Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhněte se dopravním zácpám. Mobil poradí, kudy projet bez komplikací

aktualizováno 
Snad každý, kdo někdy jel v Praze autem, uvízl v dopravní zácpě. Pokud se vám nechce ztrácet nervy, zkuste se před cestou podívat, kudy jet.

kolona na Černokostelecké | foto: Magistrát hlavního města Prahy

Se sílící dopravou v Praze (a vlastně i v dalších městech) už asi nikdo nic neudělá. Zkušenosti z ostatních evropských metropolí sice říkají, že dopravu lze poměrně úspěšně regulovat, stejně to ale nevede k pohodlnému průjezdu městem. Zkušenosti z Londýna po zavedení mýta za vjezd do středu města jsou ostatně vypovídající.

V přeplněných ulicích měst zkrátka stačí drobné omezení provozu a doprava zkolabuje. V Praze jsou aktuálně největším problémem probíhající stavební práce na Letné.

Kolabující doprava v okolí donutila pražský magistrát připravit mobilní aplikaci, která umožní on-line sledovat dopravní situaci v Praze. Najdete ji na internetu na adrese kamery.praha.eu,Existují ale i jiné možnosti.


Pozor na data

Při vyhledávání dopravních informací přes mobilní telefony si dejte pozor na datové přenosy. Pokud se pohybujete v rámci WAP portálů mobilních operátorů, platíte podle stanovených pravidel. V případě Telefóniky O2 je pohyb po portálu zdarma, u T-Mobile jsou zdarma jen některé stránky, u ostatních (označených symbolem dolaru) platíte za přenesená data. V případě Vodafone se platí paušální částka za přístup s tím, že za přenesená data se dále neplatí.

Jakmile ale WAP portály operátorů opustíte, platíte vždy za přenesená data podle svého tarifu. Rozhodně se pak vyplatí využívat k návštěvě v článku zmíněných stránek připojení s přístupovým bodem (APN) internet, který je výrazně levnější než APN wap. Mějte na paměti, že pokud budete prohlížet obrázky z dopravních kamer, nemusejí být datové přenosy úplně zanedbatelné. Pro intenzivnější využívání je proto lepší volit nějaký paušál s neomezenými datovými přenosy.

V současné době je možné získat pomocí mobilu poměrně aktuální dopravní informace o stupních provozu na jednotlivých místech Prahy. Uživatelé mají na výběr řadu možností od běžných textových zpráv až po záběry z dopravných kamer. Vzhledem k tomu, že je zakázané držet v ruce za jízdy mobilní telefon, rozhodně doporučujeme si trasu prohlédnout před cestou, případně ověření průjezdnosti svěřit spolucestujícím.

Vzhledem k poměrně velkému množství serverů věnujících se dopravním informacím, nemůžeme v následujícím článku obsáhnout všechny. Snažili jsme se tedy o přehled těch, které jsou - podle našeho názoru - nejlépe dostupné, a také nejaktuálnější.

Operátoři na řidiče myslí

Všichni tři čeští operátoři nabízejí dopravní informace na svých WAP portálech. Základem jsou samozřejmě textové informace o stupních provozu, případně dopravních omezeních. Ve všech třech případech jsou pokryty všechny regiony Česka, i když Praze a dálnici D1 je věnována největší pozornost.

Doprava a Dopravní kamery

Doprava a Dopravní kamery Doprava a Dopravní kamery Doprava a Dopravní kamery

Doprava a Dopravní kamery Doprava a Dopravní kamery Doprava a Dopravní kamery

Jistou výhodu mají v tomto směru zákazníci O2. Tento operátor totiž přestal před nějakou dobou účtovat přístup ke svému WAP portálu, takže vyhledání textových informací uživatele nic nestojí. V případě Vodafone musí uživatelé zaplatit paušální poplatek za přístup k portálu Vodafone Live!. Ten činí minimálně 7 korun za den, k dispozici jsou ale i cenové balíčky, včetně neomezeného měsíčního přístupu za 120 korun.

Dopravní zpravodajství na T-Zones

Dopravní zpravodajství na T-Zones Dopravní zpravodajství na T-Zones Dopravní zpravodajství na T-Zones

Dopravní zpravodajství na Vodafone Live! Dopravní zpravodajství na Vodafone Live! Dopravní zpravodajství na Vodafone Live!

T-Mobile účtuje pohyb po stránkách označených symbolem dolaru v rámci portálu T-Zones jako standardní WAP přenosy. Zdarma se lze ale dostat ke statickým obrázkům z dopravních kamer. Bohužel v době psaní článku se všechny kamery, které jsme zkoušeli, prezentovaly několik hodin starým obrázkem a nápisem Kamera mimo provoz.

Video přes O2 Active

Ještě jednu výhodu mají zákazníci O2. Jako jediný nabízí totiž tento operátor také přímý vstup na dopravní kamery. Na rozdíl od ostatních služeb jde v případě Dopravních kamer na portálu O2 Active skutečně o přenos videa.

Sledování kamer ale není zadarmo a zákazník zaplatí 10 Kč za 30 minut přístupu ke kamerám. Neplatí už ale za datové přenosy. Služba je však dostupná pouze v rámci sítí třetí generace, musíte tedy mít nejen mobil s podporou 3G sítí, ale také notnou dávku štěstí. Na tuto síť totiž narazíte jen ve velkých městech naší vlasti.

