Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Využijte akcelerometr ve vašem komunikátoru na maximum (přehled aplikací)

aktualizováno 
Pohybový senzor u nových Windows Mobile komunikátorů skýtá krom automatického překlápění displeje i další možnosti. Nabízíme přehled aplikací, které tohoto hardwarového prvku využívají. Na své si přijdou zejména majitelé HTC Touch Pro a Diamond.

Vyzkoušejte Windows Mobile aplikace, které využívají akcelerometru | foto: Radek Mikudík, Mobil.iDNES.cz

HTC Touch Diamond coby první zařízení nové generace komunikátorů HTC přinesl vyjma neuvěřitelně kompaktních rozměrů a jemného VGA displeje i jeden neobvyklý prvek s názvem gravitační čip. Tento prvek, který ve vybraných situacích briskně přepíná zobrazení displeje z režimu portrét na širokoúhlý (a obráceně) v závislosti na poloze telefonu, se v oblasti mobilních telefonů poprvé objevil u Apple iPhone.

V článcích se můžete setkat s termíny jako gravitační čip, akcelerometr, G-senzor či pohybový senzor. Vězte ale, že jde o stále jedno a to samé. Nejsprávnějším termínem je právě akcelerometr, který lze volně přeložit jako měřič (nebo senzor) zrychlení.

Majitelé poslední dvojice komunikátorů HTC nebo Omnie mohou výhod akcelerometru využívat prostřednictvím Opery Mobile 9.5 nebo při prohlížení zhotovených snímků. Nebyla by to však mobilní Windows, pokud by se v krátkém čase nezačaly objevovat další a další aplikace a utility, které možnosti pohybového senzoru posouvají stále dál.

Jak jsme poznali u Apple iPhone, akcelerometr našel nemalé uplatnění na poli mobilní zábavy a jeho možností tak využívá řada her. Nejinak tomu je u Windows Mobile. Pojďme si tedy udělat malý přehled aplikací, které mají s pohybovým senzorem co do činění.


Kapitoly článku:

Nástroje pro kalibraci

Hrajeme si s akcelerometrem

Další užitečné utility

Upozornění:

Některé z uvedených aplikací vyžadují ke svému běhu .NET CompactFramework 3.5, který si můžete stáhnout zde. Zároveň doporučujeme aplikace instalovat do vnitřní paměti, při instalaci na kartu se vám automaticky nevytvoří zástupce, což ale můžete obejít (postup najdete zde).

Stahovat aplikace z fóra XDA-Dev je možné jen po registraci.


Kalibrujeme aneb důležitá je příprava

Ačkoli kalibraci senzoru nabízí v očesané formě téměř každá aplikace z následujícího seznamu, vznikají i samostatné utility, které mimo vyvážení čipu umí i něco navíc.

WaterLever
Velikost:
620 kB

Graficky velmi pěkně provedený nástroj k vyvážení akcelerometru. Po spuštění položte telefon na rovný povrch a zvolte možnost kalibrovat. Aplikace dále umí rozpoznat světelný tok dopadající na světelný senzor.

Waterlevel Waterlevel

Stačí na místo sluchátka telefonu posvítit baterkou a na displeji sledovat, jak stupnice výrazně poskočí.

Stahujte zde


G-Sensor Calibration Tool
Velikost:
520 kB

Zatímco je tato utilita ke kalibraci akcelerometru zahrnuta ve standardní programové výbavě HTC Touch Pro, u Diamondu chybí.

G-sensor calibrate G-sensor calibrate G-sensor calibrate

Dnes je aplikace volně ke stažení, což majitelé Diamondu nepochybně ocení.

Stahujte zde

Hrajeme si s akcelerometrem

Caver
Velikost:
1,7 MB

Úkolem hry je kuličkou bezpečně proletět sérií jeskynních komplexů. Není třeba připomínat, že dotekem stěny jeskyně hra končí. Dosažené skóre se ukládá do tabulky a navíc se lze získanými body pochlubit online zasláním výsledku.

