Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzkoušeli jsme nejmenší vysouvací low-end na trhu od Sony Ericssonu

aktualizováno 
Toho, že styl si zaslouží i ty nejlevnější přístroje, si nebyl Sony Ericsson příliš vědom. Teď však přichází změna a model T303 splňuje všechny náročné požadavky těch, kteří dávají přednost vzhledu před funkční výbavou a rádi ušetří nějakou tu korunu.

Sony Ericsson T303 padne díky svým malým rozměrům perfektně do ruky. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Na úvod je potřeba říci, že ne všechny telefony Sony Ericsson z nejlevnější kategorie byly vyloženě ošklivé. Někdy dokonce mohly soupeřit i s o třídu levnějšími přístroji, přitom ale stály o polovinu méně. Řeč je třeba o prázdninovém low-endu v podobě modelu T280i. I přesto však vzhled s dosti ostře řezanými okraji telefonu zkrátka nemusí sednout každému a najít v nejlevnější třídě solidní véčko nebo vysouvací přístroj je i v dnešní době trochu oříšek.

Na pomyslné bojiště tak Sony Ericsson vypustil model T303, který v sobě skloubil miniaturní rozměry, svěží nový design a vcelku solidní funkční výbavu vzhledem k ceně pohybující se lehce nad dvěma tisíci. Na první pohled by se dalo i říci, že až na absenci paměťových karet by mohl být každý běžný uživatel velmi spokojený. V našem testu jsme však objevili některé další maličkosti, které mohou případné zájemce od koupě nejmenšího vysouvacího low-endu na trhu odradit.


Katalog mobilů:

Samsung J700 Nokia 2680 Slide Sony Ericsson T303

Konkurenti v podobě Samsungu J700 a Nokie 2680 a dnes recenzovaný přístroj.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Jeden z nejmenších telefonů na poli low-endů přesvědčí především svým vzhledem. Zamrzí zejména absence paměťových karet. 


Vzhled a konstrukce - nejmenší ve své kategorii

Na setkání s takto malým telefonem v redakci dlouho nezapomeneme. Tento drobeček padl do oka prakticky každému a miniaturní rozměry byly jedním z hlavních důvodů. Mezi ty další patří kvalitní kartáčovaný kov, jenž pokrývá prakticky celé tělo přístroje. Škoda jen, že malinký kousek tohoto materiálu nezbyl i na plochu okolo čtyřsměrného tlačítka. Pro tu totiž návrháři vybrali velmi lesklý plast, který sice vypadá perfektně, ale je velmi náchylný k poškrábání (o otiscích prstů ani nemluvě).

Recenze SE T303 detail

Recenze SE T303 telo Recenze SE T303 telo Recenze SE T303 telo

Recenze SE T303 telo Recenze SE T303 telo Recenze SE T303 telo

Po stránce použitých materiálů si tak model T303 odnáší téměř plný počet bodů a jenom o něco horší výsledek obdrží za dílenské zpracování. Nemusíte se bát, že by někde něco nelícovalo nebo vrzalo. Spíše bychom uvítali drobný výstupek na opření palce při otevírání klávesnice. Nyní totiž musíte doufat, že se váš palec zapře o drobný rámeček čtyřsměrného tlačítka a nesjede nikam jinam. Zkrátka pro otevírání přístroje musíte vynaložit trochu více citu a chvíli zabere, než úplně eliminujete nechtěně stisknutá tlačítka.

Nyní už je načase odhalit rozměry nejmenšího vysouvacího low-endu, které činí úctyhodných 83 x 47 x 15 mm. Prakticky celý telefon se schová v drobné ženské dlani. Pro lepší držení je navíc dolní část u baterie o pár milimetrů vypoulená, aby prsty po zadní straně nemohly tak snadno klouzat. Hmotnost modelu činí přiměřených 93 gramů, s nimiž už však žádné prvenství nezíská.

