Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výrobci mobilů zanevřeli na leváky, vhodných modelů je poskrovnu

aktualizováno 
Leváci tvoří ve společnosti menšinu, proto se často musí adaptovat na klasický „pravácký“ způsob zacházení s okolním světem. Přesto existují předměty upravené speciálně pro jejich potřeby - např. nůžky či otvíráky na konzervy. S mobilními telefony je to ale horší.

Mobily pro levaky

Vyloženě speciální model pro leváky asi nenajdeme. Ale existují modely, které jsou pro ně vhodnější, nebo naopak méně vhodné. My se na takové přístroje dnes podíváme.

Než ale začneme s trochu oddechovým tématem, je nutné si definovat, jakého leváka pro účely tohoto článku budeme brát v potaz. Jde o osobu, která má manuálně zručnější levou ruku, a proto s ní vykonává většinu činností. Dá se tedy předpokládat, že i mobilní telefon bude držet v levé ruce, naopak třeba přístroj s dotykovým displejem bude držet v ruce pravé a stylus v ruce levé.

Je jasné, že ne všichni leváci takhle s mobilem pracují a naopak se i mezi praváky jistě najde pár jedinců, kteří drží telefon „naopak“.

Mobily pro levaky


Mobilní telefony mají v drtivé většině případů symetrickou konstrukci, a proto jejich ovládání nečiní levákům nejmenší potíže. Najdou se však kousky, které nejsou pro leváky zrovna dvakrát vhodné, a také přístroje, které levákům podle našeho názoru nahrávají.

Jak vytočit leváka?
Mezi ty vyloženě nevhodné telefony patří drtivá většina přístrojů vytáčecí konstrukce. Většinou se totiž displej takového přístroje vytáčí na levou stranu. Levák tam ale má při držení přístroje palec, a tak se mu bude tento úkon jistě vykonávat hůř - palcem totiž nemůže do vytáčecí části s displejem zatlačit, musí ji naopak podivným způsobem potáhnout. Nebo prostě musí použít obě ruce, a to je při pohotovém zacházení s mobilem velmi nešikovné.

Vytáčecí konstrukce je ale jednou z těch nejméně obvyklých konstrukčních variant, přesto najdeme několik přístrojů tohoto typu. Namátkou jmenujme třeba dnes již historickou Motorolu V70 a její nástupkyni V80. Sony Ericsson v minulosti tímto typem konstrukce vybavil třeba model S700 nebo S600 a několik hudebních telefonů W550 a W600. Hudební tyčinky s vytáčecím kloubem najdeme i v portfoliu Samsungu – konkrétně třeba modely F200 a F210 nebo starší X830. Nokii zde zastupuje stylový model 7373.

Mobily pro levaky
Nokia N93 a N93i jsou při natáčení videa postrachem všech leváků

Pro leváky nevhodná je také dvojice symbianových Nokií N93 a N93i. Tyto telefony zvláštní „dvojvéčkové“ konstrukce jsou totiž v módu videokamery určeny výhradně pro držení pravou rukou. Komunikátory Nokia mají kontextové klávesy vpravo od hlavního displeje, to ovšem za takový handicap nepovažujeme.

Kde je spoušť? A stylus?!
Podobně diskriminují leváky prakticky všechny fotomobily – spoušť totiž mají na pravém boku a ta je vždy umístěna na dosah pravého ukazováčku. Výjimkou v umístění spouště je snad jen telefon VK 2200, ten má spoušť na boku levém. Jenže ani tentokrát si na své leváci nepřijdou, protože je spoušť umístěna hodně vysoko, a tedy opět v dosahu pravé ruky. Pravák si pak ale poněkud hloupě rukou stíní displej.

VK 2200 ovšem není výhrou pro leváka ani v případě ovládání samotného telefonu. Jeho hlavni ovládací prvek je totiž umístěn na levé straně, což znamená, že při používání tohoto telefonu musí mít levák zalomený palec.

Mobily pro levaky
Model VK2200 má asymetrickou klávesnici, která je s ergonomií na štíru. Pravák i levák bude mít problémy.