Caver Caver Caver

Součástí aplikace je i možnost kalibrování senzoru. Zpočátku oceníte i možnost volby obtížnosti.

Hru i další úrovně stahujte zde


G-Invaders
Velikost:
308 kB

S využitím raketky a její palebné síly si musíte najít cestu skrz desítky úrovní hry. Počet nepřátel se přitom v každé z nich geometricky navyšuje, a hra se tak stává obtížnější.

G-Invaders G-Invaders G-Invaders

Kromě dvojice zbraní lze využít i štítu ve chvíli, kdy již není před palbou nezvaných hostů úniku.

Stahujte zde


Light Saber
Velikost: 1,3 MB

Simulátor světelného meče, kdy senzor sleduje mávání telefonu a při každém „seknutí“ vibruje a zvučí podle nastavení. Nic užitečného.

Light saber Light saber Light saber

Stahujte zde

.NET CF 3.5 zde


LunarTilt
Velikost:
142 kB

Hra, jejímž cílem je vždy raketoplán bezpečně usadit zpět na Zemi.

Lunar Tilt Lunar Tilt Lunar Tilt

Na ní je přitom vykreslena plocha, kam je nutno raketkou přistát. Jednoduché, docela zábavné a hodně obtížné.

Stahujte zde

SensorMaze
Velikost:
26 kB

Další typ hry, ve kterém se využití pohybového senzoru doslova nabízí, je bludiště. SensorMaze právě do škatulky takových her spadá.

SensorMaze SensorMaze SensorMaze

Úkolem každého bludiště je ukázat myši cestu k lahodnému ementálu. Grafika je velmi jednoduchá, čemuž napovídá i velikost instalace necelých 30 kilobytů.

Stahujte zde


Diamond Beer
Velikost:
1 MB

Aplikace, která nakláněním telefonu simulovala pití zlatavého moku, se na iPhonu objevila před více než rokem. Verze pro HTC Diamond ale přidává navíc několik příjemných drobností. Předně se lze „napájet“ nejen pivem, ale i Ginem, piv je v nabídce hned několik značek.

Nová verze navíc využívá propracovanějšího grafického enginu, a tak je simulace nápoje ještě věrohodnější (ovšem k iPhone verzi má přeci jen daleko). K pobavení přátel v hospůdce je tak Diamond Beer ideálním nástrojem.

Stahujte zde

Video

Diamond Cubes
Velikost:
300 kB

„Protřepáním“ telefonu uvedete kostky do pohybu a rotace a po ustálení si z jejich stěn snadno přečtete dosažené skóre.

Diamond Cube Diamond Cube Diamond Cube

V nastavení lze navolit počet kostek v počtu od jedné do pěti.

Stahujte zde

Sensory Overload
Velikost:
295 kB

Další hra z prostředí kosmu. Tentokrát je princip hry velmi jednoduchý a spočívá ve vyhýbání se asteroidům.

Sensory Overload Sensory Overload Sensory Overload

Hra je i přes svou jednoduchost velmi zábavná aneb další důkaz toho, že méně je někdy více.

Stahujte zde

PocketGravity

Odlehčená verze známé hry iPhysic z Apple iPhone. V připraveném editoru tvoříte geometrické objekty, které se pak při náklonu telefonu řídí platným gravitačním zákonem.

G-Invaders PocketGravity PocketGravity

Hodnotu gravitačního zrychlení lze přitom měnit a to v poměrně široké škále i do záporných hodnot.

Stahujte zde

Resco Bubbles
Velikost:
2,9 MB

První komerční hra pro Windows Mobile, jenž staví na možnostech gravitačního čipu. Úkolem hráče je co možná nejrychleji kuličkou sesbírat bubliny. To by nebylo až tak složité, kdyby ovšem nezáleželo na pořadí, v němž bublinky sesbíráte.

