Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vylepšete si starý iPhone. Konečně z něj budete mít smartphone

aktualizováno 
Nový iPhone s přídomkem 3G nabízí podporu rychlých dat a vestavěnou satelitní navigaci. Velkým lákadlem je také nový FW 2.0 z AppStore, jenž slouží ke stahování aplikací. Nový firmware však můžete mít i v první generaci iPhone. Poradíme vám, jak na to.
Nový FW 2.0 nyní již i pro iPhone první generace

Nový FW 2.0 nyní již i pro iPhone první generace | foto: Radek Mikudík, Mobil.iDNES.cz

V únoru tohoto roku majitelé iPhone netrpělivě čekali na software pro odblokaci svého telefonu. Přístroje, které vyšly z továrny Apple již s FW 1.1.2, totiž nebylo možné uvést do provozu jinak než s využitím TurboSIM. Ta iPhone "přesvědčila“, že jej provozujete v sítích AT&T, a tak bylo možné takto vybavené přístroje používat i jako plnohodnotný telefon, a ne jen jako multimediální přehrávač.

Historie se opakuje a v předchozích dnech majitelé první generace iPhone čekali na snadnou odblokaci nového firmware. Čekání ale nemělo nijak dlouhého trvání a již téměř dva týdny je zde jednoduchá cesta, která umožňuje používat iPhone 2G s novou verzí OS X.

Postup není nijak složitý, přesto bude následující návod detailnější, a tak budou moci iPhone povýšit na novou verzi i méně zkušení uživatelé.

Pro jakékoliv další otázky doporučujeme náš podrobný článek: "Vše, co jste chtěli vědět o Apple iPhone, a báli jste se zeptat"


Upozornění: jakýkoliv neautorizovaný zásah (bez souhlasu výrobce, společnosti Apple) do softwaru telefonu je pouze na vlastní uvážení a riziko. Znamená automatickou ztrátu záruky a může způsobit znehodnocení celého přístroje. Pamatujte, že v současné době nelze oficiální cestou v České republice iPhone koupit, opravit či reklamovat. Dodejme, že iPhone první generace se již nevyrábí a ani neprodává. Pokud vlastníte přístroj neblokovaný (například zakoupený ve Francii), postupujte podle návodu na stránkách Apple.com. Redakce Mobil.cz nenese za případné poškození přístroje jakoukoliv odpovědnost.

Odkazy na veškerý software uvedený v textu směřují na internetové stránky třetích stran a jeho použití se řídí konkrétními licenčními podmínkami.


Příprava:

Instalace iTunes 7.7:

 • Klepněte na Help – Check for updates
 • Zvolte Download iTunes
 • Odtrhněte položku Safari, která nás v tuto chvíli nezajímá
 • Klikněte na Install 1 item.
 • Klepnutím na Accept vyjádřete souhlas s licenčním ujednáním
 • Začne stahování příslušných souborů.
 • Po instalaci iTunes je nutný restart PC


Pokud používáte Windows XP, pak je nutné stáhnout a nainstalovat Net Framework 2.0

Dále si stáhněte:

Všechny stažené soubory přesuňte do nově vytvořené složky s libovolným názvem.

Aktualizace FW 1.1.4. na FW 2.0

Teď je nutné aktualizovat váš odblokovaný iPhone s FW 1.1.4. na FW 2.0. Spusťte tedy iTunes a po detekci a synchronizaci zvolte Restore a stiskněte přitom Shift. Z nabídky vyberte stažený originální FW 2.0 a zvolte otevřít. Proces aktualizace FW trvá 10 – 15 minut.

akutalizace 1st gen iPhone na FW 2.0

Samotný proces odblokace

1. Nainstalujte aplikaci WinPWN (pokud jste Winpwn používali již dříve, pak předchozí verzi před instalací verze nové důkladně odeberte!)

2. Připojte svůj iPhone k PC pomocí USB kabelu a spusťte WinPWN.

3. Klepněte na Browse.ipsw a ukažte cestu ke staženému souboru iPhone1,1_2.0_5A347_Restore.ipsw a zvolte Otevřít  (vyber FW).

akutalizace 1st gen iPhone na FW 2.0

4. V okně se objeví hláška, že byl daný soubory rozpoznán jako FW, zároveň připomíná připojení iPhone k PC. Pokud se pod touto hláškou objeví ještě zpráva Failed to load image catalog/payload katalog, nevšímejte si jí. Upgrade FW to nijak neohrozí.

akutalizace 1st gen iPhone na FW 2.0

5. Zvolte IPSW Builder a v následujícím okně zatrhněte instalaci Cydia i YouTube activation Fix (tato položka není povinná jen pro ty, kteří iPhone provozují v sítích AT&T).

akutalizace 1st gen iPhone na FW 2.0

6. V horní liště okna zvolte záložku Custom Images, která slouží k volbě vlastního bootovacího obrázku. Pokud si vystačíte s továrními obrázky, pak tuto záložku stejně jako Custom Payload přeskočte a zvolte rovnou Advanced.

akutalizace 1st gen iPhone na FW 2.0

V této záložce zatrhněte:

 • Activate iPhone
 • Enable Baseband
 • Neuter Bootloader
 • Unlock Baseband

akutalizace 1st gen iPhone na FW 2.0

V tabulce se po zatržení volby Neuter Bootloader objeví u tlačítek hláška No valid bootloader selected. Právě zde se uplatní předtím stažené bootloadery. Klepněte tedy na tlačítko Bootloader 3.9 file a označte soubor BL-39.bin a zvolte Otevřít. Analogicky postupujte u druhého bootloaderu.