Pokud se chcete podívat, jaká je dopraví situace na vaší trase, máte u Dopravních kamer hned dvě možnosti. První je přímý přístup na jednotlivé kamery, které jsou rozčleněny podle lokalit – tedy Praha 1 až Praha 10. Navíc je ale k dispozici i osm předdefinovaných tras. Ty zahrnují například Magistrálu v obou směrech, průjezd centrem a další frekventované trasy.

Doprava a Dopravní kamery

Doprava a Dopravní kamery Doprava a Dopravní kamery

Doprava a Dopravní kamery Doprava a Dopravní kamery

Aplikace pak automaticky přepíná obraz z jednotlivých kamer na trase. Pokud tak například zvolíte severní trasu, uvidíte obraz z kamery na Hlávkově mostě, následně z kamer na křižovatkách ulic Argentinská – Jateční i Argentinská – Plynárenská, a nakonec můžete zkontrolovat provoz na ulici V Holešovičkách. Na jediné kliknutí tak vidíte celou trasu.

Když silničáři neodklízejí sníh – Doprava Praha

Na Technickou správu komunikací si většina pražských řidičů vzpomene buď v okamžiku, kdy vjede do nějakého výmolu, nebo v zimě, když uklouzne na neuklizené silnici. Ovšem TSK stojí už několik let i za velmi podařeným webem, který informuje o dopravní situaci v Praze. Výhodou je, že tento web má i svou mobilní verzi, kterou najdete na adrese pda.doprava-praha.cz.

Doprava Praha

Doprava Praha Doprava Praha Doprava Praha

Doprava Praha Doprava Praha Doprava Praha

Na tomto webu najdete zátěžové mapy, na kterých jsou barevně označena kritická místa, a také velmi přehledně uspořádané stupně provozu. Praha je zde rozčleněna do čtyř oblastí – Centrum, Sever, Jih a Západ. Z vlastní zkušenosti musíme říct, že informace zde poměrně hodně odpovídají realitě. Kromě stupňů provozu si můžete také nechat zobrazit přehled aktuálních a chystaných dopravních omezení.

I na tomto webu můžete najít obrázky z dopravních kamer. K dispozici je celkem 60 míst, kde si můžete dopravu zkontrolovat. V tomto případě ale nejde o přenos videa, ale o statické obrázky. Pokud chcete vědět, jak se provoz na křižovatce hýbe, musíte nechat stránku obnovit. Pro mimopražské řidiče bude možná trochu komplikací, že kamery jsou seřazeny abecedně podle adresy, a jméno ulice nemusí být vždy všeříkající.

Doprava Praha

Doprava Praha Doprava Praha

Naopak skvělou službou pro mimopražské řidiče  (a nejen pro ně) je možnost podívat se on-line na volná místa na P+R parkovištích. Vzhledem k tomu, že na nejfrekventovanějších z nich bývá plno už kolem sedmé ráno, určitě se vyplatí zkontrolovat si předem, na které má ještě smysl jezdit.

SMS a MMS zpravodajství

Pokud neradi využíváte internet v mobilu, můžete samozřejmě sáhnout po zpravodajství formou SMS a MMS. Opět ho nabízejí všichni tři operátoři, a také další servery. Kromě informací o dopravě můžete dostávat také zprávy třeba o měření rychlosti (www.radary.cz). Problém je, že v tomto případě dostáváte řadu informací, které zrovna nepotřebujete.

Obvykle se totiž přihlásíte k odběru informací z jedné oblasti. A i když servery nenabízí Prahu jako jednu oblast, pokud se například pohybujete v okolí Strahovského tunelu a jedete směrem na Smíchov, je vám informace o havárii na Vítězném náměstí úplně ukradená. Přitom ale za každou SMS zaplatíte, takže nakonec může být tento způsob výrazně dražší, než WAP a internet.

Telefony si poradí s internetovými stránkami

Kromě webů přímo uzpůsobených pro prohlížení na mobilních telefonech existuje i celá řada dalších. Na ty už se dostanete z počítače, nicméně vzhledem k tomu, že Javová Opera Mini je dnes k dispozici pro většinu mobilních telefonů, dostanete se na ně také z nich. Přímo z mobilu na cestě se tak můžete podívat například na dopravní zpravodajství serveru iDNES.cz (auto.idnes.cz/doprava.asp).

Doprava iDNES.cz

Doprava iDNES.cz Doprava iDNES.cz Doprava iDNES.cz

Doprava iDNES.cz Jednotný systém dopravních informací Jednotný systém dopravních informací

Za pozornost určitě stojí i portál Jednotného systému dopravních informací (www.jsdi.cz), za nímž stojí Ředitelství silnic a dálnic. Tento web přináší informace o dění na dálnicích. Dopravní informace zde najdete jen z D1. Zato máte ale možnost podívat se na dopravní kamery i informační tabule.

Jednotný systém dopravních informací

Jednotný systém dopravních informací Jednotný systém dopravních informací Jednotný systém dopravních informací

Jednotný systém dopravních informací Jednotný systém dopravních informací Jednotný systém dopravních informací

Autor:


Nejčtenější

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Spor mezi Evropskou komisí a Googlem trvá téměř osm let

Ilustrační snímek

Evropská komise ve středu oznámila rekordní pokutu pro společnost Google. Za zneužívání dominantního postavení Androidu...

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz