Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzkoušeli jsme nezničitelný mobil Sonim, za kterým stojí exšéf Eurotelu

aktualizováno 
Na odolné telefony výrobci v poslední době jako by pozapomněli, nyní se objevil telefon, který vydrží opravdu hodně – americký Sonim XP1. K nám by mohl dorazit už koncem roku a bude stát kolem 6000 korun.

Sonim XP1 telefon - Outdoorový telefon Sonim XP1 | foto: Jan Lodl, Mobil

První odolné telefony se na trhu objevily na počátku nového tisíciletí, právě tehdy se zrodily legendy jako Nokia 6250 nebo Ericsson R310. Zdálo se, že se rodí nová a svébytná kategorie mobilních telefonů. Jenže zlaté časy skončily brzy poté. Prakticky všechny následující modely už byly méně odolné než zmíněná dvojice, a nakonec je výrobci prakticky zatratili.

Problém byl v tom, že odolné telefony byly příliš velké, těžké a vlastně i neohrabané, což bylo způsobeno právě snahou o to, aby co nejvíce vydržely. Odolnost si zkrátka žádala svou daň a 167, resp. 170 gramů váhy bylo pro uživatele zjevně příliš velkou překážkou. Přitom ale většina uživatelů se v extrémních podmínkách pohybuje jen občas a nechtělo se jim veškeré pohodlí obětovat odolnosti.

Samozřejmě existují skupiny uživatelů, kteří opravdu odolný telefon potřebují neustále – namátkou stojí určitě za zmínku všichni pohybující se na stavbách, ale třeba také kuchaři pracující v poměrně vlhkém prostředí. Bohužel počet takových uživatelů obvykle nezaplatí vývoj.


Vybíráme z katalogu:

Nokia 6250 Siemens M65 Nokia 5500 Sport

Legendární Nokia 6250, která zvládla i potopení do vody, Siemens M65 byl jedním z posledních skutečně odolných telefonů, a nakonec Nokia 5500 Sport, která sice vydrží o něco více, ale outdoorový telefon to není.

Kapitoly recenze:

Vzhled a konstrukce
Displej a klávesnice
Baterie
Telefonování a zprávy
Data, organizace a zábava
Shrnutí


V následujících letech se už prakticky žádný plnohodnotný outdoor telefon na trhu neobjevil. Snad jen Siemens držel svoji odolnou řadu M, ale i zde odolnost pomalu klesala. Příkladem může být například Siemens ME45, a následující model M55. Siemens M55 měl v podstatě už jen silikonový povlak. Pravda je, že jistou renesanci outdoorových mobilů naznačil Siemens modelem M65, který měl hořčíkový rám a byl odolný proti prachu a stříkající vodě. Také Nokie uvedla na trh v roce 2005 model 5140i, což byl vlastně telefon schovaný v gumovém pouzdře. To ho chránilo před pády, ale označit tenhle model za odolný se dá jen se zamhouřením obou očí.

Sonim XP1 telefon

Sonim XP1 telefon Sonim XP1 telefon Sonim XP1 telefon

Sonim XP1 telefon Sonim XP1 telefon Sonim XP1 telefon

Zejména menší výrobci nabízeli odolné modely notebooků či PDA, u kterých se zřejmě výroba menších sérií vyplácí více (nebo u nich možná nemusíte tolik zápasit s rozměry). Velkým specialistou na tyto produkty byla například firma Mitac (mateřská společnost výrobce navigací Mio). Odolné mobily ale na trhu prakticky nebyly, nebo se jednalo o velmi okrajovou záležitost.

Nyní tedy na český trh dorazil telefon Sonim XP1, za kterým stojí severoamerická společnost Sonim Technologies. Jedním ze zakladatelů této společnosti je i Terrence Valeski, dříve generální ředitel Eurotelu, který dnes zastupuje v dozorčí radě české pobočky T-Mobile jednoho z akcionářů, společnost Radiokomunikace a.s.

