Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výměna dat, HotSync

aktualizováno 
Pomocí programu HotSync můžete: Synchronizovat data z PalmPilota s daty, uloženými na PC. Synchronizovat data lze i s více PalmPiloty, čímž se dá např. centrální distibuce kontaktů pro obchodní zástupce a pod. HotSync je proces, který automaticky synchronizuje data mezi PalmPilotem a aplikací PalmPilot Desktop, která je nahrána na osobním počítači. Všechny změny, teré provedete na PalmPilotovi se automaticky projeví v PalmPilot Desktopu a obráceně. Hotsync pouze synchronizuje rozdílné části záznamů a tím snižuje čas synchronizace na minimum.
V základní příručce k PalmPilotovi není o této problematice moc velká zmínka. Je to asi proto, že k výměne dat, popřípadě k jejich sysnchronizaci s daty uloženými na PC slouží software PalmPilot Desktop, v jehož popisu je jedna kapitola, věnována programu HotSync

Pomocí programu HotSync můžete::
 • Synchronizovat data z PalmPilota s daty, uloženými na PC.
 • Synchronizovat data lze i s více PalmPiloty, čímž se dá např. centrální distibuce kontaktů pro obchodní zástupce a pod.

Co vlastně dělá HotSync a k čemu slouží HotSync Manažer?

HotSync je proces, který automaticky synchronizuje data mezi PalmPilotem a aplikací PalmPilot Desktop, která je nahrána na osobním počítači. Všechny změny, teré provedete na PalmPilotovi se automaticky projeví v PalmPilot Desktopu a obráceně. Hotsync pouze synchronizuje rozdílné části záznamů a tím snižuje čas synchronizace na minimum.

HotSync manažer je program, který kontroluje všechny probíhající procesy mezi PalmPilotem a programem PalmPilot Desktop. HotSync manažer běží na pozadí a monitoruje komunikační port na PC. Hezky řečeno "poslouchá" příchozí příkazy z PalmPilota.

HotSync manažer synchronizuje data i tehdy, pokud zrovna není spuštěný PalmPilot Desktop.

Připojení PalmPilota, nastavení a Local HotSync

Nyní si ukážeme postup, kterým ůspěšne provedete proces synchronizace dat.

 1. Vložte PalmPilot do stojánku. a zkontrolujte, zda je správně "posazený". Zaoblená hrana na PalmPilota a stojánku se musí dotýkat.
 2. Seriový konektor (9 pinový) ze stojánku PalmPilota zasuňte do volného sériového portu na Vašem PC. Předpokládám, že to bude COM2 a tak Vám nezbude nic jiného, než použít sériové redukce 9-25 pin, která je součástí balení PalmPilota. Majitelé ATXových PC mají výhodu a mohou konektor zasunout okamžitě.
 3. Spusťe na svém PC aplikaci HotSync, kterou najdete ve stejném adresáři jako program PilotDesktop.
  HotSync se spustí a jeho ikonka se umístí ve Win95 a WinNT 4.0 do základní lišty Windows95, vlevo od zobrazovaného času. Teprve po spuštění aplikace HotSync se v PilotDesktopu zpřístupní menu HotSync.
 4. Klikněte pravým tlačítkem na ikonku HotSync v základní liště Win95.
 5. Ze zobrazeného menu vyberte položku Setup....
  Zobrazí se Dialogové okno Setup
  K tomuto oknu se můžete také dostat z menu Options v HotSync manažeru.
 6. Pokud není vybráno, klikněte na ouško záložky Local.
 7. Z rozvinovací nabídky vyberte číslo portu, do kterého jste zasunuli konektor ze stojánku PalmPilota.
  Vybraný port nesmí být sdílen s interním modem nebo dalším zařízením, používajícím IRQ příslušného portu.
 8. Z další rozvinovací nabídky vyberte rychlost pro výměnu dat. Přednastavena je hodnota
  As Fast AsPossible, která zaručí, že komunikace mezi PC a PalmPilotem bude probíhat co nejrychleji.
 9. Klikněte myší na tlačítko OK.

První spuštění a použití HotSync
 1. Pokud nemáte spuštěný HotSync manažer, spusťte jej.
 2. Zkontrolujte (kliknutím pravým tlačítkrm myši na ikonku HotSync v liště Win95), zda máte v menu manažeru HotSync "zafajfkováno" Local. Pokud máte vybráno Local, bude pro synchronizaci dat sloužit stojánek pro PalmPilota.
 3. Vložte PalmPilota do stojánku.
 4. Stisknněte umělohmotné tlačítko HotSync na stojánku PalmPilota. Alternativně lze HotSync spustit, když tužkou ukážete na ikonu Applications a z aplikací vyberete ikonu HotSync a následně pak Local Sync.
  Musím přiznat, že jsem ze začátku používal druhou variantu. Výhodou první však je, že nemusíte zapínat PalmPilota.

Nyní proběhne proces HotSync, který přenese odpovídající data nebo změny na nich z PalmPilota do PalmPilot Desktopu a obráceně. Při prvním spuštění jste dotázáni na jméno. Toto jméno je použito pro název složky na disku, kam se ukládají data při synchronizaci.

