Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vysílejte video z mobilu rovnou na internet - řekneme vám, jak na to

aktualizováno 
Komunitní sítě, blogy, mikroblogovací systémy a videoportály poslední dobou vládnou internetu. My vám dnes představíme službu, která víceméně všechny tyto komunikační kanály spojuje a umožní vám posílat video z vašeho telefonu na internet, a to v reálném čase, s popisky a komentáři.

Qik - program pro streamování videa z mobilu na internet | foto: Mobil

V poslední době je ve světě velmi populární mikroblogovací portál Twitter. Služba, která původně vznikla za účelem „aby vaši přátelé věděli, co právě děláte“, se stala jakýmsi živoucím organizmem, plným aktuálních zpráv a událostí, ale také samozřejmě nesmyslů. Krása Twitteru je v tom, že například pomocí SMS můžete kdykoli a odkudkoli přispívat na svůj miniblog na tomto portálu. Ten se tak v poslední době stal i poměrně zajímavým, byť trochu nepřehledným zpravodajským kanálem, jehož výhodou je syrovost a prakticky okamžitá aktuálnost.

Služba Qik, kterou vám dnes představíme, nabízí vlastně něco podobného, jen v daleko atraktivnější formě – pomocí ní totiž můžete téměř odkudkoli okamžitě s celým světem sdílet aktuální videa. Je jen na vás, jak s tímto potenciálem naložíte.

Qik - program pro streamování videa z mobilu na internet

Základem je se zaregistrovat na stránkách služby a program do telefonu nainstalovat. Stačí tedy navštívit portál www.qik.com a pomocí jednoduchého průvodce se ke službě přihlásit. Zadáte své telefonní číslo, vyberete si uživatelské jméno a heslo. Toť prakticky vše. Důležité je vědět, že Qik funguje pouze na chytrých telefonech. Podporovány jsou prakticky všechny poslední typy symbianových Nokií, několik Windows Mobile strojů včetně populárních modelů Touch od HTC nebo Samsung Omnia, chybět samozřejmě nemůže ani iPhone a iPhone 3G. U těchto dvou přístrojů je o to pikantnější fakt, že běžně natáčet video neumí.

Qik - program pro streamování videa z mobilu na internet

Při registračním procesu obdržíte na zadané telefonní číslo SMS zprávu s odkazem pro stažení aplikace – musíte ji nainstalovat přímo z telefonu a budete k tomu tedy potřebovat aktivní datové přenosy nebo třeba wi-fi. Qik bude od té doby svázán s daným číslem a mobilním telefonem. Pokud telefon vyměníte, v internetovém rozhraní služby můžete nechat aplikaci přeinstalovat (opět vám přijde instalační SMS). Bohužel ale nelze aktualizovat telefonní číslo – pokud jej tedy změníte a budete chtít Qik využívat s novým číslem, budete se muset zaregistrovat znovu pod novou přezdívkou.

Qik - program pro streamování videa z mobilu na internet

Po úspěšné instalaci již můžete začít pracovat se samotnou aplikací. Na internetu si můžete ve svém profilu nastavit pár osobních informací a přiřadit k němu fotografii. Také se zde dozvíte, jaké možnosti vám Qik skýtá pro šíření vašich videí – na samotném portálu můžete zakládat skupiny, do skupin se přidávat, také můžete svůj Qik profil napojit na svůj účet na YouTube, již zmíněném Twitteru a několika dalších službách. Qik vám také nabízí možnost si na jakékoli stránky umístit embedded objekt, kde se budou vždy přehrávat vámi právě „vysílaná“ videa. Samozřejmě nechybí možnost vložit embedded video do stránky – tak jak je tomu právě v tomto článku.

Videa můžete dělit na soukromá (neuvidí je nikdo kromě vás), veřejná a nebo viditelná jen pro určitou skupinu (musíte být jejím členem). Řazení videí do těchto kategorií lze průběžně měnit. Qik nabízí i odkaz pro přímé stažení videa ve formátu flv nebo 3gp.

Qik - program pro streamování videa z mobilu na internet

V mobilním telefonu pak aplikace nabízí jen pár nejnutnějších nastavení – především kvalitu streamu – Qik umí natáčet videa až v rozlišení 640 x 480 a rychlostí 30 snímků za sekundu, samozřejmě to ale nejde u všech telefonů. Na námi zkoušeném HTC Touch Diamond má video trochu podivný čtvercový formát a je třeba s ním točit na výšku, u Nokie N82 je ale vše zcela v pořádku a video můžete natáčet hezky s telefonem na ležato. Videu můžete v nastavení programu zadat název a popisek, lze to ale udělat i později v internetovém rozhraní. Lze povolit nebo zakázat zvuk u videa a důležitým nastavením je právě to, které určuje, zda má být video veřejné, nebo pouze soukromé (tyto režimy lze přepínat klávesou 5).

Qik - program pro streamování videa z mobilu na internet

Důležité je také vždy vybrat správnou variantu připojení k internetu – Qik umí automaticky detekovat nejvýhodnější připojení, můžete mu jej také nastavit ručně. Tím lze zabránit tomu, aby telefon používal třeba datové přenosy v síti operátora a Qik můžete využívat třeba jen v dosahu wi-fi. Program se umí k internetu připojit také přes USB kabel, a telefon tak bude vlastně jakousi webkamerou.

Qik je opravdu zajímavý, zábavný a pro mnohé i užitečný prográmek. Pokud tedy máte některý z podporovaných telefonů a možnost dostatečně rychle přenášet data, určitě Qik vyzkoušejte. Podle našeho názoru aplikaci nic zásadního nechybí, jen musíte zapomenout na možnost dodatečných úprav videa.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Šetří místo i data. Dietní Messenger od Facebooku je i v Česku

Aplikace Facebook Messenger Lite je dostupná i v Česku

Facebook Messenger je jedním z nejpoužívanějších kecálků, ale ne všechny telefony si s ním poradí. Loni se tak zrodila...Najdete na iDNES.cz