Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzkoušejte novou verzi Installeru pro váš iPhone nebo iPod Touch

aktualizováno 
Přes nástroj Installer si majitelé Apple iPhone po celém světě stáhli miliony aplikací. Nová verze s FW 2.0 sice ke stejnému účelu nabízí oficiální AppStore, přesto se uživatelé nechtějí Installeru vzdát. Vyzkoušejte verzi 4.0 Beta i vy.
Nový Installer 4.0 Beta je tady

Nový Installer 4.0 Beta je tady | foto: Radek Mikudík, Mobil.iDNES.cz

Otevření virtuálního obchodu aplikací zvaného AppStore většinu uživatelů nadchlo. Vyhledávání aplikací je rychlé, systém přehledný a nákup aplikace zvládne každý. Přesto se uživatelé nechtějí vzdát instalačního nástroje Installer.

Ten na rozdíl od AppStore není produktem společnosti Apple, má ale několik nesporných výhod. Tou největší je přitom fakt, že sem mohou vývojáři umístit libovolnou aplikaci i bez předchozího schválení. Za všechny jmenujme třeba oblíbenou aplikaci Intelliscreen. Právě proto provoz Installeru jen tak neskončí.

Již předchozí verze Installeru se chlubila užitečnými funkcemi, jednou z nich byl nově zabudovaný systém vyhledávání aplikací. Verze 4.0 Beta přináší pozměněný grafický kabátek a několik vítaných vylepšení.

Samotný The RiP Dev team upozorňuje, že jde o velmi ranou verzi, která samozřejmě obsahuje spousty chybek. Varují rovněž před možnými problémy se stabilitou nového Installeru, jedním dechem ale dodávají, že si zavedením Installeru do svého iPhone přístroj nepoškodíte – nebudete muset provést restore.

My jsme během testování na problémy nenarazili, a tak bude uživatele nejvíce mrzet zatím chabá nabídka aplikací, která se samozřejmě s dalšími verzemi bude geometricky rozrůstat. Stejná situace ostatně byla u Cydie, jenž je variantou Installeru v upravené verzi FW 2.0. Přejděme teď k návodu, kterak dostat nový Installer do vašeho telefonu.

Potřebujete:

Odblokovaný Apple iPhone nebo iPod Touch s FW 1.1.4 nebo 2.0
Installer 4.0 Beta
WinSCP

Po stažení obou archivů nainstalujte WinSCP, který je nejpoužívanějším nástrojem k přístupu do souborového systému telefonu. K provozování WinSCP je nutné mít v telefonu nainstalované aplikace BSD Subsystem, OpenSSH, BossPrefs a Community sources (pro 1.1.4), v případě FW 2.0 si vystačíte s BossPrefs a OpenSSH, které nainstalujte pomocí Cydie. Neobejdete se ani bez aktivního připojení přes wi-fi.

Nastavení spojení ve WinSCP:

1. Spusťte v telefonu BossPrefs a aktivujte SSH
2. V Nastavení – Wi-fi, klepněte na AP a dále na modrou šipku
3. Zde si opište IP adresu svého telefonu
4. Na PC spusťte WinSCP
5. Nastavte

 • Hostitel – IP adresu svého telefonu
 • Číslo portu ponechte 22
 • Uživatelské jméno root
 • Heslo alpine
 • Přenosový protokol SFTP
 • Nastavení uložte

Nyní v seznamu uložených spojení klepněte na to právě vytvořené a zvolte Přihlásit. Během navazování spojení budete vyzvání k zadání hesla, do kolonky napište alpine. Pokud jste postupovali správně, otevře se okno WinSCP, kde je vpravo náhled do souborového systému telefonu, vlevo je pak pevný disk počítače.

Další postup:

1. Rozbalte stažený archiv.
2. Adresář Installer.app zkopírujte do složky /Applications.
3. Klikněte pravým tlačítkem myši na složce Installer.app a zvolte Vlastnosti a přepište oktalové číslo z původních 0755 na 0777 pro nastavení práv a zatrhněte volbu Nastavit skupinu, vlastníka a práva rekurzivně, stiskněte OK.

Installer 4.0 Beta

4. Restartujte iPhone/iPod Touch.

Installer 4.0 Beta Installer 4.0 Beta Installer 4.0 Beta

Po restartu přístroje na springboardu najdete ikonku Installeru. Nabídka aplikací je zatím skutečně velmi chudá a nijak nepomůže ani ruční zadání nových zdrojů. Na vše si tak musí uživatele počkat do dalších verzí.

Na závěr ještě seznam avizovaných vylepšení nové verze:

 • Při instalaci aplikací se bude nově využívat tzv. závislostí. Znamená to, že pokud bude konkrétní aplikace vyžadovat Jiggy Runtime, pak bude tento balík nainstalován spolu s onou aplikací. Pokud však nebude Jiggy k dispozici, nedojde ani k instalaci samotné aplikace. To by mělo zabránit nechtěnému zaneřádění paměti telefonu.

Installer 4.0 Beta Installer 4.0 Beta Installer 4.0 Beta

 • Nově bude možné ručně přerušit instalaci nebo instalovat aplikace bez nutnosti mít otevřený Installer. Ten tak bude schopen běžet i na pozadí. Průběh instalace bude přitom vidět v dolní části displeje.

Installer 4.0 Beta Installer 4.0 Beta Installer 4.0 Beta

 • U předchozí verze byly používány databáze balíků Plist, což bylo sice výhodné pro vývojáře a programátory, nikoli však pro samotné uživatele. Ony dlouhé načítací časy při obnovení zdrojů má v živé paměti každý uživatel. Tento neduh zčásti eliminovala již verze 3.1, která přešla z Plist na XML formát. Ten nebyl tolik náročný na paměť, což umožnilo i rychlejší načítání. Přesto bylo obnovování mnoha zdrojů stále velmi náročné na operační paměť, což způsobovalo nestabilitu Installeru. Verze 4.0 proto bude využívat Sqlite databází, což znamená rychlé indexování, vyhledávání i načítání zdrojů s nesrovnatelně menšími nároky na RAM. Doplňme ještě, že nový systém bude ke staženým datům až třikrát mírnější. 
   


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Nejnovější iPhone jako odměna za sex. Chlípný učitel má co vysvětlovat

Ilustrační snímek

Do křížku se zákonem se dostal učitel ze střední školy v městě Islip v americkém státě New York. Podle policie dvěma...

iPhony by mohly být levnější. Apple má díky dohodě s LG páku na Samsung

Detail výřezu v displeji u iPhonu X

Dosud jediným dodavatelem OLED displejů pro iPhony je Samsung. To se ovšem změní, Apple se totiž dohodl na dodávkách...

Letošní levný iPhone bude mít funkce špičkového modelu X

Možná podoba chystaného iPhonu s 6,1palcovým displejem

Analytik Ming-Chi Kuo publikoval nové předpovědi ohledně chystaných novinek od Applu. Vedle trojice iPhonů mluví také o...

Najdete na iDNES.cz