Vzhled a konstrukce

Oproti již zmíněným modelům Nokie a Ericssonu má Sonim jednu velkou výhodu, přestože je poměrně hodně odolný, má celkem únosné rozměry. Pokud ho položíte například vedle zavřené Nokie N93i, zjistíte, že se s rozměry 113 x 50 x 22 mm příliš neliší. Tím eliminuje jednu z velkých výhrad, které uživatelé k tomuto druhu přístrojů měli. Je pravda, že 128 gramů váhy už je dnes na telefon bez operačního systému poměrně hodně, pořád je to ale celkem snesitelná hodnota.

Sonim XP1 telefon

Sonim XP1 telefon Sonim XP1 telefon Sonim XP1 telefon

Sonim XP1 telefon Sonim XP1 telefon Sonim XP1 telefon

Na první pohled Sonim XP1 připomene éru odolných Siemensů, při vybalení tohoto telefonu se nám okamžitě vybavil model ME45. Možná za to mohla i žlutá varianta, kterou jsme dostali k testu. Kromě ní nabízí Sonim ještě verzi černou, červenou, zelenou, modrou a šedou. Vždy jde o kombinaci s černou tvrzenou gumou. Ta zejména na testované žluté vypadá velmi dobře.

Hlavním argumentem pro Sonim je samozřejmě odolnost. Dlužno dodat, že v tomhle směru si stojí velmi slušně. Kromě zmíněných pogumovaných hran je tu ještě kryt baterie, který je jednak chráněn gumovým těsněním, a jednak přichycen šroubovací příchytkou (dá se povolit i nehtem nebo korunou). Gumou jsou chráněna i tlačítka na bocích telefonu, která slouží k ovládání PTT (Push-To-Talk) funkcí. Tato tlačítka by měla být testována na 200 tisíc zmáčknutí. Také alfanumerická klávesnice je chráněna membránou, která zajistí odolnost za extrémních podmínek. Tyto klávesy by měly zvládnout dokonce 500 tisíc stisků, nás už ale bolela ruka po necelém tisíci, takže tento údaj jsme nemohli potvrdit.

Sonim XP1 telefon

Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje

Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje

Přiznáváme otevřeně, že jsme – vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z mála vzorků v republice – nemohli přístroj podrobit klasickému crash testu. Přesto jsme s ním rozhodně nezacházeli v rukavičkách. Sonim s námi zažil pády na dlaždičky, údery o stěnu i daleké hody.

Všechno vydržel nejenže bez úhony, ale i bez vypnutí či restartu. Odolnost proti poškrábání jsme vyzkoušeli opět poměrně krutým způsobem – nošením v kapse spolu s klíči. K našemu příjemnému překvapení telefon odolal a displej zůstal netknutý. Jediné, k čemu jsme neměli odvahu, bylo telefon ponořit do vody – ve specifikacích se nám totiž nepodařilo najít přesnou hodnotu odolnosti proti vodě. Rychlé protažení pod kohoutkem ale přestál bez úhony.

Displej a klávesnice

V době aktivních displejů vypadá pasivní displej Sonimu trochu zvláštně, jedná se o STN variantu pracující v rozlišení 128 x 160 bodů. Displej zvládne 65 tisíc barev, je pravda, že barvy nejsou úplně věrné. Na druhé straně displej je hodně jasný, takže se s telefonem dá bez problémů pracovat i v úplné tmě nebo naopak na přímém slunci. Vzhledem k zaměření telefonu, a vlastně i k jeho výbavě, by stejně byl aktivní displej jen zbytečným žroutem energie.

Sonim XP1 telefon

Sonim XP1 telefon Sonim XP1 telefon Sonim XP1 displeje

Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje

Na klávesnici si budete muset trochu zvykat. Klávesy jsou sice příjemně velké a dost daleko od sebe, ale vyžadují přece jen o něco silnější stisk. Je to zřejmě dáno membránou, která citlivost kláves trochu snižuje. Sonim by ale měl jít mačkat například v rukavicích (zapomeňte prosím na palčáky), takže je větší odpor kláves možná spíše plusem. Po pár dnech používání si ale na odpor kláves zvyknete a pak už vám asi samotná klávesnice nebude dělat problémy. Tedy pokud si zvyknete na rozložení kláves, ale o tom až později.

