Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výrobci mobilů zanevřeli na leváky, vhodných modelů je poskrovnu

aktualizováno 
Leváci tvoří ve společnosti menšinu, proto se často musí adaptovat na klasický „pravácký“ způsob zacházení s okolním světem. Přesto existují předměty upravené speciálně pro jejich potřeby - např. nůžky či otvíráky na konzervy. S mobilními telefony je to ale horší.

Mobily pro levaky

Vyloženě speciální model pro leváky asi nenajdeme. Ale existují modely, které jsou pro ně vhodnější, nebo naopak méně vhodné. My se na takové přístroje dnes podíváme.

Než ale začneme s trochu oddechovým tématem, je nutné si definovat, jakého leváka pro účely tohoto článku budeme brát v potaz. Jde o osobu, která má manuálně zručnější levou ruku, a proto s ní vykonává většinu činností. Dá se tedy předpokládat, že i mobilní telefon bude držet v levé ruce, naopak třeba přístroj s dotykovým displejem bude držet v ruce pravé a stylus v ruce levé.

Je jasné, že ne všichni leváci takhle s mobilem pracují a naopak se i mezi praváky jistě najde pár jedinců, kteří drží telefon „naopak“.

Mobily pro levaky


Mobilní telefony mají v drtivé většině případů symetrickou konstrukci, a proto jejich ovládání nečiní levákům nejmenší potíže. Najdou se však kousky, které nejsou pro leváky zrovna dvakrát vhodné, a také přístroje, které levákům podle našeho názoru nahrávají.

Jak vytočit leváka?
Mezi ty vyloženě nevhodné telefony patří drtivá většina přístrojů vytáčecí konstrukce. Většinou se totiž displej takového přístroje vytáčí na levou stranu. Levák tam ale má při držení přístroje palec, a tak se mu bude tento úkon jistě vykonávat hůř - palcem totiž nemůže do vytáčecí části s displejem zatlačit, musí ji naopak podivným způsobem potáhnout. Nebo prostě musí použít obě ruce, a to je při pohotovém zacházení s mobilem velmi nešikovné.

Vytáčecí konstrukce je ale jednou z těch nejméně obvyklých konstrukčních variant, přesto najdeme několik přístrojů tohoto typu. Namátkou jmenujme třeba dnes již historickou Motorolu V70 a její nástupkyni V80. Sony Ericsson v minulosti tímto typem konstrukce vybavil třeba model S700 nebo S600 a několik hudebních telefonů W550 a W600. Hudební tyčinky s vytáčecím kloubem najdeme i v portfoliu Samsungu – konkrétně třeba modely F200 a F210 nebo starší X830. Nokii zde zastupuje stylový model 7373.

Mobily pro levaky
Nokia N93 a N93i jsou při natáčení videa postrachem všech leváků

Pro leváky nevhodná je také dvojice symbianových Nokií N93 a N93i. Tyto telefony zvláštní „dvojvéčkové“ konstrukce jsou totiž v módu videokamery určeny výhradně pro držení pravou rukou. Komunikátory Nokia mají kontextové klávesy vpravo od hlavního displeje, to ovšem za takový handicap nepovažujeme.

Kde je spoušť? A stylus?!
Podobně diskriminují leváky prakticky všechny fotomobily – spoušť totiž mají na pravém boku a ta je vždy umístěna na dosah pravého ukazováčku. Výjimkou v umístění spouště je snad jen telefon VK 2200, ten má spoušť na boku levém. Jenže ani tentokrát si na své leváci nepřijdou, protože je spoušť umístěna hodně vysoko, a tedy opět v dosahu pravé ruky. Pravák si pak ale poněkud hloupě rukou stíní displej.

VK 2200 ovšem není výhrou pro leváka ani v případě ovládání samotného telefonu. Jeho hlavni ovládací prvek je totiž umístěn na levé straně, což znamená, že při používání tohoto telefonu musí mít levák zalomený palec.

Mobily pro levaky
Model VK2200 má asymetrickou klávesnici, která je s ergonomií na štíru. Pravák i levák bude mít problémy.