Recenze SE T303 detail

Recenze SE T303 telo Recenze SE T303 telo Recenze SE T303 telo

Recenze SE T303 telo Recenze SE T303 telo Recenze SE T303 telo

Klávesnice a ovládání - malá velká klávesnice

Na tlačítkách pod displejem se designéři skutečně vyřádili. Každé je totiž úplně jiné, a tím pádem se s každým trochu jinak pracuje. Dvojici kontextových kláves tvoří drobné kovové proužky známé třeba z modelu W660i, tlačítka zeleného a červeného sluchátka jsou víceméně klasická a na spodní dvojici pro přístup do rychlého menu a korekční tlačítko budete muset hezky přitlačit. Jako nápad jsou odlišné styly tlačítek výborné, ale bohužel jistý stisk si užijete pouze u vrchní a prostřední řady tlačítek.

Vzhled čtyřsměrného tlačítka možná svádí k tomu, že by se mohlo jedna o joystick. Při bližším pohledu však zjistíte, že i přes prohlubně okolo střední potvrzovací klávesy je zdvih stále velmi malý. Jeho stisk je ale velmi jistý a čtyřsměrné tlačítko si budete pochvalovat. U modelu T303 vás možná překvapí ještě absence jakýchkoliv bočních kláves.

Recenze SE T303 detail

Recenze SE T303 telo Recenze SE T303 telo Recenze SE T303 telo

Recenze SE T303 telo Recenze SE T303 telo Recenze SE T303 telo

Tlačítka alfanumerické klávesnice jsou z velmi kvalitního plastu a oddělena drobnými přihrádkami, abyste i poslepu věděli, na jaké klávese máte právě prst. Vzhledem k rozměrům se podařilo vměstnat velmi pohodlnou klávesnici, na které nám vadí pouze malý odstup vrchní řady tlačítek od spodního dílu telefonu. Občas se tak stane, že nehtem palce budete o tento spodní díl narážet.

Ovládání přístroje se neliší od modelů vyšších řad, které Sony Ericsson nabízí. Můžete si přidávat vlastní klávesové zkratky či měnit obsah rychlého menu. Velmi se nám rovněž líbila celková svižnost přístroje. Telefon však úplným začátečníkům nedoporučujeme, v některých nabídkách by se mohli velmi snadno ztratit.

Recenze SE T303 detail

Recenze SE T303 displej Recenze SE T303 displej Recenze SE T303 displej

Recenze SE T303 displej Recenze SE T303 displej Recenze SE T303 displej

Displej a výdrž baterie - malý, ale hezký

Přestože do nejlevnější kategorie už pomalu zasahují i přístroje s QVGA rozlišením, dá se 128 x 160 pixelů u modelu T303 stále ještě považovat za jakýsi průměr této cenové kategorie. Tento drobeček nabídne 65 tisíc barev a vcelku obstojnou čitelnost na přímém slunečním světle. Trochu zamrzí, že displej mohl být vzhledem k velikosti čelní strany ještě o kousíček větší. Možná i proto je zobrazení jemnější než u jiných přístrojů s podobným rozlišením.

Na své miniaturní rozměry má model T303 velice obstojnou výdrž baterie. Při patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a dvou hodinách poslechu rádia se s námi přístroj rozloučil zhruba po více než třech dnech. Oproti jiným stájovým kolegům jde o poloviční výkon a třeba model T280i vydržel na příjmu celých šest dní.

Recenze SE T303 detail

Recenze SE T303 displej Recenze SE T303 displej Recenze SE T303 displej

Recenze SE T303 displej Recenze SE T303 displej Recenze SE T303 displej

Telefonní seznam a zprávy - MP3 vyzvánění

Oproti starším low-endovým předchůdcům se podařilo zvýšit kapacitu telefonního seznamu na 500 kontaktů, k nimž můžete uložit až 2 500 čísel a několik nejrůznějších záznamů. Kontakty můžete třídit do skupin a přidávat k nim odlišná vyzvánění. Opět však není možné zobrazovat kontakty na SIM a z vnitřní paměti naráz. Kapacita vnitřní paměti telefonu činní pouze 8 MB, což znamená využití skladeb ve formátu MP3 maximálně pro účely vyzvánění.

