Dejte pozor, v mobilu můžete i po továrním smazání stále mít důvěrná data.

Dejte pozor, v mobilu můžete i po továrním smazání stále mít důvěrná data. | foto: Profimedia.cz

Nenechte v mobilu hanbaté fotky. Obyčejné vymazání před prodejem nestačí

  • 135
Česká firma Avast v nejnovější studii hledala zbytková data v mobilních zařízeních, která prošla továrním resetem a kompletním smazáním dat. Zjistila, že ani tento postup vaše data z telefonu neodstraní.

Je běžnou praxí, že se použitý mobil předává dalšímu majiteli. Každý den se na inzertním portálu eBay prodává přes 80 tisíc mobilních telefonů s alespoň jedním předchozím majitelem. Tato zařízení bývalí vlastníci zpravidla kompletně smažou a vyresetují do továrního nastavení. I přes tento postup však zejména telefony staršího data výroby mohou i nadále obsahovat spoustu zbylých dat.

Telefony totiž mohou tímto procesem pouze smazat cesty k datům, nikoliv data samotná. Jaký je tedy zaručený postup ochrany proti nechtěnému úniku osobních informací? I experti se shodují, že jedinou zaručeně spolehlivou metodou je rozbití mobilu na kusy. Nebo kompletní přepsání obsahu telefonu jinými daty.

„Pokud nechcete, aby vaše data kdokoliv obnovil, zničte váš mobil. Je to standardní bezpečnostní postup, který se v počítačové a telekomunikační branži používá už roky. Jakékoliv jiné řešení jen oddálí moment, kdy se k vašim důvěrným datům někdo dostane,“ řekl pro server BBC Alan Calder, zakladatel firmy IT Governance, která se zabývá virtuální bezpečností a řešení problémů s ní spojených.

V telefonech zbyly nahé fotky, e-maily i kontakty

Co se děje se smazanými daty?

Proces smazání spočívá v tom, že operační systém pouze označí část úložiště, ve kterém se data nacházela, jako prázdnou a připravenou k přepsání novými daty. Stará data tedy už sice nenajdete, ale reálně se na disku pořád nacházejí. Pravidelným používáním úložiště se stará data nahradí daty novými. Takže teprve ve chvíli přepsání prostoru, na němž se nacházela, data z disku mizí.

Právě ze serveru eBay výzkumníci z firmy Avast zakoupili 20 náhodně vybraných telefonů a hledali v nich zbytková data pomocí volně dostupného softwaru. Všechna tato zařízení byla před testem podrobena továrnímu resetu a kompletnímu smazání úložiště. Výsledek přesto čítal obrovské množství zbylých dat.

Například se povedlo obnovit neuvěřitelných 40 tisíc fotografií, z čehož 1 500 byly rodinné fotografie, 750 fotek více či méně svlečených žen a 250 obrázků nahých mužů. Telefony dále obsahovaly také přes tisíc různých frází vyhledávaných Googlem, 750 e-mailových zpráv, 250 telefonních čísel se jménem a adresou, čtyři identity předchozích majitelů a jednu finanční smlouvu.

Google má k výzkumu výhrady

Firmě Google, která vyvíjí operační systém Android, se nelíbilo použití zejména starších modelů, které nemají tak zabezpečená data jako novější telefony. „Výsledky studie neodpovídají bezpečnostním opatřením novějších verzí operačního systému Android, které dnes vlastní většina uživatelů,“ znělo odvolání Googlu.

Údajně už tři roky obsahuje systém Android režim šifrování dat, který ovšem není součástí aktivních opatření a uživatel si jej musí sám v telefonu povolit. Toto nastavení by mělo předcházet továrnímu smazání dat. Google ujišťuje všechny uživatele, že tento postup zabrání nálezům zbytkových dat.

Opačným způsobem se k problému šifrování dat staví firma Apple. Ta totiž od vydání iPhonu 3GS, tedy od roku 2009, má ve svých zařízeních naopak šifrování dat neustále aktivní, bez možnosti tento proces vypnout.