, jedním klepnutím lze zobrazit historii hovorů nebo náhled kalendáře. Stejně tak jedním dotykem přejdete k nastavení budíku. Správa alarmů je však plně v režii TouchFLO, čemuž odpovídá uzpůsobené grafické vzezření. Druhou záložkou jsou světové časy, kam si můžete nastavit letoviska z rozličných časových pásem, která často navštěvujete.

Stejná situace panuje i v případě zmíněné historie volání, kdy je na jednom místě snadný přístup k telefonnímu adresáři, oblíbeným kontaktům i k oné historie volání, kde se přes kontextové menu nabízí dodatečná filtrace zmeškaných/příchozích/odchozích volání.

People, veškerá komunikace hezky pohromadě

Druhým modulem rozhraní jsou standardně oblíbené kontakty, kam si můžete přidat nejčastěji volaná jména z telefonního adresáře. Vybrané kontakty se řadí do bočního sloupce pro snadnou selekci toho kýženého, což ale není žádná novinka. Tou je ale rozhodně ucelený přehled o veškeré komunikaci s daným kontaktem. TouchFLO tak opět na jednom místě servíruje uživateli detailní pohled na kontaktní údaje, textové zprávy ve formě dialogů, e-maily i uskutečněné hovory.


TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

A co je nejlepší, v tomto prostředí lze okamžitě napsat SMS nebo e-mail bez nutnosti navštívit známou aplikaci Messaging. Nové jsou také ikonky pro rychlou komunikaci v základním náhledu kontaktu, které se odvíjí od zadaných údajů. Pokud je u jména uvedeno mobilní číslo a e-mail, pak TouchFLO nabídne ikonku pro rychlé zavolání, odeslaní SMS a emailu. Maličkost, která potěší.

 TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

SMS, emaily a kalendář, povedené klávesnice

Následující dva moduly patří textovým zprávám a emailům. Zde se toho na první pohled mnoho nezměnilo, mezi zprávami lze snadno listovat prstem, přítomen je i onen efektní přechod. Vítaným vylepšením jsou ale zbrusu nové klávesnice z produkce HTC.


TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

Skladba klávesnice je podobná jako u iPhonu, doznala ale několika příjemných změn. Předně je to vibrační odezva, kdy je úspěšné klepnutí na dotykovou vrstvu signalizováno krátkou vibrací (zda jste skutečně stiskli kýžené písmeno, nebo se minuli, systém samozřejmě nepozná…). Tuto užitečnou věc nabízí Samsung Omnia i v základu, u jiných zařízení jsme si museli vystačit s dodatečnou utilitou Touch Response - čtěte zde Stahujte užitečné nástroje pro HTC Touch HD. Ta ovšem vibrovala při každém dotyku displeje, což se logicky odrazilo na nižší výdrži akumulátoru.


TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

Klávesnice nabízí užitečné zkratky ve formě často užívaných emotikonů, přesto je v některých ohledech na nedávnou recenzovanou FingerKeyb2 jednoduše krátká. Doplňme ještě, že rozvržení klávesnice se v internetovém prohlížeči malinko změní a levá polovina mezerníku slouží k rychlému doplnění domény .com do internetové adresy.

Patří se doplnit, že v neoficiální ROM byla k dispozici kromě úplné QWERTY klávesnice jen její telefonní alternativa; oblíbená SureType QWERTY v nabídce chybí. To se však může u finální verze změnit.

Nové klávesnice oceníte nejen při psaní textových zpráv, e-mailů či poznámek, budou se hodit i při plánování schůzek pomocí zbrusu nového kalendáře, který je nově pevnou součástí TouchFLO.

Pomocí spodní kontextové lišty můžete volit mezi denním a měsíčním náhledem, při zadávání nového meetingu opět stále zůstanete za branami TouchFLO, se zkostnatělým prostředím Windows Mobile tak prakticky nepřijdete do styku. Tedy aspoň pokud po tom nebudete opravdu bažit.