Change profile Bubbles Bubbles

V porovnání s freeware tituly se Resco Bubbles pyšní velmi hezkou grafikou. Cenu licence výrobce stanovil na necelých 10 USD (asi 200 Kč). Nově je podporován i Samsung i900 Omnia.

Zkušební verzi stahujte zde


G-Flow
Velikost:
60 kB

Gravitační verze známé hry snake, kterou znají zejména majitelé Nokií, jejichž byla vždy povinnou výbavou.

Snake Snake Snake

S využitím pohybového čipu je třeba co nejdříve hadem sesbírat poletující kuličky.

Stahujte zde

Teeter
Byl by hřích v přehledu nezmínit tuto návykovou hříčku, která u telefonů HTC doplnila již tak oblíbené duo her Solitaire a Bubble Breaker. Jde o podobu hry Labyrinth z Apple iPhone a i zde je úkolem dopravit kuličku do vyznačené jamky.

Teeter Teeter

Vyhnout se přitom musíte všem tmavým dírám, kterých je na hracím poli vždy spousta. V pokročilých fázích hry se obtížnost geometricky navyšuje zejména přítomností plastického povrchu, který skokově mění zrychlení kuličky.

Další aplikace

G-Alarm
Velikost:
1,5 MB

Jde o velmi propracovaný budík, který nabízí v porovnání s vestavěným opravdu nadstandardní možnosti. Samozřejmostí je nastavení buzení na jednotlivé dny. Budit se přitom můžete nechat svými oblíbenými skladbami a vstávání tak bude hned veselejší.

G-Alarm G-Alarm G-Alarm

Spokojit se přitom není třeba s jednou melodií, nastavit do databáze jich můžete libovolný počet a pak aktivovat funkci náhodného výběru. Po rozeznění budíku je nutno k jeho umlčení dostat kuličku ven z bludiště, což vás najisto probere.


Stahujte zde

Diamond Hologram
Velikost: 498 kB

Nakláněním telefonu měníte vykreslování zvolených trojrozměrných modelů.

Hologram Hologram Hologram

V nastavení vyjma volby modelovaných objektů (Země, Měsíc, hvězda) můžete ovlivnit i počet modelů nebo citlivost senzoru.

Stahujte zde

SeismoMeter
Velikost:
85 kB

V období, kdy se nejzápadnější cíp naší republiky čas od času zatřese silou přesahující čtyři stupně Richterovi škály může přijít tato aplikace vhod.

SeismoMeter SeismoMeter SeismoMeter

Tužka velmi citlivě reaguje na pohyby telefonu a výkyvy polohy zapisuje na virtuální papír.

Stahujte zde

Diamond Profile Switcher
Velikost: 89 kB

Utilita, která umožňuje zatřesením telefonu měnit vyzváněcí profil.

Change profile Change profile Change profile

V nastavení lze poměrně důkladně měnit parametry, podle nichž se následně telefon řídí.


Stahujte zde

Závěr: nesmělé začátky, budoucnost zářivá

Uvedený seznam aplikací využívajících G-sensor samozřejmě není kompletní a na internetu můžete nalézt i další. Na druhou stranu nemá smysl zde uvádět tucet aplikací, které slouží jen a pouze na vyvážení čipu. Hry na iPhone s využitím akcelerometru jsou graficky daleko lépe zpracované, ovšem je třeba připomenout, že za velkou částí uvedených aplikací stojí nadšenci, nikoli profesionální softwarové společnosti. Lze však očekávat, že si i na Windows Mobile komunikátorech v budoucnu zahrajeme některé grafické lahůdky. První vlaštovkou je hra Spore od Electronic Arts. Ta se nejprve objevila na stolních počítačích, následně vyšla iPhone verze a před několika týdny se dočkali i majitelé WM komunikátorů. Ti si ale při hraní hry vystačí bez akcelerometru a příšerku ovládají joystickem, případně klepáním na displej.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz