Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výkonná placka – recenze E-Tenu X500

aktualizováno 
Nedávno jsme vám v recenzi představili komunikátor E-Ten M600+. Příliš nadšeni jsme z něj nebyli, ale oproti dříve recenzovanému G500 tu byl vidět jistý pokrok. Nyní je tu nový model X500, který je vlastně nástupcem obou modelů. Po G500 zdědil GPS a M600+ mu dala do vínku Wi-Fi. A u HTC by se měli začít bát.

Původním E-Tenům jsme toho vyčítali nemálo. Především tyto modely nedokázaly držet krok s konkurencí v případě konstrukce zařízení. Na současnou dobu jsou G500 a M600+ příliš veliké a kvalita materiálů a zpracování také značně postoupila. U E-Tenu si toho jsou zcela vědomi, takže s X500 přichází veliká změna.


Katalog mobilů:

E-ten G500Sony Ericsson M600i
Katalog mobilů: Předchůdce X500, model G500 a jediný tenčí komunikátor na našem trhu, Sony Ericsson M600i
Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Tenký a špičkově vybavený komunikátor s operačním systémem Windows Mobile 5.0 a podporou GPS.


Nový model je tak nejenom jedním z nejvybavenějších komunikátorů na současném trhu, ale patří také k těm nejmenším. E-Ten pravděpodobně považuje za nezbytně nutné tuto velikou změnu dokonale využít i marketingově a tak přichází i s novou značkou. Náš předprodukční vzorek sice ještě nese značku E-Ten, ale v prodeji se pravděpodobně objeví již pod novou značkou Glofiish. Obě značky by měly alespoň po nějaký čas existovat společně. 

Glofiish X500 není rybkou zlatou, jak by mohl napovídat název, ale pro E-Ten by mohl tento model být zlatým dolem. Proč? To se dozvíte dále v textu.

Vzhled a konstrukce – nejtenčí s Windows Mobile.

Vzhled a konstrukce jsou tím, na čem E-Ten zapracoval nejvíce. Však to také bylo v této oblasti zapotřebí. Výsledek je doslova ohromující. X500 je poměrně malým komunikátorem a ačkoli ho půdorysnými rozměry překonává například jeho hlavní konkurent, HTC P3300, sebevědomí mu tímto nevezme. E-Ten totiž exceluje svou tloušťkou, pouhých 15,5 milimetru. To je o půl milimetru méně, než Motorola KRZR. A chcete-li tenčí smartphone, máte šanci jedině u Sony Ericsson a jeho M600i, který má v pase ještě o půl milimetru méně. Jenže mu chybí Wi-Fi, GPS a fotoaparát, naopak zase přidává QWERTY klávesničku.

 E-Ten X500

E-Ten X500E-Ten X500E-Ten X500E-Ten X500E-Ten X500E-Ten X500 

Kompletní rozměry X500 jsou 113 x 59,5 x 15,5 mm, což znamená, že ve výsledku je E-Ten objemově menší než HTC. Také to znamená, že jej můžete vcelku bez problémů nosit v kapse kalhot. To u předchozích modelů dost dobře nešlo. A ačkoli je jeho 146 gramů více, než umí konkurence, onu kapsu určitě neutrhne.

V otázce stylingu se E-Ten dle našeho názoru také značně polepšil. Pro kapsu manažera je úplně jako dělaný. Od Sony Ericsson si vypůjčil tvar přísného kvádříku a černou barvu, u HTC se zase inspiroval zaoblenými rohy a barvou šedou. Výsledný mix je velmi elegantní, moderní a snad i nadčasový.

Čelní plochu tvoří šedivý plast, okolo displeje najdeme rámeček z broušeného hliníku stříbrné barvy, ovšem v plastovém provedení se pak chlubí ještě navigační klávesa a rámeček okolo sluchátka. Tyto detaily jsou také tím jediným, co mírně vystupuje nad jinak zcela hladký povrch čelní části.

 E-Ten X500

E-Ten X500E-Ten X500E-Ten X500 

E-Ten X500E-Ten X500E-Ten X500Navigační klávesa má po stranách sousedy – vždy jednu kontextovou klávesu. S těmi pak sousedí tlačítka pro ovládání hovoru. Zdířka reproduktoru také sousedí se dvěma klávesami, tentokrát jsou to hardwarové klávesy, na které si můžete namapovat libovolné funkce.

Na bocích telefonů převažuje černá barva. Materiál zde použitý má jemně gumový finiš a je velmi příjemný na dotek. Pokud po něm přejedete nehtem, zanecháte v něm rýhu, ta však jde zase bříškem prstu zahladit. Na bocích se nachází několik ovládacích tlačítek, které nijak nevystupují z povrchu. Rozmístění tlačítek je pro E-Ten tradiční – nalevo najdeme ovládání hlasitosti a hlasového záznamníku, vpravo pak nahoře vypínací tlačítko, dole spoušť fotoaparátu. Na levé straně se také nachází mini-Jack konektor, do kterého zapojíte dodávaná sluchátka.

 E-Ten X500

 E-Ten X500E-Ten X500E-Ten X500


E-Ten X500E-Ten X500E-Ten X500Vrchní strana telefonu je překvapivě prázdná, slot pro paměťové karty MircoSD se přestěhoval na spodní stranu. Neschovává se tedy pod baterií jako u HTC P3300. Na spodní straně se nachází rovněž stylus. Budou-li výrobci nadále vytrvale pero umisťovat sem, asi brzy otupíme a přestaneme si na toto nesmyslné umístění stěžovat. Kvůli miniaturizaci jsme si již zvykli na pera teleskopická, E-Ten v tomto případě nedělá výjimku.

Posledním prvkem na spodní straně je datový konektor, který má tentokrát podobu standardního mini-USB rozhraní. To je jistě potěšitelné stejně jako fakt, že se E-Ten vzdal svého podivného řešení napájení přístroje nabíječkou, která se připojovala do zdířky v datovém kabelu. Tentokrát má nabíječka také mini-USB konektor, takže na cestách bude stačit ona samotná a kabel může pěkně zůstat doma.

 E-Ten X500

E-Ten X500E-Ten X500E-Ten X500

E-Ten X500E-Ten X500E-Ten X500

Prohlídku telefonu zakončíme na zadní straně. Ta je rovněž zcela plochá, nad povrch nevystupuje ani čočka fotoaparátu, přisvětlovací dioda, či zrcátko pro autoportréty. Vedle tohoto příslušenství nalezneme otvory hlasitého reproduktoru, nechybí ani konektor pro externí anténu. Vše toto je zasazeno v černé části, která má stejnou povrchovou úpravu jako boky přístroje. Zbytek zadní plochy tvoří rozměrný šedivý kryt baterie.

Zpracování samotného přístroje je na výborné úrovni, jediným zdrojem rušivých zvuků je stylus, lehce chrastící ve svém uložení.

Displej a ovládání – šlo by to i lépe

V oblasti ovládání jsme měli k předchozím E-Tenům výtky. Bohužel ani X500 není v této oblasti dokonalá. Přesto jsou však naše pocity lepší než posledně, což může být způsobeno faktem, že v poměrně krátké době je X500 již třetím zařízením této značky, které držíme v ruce. A tak si na filosofii ovládání E-Tenů již asi pomalu zvykáme.

Tím jediným a stále dokola kritizovaným problémem E-Tenu je jednoruční navigace. Ta je sice možná, pokud si hardwarové klávesy nakonfigurujete tak, že budou zastávat funkce Start a OK. Jenže nepříjemností je fakt, že tyto klávesy se nacházejí nad displejem a jsou hůře dosažitelné. Přitom po E-Tenu nepožadujeme revoluční ovládání pomocí trackballu, jak to předvádí jeho hlavní konkurent od HTC. Stačily by dvě hardwarové klávesy Start a OK, tak jak to má většina konkurentů. Tradičním pomocníkem v ovládání E-Tenů je launcher, zobrazující se pod položkami Today obrazovky.

Jinak je ovládání přístroje bezproblémové. Navigační klávesa s potvrzovacím středem se dobře tiskne, pravdou však je, že je poněkud drobnějších rozměrů a tak by nemusela vyhovovat uživatelům se silnějšími prsty. Ostatní klávesy se rovněž mačkají velice dobře, mají krátký a jasný stisk, což je oproti předchozím přístrojům také zlepšení.

 E-Ten X500

displej E-Ten X500 displej E-Ten X500 displej E-Ten X500

displej E-Ten X500 displej E-Ten X500 displej E-Ten X500

Nejčastěji však u E-Tenu budete používat ovládání pomocí dotykového displeje, který má pro Windows Mobile typické rozlišení 320 x 240 bodů. Oproti svému úhlavnímu nepříteli má X500 jednu velikou výhodu. Tou je rychlost procesoru. Zatímco HTC nadělilo P3300 poněkud dýchavičný 200 Megahertzový TI OMAP, v X500 tepe srdce od Samsungu frekvencí dvojnásobnou, tedy 400 MHz. To se velmi pozitivně projevuje na rychlosti celého přístroje a ačkoli se jedná o předprodukční model, rychlost celého systému je velmi dobrá. X500 se navíc nezadýchá již při pár aplikacích spuštěných na pozadí. A to i přes to, že paměti RAM a ROM mají velikost dnes standardních 64 a 128 MB.

Sluší se také dodat, že X500 přichází s balíkem AKU3, který například usnadňuje nastavení bezdrátových služeb a e-mailu při prvním spuštění zařízení.

Baterie – nenechá vás ve štychu

U E-Tenů poměrně tradičně chválíme výdrž na baterie. Té dosahují hlavně díky vysokým kapacitám akumulátorů a X500 není žádnou výjimkou. Vestavěná Li-Ion baterie má solidní kapacitu 1530 MAh, což je dokonce více, než měly předchozí modely. Je tedy vidět, že ani u malého a tenkého zařízení se na baterii ubírat nemusí.

 E-Ten X500

E-Ten X500E-Ten X500E-Ten X500 

E-Ten X500E-Ten X500E-Ten X500

Při běžném způsobu používání, tedy několika hovorech denně, editace pár položek v kalendáři, pár SMS a chvilka hraní her při čekání na tramvaj není problém dosáhnout i výrazně více, než dvou dnů bez nabíjení. Dá se dostat dokonce až na tři dny, ale nepředpokládáme, že by komunikátor někdo používal tak málo.

Naopak při plném využití všech schopností tohoto komunikátoru, tedy zapnutých bezdrátových technologiích a GPS není problém energii akumulátoru vycucnout během několika hodin. Navigaci při jízdě autem napříč republikou však E-Ten zvládne na jedno nabití. Škoda jen, že výrobce pravděpodobně do balení nepřidá i nabíječku a držák do auta.

Telefonování a zprávy – opakování úspěšného

V oblasti telefonování a zpráv se X500 nijak výrazně neodlišuje od staršího M600+, což můžeme vlastně brát za pozitivum. Jsou tu tedy aplikace SMS sender a MMS composer, usnadňující psaní zpráv. U E-mailů narazíme na inovace související s AKU3. Při prvním startu zařízení je tak k dispozici velmi jednoduchý průvodce, který vám pomůže nastavit si stahování zpráv. AKU3 také podporuje technologie Direct Push a Push Email.

I v oblasti telefonování si E-Ten ponechal svá vylepšení, kterými vyniká nad konkurencí. Jen vyhledávání v seznamu by mohlo být pohodlnější, klasická Phone aplikace by ale u produkčního vzorku měla být nahrazena programem Smart Dial, na který jsme zvyklí u HTC.

 E-Ten X500

displej E-Ten X500 displej E-Ten X500 displej E-Ten X500

displej E-Ten X500 displej E-Ten X500 displej E-Ten X500

Adresář je tradičně velmi bohatý a nabízí několik upgradů od E-Tenu. Tím nejluxusnějším je propojení s programem Skype Receiver Switch, který známe již z modelu M600+. Tento program umí z Glofiish udělat plnohodnotný IP telefon, aniž by o tom uživatel tušil. Prostě v případě přítomnosti Wi-Fi signálu preferuje telefonování právě pomocí Skype a značně tak dovede zmenšit účty za telefon. I s nastavením samotného Wi-Fi připojení pomáhá výborný průvodce.