Během přenosu se zobrazí informační okno HotSync Progress, ve kterém se vypisuje stav přenosu a uživatelské jméno, použité pro synchronizaci.

Faktická poznámka:
Každý PalmPilot může mít jiné jméno. A tak k jednomu PalmPilot Desktopu může přistupovat více uživatelů a synchronizovat svá data. Po synchronizaci dat se však musíte do PalmPilot Desktopu přihlásit pod uživatelským jménem, shodným se jménem PalmPilota.

HotSync přenáší data ze všech čtyř Interních aplikací.

Pokud dojde k ukončení synchronizačního přenosu, zobrazí se v informačním okně hlášení HotSync complete.

Konflikty při HotSync:
Jak už bylo řečeno, HotSync synchronizuje data mazi PalmPilotem a PalmPilot Desktopem na Vašem PC. Např. z Adresáře v PalmPilot Desktopu se přenesou tři záznamy do PalmPilota a z PalmPilota se doplní k jednomu klientovi v PalmPilot Desktopu číslo na mobilní telefon. HotSync zaručí, aby synchronizací vznikla na PalmPilotovi a v PalmPilot Desktopu stejná data.

Přestože by se zdálo, že zde nemůže dojít k problémům není tomu tak. Uvedu příklad:
V PalmPilotovi, u klienta Nováka, změníte číslo mobilního telefonu. Mezi tím však sekretářka v PalmPilot Desktopu změní rovněž u klienta Nováka číslo mobilního telefonu, ale na jiné, než Vy (např. má klient Novák dva mobilní telefony).

Za normálních okolností by proces mohl probíhat následovně:
Při HotSync dojde k synchronizaci, do PalmPilota se přenese číslo zadané sekretářkou a do PalmPilot Desktopu se přenese číslo zadané Vámi. A je problém, Správně byste měli mít jak v PalmPilotovi, tak v PalmPilot Desktopu dvě čísla na mobilní telefon u klienta Nováka.

HotSync manažer tento problém zjistí a vyřeší jej tak, že z PalmPilota přenese do PalmPilot Desktopu celý záznam o klientu Novákovi s tím číslem, které jste zadali. Tím vzniknou v PalmPilot Desktopu dva záznamy se jménem Novák, ale pokaždé s jiným telefonním číslem na mobilní telefon. Stejný důsledek bude mít synchronizace na data v PalmPilotovi. I v něm vzniknou dva záznamy, každý s jiným telefonem.

Je nutné data zkontrolovat a telefony doplnit do toho záznamu, který je novější a aktuálnější.

Záznam o činnosti HotSync manažeru:

Po každé synchronizaci dat se v PalmPilotovi vytvoří LOG soubor s detailními informacemi o průběhu a výsledku synchronizace. Pokud dojde k chybám nebo nesrovnalostem (viz výše) jsou i tyto zapsány do LOG souboru.

Jak se dostat k LOG souboru?
 1. Tužkou ukažte na ikonu Applications a z aplikací vyberete ikonu HotSync
 2. Následně pak ukažte na tlačítko HotSync Log.
 3. Zobrazí se obsah Log souboru s datumem a časem poslední synchronizace a se statusem přenosu.

Co na závěr?
Ještě zmínka o dalších volbách HotSync. U HotSync manažeru se dají nastavit pro jednotlivé aplikace také různá nastavení synchronizace. Rovněž se dá nastavit, že data nebudou synchronizována, ale pouze přenášena z PalmPilot Desktopu na PalmPilot nebo pouze z PalmPilota do PalmPilot Desktopu. U synchronizace přes modem je nutno nastavit v PalmPilotovi parametry pro modem a číslo telefonu, na kterém je navěšený modem a připojeno PC se spuštěným HotSync manažerem (nastavený pro přenos přes modem).

V případě většího zájmu o tuto problematiku jsem ochoten se podělit o své zkušenosti, popřípadě ji podrobněji rozepsat na těchto stránkách
Nejčtenější

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Xiaomi Mi 6
Tato lahůdka mezi výkonnými smartphony stojí 12 tisíc, má to ale háček

Na českém trhu se objevil zajímavý supersmartphone od čínského Xiaomi. Za 12 tisíc nabídne bohatou výbavu, která se dá srovnat s nejvýkonnějšími telefony...  celý článek

Další z rubriky

Honor 7X
Honor chystá cenovou bombu pro střední třídu. Nový 7X vypadá výborně

Honor na domácím čínském trhu představil nový model střední třídy 7X. Do Evropy přijde v prosinci a pokud se jeho cena bude alespoň zhruba držet té čínské, tak...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

Ilustrační snímek
Smartphony za hubičku koupíte i v Česku. Připravte se ovšem na ústupky

Pořízení chytrého telefonu nemusí být nákladnou záležitostí, jste-li ochotni učinit řadu ústupků. Výběr je velmi široký, levných modelů, které zůstávají ve...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.