Vyhledání nouzově volajícího pokročilo

Byl spuštěn první veřejný test systému schopného lokalizovat původce nouzového volání na číslo 911. Systém je samozřejmě využitelný i pro komerční účely. Zkouška probíhá ve dvou oblastech - okresu Denver a okresu Adams County, obojí v Coloradu - a používají se při ní speciální mobilní telefony spolu s GPS. Přesnost, alespoň v Denverské oblasti, se pohybuje okolo 90 metrů, což zcela stačí dispečerovi pro určení nejbližšího záchranného vozidla.
Byl spuštěn první veřejný test systému schopného lokalizovat původce nouzového volání na číslo 911. Systém je samozřejmě využitelný i pro komerční účely.

Zkouška probíhá ve dvou oblastech - okresu Denver a okresu Adams County, obojí v Coloradu - a používají se při ní speciální mobilní telefony spolu s GPS. Přesnost, alespoň v Denverské oblasti, se pohybuje okolo 90 metrů, což zcela stačí dispečerovi pro určení nejbližšího záchranného vozidla.

Software byl vyvinut firmou Snaptrack, Inc v San Jose v Kalifornii. a vyznačuje se přístupem, který se liší od systémů vyvíjených společnostmi jako je True Position nebo Grayson and Sirf Technology.

Snaptrack software (firmware) v telefonu používá speciální vysokorychlostní čip Digital Signal Processor (DSP). Tento čip obsahují všechny mobilní telefony, ale v systému Snaptrack pracuje software telefonu společně s centrálním počítačem, který data dále zpracovává a zlepšuje tak přesnost zaměření volání a tím i rychlost zásahu na místě nehody či nouze..

Na řešení lokalizace nouzových volání pracuje celý průmyskový odbor, neboť FCC (Federal Communications Commission) požaduje aby v říjnu 2001 byli mobilní operátoři schopni určit místo volání s přesností na 125 metrů.

Kromě požadavku FCC, který bleskově vytvořil kompletně nový trh, rýsují se další, tentokrát obchodní využití jako navigační systémy a mobilní telefonní senamy.

Někteří analytici se obávají, že FCC věc příliš uspěchala a vytvořila trh, který by jinak rostl postupně v návaznosti na pokles cen systémů GPS. Jak říká Ira Brodsky, president společnsoti Datacomm Research ze St.Louisu: "Trh je velmi zkreslený, protože je hnán požadavkem FCC a mnoho technických rozhodnutí je příliš uspěchaných."

Každá ze soutěžících společností poskytla svá řešení výrobcům telefonů a mobilním operátorům pro testy v polních podmínkách.

Jeden ze systémů používá pro lokalizaci volání porovnání příchozích časů signálů na tři různé stanice BTS. Tyto systémy jsou pravděpodobně jedny z nejlevnějších a pracují s již instalovanou cellulární sítí. Na druhé straně vyvolávají pochybnosti pokud jde o zachování soukromí - systém je pasivní a uživatel může být sledován bez svého vědomí po clou dobu kdy má telefon zapnutý. Vice president pro marketing a strtegické plánování společnosti Snaptrack o tom říká: "Lokalizace je důležitá, ale jde při ní o lidi, toto je přesně druh informace o které si lidé nepřejí aby byla zjišťována nebo vysílána. Jde vždycky o to, kdo sedí u tlačítka."

Kromě veřejného testu v Coloradu se Snaptrack chystá uveřejnit prohlášení, že jeho výrobek bude použit jednou z divizí NTT (Nippon Telecommunications and Telegraphs). Snaptrack bude součástí bezdrátového počítače do dlaně, který NTT uvede na trh v druhém čtvrtoletí příštího roku a v mobilních telefonech bude tato vyfikundace nabízena v druhé polovině roku 1999.

Snaptrack závodí prsa na prsa s Sirf Technology, jejíž řešení vytváří pomocí GPS přijímacího čipu kompletní informaci o poloze již v mobilních telefonech a jiných výrobků spotřební elektroniky. Minulý týden ohlásila Sirf smlouvu s Nokií a Ericssonem - Nokia dokonce do firmy investovala.

Sedm operátorů mobilních telefonních sítí - Airtouch, Ameritech, Bell Mobility, GTE, Primeco, Sprint PCS a US West - společně testují řešení ala Snaptrack. VLSI Technology se připojil k testování jako první prodejce chipů. Podle odvětvových zpráv se na projektu podílejí někteří výrobci a prodejci mobilních telefonů - Denso, Hyundai, LG, Motorola, Nokia a Samsung.

Představitelé Snaptracku označují za největší přednosti kombinace sítě a telefonu lokalizaci v řádově sekundách od stavu nula a větší přesnost.

Jedna ze základních nevýhod či omezení GPS v minulosti bylo v době odezvy, která mohla způsobovat až patnácti minutové čekání na výpočet přesné polohy.

Snaptrack Technology používá pozemní převaděče pro vylepšení přesnosti GPS dat - které jsou úmyslně zkreslovány americkou armádou - a proto je jejich systém schopen určit polohu s přesností na cca 5 metrů.


Poznámka pod čarou: Nařízení FCC mne, jako rozeného paranoika, naplňuje hrůzou. Aby měly oficiální orgány přehled o tom kde se pohybuji patří do nočních horrorů ve stylu 1984. V praktických důsledcích by ale komerční využití bylo daleko horší - představte si, že se se svým mobilním telefonem dostanete na dosah obchodního domu, v operačním centru bliknete na světelném panelu jak letadlo nad letištěm a již Vás volá užvaněný operátor připojeného telemarketingového centra a hrne Vám klíny do hlavy o nové a levné nabídce spodního prádla. Jsem si jist, že lokalizace nouzových volání nakonec přinesou daleko víc dobrého než špatného, ale na druhou stranu cena kterou za to každý zaplatí bude nejen v dolarech, ale i v dalším oříznutí osobních svobod a nezávislosti.

Poznámka druhá: Jeden z výrobců automobilů propagoval GPS pro svá auta sloganem: "Používejte co jste si již zaplatili!" Systém vojenských družic, nutných pro GPS byl totiž financován z kapes daňových poplatníků.