Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetřovatelé přepadli operátory kvůli cenám za roaming

aktualizováno 
Podezření z uměle udržovaných vysokých cen za roamingové služby vedlo ve středu padesátičlenný tým vyšetřovatelů Evropské komise k mohutné razii proti britským operátorům mobilních sítí. Pokud se podezření potvrdí, operátorům hrozí miliardové pokuty.

Tým vyšetřovatelů Evropské komise ve středu provedl nevídanou razii v kancelářích všech pěti britských operátorů mobilních sítí. Vyšetřovatelé se snažili nalézt důkazy, které by potvrdily jejich domněnku, že operátoři mezi sebou udržují kartelovou dohodu; ta jim má umožňovat společné předražování cen za roaming.

Bez nejmenšího varování včera evropští vyšetřovatelé vtrhli do kanceláří vedení společností Vodafone, BT Cellnet, Orange, One 2 One a Virgin Mobile. Podle jejich následného kusého prohlášení pátrání "přineslo některá odhalení, která jsou z hlediska snahy o zachování konkurenčního prostředí silně znepokojivá".

Euro za minutu je moc

Zákazníci britských operátorů platí až 1,99 libry (125 Kč) za minutu hovoru, pokud sami volají, a 1,49 libry za minutu příchozího hovoru. Finanční analytici z londýnského City považují právě roamingové služby za nejbohatší zdroj příjmů operátorů. Evropská komise ale podezírá operátory, že se dohodli na ceně zhruba jednohou eura (61 pencí) za minutu, což je podle jejího názoru cena neúměrně vysoká.

Zásah komise by mohl mít za následek radikální snížení roamingových cen; bruselská intervence by však podle listu The Times nepřinesla efekt tak rychle, aby to Britové příjemně pocítili na svých kapsách ještě v průběhu této letní turistické sezóny.

Zákazníci nicméně patrně akci komise přivítají; operátorům však hrozí vysoké pokuty. Bruselský orgán má teoreticky právo pokutovat je za omezování konkurenčního prostředí až ve výši deseti procent jejich celosvětového obratu. V roce 1998 takto musela německá automobilka Volkswagen zaplatit přes osmdesát milionů dolarů.

Operátoři: Důkazy neexistují

Do středeční akce Evropské komise bylo nasazeno na padesát vyšetřovatelů, kteří najednou vtrhli do deseti kanceláří v Londýně a jihovýchodě Anglie. Společnost jim přitom dělali zástupci antimonopolního "úřadu pro fair obchodování", který v Británii dohlíží na zachovávání konkurenčního prostředí. Na soudní spor s operátory se již těší britská asociace spotřebitelů. "Pokud komise najde důkazy o umělém udržování zbytečně vysokých cen, jsme odhodláni použít všechny dostupné právní prostředky k nápravě tohoto stavu," uvádí se v prohlášení asociace.

Operátoři ovšem existenci jakékoli dohody, která by držela ceny neúměrně vysoko, samozřejmě popírají. "Pokud někdo bude o něčem podobném chtít nalézt důkazy, nenajde je, protože neexistují," říká člen vedení jednoho z operátorů, který však nechtěl být jmenován. Vyšetřování bude podle prohlášení komise ještě pokračovat.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Ohrožuje nás záření z mobilů? Tady je výsledek studie za půl miliardy

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Představuje záření z mobilů pro naše zdraví riziko, nebo ne? Odpověď na tuto otázku se snaží najít vědci už desítky...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz