Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzkoušeli jsme nejlepší samsung − test Samsung U900 Soul

aktualizováno 
Vlajkovou lodí Samsungu pro letošní rok je model U900 Soul. Na první pohled decentní vysouvák v sobě skrývá nejenom maximální výbavu, ale i jednu technickou inovaci, se kterou jsme se doposud neměli možnost setkat.

Samsung U900 Soul | foto: Mobil

Samsung představil svůj top model U900 Soul nedávno na Světovém mobilním kongresu. My jsme měli možnost otestovat jeden z prvních funkčních vzorků, který však ještě nebyl stoprocentní. Proto vám podrobnou recenzi telefonu nabídneme až s příchodem telefonu na trh, kdy budeme mít k dispozici finální produkt.

Samsung příliš často svým přístrojům jména nedává, vystačí si obvykle s číselným označením. Soul (znamená: Spirit Of ULtra) je výjimka a i to z něj dělá produkt hodný pozornosti. Telefon patří do letošní Ultra edice, tedy mezi supertenké přístroje nejvyšší třídy (rozměry a hmotnost: 105,9 x 49,5 x 12,9 milimetru; 112 gramů). Tuto edici Samsung připravuje už třetím rokem a hlavním modelem každé řady byl vždy vysouvák. Vedle něj do loňské a předloňské ultraedice patřilo vždy ještě véčko a klasicky koncipovaný model, tyto přístroje ale pro letošní rok zatím Samsung neukázal.

Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul

Soul není na první pohled nikterak nápadný a extravagantní telefon. Tvarově připomíná loňský model G600, který se na našem trhu ale oficiálně neprodává. Má s ním obdobný půdorys a společným znakem je i hojné použití kovových dílů krytu. V tomto směru ale jde novinka o krok dál, má totiž kovový i zadní kryt baterie. U soulu je dále kovový celý přední rámeček a také celá klávesnice. Zbytek telefonu je vyroben z šedého plastu, který barevně ladí s nerezovými kovovými díly. 

Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul

Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul 

Jedna věc na novince ale zaujme hned na první pohled. Telefonu totiž chybí klasická navigační klávesa a naopak zbylé funkční klávesy tvoří jednolitý blok a vypadají jako dotykové. Jenže nejsou, jen klamou tělem. Dvě kontextové klávesy a tlačítka pro příjem a ukončení hovoru jsou tradiční mechanické klávesy. A onu navigační klávesu nahrazuje malá ploška, která až při podsvícení na sebe prozradí, že se jedná o displej.

Samsung Soul tak má displeje dva. Ten větší funguje standardně, ten druhý menší je dotykový a slouží k ovládání telefonu. V principu zobrazuje pět kláves − čtyři směrové a prostřední potvrzovací. Ale může jich být i méně, vždy jsou zobrazeny jen ty virtuální klávesy, které lze v daném momentě použít. Někdy tak chybí třeba horizontální šipky. Další výhodou displeje je, že v mnoha případech ukazuje místo prostých šipek ikonky, takže uživatele poměrně přesvědčivě navádí, co má udělat.

Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul

Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul

Často se mění i zobrazení prostřední potvrzovací klávesy, kterou doprovázejí i další efekty tak, aby v daném okamžiku bylo jasné, že právě sem má směřovat uživatelův prst. A teď se můžeme pustit do dojmů z ovládání. Dobrou zprávou je, že každý dotyk, mimo momentu, když je aktivní hovor, doprovází jemné zavibrování, které nahrazuje mechanickou zpětnou vazbu obyčejné klávesnice. Vibrací je rovnou několik druhů, lze tak i hmatem rozlišit, zda se stisk kláves povedl, či nikoliv a jestli byla zmáčknuta ta správná klávesa.

Přesnost displeje u testovaného vzorku byla poněkud rozporuplná. U směrových kláves jsme žádné problémy nezaznamenali, ale stisk prostřední potvrzovací klávesy se občas nezdařil a došlo k překlepu. Lepších výsledků jsme dosáhli při snaze mačkat tuto klávesu nehtem, respektive špičkou prstu. Při snaze zmáčknout ji celým bříškem prstu docházelo k občasným nepřesnostem. Je dost možné, že to byla chyba testovaného vzorku, telefony vystavené v Barceloně na Světovém mobilním kongresu šlo ovládat zcela bez problémů.

Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul

Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul 

Pokud se tedy u finálních produktů podaří odstranit mírná nepřesnost ovládacího displeje, můžeme nový styl ovládání pochválit. Díky nápovědě v podobě ikonek přímo na virtuálních klávesách je ovládání přehlednější a rychlejší. Nelze to však považovat za cokoliv převratného a revolučního, to rozhodně ne. Spíš to velmi dobře vypadá, k čemuž přispívá i možnost absolutní změny designu menu. Druhý displej tak může svítit téměř libovolnou barvou a lze ho sladit s designem hlavního displeje.

Než se ale vrhneme na displej a menu přístroje, ještě dodejme, že zbytek klávesnice na spodní části telefonu má tradiční podobu, jen je tam o jednu řadu kláves víc. Korekční tlačítko je jasné, vlevo od něj je klávesa pro rychlé vytočení videohovoru a vpravo praktické tlačítko pro rychlé přepnutí na přednastavenou funkci. Alfanumerická klávesnice je pohodlná a tak se telefon velmi dobře hodí na psaní SMS.

Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul

Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul

Menu telefonu má obvyklé schéma známé z jiných přístrojů značky. Hlavní menu v podobě matice dvanácti ikon doplňují hlouběji zanořené textové položky, které jsou řazené vertikálně. Nechybí ani pomocná menu u jednotlivých položek, není tak nutné do nich zbytečně vstupovat, stačí zvolit nabídnutou možnost. I Samsung U900 si pamatuje, kde jste naposled v menu skončili a příště stačí pro stejnou položku jen potvrzovat navigační klávesou. 