Internetové služby – přichází systém push internet

HTC v Barceloně spolu s novými telefony hrdě prezentovalo i nové služby a technologie, které nové přístroje nabídnou. Kromě StraightTalk k jednoduché správě hovorů a jejich změnu v hovory konferenční se mluvilo o systému push internet, který byl často spojován se souslovím "internet bez čekání".

TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

Nakonec však nejde o systém připravení webových stránek pro mobilní zobrazení s ohledem na minimalizaci datových přenosů, kterého využívá Opera mini nebo nová technologie Turbo. Je to jen načtení vybraných webových stránek předem, které si pak uživatel ve stanovený čas může rovnou přečíst bez zdlouhavého načítání.

Stock – kurzy akcií vždy při sobě

Modul pro sledování burzy se poprvé objevil u Touch HD a logicky nebude chybět u nadcházející generace telefonů HTC. V průvodci jednoduše přidáte artikl, který chcete sledovat, a následně už můžete prohlížet, jak si dané akcie vedly v různých časových intervalech (den, měsíc,…).


 TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

Multimedia (obrázky, videa, hudba)

Následující dva modulu jsou plně podřízeny multimediálnímu obsahu vašeho zařízení. TouchFLO tak okamžitě prohledá vnitřní paměť zařízení i paměťovou kartu a po chvilce tak můžete snadno listovat veškerými fotografiemi a videoklipy v telefonu. Dvojitým klepnutím pak hladce přejdete do plného zobrazení, kdy se otočením telefonů snímky roztáhnou přes celý displej.

TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

Spodní lišta pak nabízí zkratku do prohlížeče obrázků (aplikace Album), pravým tlačítkem pak spustíte slideshow, kdy se vám všechny obrázky postupně zobrazí v rychlém sledu za sebou.

Při starém zůstal i hudební přehrávač na další záložce. Máte-li u svých interpretů i obrázky jejich desek, pak bude vše vypadat velmi efektně. Mezi skladbami se listuje stejně jako v případě fotografií tahy prstu po displeji.

Počasí

Precizně animované meteorologické úkazy, snadné nastavení a několik českých měst v nabídce. To je ve zkratce modul věnovaný předpovědi počasí.


TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

Přes kontextové menu nejprve vyberete stát a následně se zobrazí seznam měst, ve kterých lze meteorologická data monitorovat. Z Česka je na výběr pět míst: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a Olomouc.

V nastavení můžete zvolit způsob aktualizace dat, automaticky nebo manuálně, dále měnit jednotky teploty a přidávat/měnit sledované lokality.

Nastavení

Poslední záložkou je přehledné nastavení celého zařízení. Jedním dotykem tak lze provést okamžitou synchronizaci přes ActiveSync, případně přejít k podrobnému nastavení systémových zvuků a vyzvánění.


TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

Všechny nabídky jsou přitom dostatečně velké a tak je snadno obhospodaříte prsty, což je aktuálně záměr celých Windows Mobile.

Nabízí se i snadná změna tapety na záložce Today, kdy nový obrázek jednoduše vyberete mezi pořízenými fotkami nebo jinými uloženými obrázky.

Správce bezdrátových modulů zůstal beze změny. Potěší ale užitečný správce celého TouchFLO, v němž můžete navolit, které moduly chcete zobrazit a které ne. Novinkou je i položka "My contact card", kam můžete zadat své kontaktní údaje včetně adresy (práce, domů) nebo data narození; přiřadit lze i fotografii. Zbývá detailní nastavení emailové schránky a čidla pohybu (akcelerometru).


TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

Klepnutím na položku "All settings" se katapultujete do známého prostředí Windows Mobile, kde zjistíte verzi ROM v telefonu případně jeho HW výbavu a další užitečné záležitosti.

Nabídka Start - velké změny

Snad největší změnu celého TouchFLO jsme si záměrně ponechali na konec. Klepnutím na tlačítko Start se totiž neobjeví známá roletka se seznamem předdefinovaných aplikací, nýbrž obrázkový přehled vybraných programů. Seznam čítá celkem čtyřiadvacet zkratek známých programů, které jsou ale prezentovány graficky inovovanými zástupci.