akutalizace 1st gen iPhone na FW 2.0


7. Klepněte na Build .ipsw pro vytvoření modifikovaného FW, vyberte cílový adresář pro uložení FW. Úspěšné vytvoření FW po chvilce oznámí hláška Successfully created IPSW created. Klepnutím na OK se okno zavře a vrátí vás zpět na úvodní obrazovku Winpwn, kde jsou veškeré provedené akce zaznamenány.

akutalizace 1st gen iPhone na FW 2.0

8. Zvolte iPwner a najděte vytvořený custom FW, zde soubor Custom-iPhone1,1_2.0_5A347_Restore.ipsw a zvolte Otevřít. Po chvilce se objeví hláška Your iTunes has been Pwned!

akutalizace 1st gen iPhone na FW 2.0

První část návodu je za námi. Nyní uvedeme iPhone do DFU (Device Firmware Update) módu. Zde se ale zkušenosti uživatelů mírně rozcházejí, a tak zatímco někteří byli úspěšní s uvedením do DFU módu pomocí ZiPhone, jiným se to podařilo výhradně s ručním nastavením.

Ruční nastavení DFU:

 • Vypněte iPhone
 • Vyčkejte několik sekund
 • Nyní stiskněte současně horní tlačítko k uspání a tlačítko Home a držte je 10 sekund
 • Horní tlačítko uvolněte, Home stále držte a vyčkejte, až PC detekuje připojené zařízení v DFU módu.
 • Displej iPhone musí být černý (telefon se tváří jako vypnutý)

Další možností k přechodu do DFU módu je známý a dříve hojně používány nástroj k odblokaci a aktivaci – ZiPhone. Zde jednoduše klepněte na Prepare for Upgrade a v následujícím dialogovém okně zvolte Yes. Doporučujeme však ruční uvedení do DFU módu.

DFU ZiPhone

Pokud jste postupovali správně, pak iTunes ohlásí detekci iPhone v recovery módu.

akutalizace 1st gen iPhone na FW 2.0

9. V iTunes zvolte Restore a stiskněte Shift, otevře se průzkumník k výběru firmware, najděte tedy modifikovaný soubor  Custom-iPhone1,1_2.0_5A347_Restore.ipsw a zvolte Otevřít.
Proces aktualizace FW a odemčení telefonu trvá asi 15 minut.

akutalizace 1st gen iPhone na FW 2.0

10. Po úspěšném upgradu se iPhone restartuje a naběhne okno s aplikací BootNeuter 2.0, která provede flash bootloaderu a následně flash basebandu (přesně jak jste zatrhli při úprave FW ve Winpwn). Tento proces trvá asi 5 minut. V žádném případě tento proces nepřerušujte!! V dalším kroku dojde k automatickému restartu telefonu.

baseband flashing iphone

Celý proces je hotov a v telefonu máte odblokovaný FW 2.0 se vším všudy. Na první pohled je na springboardu nová jen ikona Cydia a AppStore, kterým se budeme podrobně zabývat v dalším článku.

Teď snad ještě jedna důležitá úprava, která vypne autokorekci slov při psaní textu. Potřebovat budeme přístup k souborovému systému, nejlépe pomocí WinSCP. Jeho funkce jsme si důkladně popsali v článku Vše, co jste chtěli vědět o Apple iPhone v kapitole přístup k souborovému systému.

Aktivujte si wi-fi připojení a spusťte aplikaci Cydia, jež je alternativou ke známému Installeru. Zde proveďte nabízené aktualizace a dále přejděte na záložku Install a postupně nainstalujte BossPrefs a OpenSSH

Další postup:
1. Restartujte iPhone (jinak se na springboardu neobjeví ikona BossPrefs)
2. Spusťte BossPrefs a aktivujte wi-fi a OpenSSH
3. V Settings – wi-fi u svého AP klepněte na modrou šipku a opište si IP adresu telefonu
4. Spusťte WinSCP, vytvořte nové spojení a zadejte:

OS X FW 2.0 - fotogalerie:
Springboard

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0

Přehrávač iPod

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0

YouTube klient

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0

Kalendář

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0

iPhone FW 2.0

Webový prohlížeč Safari

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0

Telefon, SMS

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0

Nastavení

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0

Vědecký a základní kalkulátor, počasí

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0

iPhone FW 2.0 iPhone FW 2.0


 • Hostitel – IP adresu svého telefonu
 • Číslo portu ponechte 22
 • Uživatelské jméno root
 • Heslo alpine
 • Přenosový protokol SFTP
 • Nastavení uložte (detailnější návod zde)

akutalizace 1st gen iPhone na FW 2.0

Po úspěšném navázání spojení najděte složku /System/Library/TextInput a zde složku TextInput_en.bundle přejmenujte třeba na 1TextInput_en.bundle. Po tomto zásahu budete moci pohodlně psát bez otravného automatického doplňování slov.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Nejporuchovější iPhone je šestka, překvapivě dobře si vede starší model

iPhone 6 má další problém.

Výsledky studie poruchovosti iPhonů odhalily jasného přeborníka. Více než každý pátý iPhone 6 potřebuje alespoň jednou...

Nejnovější iPhone jako odměna za sex. Chlípný učitel má co vysvětlovat

Ilustrační snímek

Do křížku se zákonem se dostal učitel ze střední školy v městě Islip v americkém státě New York. Podle policie dvěma...

App Store slaví desáté narozeniny, na začátku bylo jen 500 aplikací

Apple App Store slaví 10 let

Smartphone bez snadné dostupnosti aplikací a her si dnes už nedokážeme představit. Přes různé předchozí pokusy znamenal...

Najdete na iDNES.cz