Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vytlačí Motorola Siemens z jeho těžce vydobytých pozic?

aktualizováno 
Nejnovější třípásmové GSM moduly Motorola G18 podporují GPRS, mohou být osazeny pozičním systémem GPS, mají kvalitní přenos zvuku i velmi dobře provedenou vývojovou desku. Vnějšími rozměry si přitom nezadají s konkurencí.

Není snad jedince, který by zapochyboval o velké budoucnosti aplikací založených na síti mobilních telefonů. Desítky úspěšně zrealizovaných projektů zaměřených na zabezpečení vozidel, telemetrii či dálkové řízení systémů hovoří za vše. K tomu musíme ještě připočítat GSM brány a mimo jiné i integrované telefony v autech či v osobních organizérech. Do všech těchto oblastí představující statisíce přístrojů se snaží intenzivně pronikat GSM moduly, v jejichž čele dosud trůnil Siemens. Ovšem s udržením svých pozic to bude mít těžké. Přichází další silná konkurence v podobě Motoroly G18.

Motorola G18

Námi testovaná varianta Slim je opatřena plastovým krytem, z něhož vystupuje pouze anténní vstup a 36 pinový ZIF konektor se všemi použitými rozhraními. Tedy sériovým portem a audio vstupem/výstupem. Svou pozornost si modul získá už podporou tří frekvenčních pásem GSM, jmenovitě 900/1800/1900 MHz. Můžete ho tedy využít i pro zařízení, které budou cestovat za oceán.

Kromě možnosti telefonování, posílání textových zpráv a datových přenosů rychlostí až 9,6 kbps vám nabízí podporu GPRS, u níž si poradí až s 3+1 timesloty. Především v souvislosti s telemetrií a autodopravou je paketová technologie bezkonkurenčně nejvýhodnější. Platíte pouze za přenesená data, takže provozní náklady budou v těchto případech významně nižší než u klasického datového přenosu.

Motorola G18K ovládání jsou, obdobně jako u všech GSM modulů, použity standardní AT příkazy posílané přes sériový port. Přesto však stojí za úvahu podívat se i na doplňkové povely. Jedním z nich je například aktivace vestavěného hands free, které, používáte-li modul také k telefonování, významně zlepší kvalitu zvuku až na úroveň konkurenčního Siemensu TC35.

Trochu sporné dojmy vyvolává zmiňované GPRS. Samotný GSM modul fungoval spolehlivě, velké problémy však dělal instalátor sloužící k vytvoření a nastavení GPRS modemu v rámci Windows. Přestože se používá průvodce dodávaný s mobilními telefony Motorola (GPRS Wizard), nerozuměl si s počítačem, na němž byl modul testován. Velmi často nedokázal připojený modul vůbec najít. Ovšem pokud jste ho obešli a všechna nastavení provedli ručně, vše běželo spolehlivě.

Motorola G18V zájmu co nejsnazší implementace do vyvíjených zařízení můžete vybírat ze tří možných provedení. Pro vestavění přímo do základní desky přístroje je určeno provedení DIN, které kvůli minimalizaci vnějších rozměrů nemá žádné šasi, nezbytná krytka odděluje pouze vysokofrekvenční část. Nad ním stojí odolnější verze Slim vybavená krytem z tvrdého plastu, z něhož vystupují jen potřebná rozhraní. Vrchol nabídky představuje modifikace s vestavěným nezávislým přijímačem GPS.

Zvláštní pozornost si zaslouží vývojová deska, která se Motorole skutečně vydařila. Obsahuje nejen všechny potřebné konvertory napěťových úrovní, abyste mohli moduly zkoušet proti počítači, třípásmovou anténu či čtečku SIM karet, ale má navíc spoustu praktických prvků. Vývojáři bezpochyby ocení množství LED diod, které detailně zobrazují, co se opravdu s GSM modulem děje. Kromě základních kontrolek napájení zde najdete například indikátory provozu na sériové lince.

Pokud si budete jen chtít zavolat, zadat ručně PIN či jen vyzkoušet, zdali modul sám o sobě funguje, oceníte možnost připojení speciálního sluchátka s klávesnicí, známého například z autotelefonů Motorola. Ve své podstatě představuje mobilní telefon, ovšem bez GSM části. Tu v tomto případě nahrazuje GSM modul na vývojové desce, z něhož dokážete odesílat i přijímat textové zprávy popřípadě telefonovat. Pokud máte k desce současně připojený počítač (řídící jednotku, …), po sériové lince stále probíhá komunikace. Můžete tedy používat oba způsoby ovládání, což je spolu s LED diodami velmi praktické při ladění vyvíjeného zařízení.

Motorola G18 Motorola G18

K GSM modulu je k dispozici široká škála příslušenství, z nichž jmenujme například adaptér na dvě SIM karty, který bezpochyby ocení výrobci GSM bran. Není pak nic snazšího, než implementovat funkci na vybírání nejvýhodnější cesty spojení. Při vývoji si tuto funkci můžete vyzkoušet například na zmiňované vývojové desce.

Motorola má za sebou bezpochyby velký kus práce. GSM moduly G18 budou opravdu vážnými konkurenty trhu. Zaujmou kvalitou přenosu hlasu, přítomností GPRS i modifikací s vestavěným GPS. Jejich vývojová deska navíc patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo vytvořeno.

Autor:


Témata: gsm, GPS, LED, Motorola, Siemens, Windows

Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Převzetí služby Shazam Applem by mohlo uškodit konkurenci, míní EK

Ilustrační snímek

Evropská komise (EK) se již od února zabývá chystanou transakcí dvou hráčů v online hudebním průmyslu, ovšem nyní...

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...Najdete na iDNES.cz