Sonim XP1 telefon

Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje

Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje

Také menu připomene Siemensy, trochu hranaté, zdánlivě kreslené ikonky jakoby německému výrobci z oka vypadly. Rozložení menu je klasické třikrát tři, v dalších úrovních už je menu textové. Rozložení funkcí je celkem logické, takže s orientací asi nebude problém. Procesor Philips ARM 9 poskytuje dostatečný výkon, takže jsou reakce telefonu opravdu svižné.

Baterie

Jak už bylo řečeno, baterie je schována pod poměrně odolný a pevně přichycený kryt. Jde o Li-Ion baterii s kapacitou 1 100 mAh. Vzhledem k tomu, že telefon je celkově poměrně nenáročný, je tahle kapacita naprosto dostačující. Výrobce uvádí výdrž 2 až 4 hodiny hovoru, během testování vydržel zhruba týden.

Sonim XP1 telefon

Sonim XP1 telefon Sonim XP1 telefon Sonim XP1 telefon

Sonim XP1 telefon Sonim XP1 telefon Sonim XP1 telefon

Je pravda, že jsme neměli možnost vyzkoušet službu PTT, která vzhledem k datovým přenosům bude na baterii poměrně náročná. Jinak jsme ale telefon používali poměrně intenzivně a měli jsme i relativně dost hovorů. Z tohoto pohledu nám výdrž telefonu přišla – na tu dnešní bídu – docela slušná.

Telefonování a zprávy

Pokud jde o výbavu, Sonim XP1 rozhodně nějakou širokou paletou funkcí neoplývá. Na druhou stranu, pokud jde o ty základní, zase tak špatně na tom není. Telefonní seznam pojme celkem 500 záznamů, přičemž každý může mít 5 telefonních čísel, e-mail, adresu a poznámku. K tomu samozřejmě přiřazení do skupiny. Pro telefonování v extrémních podmínkách by měl být telefon vybaven silnějším reproduktorem. Faktem je, že při běžném provozu jsme velký rozdíl nepozorovali.

Sonim XP1 telefon

Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje

Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje

Pokud jde o zprávy, musíte se u Sonimu spokojit s podporou SMS. Na e-maily i MMS klidně zapomeňte. Naštěstí nechybí aspoň T9, ovšem vzhledem k tomu, že telefon má anglické menu, je samozřejmě pouze v angličtině. Na to by se dalo zvyknout, poněkud zvláštní je ale rozložení různých diakritických znamének.
Pokud jde o písmena, ta jsou rozložena v podstatě standardně. Snad jen mezera na klávese 1 může dělat trochu problém. Pravé peklo ale nastává v okamžiku, kdy chcete napsat nějaké interpunkční znaménko, například čárku, tečku nebo některý další znak.

Sonim XP1 telefon

Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje

Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje

Ty se totiž píší tak, že stisknete hvězdičku a na displeji se vám objeví tabulka s číslicemi 1 až 9 a k ní přiřazený symbol. Ten pak vložíte do zprávy stiskem příslušné klávesy. Celkem jsou k dispozici čtyři sady, ze kterých můžete vybírat. Pokud píšete o něco rychleji, poměrně dost to zdržuje. Plusem je naopak místo v paměti telefonu pro 1 000 zpráv, to by mělo stačit i SMS maniakům.

Možná mnohem důležitější než samotné telefonování je pro Sonim XP1 podpora Push-To-Talk. To ostatně potvrzuje fakt, že ikona PTT je přímo ve středu menu, tedy na pozici, kde obvykle bývají zprávy. Sonim Technologies nedodávají jen samotný přístroj, ale kompletní komunikační řešení, takže pak může Sonim XP1 fungovat jako vysílačka a mohou být k dispozici i další služby (základní informace najdete zde na webu Sonim Technologies).