Leváky diskriminuje i drtivá většina současných komunikátorů a jiných přístrojů s dotykovým displejem. Nejnovější módou je totiž umisťovat stylus do pravého dolního rohu přístroje – tedy přesně tam, kde levákovi takový model sedí v dlani pravé ruky. Při vysunování a zasunování stylusu je pak nutné telefonem otočit do úplně nepřirozené polohy. Toto umístění si oblíbili prakticky všichni významní výrobci Windows Mobile komunikátorů – stylus vpravo dole najdeme prakticky u všech HTC, E-TENů, ASUSů nebo Giga-Bytů, které dnes nalezneme na trhu. A i řada dalších výrobců se inspirovala a stylus „na špatném místě“ mají třeba i Emgeton G20 Cult nebo VK 160.

Pravá cesta pro leváky
Telefonů, které by tak levákům mohly vadit, je poměrně dost. Ale je pravda, že na tu trochu příkoří si lze poměrně snadno zvyknout. Proč si ale zvykat, když existuje mnoho normálních telefonů, které levákům vůbec nevadí. A dokonce existuje i pár kusů, které podle našeho mínění a našich zkušeností levákům nahrávají.

Mobily pro levaky

Vesměs je poměrně jednoduché tato zařízení najít, jde totiž o přístroje s ovládacím kolečkem známým nejčastěji pod označením Jog-dial. To se většinou nachází na levém boku přístroje a podle našich zkušeností je jeho obsluha snadnější právě palcem levé ruky, který na kolečko přehmatává z klasické klávesnice. Paradoxně jde většinou o komunikátory, které levák bude při používání dotykového displeje držet v pravé ruce a které mnohdy mají stylus v onom pravém dolním rohu. Ale při jednoručním ovládání bez stylu je toto ovládací kolečko pro leváky opravdu pohodlné.
Mobily pro levaky
Jog-dial začal u Sony CMD-J5, J7, Z5 a osvědčil se. Najdete ho i u současného hudebního Sony Ericssonu W960i.

Sony Ericsson P1i je přístroj s mnoha možnostmi ovládání. Obouruč je jedna možnost, levák ale rád sáhne po Jog-dialu na levé straně. Může ovšem sáhnout i po stylu – ten je sice napravo, ale nahoře, takže je přístupný i při držení v pravé dlani.
Mobily pro levaky
Nejznámějšími přístroji s Jog-dialem jsou komunikátory značky Sony Ericsson – celá řada P od modelu P800 přes P900i, P910i, novější M600i a současná vlajková loď P1i Jog-dial mají. Disponují jím i walkmanovské varianty posledních dvou jmenovaných modelů – W950 a 960i. Všechny tyto komunikátory navíc mají stylus umístěn v levém horním rohu, kde je pro leváka snad nejsnáze přístupný. Obdobné kolečko najdeme i na komunikátorech ASUS (třeba P750) nebo na některých modelech HTC (TyTN a TyTN II). U běžných mobilních telefonů se s nimi tak často nesetkáváme a jejich éra zde skončila právě v době sloučení Sony a Ericssonu. Původní modely Sony CMD-J5, J7 nebo Z5 a Z7 jsou dodnes díky Jog-dialu legendární.

Mobily pro levaky

Leváci nemají život s mobilními telefony nijak výrazně těžší než praváci, ale jak jsme si na několika příkladech ukázali, jsou zde telefony, které se pro ně tolik nehodí, a naopak i pár výjimek, které se budou levákovi ovládat pohodlněji. Ta pravá budoucnost pro leváky ale teprve možná přichází. Dnešní móda dotykových displejů totiž umožňuje prakticky neomezené možnosti z hlediska návrhu architektury ovládacích prvků. A je tak možná jen otázkou času, kdy v menu některého z takových přístrojů najdeme položku pro přepnutí ovládání „na levou ruku“ tak, jako si například můžete u počítačů zaměnit tlačítka myši.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Chtějí víc prodávat, tak se zamaskují značkou Pocophone

Xiaomi Mi 8

Čínský výrobce Xiaomi se snaží proniknout na nové trhy, spadeno má zejména na ten v Severní Americe. Pomoci by mu měla...

Telefonování v autě po Evropě vás může stát hodně peněz. Víme kolik

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Najdete na iDNES.cz