Přítomnost vyzváněcích profilů a filtrování hovorů není u Windows Mobile standardem, ale u E-Tenu tyto funkce považují za samozřejmost, takže ani u X500 nechybí aplikace Scenarios a CallFilter. Profily se dají tentokrát i editovat.

E-Ten X500 je čtyřpásmový přístroj, takže si s ním zavoláte i v daleké cizině. Samotná kvalita hovoru nás příliš nepotěšila, z reproduktoru je slyšet mírná ozvěna vlastního hlasu. Věříme však, že tento problém bude u finálních vzorků vyřešen a můžeme tak očekávat bezproblémovou kvalitu hovoru. Při telefonování s dodávanými sluchátky se tento problém neprojevuje. Na hovor samotný upozorní klasická paleta zvuků Windows Mobile, není však samozřejmě žádný problém navolit si jako vyzvánění soubor MP3.

Organizace a data – chybí UMTS a infraport

S daty všeho druhu si Glofiish X500 rozumí docela dobře. Na krátké vzdálenosti je tu Bluetooth 2.0, silnější datový provoz pak umožňuje Wi-Fi specifikace b/g. Chybí jen tradiční infraport, který se ale pomalu začíná vytrácet z mnoha přístrojů a je nahrazován právě bluetooth. Samotné bezdrátové technologie se pohodlně nastavují v programu Wireless Manager.

 E-Ten X500

displej E-Ten X500 displej E-Ten X500 displej E-Ten X500

displej E-Ten X500 displej E-Ten X500 displej E-Ten X500

Podobná situace panuje i v oblasti datových připojení v sítích mobilních operátorů. Tady zase chybí UMTS, které ale u nás stejně příliš nevyužijeme. Naopak nechybí podpora EDGE, která se jistě bude hodit. Přítomnost signálu EDGE nebo GPRS je signalizována ikonkou E, respektive G v horním stavovém řádku.

Popisovat organizační schopnosti Windows Mobile 5.0 je tak trochu klišé. E-Tenu pochopitelně nechybí nic z toho, co operační systém nabízí, takže zde nalezneme propracovaný kalendář, úkolovník i poznámky, nebo třeba propracovaný budík.

Nechybí samozřejmě ani kancelářské aplikace pro prohlížení dokumentů ve formátu Microsoft Office.

Zábava a GPS – výbava nemůže být kompletnější

Co se zábavy týče, díky operačnímu systému a hardwarovým specifikacím nechybí E-Tenu téměř nic. Her a programů si může uživatel doinstalovat kolik se mu zachce, respektive kolik mu velikost paměti, případně jeho paměťové karty dovolí. Samotný operační systém nabízí tradiční hry Solitaire a Bubble Breaker, k přehrávání multimédií pak slouží Windows Media Player. Do E-Tenu X500 se vrátilo také rádio, které využijete ve spojení s dodávanými sluchátky. Na kvalitní poslech hudby si však pořiďte redukci z mini-Jack konektoru na ten klasický a připojte vlastní sluchátka.

Stejně jako u předchozího M600+, i u X500 chválíme fotoaparát. Ten má opět rozlišení dva megapixely a disponuje i přisvětlovací diodou. Škoda, že jsme se nedočkali automatického zaostřování, to je však v oblasti komunikátorů stále poměrně vzácné.

 E-Ten X500

fotografie z E-Tenu X500 fotografie z E-Tenu X500 fotografie z E-Tenu X500

fotografie z E-Tenu X500 fotografie z E-Tenu X500 fotografie z E-Tenu X500

I přes jeho absenci však fotí X500 ve své kategorii velmi slušně, snímky dokonce vypadají lépe, než ty z M600+. Možnosti nastavení jsou opět poplatné operačnímu systému a jsou tedy poměrně bohaté. Nadále přetrvává i možnost natáčení ozvučeného videa v rozlišení 320 x 240 bodů.