Mírně odlišný je i editor textových zpráv, který tentokrát zabírá prakticky celý displej. Stále však neumí odpočítávat již napsané znaky a jejich počet zobrazí až těsně před koncem první zprávy. Málokdo by asi čekal podporu e-mailů, ale zprávy MMS se již do této kategorie přístrojů bez problému dostaly.

Recenze SE T303 detail

Recenze SE T303 displej Recenze SE T303 displej Recenze SE T303 displej

Recenze SE T303 displej Recenze SE T303 displej Recenze SE T303 displej

Organizace času a zábava - velká chyba

V sekci organizátoru najdete všechny běžné aplikace, což zahrnuje kalendář, několik opakovaných budíků, jednoduché úkoly a poznámky. Potěší rozhodně přítomnost Javy a FM rádia s RDS a kapacitou pro uložení až dvaceti stanic. V základním balení dokonce naleznete sluchátka nutná pro naladění rádia.

Největší chybou modelu T303 je podle nás chybějící slot pro paměťové karty, protože natolik kvalitní hudební přehrávač by skolil polovinu přístrojů nižší třídy, které rovněž zvládají formát MP3. Fotografie můžete pořizovat fotoaparátem s rozlišením 1,3 Mpix a jejich kvalita je s přihlédnutím na nižší třídu více než obstojná. Opět však platí, že do této kategorie pomalu cenově spadají i dříve velice drahé přístroje ze série CyberShot.

Recenze SE T303 detail

Recenze SE T303 foto M Recenze SE T303 foto M Recenze SE T303 foto M

Recenze SE T303 foto M Recenze SE T303 foto M Recenze SE T303 foto M

Závěr - drobeček s ručkama dozadu

Pokud by se při hodnocení Sony Ericssonu T303 hledělo pouze na technické parametry a tomu odpovídající cenu, mohl by to model zabalit hned na startovní čáře. Do kategorie lehce nad dva tisíce totiž začínají po vlně zlevňování spadat velmi kvalitní kousky nejen z řad Sony Ericssonu. Model T303 má to štěstí, že vsadil spíše na svůj vzhled - právě díky němu si najde slušné zástupy zájemců.

Soupeřit ve své kategorii bude zejména s přístroji, jako je Samsung J700, LG KP235, Nokia 2680 Slide, a bude proti nim ztrácet, především co se týče podpory paměťových karet (J700) a výdrže baterie. Předpokládáme však, že z těchto výtek si model T303 dělat příliš těžkou hlavu nebude. On se totiž může blýsknout svými skvělými mírami a vzhledem.

Proč koupit?

  • perfektní vzhled
  • miniaturní rozměry
  • FM rádio s RDS
  • 1,3Mpix fotoaparát

Proč nekoupit?

  • výdrž baterie
  • chybějící slot na paměťové karty
  • chybějící odpočítávání při psaní SMS

Kdy?

v prodeji

Za kolik?

2 250 Kč s DPH
Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Zpomalená videa z mobilu jsou super. Ale než se podaří, tak se zapotíte

zpomalená videa z telefonu Sony Xperia XZ Premium

Extrémně zpomalená videa pořízená rychlostí 960 snímků za sekundu mají být velkým lákadlem nového Sony Xperia XZ...

Sony naskenuje vaši hlavu do 3D. Přátelé se budou smát

Sony Xperia XZ1

Japonská značka Sony se na veletrhu IFA v Berlíně pochlubila dvojicí špičkově vybavených smartphonů. Jmenují se Xperia...

Bude to nejlepší opravdu malý smartphone s Androidem?

Sony Xperia XZ1 Compact je nejvýkonnější malý smartphone

Zatím poslední kompaktní Xperia XZ1 má 4,6palcový displej běžného poměru 16:9. Americký telekomunikační regulátor...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Agenturní ředitel/ka, Liberec

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Liberecký krajNajdete na iDNES.cz