Data, organizace a zábava

Jak už jsme několikrát naznačili, pokud jde o další výbavu, nemá Sonim mnoho co nabídnout. Ve výbavě je jednoduchý organizér s kalendářem, který umožní opravdu jen základní plánování času. Nechybí ani WAP prohlížeč, který ale zvládne jen WAP stránky a poradí si i s xHTML, ale dál jeho schopnosti nesahají. Ostatní funkce se vlastně vešly do jediného menu – kromě zmíněného organizéru zde najdeme budíky. Můžeme nastavit tři nezávislé časy buzení, přičemž si lze vybrat jednorázový budík, buzení v pracovní dny nebo buzení ve všech dnech, kromě neděle, a pak samozřejmě buzení každý den.

Sonim XP1 telefon

Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje

Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje Sonim XP1 displeje

Pochopitelně nechybí kalkulačka, která se mimochodem docela příjemně ovládá, stopky a minutka. Sonim nabídne také záznamník, který je omezen jen volnou uživatelskou pamětí (10 MB). Nahraný zvuk můžete použít i jako vyzvánění, telefon si poradí také s WAV soubory. Ostatně právě změna vyzvánění a možnost uložit si obrázek jako tapetu jsou vlastně jedinými funkcemi, které by se u tohoto přístroje daly označit jako zábavné. Chybí hry i podpora Javy. Aby byl výčet funkcí tohoto telefonu kompletní, musíme zmínit ještě graficky docela podařenou aplikaci Universal time umožňující listování časovými pásmy. To je funkce, která se někdy může docela hodit.

Shrnutí

Fakt ale je, že cena nejlevnějších běžných modelů od tradičních výrobců se pohybuje kolem tisíce korun. Řada uživatelů, kteří by normálně volili odolný telefon, si raději koupí třeba pět nebo šest kusů nejlevnějšího běžného telefonu a pak je postupně zahazuje.

Ne každému musí ale tenhle přístup vyhovovat, přece jen, když už si do telefonu nahrajete kontakty, máte v něm uloženy zprávy, může vás jeho zničení docela mrzet. Přitom Sonim XP1 se má prodávat za poměrně slušnou cenu – kolem 6 tisíc korun. Musíte se ale spokojit jen s telefonování a SMS, ale to u přístrojů kolem tisícovky také.

Sonim XP1 je zajímavý jen svou odolností, pokud nepotřebujete žádné pokročilejší funkce, a zároveň své mobily často ničíte, možná o něm zauvažujte. Výhodou je, že odolnost s sebou nenese výrazně zvětšené rozměry. Přitom telefon vydrží zřejmě nejvíc z u nás uvedených modelů, a pokud jde o výdrž, určitě se může směle srovnávat s již zmíněným Ericssonem R310 nebo Siemensem M75.

Proč koupit?

  • odolnost
  • design
  • rozměry 

Proč nekoupit?

  • chybí pokročilejší funkce
  • nepříliš pohodlné psaní

Kdy?

? (V prodeji v Německu)

Za kolik?

asi 6 000 Kč

Autor:
Nejčtenější

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou v Berlíně

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

Další z rubriky

Honor 7X
Honor chystá cenovou bombu pro střední třídu. Nový 7X vypadá výborně

Honor na domácím čínském trhu představil nový model střední třídy 7X. Do Evropy přijde v prosinci a pokud se jeho cena bude alespoň zhruba držet té čínské, tak...  celý článek

Xiaomi Mi Note 3
Xiaomi překonalo rekord. Jen v září prodalo 10 milionů smartphonů

Čínským výrobcům sice s velkým náskokem kraluje Huawei, ovšem i další tamní hráči posilují. Daří se i Xiaomi, šéf společnosti Lei Jun se v minulých dnech...  celý článek

BlackBerry Motion
Velká baterie, zvýšená odolnost a nedobytné fotky. To je nové BlackBerry

Po modelu KEYone tu máme další novodobé BlackBerry z dílen čínského TCL. Nový Motion nemá úplně špičkovou výbavu, předností by ale měla být velká výdrž...  celý článek

Mazda CX-5 2.2 D 2015 · 4x4,CZ
Mazda CX-5 2.2 D 2015 · 4x4,CZ

r.v. 2015, naj. 78 400 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.