Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VÝDAJE - užitečná aplikace od Palmare zdarma!

aktualizováno 
Majitelé PalmOS počítačů dostávají od nás malý dárek - program na evidenci vydání v češtině, který by mohl nahradit váš program Expense.

Jednoduchá evidence výdajů na Palm Pilotech

Vestavěná aplikace pro správu výdajů Expenses je velmi sofistikovaná. Umožňuje vést seznam výdajů v libovolné měně, dělit výdaje podle druhu a asociovat jednotlivé výdaje s daty, místy, uživateli z adresáře a podobně.

Pokud však potřebujeme jen opakovaně zadávat výdaje, pak je tato aplikace nepostačující z následujících důvodů, které mne vedly k rychlému napsání aplikace vlastní, kterou používám namísto aplikace vestavěné:

  • Zadávání čísla na plošce graffiti je pomalé, lepší by byla numerická klávesnice na displeji.
  • Nabídka typů výdajů, které se zobrazují v tabulce, je v angličtině a není možné ji upravovat.
  • Není možné nechat na displeji zobrazit jen výdaje daného typu (třeba za telefon).
  • Neumí výdaje ani jednoduchým způsobem sčítat.

Tyto důvody mne vedly k napsání vlastní aplikace, která slouží k jednoduché evidenci výdajů. Výdaje může uživatel zadávat pomocí numerické klávesnice na displeji, a poté si je v tabulce prohlížet. Je možné nechat zobrazit jen záznamy za určité období a určitého typu. Pod zobrazenou tabulkou se vždy zobrazuje okamžitý součet záznamů v tabulce. Program Výdaje je maximálně zjednodušený a jeho ovládání je optimalizované k zajištění co nejpohodlnějšího vstupu dat.

Spuštění programu

Po instalaci se v okně správce aplikací objeví nová ikona aplikace Výdaje.

Dotekem pera na ikoně se spustí aplikace, která hned po spuštění zobrazí na displeji numerickou klávesnici. Vpravo od klávesnice se nalézá seznam typů výdajů (kategorií). Typů výdajů může být nejvýše 15. Tlačítka jsou pohodlně velká a umožňují zadávat hodnoty prstem. Částku zapíšeme na klávesnici, zvolíme typ výdaje a stiskneme tlačítko OK vpravo dole. Do tabulky výdajů se uloží aktuální datum, čas, typ výdaje a zapsaná částka.

Po stisknutí tlačítka OK může program podle nastavení čekat na vstup nové hodnoty, nebo hned skončit a vrátit se do správce aplikací. Také je možné nastavit zvukový signál, kterým aplikace potvrdí vstup. Není možné zadat nulovou částku ani výdaj, který nepatří do žádné kategorie.

Přidávání a mazání druhů záznamů

Po instalaci programu je co nejdříve nutné vytvořit seznam druhů záznamů (kategorií). Jednotlivé druhy záznamů můžeme vymazat tak, že je označíme a v menu Kategorie zvolíme položku Smaž.

Na druhém místě v menu Kategorie je položka Přidej. Tato volba slouží k přidání nového druhu záznamů do seznamu vpravo. Ve formuláři přidávání záznamů si můžeme vybrat, zda si přejeme záznam přidat na první volnou pozici od začátku (standardně), nebo od konce. (Zaškrtneme-li políčko Zařaď jako poslední, tak bude první zapsaný typ záznamů zařazen na konec, druhý jako předposlední atd.)

Toto zjednodušení vychází z předpokladu, že nastavení druhů záznamů uděláme hned po instalaci a nebudeme jej již výrazně měnit. Proto aplikace Výdaje postrádá možnost přejmenovat druh záznamu i možnost měnit pořadí záznamů v tabulce.

Tabulka záznamů

Mezi formulářem pro vstup nového výdaje, tabulkou a nastavením programu můžeme přecházet pomocí první položky menu. Tabulka záznamů je seřazena vzestupně podle data a času vložení výdaje. Pod tabulkou je zobrazen součet zobrazených výdajů.

Zvolením přepínače Filtr v levém dolním rohu můžeme vybrat k zobrazení určitou podmnožinu záznamů. Záznamy můžeme vybírat podle data nebo podle jejich druhů.

Zaškrtnutím políčka vlevo od druhu výdaje v tabulce filtru omezíme tabulku jen na požadované druhy výdajů. Opakovaným stisknutím přepínače Filtr zrušíme filtr zobrazení a na displeji budou opět zobrazeny všechny výdaje.

V menu máte dále možnost vymazat všechny zobrazené záznamy z tabulky (v kombinaci s filtrem zobrazení takto můžete odstranit libovolnou část záznamů) a smazat celou tabulku.

Možnosti nastavení

Aplikace Výdaje nemusí sloužit jen ke sčítání částek v korunách. Ve formuláři nastavení můžete zvolit jednotku (měnu), která bude u hodnot uváděna, i upravit chování programu po stisknutí tlačítka OK.

Popisovaný program je čtenářům Palmare.cz distribuován jako freeware. Vyžaduje operační systém PalmOS verze vyšší než 2.0 a instalovanou češtinu v kódování CP1250 (Microsoft Windows (r)). Před jeho instalací a spuštěním si radši zálohujte všechna data, protože jsem program Výdaje sice rozsáhle testoval, ale (jako všichni autoři software) neručím za žádné jeho vlastnosti. Popsaný program si můžete stáhnout zde.

Autor:


Témata: Graffiti, software

Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Najdete na iDNES.cz