Menu může mít mnoho grafických podob. Tedy přesněji řečeno zcela neomezené množství podob. V telefonu je totiž editor, pomocí kterého lze vytvářet vlastní menu, a to co se barevnosti (včetně podkladového obrázku), fontu a barvy písma týče. Souběžně z nastavením hlavního menu lze upravovat i vzhled kláves na druhém dotykovém displeji. Několik ukázek, jak může menu vypadat, vám přinášíme ve fotogalerii. K hlavnímu displeji nemáme žádné výhrady, je opravdu výborný a i jeho rozlišení QVGA je adekvátní třídě, kam přístroj patří. Displej dynamicky mění velikost fontu, což šetří čas se zbytečným listováním. Nyní se plno informací vejde na jednu obrazovku.

Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul Samsung U900 Soul

Samsung U900 Soul displej Samsung U900 Soul displej Samsung U900 Soul displej

Těžko určit, co by mělo být z výbavy hlavním tahákem telefonu. Přímo na přístroji nenajdeme žádné popisky a i v pohotovostním stavu schovaný objektiv fotoaparátu nenaznačuje, že máme co do činění s absolutní špičkou. Samsung U900 fotí výborně, a to i v případě testovaného předprodukčního vzorku. Snad jen blesk svítí na krátkou vzdálenost až příliš a fotky jsou tak mírně přesvícené. Rozlišení pět megapixelů a automatické ostření jsou dnes ve třídě luxusních telefonů samozřejmostí.

Samsung U900 Soul - foto Samsung U900 Soul - foto

Standardní nabídku funkcí nabízí multimediální přehrávač. Velmi dobře se ovládá i v pohotovostním režimu u zavřeného telefonu, k čemuž přispívá právě druhý dotykový displej s jasně označenými ikonami. Video pak lze přehrávat v režimu přes celý displej. Pochválit musíme hlasitou reprodukci, která je dostatečně kvalitní, ale jen monofonní. Na hudbu se tak příliš nehodí, ale u videa nebo hlasitého odposlechu to vůbec nevadí. Slušnou citlivostí se předvedlo i integrované rádio s RDS.

Samsung U900 Soul displej Samsung U900 Soul displej Samsung U900 Soul displej

Samsung U900 Soul displej Samsung U900 Soul displej Samsung U900 Soul displej

Samsung U900 podporuje vedle čtyř pásem GSM i sítě třetí generace, a to včetně datových přenosů HSDPA. U nás to lze využít omezeně v rámci sítě O2, což je věčná škoda. Jinak by totiž měl integrovaný prohlížeč docela napilno. Je totiž přehledný a nechybí mu samostatná položka pro vyhledávání pomocí Google. Pro integrovaný e-mailový klient pak bohatě stačí i připojení přes EDGE, což telefon také podporuje.

Dobrou zprávou je, že tento samsung má vyzváněcí profily a potvrzovacím tlačítkem se vstupuje do menu, nikoliv na wap, jak je tomu stále u mnoha jiných modelů výrobce. Praktickou funkcí je možnost zamknutí vybraných položek v telefonu, například menu zpráv nebo menu obsahu (fotky, videa). Do menu telefonu se vejde 500 SMS, které lze třídit i mazat podle vybraných pravidel. Kontaktů se do přístroje vejde tisícovka s libovolným počtem záznamů u každého. Sdílená paměť soulu pojme 126 MB dat a lze ji rozšířit pomocí paměťových karet microSD.

Samsung U900 Soul displej Samsung U900 Soul displej Samsung U900 Soul displej

Samsung U900 Soul displej Samsung U900 Soul displej Samsung U900 Soul displej

Opět musíme pochválit výborný seznam hovorů, kde hned pod zelenou klávesou najdeme pěkně roztříděné všechny důležité informace. Telefon umí hledat v seznamu podle jmen i čísel. Stačí tedy zadat libovolnou část čísla a on najde ty správné kontakty odpovídající zadanému řetězci čísel.

Samsung U900 Soul je špičkový multimediální mobil, který nemá téměř žádné slabiny. Nejvýznamnější inovací je v jeho případě druhý dotykový displej, který nahrazuje navigační klávesu. Hodnotíme jej pozitivně, doufáme však, že u produkčních vzorků bude stoprocentně přesný stisk prostřední klávesy. Výbava telefonu je maximální, nic zásadního v ní nechybí. Design je subjektivní záležitostí, ale komu jsme telefon ukázali, tomu se líbil. Design je spíš nenápadný a to je v nejvyšší třídě rozhodně přednost.

Novinka se začne prodávat zhruba v dubnu a cena by měla jen lehce překročit hranici 10 000 korun. Pokud se vám nechce čekat, skoro to samé, ale bez podpory 3G nabízí model G600. Je i podstatně levnější, ale u nás ho v rámci oficiální distribuce nelze koupit.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Dříve nepředstavitelné, Samsung má jen osm modelů

Samsung A8 na veletrhu CES v Las Vegas

Ještě před pár lety Samsung nabízel desítky různých modelů. Letos to bude jen osm smartphonů. Především ve střední...

U samsungů můžete dvakrát rozbít displej. Stojí to 160 korun měsíčně

rozbitý telefon

Společnost Samsung představila novou službu Samsung Mobile Care, což je pojištění vybraných smartphonů proti náhodnému...

Samsung začal vracet peníze už i za levnější modely

Ilustrační snímek

Slevy v podobě cashbacku poskytuje Samsung dlouhodobě, ale většinou jen na drahé top modely. Nyní ovšem vrací peníze i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz