Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzkoušeli jsme BlackBerry s klikacím displejem

aktualizováno 
V redakci jsme krátce otestovali druhou generaci dotykového BlackBerry Storm. Neobvyklý dotykový mobil překvapí především unikátním klikacím displejem. Jinak je to typické BlackBerry se vším všudy.

BlackBerry Storm2 | foto: Jan Matura, Mobil

BlackBerry Storm2 je už druhým příspěvkem výrobce do kategorie dotykových mobilů. V USA si tento model poměrně oblíbili, tam se totiž veze na vlně popularity dotykáčů. V našich podmínkách má ale Storm2 podstatně menší šanci se prosadit a to i přesto, že jej nabízí operátor O2.

Storm2 je totiž přístroj, který působí trochu zvláštním dojmem. Stále u něj hledáte pro BlackBerry tolik typickou klávesnici, která mu prostě chybí. Jinak je to ale normální BlackBerry a je tedy otázka, zda právě spojení BlackBerry a dotykového displeje má ten správný smysl.

Vzhled a konstrukce – dvě BlackBerry proti sobě

Svým vzhledem se Storm2 zcela jasně hlásí ke značce. Po designové stránce je to typicky konzervativní BlackBerry s kvalitním zpracováním a příjemnými materiály. Tentokrát převládá kov, ze kterého je kryt baterie i matný rám okolo telefonu. Nemůžeme se zbavit dojmu, že telefon vypadá jako kdyby někdo vzal dvě BlackBerry Bold, rozřízl je těsně pod displejem a zbylé poloviny s displejem pak slepil k sobě. Jestliže klasické BlackBerry nejsou žádné designové perly, Storm2 rozhodně mezi dotykáči nijak neuchvátí.

BlackBerry Storm2BlackBerry Storm2BlackBerry Storm2
BlackBerry Storm2BlackBerry Storm2BlackBerry Storm2

Storm je pěkně těžký kousek, váží 160 gramů. Přitom to není mezi dotykovými telefony žádný obr, rozměry 112,5 x 62,2 x 14 mm nijak výrazně nevybočují z průměru. Storm vlastně vypadá poměrně široký, ale to jen klame tělem. Displej má úhlopříčku 3,25 palce, je kapacitní a má rozlišení 360 x 480 pixelů.

Displej a ovládání – kam zmizela klávesnice

Oproti běžným modelům BlackBerry v tomto případě došlo k největším změnám ve způsobu ovládání telefonu. Zmizela klávesnice a veškerá hardwarová tlačítka, není tu ani oblíbený trackball nebo optický touchpad, který se v poslední době stal znakem všech běžných modelů BlackBerry. Telefon se ovládá výhradně přes dotykový displej s neobvyklou konstrukcí.

Displej sám je totiž vlastně jedno obrovské tlačítko. Pokud po něm přejíždíte prstem, můžete se posunovat v menu, listovat internetovou stránkou a podobně, ale dokud na displej trochu nezatlačíte a nezmáčknete jej, neprovedete žádnou volbu. V redakci jsme tak trochu vtipkovali, že tohle je jakýsi "blbuvzdorný" dotykový displej.

BlackBerry Storm2BlackBerry Storm2BlackBerry Storm2
BlackBerry Storm2BlackBerry Storm2BlackBerry Storm2

Jenže praktický efekt je spíš opačný. Mačkat displej je opravdu nezvyklé, často se stane, že se právě "ukliknete" při listování v menu a zvolíte špatnou položku. Příliš se nedivíme, že se tenhle nápad nikde jinde neujal, byť na první pohled vypadá opravdu velmi zajímavě. Je otázkou, jak bychom si na tento systém zvykli při delším používání přístroje, rozhodně však víme o lepších způsobech ovládání dotykového displeje. Trochu paradoxně nám u klikacího displeje chyběla jakákoli směrová klávesa, která by dovedla zabránit nechtěným zmáčknutím displeje při listování seznamy a www stránkami.

BlackBerry Storm2

Samotné uživatelské prostředí jinak jako by z oka vypadlo klasickým modelům výrobce, jen veškeré ikony se trochu zvětšily. Storm by tak mohl být docela vhodným dotykovým přístrojem pro uživatele se zhoršeným zrakem. Typickým znakem BlackBerry nadále zůstává možnost vybrat si pro samotné menu a aplikace libovolný font s libovolnou velikostí písma.

Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2
Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2

Spolu s velkým displejem s docela slušným rozlišením to přináší dobrou čitelnost všech údajů. Ocenili bychom ale, kdyby se ikony v menu daly i zmenšit, jsou opravdu velkoryse velké. Pravda, s používáním dotykového stormu nebudou mít problémy ani uživatelé s doslova medvědími prackami.

Systém ve Stormu je vcelku rychlý, jistě se na tom podepisuje také fakt, že si u BlackBerry nepotrpí na kdovíjaké složité grafické vychytávky.

Telefonování a zprávy – klikací displej

Prakticky nic zásadního se nezměnilo ani na principu práce se zprávami a kontakty. Opět platí, že pokud chcete BlackBerry využívat opravdu naplno, je potřeba mít aktivovaný speciální BlackBerry tarif, alespoň takzvané BlackBerry Internet Services. Ty vám zpřístupní téměř každou e-mailovou schránku prostřednictvím serveru u mobilního operátora. Firmy pochopitelně mohou mít své vlastní BlackBerry servery.

Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2
Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2

Ve standardním provedení není možné u Stormu stahovat poštu třeba z Gmailu. Na to ale existuje jednoduchá aplikace, která se dá do telefonu doinstalovat. Nicméně používat BlackBerry tímto způsobem asi nedává příliš smyslu.

BlackBerry Storm2

Storm je schopen řadit SMS zprávy do konverzací, tak jak je to dnes moderní. Kvůli dotykovému displeji ale telefon přišel o jakousi auru e-mailového monstra. Pro psaní nabízí telefon hned tři druhy klávesnice – klasickou telefonní, pak typu Sure Type se dvěma písmeny na tlačítko a následně běžnou QWERTY. Ta se objeví vždy, když telefon při psaní otočíte na ležato, nastavit si jí ale lze i do normálního režimu. Vzhledem k tomu, že je displej relativně široký, má klávesnice dost místa i v tomto režimu.

Nezvyklé je psaní zpráv. Na to, že prostě musíte mačkat displej jako tlačítko, se zvyká opravdu velmi pomalu. Pro rychlé psaní zpráv prostřednictvím klasické numerické klávesnice je tento systém téměř nepoužitelný, protože velký displej jednoduše nejde mačkat tak rychle, jak byste potřebovali.

Organizace a data – místy vylepšená práce

Že může mít dotykový displej i u takového čistě pracovního telefonu pozitivní přínos, dokazuje Storm2 u některých běžných pracovních funkcí. Třeba Kalendář profituje z toho, že má na displeji spoustu místa a ještě se na dolní řádek vešly ikony pro přepínání mezi režimy zobrazení. Font i ikony jsou opět hodně veliké, takže jsou informace skvěle čitelné a prstem se dobře strefuje i na políčka v měsíčním přehledu.

BlackBerry Storm2

Podobné pro prsty přívětivé prostředí má i úkolovník, aplikace poznámek nebo správce souborů. U budíku stále nechápeme, proč nemá lepší možnosti nastavení. Může být buď zapnutý, vypnutý nebo v režimu, kdy bude telefon svého majitele a jeho okolí budit pouze v pracovní dny.

Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2
Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2

Mezi pracovními aplikacemi nechybí ani sada DocumentsToGo, která ale slouží v základní verzi jenom pro čtení Microsoft Office dokumentů. Plnou verzi, která umožní tabulky a dokumenty vyrábět, si musí zákazník dokoupit.

Třeba pro internetový prohlížeč stále platí, že je sice docela použitelný, ale instalace Opery Mini kvalitu brouzdání po internetu výrazně zlepší. Telefon podporuje všechny zásadní technologie, takže je tu wi-fi, Bluetooth, EDGE i HSDPA.

Zábava – dvě hry a dost

V zábavní oblasti nikdy přístroje BlackBerry příliš nevynikaly. Storm2 nabízí dvě hry, poměrně jednoduchý hudební přehrávač a přehrávač videa a fotoaparát s rozlišením 3,2 megapixelu, automatickým ostřením a přisvětlovací diodou.

BlackBerry Storm2

Jím pořízené snímky mají vcelku dobrou kvalitu, potěší pohotovost fotoaparátu a rychlost ostření. Fotoaparát tak dokazuje, že k přijatelným snímkům není zapotřebí velmi vysokého rozlišení.

Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2
Displej BlackBerry Storm2Displej BlackBerry Storm2

K počítači se telefon připojuje klasickým microUSB kabelem, k dispozici jsou 2 GB vnitřní paměti. Samozřejmě nechybí možnost paměť rozšířit kartami microSD. Trochu se nám nelíbí umístění 3,5 mm jacku na pravém boku. Je tak potřeba mít sluchátka se zahnutým konektorem.

Fotografie pořízená BlackBerry Storm2 Fotografie pořízená BlackBerry Storm2 Fotografie pořízená BlackBerry Storm2

Fotografie pořízená BlackBerry Storm2 Fotografie pořízená BlackBerry Storm2 Fotografie pořízená BlackBerry Storm2

Shrnutí – neobvyklý dotykáč

BlackBerry Storm2 je opravdu neobvyklý telefon. A to jak ve své vlastní stáji tak mezi ostatními dotykovými mobily. Je to telefon pro uživatele se specifickými nároky a těžko jej stavět jako konkurenci pro nějaký konkrétní model. Výbava telefonu je sice docela bohatá, ale cena těsně pod hranicí 13 000 korun rozhodně není nízká.

Nejčtenější

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Další z rubriky

Údajný snímek nástupce OnePlus 5
OnePlus 5 hlásí vyprodáno. Nástupce přijde nečekaně brzo

OnePlus 5 patří k nejpovedenějším přístrojům sezony. Má výbornou výbavu a příznivou cenu. Podle serveru GizmoChina by již brzy měl přijít jeho nástupce, který...  celý článek

Ilustrační snímek
Smartphony za hubičku koupíte i v Česku. Připravte se ovšem na ústupky

Pořízení chytrého telefonu nemusí být nákladnou záležitostí, jste-li ochotni učinit řadu ústupků. Výběr je velmi široký, levných modelů, které zůstávají ve...  celý článek

Xiaomi Mi Note 3
Xiaomi překonalo rekord. Jen v září prodalo 10 milionů smartphonů

Čínským výrobcům sice s velkým náskokem kraluje Huawei, ovšem i další tamní hráči posilují. Daří se i Xiaomi, šéf společnosti Lei Jun se v minulých dnech...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.