Velikým lákadlem X500 je vestavěná podpora GPS. Stejně jako největší rival, i Glofiish obsahuje čipset SiRF Star III a přidává i podporu TMC. Bohužel, s vestavěným TMC čipem si zatím nerozumí žádná aplikace a bude tak nutné počkat na nějakou novější verzi. Rovněž nevíme, zda bude k přístroji dodávaná alespoň nějaká zkušební verze navigačního softwaru, tak jako tomu bylo v případě G500.

 E-Ten X500

displej E-Ten X500 displej E-Ten X500 displej E-Ten X500

displej E-Ten X500 displej E-Ten X500 displej E-Ten X500

S přítomností GPS souvisí i jedna zajímavá funkce – tou je Location SMS. Tato aplikace vytvoří SMS zprávu s Vaší aktuální GPS polohou a odešle ji na zvolené telefonní číslo. Takto můžete velmi jednoduše navigovat obchodního partnera přímo k Vám do kanceláře, nebo pozvat pár kamarádů na párty domů. Navíc by tato funkce mohla pomoci i v některých krizových situacích.

Shrnutí – spousta silných argumentů

Po předchozích recenzích zařízení od E-Tenu se to zdá být téměř neuvěřitelné, ale v dnešní recenzi převládala chvála a to dost výrazně. E-Ten se hodně polepšil a ve většině oblastí, ke kterým jsme měli připomínky, se na konkurenci dotáhl, nebo ji předběhl.

Tradičně však E-Tenu zůstává výkonný hardware a velká spousta softwarových nadstaveb systému, které usnadňují každodenní život s přístrojem. Náš závěr tedy dnes může být velice stručný. E-Ten X500 se zdá být momentálně nejlepším zařízením své třídy. Svého hlavního rivala, HTC P3300, alias MDA Compact III poráží hlavně díky výkonnějšímu procesoru. Compact také ztrácí v případě softwarové výbavy a nelíbí se nám ani umístění paměťové karty pod baterií. Ztracené body pak dohání lepším ovládáním, ale dle našeho názoru to není dost na to, aby tím vykompenzoval výhody E-Tenu.

Obzvláště když HTC P3300 stojí ve volném prodeji prakticky stejně jako E-Ten. Jeho doporučená cena je 17999 korun. Za tuto cenu se právě dostává do prodeje. Faktem ovšem je, že brandované MDA Compact III seženete u T-Mobilu podstatně levněji, konkrétně 13 399 Kč bez jakéhokoli tarifu. Se základním tarifem pak ušetříte ještě téměř dva a půl tisíce. Problémem Compatu III je však absence Wi-Fi, které by T-Mobile nestrpěl.

Proč koupit?

  • tenká konstrukce
  • výkonný hardware
  • Wi-Fi a GPS
  • vylepšení operačního systému
  • vestavěná podpora Skype

Proč nekoupit?

  • vysoká cena
  • místy nesnadné ovládání

Kdy?

Leden 2007

Za kolik?

17 999 Kč
Nejčtenější

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou v Berlíně

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Vytetoval si logo operátora na tělo a dostal iPhone zdarma

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Smartphony za hubičku koupíte i v Česku. Připravte se ovšem na ústupky

Pořízení chytrého telefonu nemusí být nákladnou záležitostí, jste-li ochotni učinit řadu ústupků. Výběr je velmi široký, levných modelů, které zůstávají ve...  celý článek

Huawei Nova 2i
Jeden Huawei má čtyři jména. Pod kterým bude v prodeji v Česku?

Značka Huawei to občas se svými modely zvláštně míchá a na různých trzích volí pro jednotlivé typy různé názvy. Vstupuje do toho i značka Honor. Příkladem bude...  celý článek

Honor 9i
Špičkový huawei se čtyřmi foťáky má stát jen devět tisíc korun

Řada Mate 10 bude mít premiéru v pondělí 16. října. Obsahovat má tři modely, kdy ten nejlepší má stát přes 30 tisíc korun. Naopak ten základní s přídomkem Lite...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.