Soupisku programů můžete až na pětici stálic (Today, Kontakty, Kalendář, Nastavení, ActiveSync) libovolně měnit. Stačí totiž zvolit "Remove", v rohu ikonek se objeví křížek k jejich odstranění a vida, je tu místo pro novou aplikaci.


TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

Ačkoli se mi tento způsob programové nabídky zpočátku ani za mák nezamlouval, jsem s ním nyní zcela spokojen, je to zkrátka jen otázka zvyku. Seznamem aplikací lze samozřejmě rolovat tahy prstů a ve stylu iPhonu lze ikonky vytlačit i za okraj, aby se pak plasticky vrátily zpět.

 TouchFLO 3D - nová generace TouchFLO 3D - nová generace

Zcela nová je kalkulačka, která nahradila dřívější nepěkný nástroj k provádění matematických operací. Jejich počet je navíc citelně navýšen, při otočení telefonu o 90 stupňů se totiž kalkulátor přepne do vědecké podoby.

Nové TouchFLO 3D v kostce:

Hlubší integrace do samotných Windows Mobile: v praxi tak nemusíte s omšelou tváří WM ani přijít do styku. Spousta nabídek je kompletně převedena do grafiky poplatné celému TouchFLO.

Finger-friendly kontextová menu: ty tam jsou miniaturní nabídky, do kterých bylo obtížné se trefit prstem, vše je nyní příjemně velké.

Notifikace: veškerá upozornění jsou zahalena do grafického hávu TF3D a nepůsobí tak s uživatelským prostředím nijak rušivě.

Veškerá komunikace s daným kontaktem přehledně na jednom místě:  kromě vizitky si můžete prohlédnout SMS konverzaci s danou osobou, případně zobrazit relevantní emailovou korespondci, stejně tak jsou zobrazeny hovory mezi vámi a daným kontaktem.

Kalendář: nový užitečný modul v TouchFLO aneb o důvod méně proč by vám měla chybět standardní WM.

Snadné přizpůsobení celého prostředí: možnost zneviditelnit jednotlivé moduly, o jejichž reálném využití pochybujete (každý například nepotřebuje sledovat pohyby akcií na burze, že ano).

Zcela nové Start menu: místo nevzhledného seznamu zástupců aplikace na bílém pozadí je nyní zobrazeno 24 zkratek aplikací; jednotlivé zástupce (aplikace) můžete odstranit a nahradit je jinými.

Push Internet: do připraveného seznamu si nastavíte, které webové stránky a v jaký časový interval chcete sledovat; web pak můžete ihned číst, jelikož již bude kompletně načten.

Závěr

TouchFLO, které se ve stejné (nebo jen kosmeticky upravené) podobě za několik měsíců objeví u nadcházející řady komunikátorů HTC, se povedlo. Tchajwanský výrobce spojil síly s Microsoftem a rozhraní TouchFLO společnými silami zapracovali hlouběji do samotného operačního systému. Hlasy uživatelů tak byly vyslyšeny. Již tak nedojde k situaci, kdy při běžných úkonech, jako je nastavení budíku nebo psaní SMS, násilně a nedobrovolně opustíte líbivé TouchFLO a ocitnete se v nevzhledném prostředí Windows Mobile.

Pochválit musíme rovněž dokonalou provázanost kontaktů s jednotlivými způsoby komunikace. Radost udělaly i zbrusu nové kontextové nabídky, jež jsou opravdu finger-friendly a opět svou grafickou podobou zcela zapadají do celého TouchFLO.

Stále existuje velké procento uživatelů, kterým jakékoli uživatelské nástavby nesedí a jsou spokojeni se starou dobrou obrazovkou Dnes obohacenou o některé plug-iny. Zároveň existuje nemalá šance, že vylepšená verze TouchFLO 3D má ambice nalákat i tyto konzervativní uživatele a přimět je ke změně.

Nejčtenější

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Další z rubriky

Honor 9i
Špičkový huawei se čtyřmi foťáky má stát jen devět tisíc korun

Řada Mate 10 bude mít premiéru v pondělí 16. října. Obsahovat má tři modely, kdy ten nejlepší má stát přes 30 tisíc korun. Naopak ten základní s přídomkem Lite...  celý článek

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.