Leváky diskriminuje i drtivá většina současných komunikátorů a jiných přístrojů s dotykovým displejem. Nejnovější módou je totiž umisťovat stylus do pravého dolního rohu přístroje – tedy přesně tam, kde levákovi takový model sedí v dlani pravé ruky. Při vysunování a zasunování stylusu je pak nutné telefonem otočit do úplně nepřirozené polohy. Toto umístění si oblíbili prakticky všichni významní výrobci Windows Mobile komunikátorů – stylus vpravo dole najdeme prakticky u všech HTC, E-TENů, ASUSů nebo Giga-Bytů, které dnes nalezneme na trhu. A i řada dalších výrobců se inspirovala a stylus „na špatném místě“ mají třeba i Emgeton G20 Cult nebo VK 160.

Pravá cesta pro leváky
Telefonů, které by tak levákům mohly vadit, je poměrně dost. Ale je pravda, že na tu trochu příkoří si lze poměrně snadno zvyknout. Proč si ale zvykat, když existuje mnoho normálních telefonů, které levákům vůbec nevadí. A dokonce existuje i pár kusů, které podle našeho mínění a našich zkušeností levákům nahrávají.

Mobily pro levaky

Vesměs je poměrně jednoduché tato zařízení najít, jde totiž o přístroje s ovládacím kolečkem známým nejčastěji pod označením Jog-dial. To se většinou nachází na levém boku přístroje a podle našich zkušeností je jeho obsluha snadnější právě palcem levé ruky, který na kolečko přehmatává z klasické klávesnice. Paradoxně jde většinou o komunikátory, které levák bude při používání dotykového displeje držet v pravé ruce a které mnohdy mají stylus v onom pravém dolním rohu. Ale při jednoručním ovládání bez stylu je toto ovládací kolečko pro leváky opravdu pohodlné.
Mobily pro levaky
Jog-dial začal u Sony CMD-J5, J7, Z5 a osvědčil se. Najdete ho i u současného hudebního Sony Ericssonu W960i.

Sony Ericsson P1i je přístroj s mnoha možnostmi ovládání. Obouruč je jedna možnost, levák ale rád sáhne po Jog-dialu na levé straně. Může ovšem sáhnout i po stylu – ten je sice napravo, ale nahoře, takže je přístupný i při držení v pravé dlani.
Mobily pro levaky
Nejznámějšími přístroji s Jog-dialem jsou komunikátory značky Sony Ericsson – celá řada P od modelu P800 přes P900i, P910i, novější M600i a současná vlajková loď P1i Jog-dial mají. Disponují jím i walkmanovské varianty posledních dvou jmenovaných modelů – W950 a 960i. Všechny tyto komunikátory navíc mají stylus umístěn v levém horním rohu, kde je pro leváka snad nejsnáze přístupný. Obdobné kolečko najdeme i na komunikátorech ASUS (třeba P750) nebo na některých modelech HTC (TyTN a TyTN II). U běžných mobilních telefonů se s nimi tak často nesetkáváme a jejich éra zde skončila právě v době sloučení Sony a Ericssonu. Původní modely Sony CMD-J5, J7 nebo Z5 a Z7 jsou dodnes díky Jog-dialu legendární.

Mobily pro levaky

Leváci nemají život s mobilními telefony nijak výrazně těžší než praváci, ale jak jsme si na několika příkladech ukázali, jsou zde telefony, které se pro ně tolik nehodí, a naopak i pár výjimek, které se budou levákovi ovládat pohodlněji. Ta pravá budoucnost pro leváky ale teprve možná přichází. Dnešní móda dotykových displejů totiž umožňuje prakticky neomezené možnosti z hlediska návrhu architektury ovládacích prvků. A je tak možná jen otázkou času, kdy v menu některého z takových přístrojů najdeme položku pro přepnutí ovládání „na levou ruku“ tak, jako si například můžete u počítačů zaměnit tlačítka myši.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...Najdete na iDNES.cz