Vyzkoušeli jsme, jak koupit odblokovaný Apple iPhone 3G

aktualizováno 
Předevčírem jsme vám krátce nastínili, jak vypadal start prodeje Apple iPhone 3G ve Francii. Dnes se s vámi podělíme o naše zkušenosti z této podivné události a poradíme vám, zda má takto vůbec smysl iPhone kupovat.

Začátek prodeje Apple iPhone ve Francii | foto: Mobil.iDNES.cz

Stáli jsme ve frontě na Apple iPhone 3G a asi jako jediní jsme zcela nechápali smysl tohoto počínání. Atmosféra, která při startu prodeje nové generace mobilního telefonu společnosti z Cupertina panuje, se jen těžko popisuje. My jsme ji ale zažili na vlastní kůži při startu prodeje iPhonu ve Francii. S cílem novinku zakoupit jsme se vydali do obchodu na Place Kléber ve Štrasburku.


iPhone máme odblokovaný

Níže v článku píšeme, že stále čekáme na odblokování zakoupeného iPhonu. Dnes brzy odpoledne jsme se konečně dočkali - dorazil e-mail s instrukcemi, jak iPhone odblokovat. Ty byly sice francouzsky, ale jsou velice jednoduché. Apple iPhone u něhož zákazník oprávněně požádá o odblokování, se totiž odblokuje automaticky po obnovení do továrního nastavení, tedy po přehrání softwaru telefonu skrze iTunes. To také znamená, že všichni, kdo vkládali naděje do toho, že by šel proces odblokování nějak využít a zduplikovat na jiný iPhone, mají smůlu. Odblokování se váže na IMEI telefonu a to u iPhonu změnit nejde.


Náš brzký ranní příjezd nám umožnil sledovat vývoj celého zvláštního aktu. Po celé ráno docela hustě pršelo a tak to z počátku na žádné velké fronty nevypadalo. Obchody operátora Orange kvůli startu prodeje Apple iPhone výjimečně otevíraly už v 8 hodin, běžně přitom zůstávají zavřené do půl jedenácté. Ještě zhruba ve tři čtvrtě na sedm nebylo před námi vytipovaným obchodem ani živáčka, ale o půl hodiny později tu již postávala více než desítka nadšenců. Ve chvíli, kdy obchod otevíral jsme napočítali asi 45 čekajících a po otevírací době stále přicházeli další zájemci.

Začátek prodeje Apple iPhone ve Francii

V běžné situaci by jistě bylo zajímavé se čekajících zeptat, proč jsou vůbec ochotni takovou záležitost podstoupit. Jenže v případě zájemců o iPhone jsou jakékoli otázky zbytečné. Možná nás budete za toto konstatování kamenovat, ale bezostyšné nadšení, šílenství a snad i fanatismus čišely čekajícím z očí. Pravda, celému schématu se trochu vymykala asi 70letá paní, která byla ve frontě opravdu neobvyklým zjevem. Kdo ví, třeba ji zaúkoloval vnuk.

Začátek prodeje Apple iPhone ve Francii

Při startu prodeje iPhonu po světě kolovaly zprávy o tom, jak lidé stojí fronty spořádaně. Nic takového se ve Francii nedělo a po otevření vtrhl dychtivý dav do první části obchodu, kde jej teprve posléze musela zmírnit obsluha. Hosteska si zapisovala jednotlivé zájemce o iPhone do formulářů, které pak popořadě předávala prodejcům. Ti si pak zákazníky volali k provedení samotné transakce.

Začátek prodeje Apple iPhone ve Francii

Kdo se zpočátku stejně jako my dostal na formulář, měl prakticky vyhráno – iPhonů bylo na prodejně docela dost. Ale i přesto nám obsluha na náš dotaz sdělila, že již krátce po otevření je jasné, že zásoby do konce dne nevydrží. Obzvláště 16 GB verze prý jde na dračku, takže se později příchozí zákazníci buď museli spokojit s 8 GB variantou, nebo šli s prázdnou domů.

Začátek prodeje Apple iPhone ve Francii

Kdo se svého iPhonu dočkal, rozhodně nijak neskrýval své nadšení a dojetí. Čerstvým majitelům doslova zářila očka. Všichni šťastlivci se tak rázem podobali malému chlapci, který právě dostal svou novou hračku. Pravdou je, že většina kupujících byli muži, ale našlo se tu i pár slečen a dam.

My jsme frontu na iPhone stáli ze zcela pragmatického důvodu – snažili jsme se ukořistit přístroj na test, výše zmíněné emoce byste u nás hledali těžko. Ale pravda, když jsme přístroj získali, velmi jsme si oddychli – cesta do Francie nebyla zbytečná. Kupovali jsme 8 GB variantu v předplacené sadě a to z jednoduchého důvodu. Zatím jde o jedinou možnost na světě, jak reálně koupit a legálně odblokovat iPhone 3G.

Začátek prodeje Apple iPhone ve Francii

Celý proces je ale trochu zmatečný. A to pomineme fakt, že ve formulářích s údaji o zákazníkovi, které prodejce musí vyplnit, chybí mezi zeměmi Česká republika (zato tu je sousední Slovensko, ale i exotické destinace jako jsou Uganda nebo Zimbabwe). Samotná koupě iPhonu v předplacené sadě je jednoduchá – pokud jej na prodejně mají, zaplatíte 509 euro a můžete odejít domů. Ale pozor, pokud chcete telefon odblokovat, následuje trochu složitější operace. Nejprve si musíte zakoupit kredit ve výši 100 euro a tím telefon dobít. Kredit jsme tak zakoupili rovnou s telefonem, ale dále nám obsluha v obchodě nepomohla.

Začátek prodeje Apple iPhone ve Francii

Pokud tedy neumíte francouzsky, nebude pro vás koupě a odblokování iPhonu 3G ve Francii vůbec snadné. Zakoupeným kreditem musíte svůj iPhone dobít. Jenže samotný iPhone musíte nejprve aktivovat přes iTunes – zajímavé je, že námi zakoupený předplacený iPhone stačilo jen připojit k počítači s nainstalovanými iTunes a ani nevyžadoval registraci v iTunes store – prostě začal najednou fungovat. Pro dobití kreditu musíte zavolat na speciální linku a zadat číslo dobíjecího kupónu – předtím si ale musíte poradit s volbou ve francouzsky mluvícím hlasovém automatu. Angličtina se u Orange nevede. Pozor, kredit je nutné dobít přímo ve Francii, ze zahraničí dobíjecí linka podle všeho nefunguje.

Začátek prodeje Apple iPhone ve Francii

Po dobití kreditu pak musíte zavolat na infolinku operátora a požádat o kód k odblokování telefonu. Opět si musíte poradit s francouzským hlasovým automatem, ale pokud budete mít štěstí, dostanete se nakonec k operátorovi, který alespoň jakž takž mluví anglicky. Nám operátor vysvětlil, že o kód můžeme požádat až druhý den poté, co jsme iPhone zakoupili a aktivovali – čerstvě aktivované přístroje totiž zaměstnanec na infolince nevidí v systému. Mezi tím jsme si iPhone pro jistotu zaregistrovali i skrze iTunes.

V sobotu ráno se nám již z Česka podařilo proces odblokování nastartovat – náš iPhone již byl v systému operátora, pracovnice na infolince zkontrolovala, že jsme dobili kýžených 100 euro kreditu a tak poslala naši žádost o odblokování přístroje společnosti Apple. Od té nám následně mají přijít instrukce, jak iPhone odblokovat. Na tyto instrukce prozatím stále čekáme, ale již opravdu půjde o poslední krok, jak novinku otevřít pro použití se SIM kartami ostatních operátorů. O výsledku tohoto procesu vás budeme informovat. Prozatím již pracujeme na recenzi samotného přístroje, na tu se můžete těšit již velice brzy.

Apple iPhone tedy výše popsaným způsobem zakoupit jde, ale stejně jako v jiných zemích, kde se začal prodávat, jej budete velmi těžko shánět. Ve Švýcarsku jsou například na iPhone pořadníky a na přístroj se čeká asi 14 dní. Ve Francii to bude brzy asi velmi podobné. Na druhou stranu je Francie zatím jediná země, kde iPhone spolehlivě koupíte s předplacenou kartou a jde odblokovat. Podle našeho mínění se ale celá operace příliš nevyplatí a to ani v případě, že například jedete do Francie na dovolenou. Celková cena 609 euro s odblokování, tedy asi 14 500 korun je na náš vkus vysoká.

Dodejme, že původně jsme chtěli iPhone 3G koupit přes aukční portál eBay. Jenže ceny na tomto portálu se pohybují poměrně vysoko (v Evropě v aukcích běžně okolo 850 eur, v USA okolo 900 USD, v druhém případě je ovšem navíc nutné počítat s proclením) Navíc příliš nevěříme, že jsou nabízené přístroje skutečně odblokované. Nabídky na okamžitou koupi jsou zcela výjimečné, převládají aukce a ne každý prodávající je ochoten zaslat přístroj do České republiky, spíš naopak.  Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Megapřehled: srovnali jsme nový iPhone XS Max s hlavními rivaly

iPhone XS Max

Apple s novou generací iPhonů opět přepisuje cenové zvyklosti, za vrcholné verze dáte přes čtyřicet tisíc korun....

Nové Apple Watch popletla změna času. Zůstaly viset ve smyčce

Apple Watch Series 4 v Austrálii popletla změna času

Austrálie v uplynulém víkendu přešla na letní čas, což obyvatele kontinentu oloupilo o hodinu spánku. To však nebyla...

Další z rubriky

Souboj nejlepších fotomobilů. Huawei P20 Pro proti iPhonu XS Max

Huawei P20 Pro a Apple iPhone XS Max

Letošní závěr roku bude obzvlášť bohatý na špičkové fotomobily. Prvním z nové várky se stal iPhone XS Max, který jsme...

Žádné překvapení. iPhone XS Max má podle testu nejlepší duální foťák

iPhone XS Max

Testem organizace DxO Mark prošel nový Apple iPhone SX Max. A výsledek rozhodně není překvapením. XS Max se řadí k...

Z tohoto iPhonu se vám protočí panenky. Budete potřebovat vlastní ochranku

Luxusní iPhone XS a XS Max od společnosti Brikk

Nejnovější iPhone za v přepočtu více než 67 milionů korun? To není vtip, ale reálná nabídka losangeleského výrobce...Najdete na iDNES.cz