Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vylepšete si svůj symbianový mobil pořádnou kalkulačkou (i zdarma)

aktualizováno 
Kalkulačky jsou v dnešní době jednou z nejzákladnějších funkcí každého mobilního telefonu. Dokáží však spočítat skutečně vše, co vyžadujete? Představujeme vám čtveřici těch nejpoužívanějších pro operační systém Symbian.
Přehled vědeckých kalkulaček pro mobilní telefony s operačním systémem Symbian

Přehled vědeckých kalkulaček pro mobilní telefony s operačním systémem Symbian

Běžné integrované kalkulačky v mobilních telefonech povětšinou zvládají jen jednoduché operace. Zatímco u levnějších modelů mobilů to je sčítání, odčítání, násobení a dělení, u modelů z dražší skupiny se obvykle dočkáme i umocňování, odmocňování či uložení výsledku do paměti telefonu.

Jak ale provádět všechny početní operace, kvůli kterým si běžně kupujeme složité vědecké přístroje? Je to jednoduché. Stačí si pořídit některou z vědeckých kalkulaček určených pro mobilní telefony s operačním systémem Symbian. V dnešním článku vám přinášíme poznatky z našeho testování čtyř mobilních aplikací, z nichž tři zdatně mohou konkurovat i drahým vědeckým kalkulačkám.

BestCalc

Mobilní aplikace BestCalc je programem, na který patrně při hledání složitější kalkulačky natrefíte nejdříve. Po jeho spuštění se objeví poměrně příjemně zpracované grafické prostředí, které do značné míry připomíná opravdovou kalkulačku. V horní části se nachází virtuální displej, na kterém vidíme všechny právě probíhající početní operace. Na numerické klávesnici telefonu jednoduše stačí zadat požadovaná čísla a kurzorem následně vybrat operaci, kterou chceme provést. V první řadě zde nalezneme klasické sčítání, odčítání, násobení, dělení a možnost přidání závorek. Jelikož jsou právě tyto úkony používány nejčastěji, tlačítka pro jejich provedení jsou zvýrazněna zelenou barvou a oproti všem ostatním operacím mají také větší rozměry. Podobným způsobem jsou zpracovány i položky pro uložení výsledku do paměti.

Program BestCalc Program BestCalc


V dalších třech řadách již nalezneme složitější početní operace. Vedle klasického umocňování, funkce sinus, cosinus a tangens je to i možnost počítání s číslem Pí či kupříkladu počítání s logaritmy. Jakmile otevřete levým systémovým tlačítkem položku Options (nastavení), můžete si zvolit mezi zobrazováním výsledků v decimální, hexadecimální, oktalové či binární soustavě, vyvolat poslední výsledek a nastavit několik dalších drobností. Jak již bylo řečeno, aplikace je zabalena do poměrně líbivého grafického kabátku, ve kterém dozajista nebudete mít problém s orientací a dojdete v co nejkratším čase k požadovanému výsledku.

 Výrobce: SmartphoneWare
 Ke stažení: demoverze (S60, S60 3rd, UIQ), komerční - 7.95 USD – asi 160 Kč
 Podpora: Symbian S60, S60 3rd, UIQ, UIQ3
 Plusy: pěkné grafické prostředí, široké možnosti nastavení, podpora mnoha zařízení
 Mínusy: nenalezli jsme

cCalc

I druhá aplikace, kterou si dnes popíšeme, patří mezi uživateli mobilních telefonů s operačními systémy mezi oblíbené a hojně používané. Její grafické prostředí není oproti programu BestCalc propracované do takové míry, zato však aplikace vynahrazuje svá negativa opravdu velkým množstvím nejrůznějších početních operací. Po spuštění cCalc se nám zobrazí stejně jako u předchozího popisovaného programu obrys opravdové kalkulačky, a to i včetně imaginárního displeje. Pod ním se v levé části zobrazuje numerická klávesnice, přičemž je na každé klávese vyobrazena funkce, kterou lze vyvolat stisknutím konkrétního tlačítka na telefonu.

V pravé části je poté vyobrazen kurzor a taktéž dané početní operace. Jelikož je podporovaných funkcí opravdu mnoho a všechny by se na málopočetnou klávesnici běžného mobilního telefonu nevešly, je nutno mezi nimi přepínat (u Nokií to lze provést například po stisknutí klávesy s vyobrazenou tužkou). Jakmile tak učiníte, nabídka funkcí po stisknutí konkrétních kláves se rázem přepíše.

Program cCalc Program cCalc

Nyní se již tedy dostáváme k výčtu všech podporovaných početních operací. Vedle těch nejzákladnějších je to práce s logaritmy, umocňování a odmocňování, ukládání výsledků do paměti, počítání s číslem Pí, funkce sinus, cosinus a tangens, počítání s radiány nebo převádění mezi binární, decimální, hexadecimální a oktálovou soustavou. Pokud by vám nevyhovovala funkce na určitém tlačítku, je možné ji samozřejmě jednoduchým úkonem zaměnit za jinou. Nejradostnější zpráva však přichází na konec – aplikace cCalc, na které se jen stěží hledají chyby, je nabízena zcela zdarma.

 Výrobce: Welic
 Ke stažení: S60, S60 3rd
 Podpora: Symbian S60 a S60 3rd
 Plusy: aplikace je freeware, obrovské množství podporovaných početních operací, snadné ovládání
 Mínusy: méně propracované grafické prostředí, menší počet podporovaných zařízení

NiceCalc

Třetí aplikace a zároveň poslední v tomto článku, která by se dala zařadit mezi opravdové konkurenty klasických vědeckých kalkulaček, si bere od každého z předchozích programů něco. Zatímco grafické prostředí by se dalo přirovnat k programu BestCalc, způsob ovládání celé aplikace je takřka shodný s cCalc. Je tedy asi zbytečně znovu opakovat, že po spuštění aplikace se v horní části zobrazí jakýsi displej a pod ním tlačítka, z nichž každé představuje dvě určité funkce. Jakmile uvádíme, že všechny početní operace se vejdou na základní obrazovku, všem je asi jasné, že jejich nabídka není tak velká oproti předchozím programům.

Program NiceCalc Program NiceCalc

Ačkoliv jsme aplikaci NiceCalc začali popisovat s poměrně záporným náhledem, v žádném případě nechceme podceňovat její kvality. Vedle klasického sčítání, odčítání, násobení a dělení zvládne umocňování, odmocňování, uložení výsledku do paměti, počítání s číslem Pí, logaritmy i převádění mezi jednotlivými soustavami. Pokud by se vám nelíbila základní grafická šablona zpracovaná do hnědé barvy, můžete program v nastavení převléknout do stříbrné. A pokud by vám nevyhovoval ani anglický jazyk, je možné zvolit si ještě němčinu nebo ruštinu.

 Výrobce: Very Soft
 Ke stažení: demoverze, komerční - 9.95 USD – asi 200 Kč
 Podpora: Symbian S60, S60 3rd, UIQ, FP3
 Plusy: pěkné grafické prostředí, podpora mnoha zařízení
 Mínusy: vyšší cena vzhledem k podporovaným funkcím

Calcium

Poslední kalkulačka pro mobilní telefony, kterou si dnes popíšeme, do tohoto přehledu programů tak trochu nepatří. Aplikace s názvem Calcium totiž nepodporuje žádné vědecké funkce, ba téměř ani ty nejzákladnější. To jediné, čeho se od ní dočkáte, je sčítání, odčítání, násobení, dělení a ukládání výsledků do paměti. Proč jsme ji tedy do tohoto článku zařadili? Je zdarma a uživatel v ní může vypočítávat nejzákladnější operace v opravdu pěkném grafickém prostředí.

Program Calcium Program Calcium

Spoustu uživatelů je totiž nespokojeno s integrovanou kalkulačkou ve svém mobilním telefonu a pokud nechce zbytečně složitý program, Calcium je pro něj jasnou volbou. Výsledek je výrazně oranžovou barvou odlišen od ostatních čísel, početní úkony provádíte čtyřmi tlačítky pomocí vašeho kurzoru a aplikace patří k těm nejrychlejším ve své kategorii. Pokud tak chcete opravdu jednoduchou kalkulačku bez nutnosti utrácení peněz, navíc opravdu velmi pěkně graficky zpracovanou a rychlou, určitě doporučujeme aplikaci Calcium vyzkoušet.

 Výrobce: mtvoid
 Ke stažení: S60, S60 3rd
 Podpora: Symbian S60 a S60 3rd
 Plusy: velmi jednoduché ovládání, krásné grafické prostředí, rychlost aplikace
 Mínusy: pouze čtyři početní operace, žádné další funkce

Kterou vybrat?

Pokud v našem závěrečném slově vynecháme aplikaci Calcium, která od ostatních programů v tomto článku opravdu vybočuje, záleží prakticky pouze na tom, zda chcete do nákupu nové kalkulačky investovat či nikoliv. Naším tipem je program cCalc, jenž je nabízen zcela zdarma a až na méně propracované grafické prostředí jsme na něm nenalezli víceméně žádné další nedostatky.

Jste-li ochotní za mobilní kalkulačku utrácet peníze, vaše volba pravděpodobně padne na program BestCalc. Jeho cena není nijak přemrštěná, nabízí prakticky ty samé funkce jako cCalc a k tomu navíc i pěknou grafiku. Ani NiceCalc samozřejmě není k zahození – podporuje dostatečné množství početních operací, je pěkně barevně laděný, avšak v porovnání ceny vzhledem k podporovaným funkcím je na tom hůře. Ostatně, proč si nevyzkoušet demoverzi? Posléze se určitě dokážete rozhodnout, který program si vybrat.

Nejčtenější

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha situacích je totiž neocenitelným pomocníkem....  celý článek

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet
Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad každým snímkem jako kdysi. Doby, kdy se...  celý článek

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5
Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel telemarketingu. Druhá aplikace, oficiálně...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.