Výrobci základnových stanic chtějí sjednotit svůj hardware

Chtějí ušetřit náklady, snížit ceny a oživit poptávku mobilních operátorů standardizací hardware pro 3G

Uživatelé PC mají oproti telekomunikačním a mobilním operátorům velkou výhodu, jejich stolní počítače jsou sestaveny ze standardních komponent. Komponenty i sestavené počítače se tak staly komoditami a jejich cena je relativně nízká. Telefonní ústředny, výkonné směrovače dat i základnové stanice mobilních operátorů jsou naopak sestaveny z proprietárních dílů. Zařízení sice musí být kompatibliní se standardy, jako je ISDN, Ethernet nebo GSM, uvnitř je však výrobci sestavují po svém. Jednotlivé komponenty tak zpravidla nelze vyměňovat za zařízení od jiných výrobců, někteří dodavatelé se dokonce doplňkům dodávaným třetími stranami aktivně brání.

Požadavky na spolehlivost a kapacitu datové sběrnice kladené na telekomunikační zařízení většinou nemohou být naplněny hardwarem založených na běžných PC, operátoři tedy musí chtě nechtě zaplatit značné částky za spolehlivá a výkonná řešení od oligopolních dodavatelů. Výrobcům tato situace celkem vyhovovala, zákazníka si udrželi i během upgradů jeho zařízení a inkasovali od něj zajímavé částky. Situace se však změnila v důsledku tří událostí: Nejprve splaskla internetová bublina, poté nastala ekonomická krize telekomunikačních operátorů a mnoho mobilních operátorů finančně krvácí kvůli nákladům na sítě třetí generace (3G).

Náklady na licence pro 3G operátoři odepsat musí, mohou však šetřit na výstavbě sítě. Jako alternativa se nabízí pokrytí jen minimálního území vyžadovaného podmínkami licence a dokrytí zbytku echnologiemi jako EDGE či CDMA450. Dodavatelé infrastruktury pro 3G se snaží tomuto trendu čelit, a proto mnozí změnili paradigma.

Common Public Radio Interface (CPRI, běžné/společné/obecné radiové rozhraní) je organizace sdružující společnosti Ericsson, Huawei, NEC, Nortel a Siemens, které v jejím rámci chtějí vyvinout a publikovat standard pro komunikaci mezi radiovou částí základnové stanice (Radio Equipment, RE) a její řídicí jednotkou (Radio Equipment Control, REC).

Na scéně se také objevila Iniciativa pro otevřenou architekturu základnových stanic (Open Base Station Architecture Initiative, OBSAI), která jako svůj cíl uvádí standardizaci vnitřní architektury a klíčových rozhraní. Iniciativa výslovně uvádí, že chce výrobcům modulů umožnit kompatibilitu se základnovými stanicemi svých členů a kromě konkurence chce na trhu umožnit i vyšší míru inovací. OBSAI založily firmy Hyundai Syscomm, LG Electronics, Nokia, Samsung a ZTE. Mezi přistoupivšími členy najdeme jména jako Alcatel, Hitachi, Intel, Motorola, NEC, Panasonic, Philips či Texas Instruments.

Výrobci se snaží optimalizovat náklady a standardizovat hardware pro sítě třetí generace již delší dobu. Asi nejodvážnějším krokem je projekt Siemensu nahradit proprietární architekturu telefonních ústředen řešením využívajícím procesory Intel, operační systém Linux a standardní průmyslovou archtekturou AdvanceTCA, který Siemens ohlásil na letošním kongresu 3GSM v Cannes. Telefonní ústředna ovšem nebude vypadat jako běžné PC nebo server, architektura AdvanceTCA prosazovaná Intelem a mnoha dalšími výrobci obsahuje rychlejší a spolehlivější datové sběrnice, možnost výměny desek za chodu a dobře řešené chlazení. Budou použito několik řad procesorů od Intelu z rodin Pentium i ARM. V ústřednách poběží v první fázi operační systém Montavista Linux, který je optimalizován pro práci v reálném čase.

Podle analytické firmy Gartner Dataquest by měl činit objem trhu s infrastrukturou mobilních sítí v letech 2002 až 2007 více než deset miliard dolarů, ve hře je tedy spousta peněz.