Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyzkoušejte novou verzi Installeru pro váš iPhone nebo iPod Touch

aktualizováno 
Přes nástroj Installer si majitelé Apple iPhone po celém světě stáhli miliony aplikací. Nová verze s FW 2.0 sice ke stejnému účelu nabízí oficiální AppStore, přesto se uživatelé nechtějí Installeru vzdát. Vyzkoušejte verzi 4.0 Beta i vy.
Nový Installer 4.0 Beta je tady

Nový Installer 4.0 Beta je tady | foto: Radek Mikudík, Mobil

Otevření virtuálního obchodu aplikací zvaného AppStore většinu uživatelů nadchlo. Vyhledávání aplikací je rychlé, systém přehledný a nákup aplikace zvládne každý. Přesto se uživatelé nechtějí vzdát instalačního nástroje Installer.

Ten na rozdíl od AppStore není produktem společnosti Apple, má ale několik nesporných výhod. Tou největší je přitom fakt, že sem mohou vývojáři umístit libovolnou aplikaci i bez předchozího schválení. Za všechny jmenujme třeba oblíbenou aplikaci Intelliscreen. Právě proto provoz Installeru jen tak neskončí.

Již předchozí verze Installeru se chlubila užitečnými funkcemi, jednou z nich byl nově zabudovaný systém vyhledávání aplikací. Verze 4.0 Beta přináší pozměněný grafický kabátek a několik vítaných vylepšení.

Samotný The RiP Dev team upozorňuje, že jde o velmi ranou verzi, která samozřejmě obsahuje spousty chybek. Varují rovněž před možnými problémy se stabilitou nového Installeru, jedním dechem ale dodávají, že si zavedením Installeru do svého iPhone přístroj nepoškodíte – nebudete muset provést restore.

My jsme během testování na problémy nenarazili, a tak bude uživatele nejvíce mrzet zatím chabá nabídka aplikací, která se samozřejmě s dalšími verzemi bude geometricky rozrůstat. Stejná situace ostatně byla u Cydie, jenž je variantou Installeru v upravené verzi FW 2.0. Přejděme teď k návodu, kterak dostat nový Installer do vašeho telefonu.

Potřebujete:

Odblokovaný Apple iPhone nebo iPod Touch s FW 1.1.4 nebo 2.0
Installer 4.0 Beta
WinSCP

Po stažení obou archivů nainstalujte WinSCP, který je nejpoužívanějším nástrojem k přístupu do souborového systému telefonu. K provozování WinSCP je nutné mít v telefonu nainstalované aplikace BSD Subsystem, OpenSSH, BossPrefs a Community sources (pro 1.1.4), v případě FW 2.0 si vystačíte s BossPrefs a OpenSSH, které nainstalujte pomocí Cydie. Neobejdete se ani bez aktivního připojení přes wi-fi.

Nastavení spojení ve WinSCP:

1. Spusťte v telefonu BossPrefs a aktivujte SSH
2. V Nastavení – Wi-fi, klepněte na AP a dále na modrou šipku
3. Zde si opište IP adresu svého telefonu
4. Na PC spusťte WinSCP
5. Nastavte

 • Hostitel – IP adresu svého telefonu
 • Číslo portu ponechte 22
 • Uživatelské jméno root
 • Heslo alpine
 • Přenosový protokol SFTP
 • Nastavení uložte

Nyní v seznamu uložených spojení klepněte na to právě vytvořené a zvolte Přihlásit. Během navazování spojení budete vyzvání k zadání hesla, do kolonky napište alpine. Pokud jste postupovali správně, otevře se okno WinSCP, kde je vpravo náhled do souborového systému telefonu, vlevo je pak pevný disk počítače.

Další postup:

1. Rozbalte stažený archiv.
2. Adresář Installer.app zkopírujte do složky /Applications.
3. Klikněte pravým tlačítkem myši na složce Installer.app a zvolte Vlastnosti a přepište oktalové číslo z původních 0755 na 0777 pro nastavení práv a zatrhněte volbu Nastavit skupinu, vlastníka a práva rekurzivně, stiskněte OK.

Installer 4.0 Beta

4. Restartujte iPhone/iPod Touch.

Installer 4.0 Beta Installer 4.0 Beta Installer 4.0 Beta

Po restartu přístroje na springboardu najdete ikonku Installeru. Nabídka aplikací je zatím skutečně velmi chudá a nijak nepomůže ani ruční zadání nových zdrojů. Na vše si tak musí uživatele počkat do dalších verzí.

Na závěr ještě seznam avizovaných vylepšení nové verze:

 • Při instalaci aplikací se bude nově využívat tzv. závislostí. Znamená to, že pokud bude konkrétní aplikace vyžadovat Jiggy Runtime, pak bude tento balík nainstalován spolu s onou aplikací. Pokud však nebude Jiggy k dispozici, nedojde ani k instalaci samotné aplikace. To by mělo zabránit nechtěnému zaneřádění paměti telefonu.

Installer 4.0 Beta Installer 4.0 Beta Installer 4.0 Beta

 • Nově bude možné ručně přerušit instalaci nebo instalovat aplikace bez nutnosti mít otevřený Installer. Ten tak bude schopen běžet i na pozadí. Průběh instalace bude přitom vidět v dolní části displeje.

Installer 4.0 Beta Installer 4.0 Beta Installer 4.0 Beta

 • U předchozí verze byly používány databáze balíků Plist, což bylo sice výhodné pro vývojáře a programátory, nikoli však pro samotné uživatele. Ony dlouhé načítací časy při obnovení zdrojů má v živé paměti každý uživatel. Tento neduh zčásti eliminovala již verze 3.1, která přešla z Plist na XML formát. Ten nebyl tolik náročný na paměť, což umožnilo i rychlejší načítání. Přesto bylo obnovování mnoha zdrojů stále velmi náročné na operační paměť, což způsobovalo nestabilitu Installeru. Verze 4.0 proto bude využívat Sqlite databází, což znamená rychlé indexování, vyhledávání i načítání zdrojů s nesrovnatelně menšími nároky na RAM. Doplňme ještě, že nový systém bude ke staženým datům až třikrát mírnější. 
   Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Další z rubriky

Chtěli byste iPhone jako véčko? Takto by vypadal

koncept iPhone X jako véčko

Co kdyby se vrátily mobily s rozevíratelnou konstrukcí zpátky do módy a Apple by takto upravil svou současnou špičku...

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Češi doplácejí na absenci Apple Storů. Za výměnu baterie si připlatí

Ilustrační snímek

Apple loni v prosinci v souvislosti s kauzou snižování výkonu starších iPhonů kvůli stárnoucím bateriím informoval o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz