Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VÝDAJE - užitečná aplikace od Palmare zdarma!

aktualizováno 
Majitelé PalmOS počítačů dostávají od nás malý dárek - program na evidenci vydání v češtině, který by mohl nahradit váš program Expense.

Jednoduchá evidence výdajů na Palm Pilotech

Vestavěná aplikace pro správu výdajů Expenses je velmi sofistikovaná. Umožňuje vést seznam výdajů v libovolné měně, dělit výdaje podle druhu a asociovat jednotlivé výdaje s daty, místy, uživateli z adresáře a podobně.

Pokud však potřebujeme jen opakovaně zadávat výdaje, pak je tato aplikace nepostačující z následujících důvodů, které mne vedly k rychlému napsání aplikace vlastní, kterou používám namísto aplikace vestavěné:

  • Zadávání čísla na plošce graffiti je pomalé, lepší by byla numerická klávesnice na displeji.
  • Nabídka typů výdajů, které se zobrazují v tabulce, je v angličtině a není možné ji upravovat.
  • Není možné nechat na displeji zobrazit jen výdaje daného typu (třeba za telefon).
  • Neumí výdaje ani jednoduchým způsobem sčítat.

Tyto důvody mne vedly k napsání vlastní aplikace, která slouží k jednoduché evidenci výdajů. Výdaje může uživatel zadávat pomocí numerické klávesnice na displeji, a poté si je v tabulce prohlížet. Je možné nechat zobrazit jen záznamy za určité období a určitého typu. Pod zobrazenou tabulkou se vždy zobrazuje okamžitý součet záznamů v tabulce. Program Výdaje je maximálně zjednodušený a jeho ovládání je optimalizované k zajištění co nejpohodlnějšího vstupu dat.

Spuštění programu

Po instalaci se v okně správce aplikací objeví nová ikona aplikace Výdaje.

Dotekem pera na ikoně se spustí aplikace, která hned po spuštění zobrazí na displeji numerickou klávesnici. Vpravo od klávesnice se nalézá seznam typů výdajů (kategorií). Typů výdajů může být nejvýše 15. Tlačítka jsou pohodlně velká a umožňují zadávat hodnoty prstem. Částku zapíšeme na klávesnici, zvolíme typ výdaje a stiskneme tlačítko OK vpravo dole. Do tabulky výdajů se uloží aktuální datum, čas, typ výdaje a zapsaná částka.

Po stisknutí tlačítka OK může program podle nastavení čekat na vstup nové hodnoty, nebo hned skončit a vrátit se do správce aplikací. Také je možné nastavit zvukový signál, kterým aplikace potvrdí vstup. Není možné zadat nulovou částku ani výdaj, který nepatří do žádné kategorie.

Přidávání a mazání druhů záznamů

Po instalaci programu je co nejdříve nutné vytvořit seznam druhů záznamů (kategorií). Jednotlivé druhy záznamů můžeme vymazat tak, že je označíme a v menu Kategorie zvolíme položku Smaž.

Na druhém místě v menu Kategorie je položka Přidej. Tato volba slouží k přidání nového druhu záznamů do seznamu vpravo. Ve formuláři přidávání záznamů si můžeme vybrat, zda si přejeme záznam přidat na první volnou pozici od začátku (standardně), nebo od konce. (Zaškrtneme-li políčko Zařaď jako poslední, tak bude první zapsaný typ záznamů zařazen na konec, druhý jako předposlední atd.)

Toto zjednodušení vychází z předpokladu, že nastavení druhů záznamů uděláme hned po instalaci a nebudeme jej již výrazně měnit. Proto aplikace Výdaje postrádá možnost přejmenovat druh záznamu i možnost měnit pořadí záznamů v tabulce.

Tabulka záznamů

Mezi formulářem pro vstup nového výdaje, tabulkou a nastavením programu můžeme přecházet pomocí první položky menu. Tabulka záznamů je seřazena vzestupně podle data a času vložení výdaje. Pod tabulkou je zobrazen součet zobrazených výdajů.

Zvolením přepínače Filtr v levém dolním rohu můžeme vybrat k zobrazení určitou podmnožinu záznamů. Záznamy můžeme vybírat podle data nebo podle jejich druhů.

Zaškrtnutím políčka vlevo od druhu výdaje v tabulce filtru omezíme tabulku jen na požadované druhy výdajů. Opakovaným stisknutím přepínače Filtr zrušíme filtr zobrazení a na displeji budou opět zobrazeny všechny výdaje.

V menu máte dále možnost vymazat všechny zobrazené záznamy z tabulky (v kombinaci s filtrem zobrazení takto můžete odstranit libovolnou část záznamů) a smazat celou tabulku.

Možnosti nastavení

Aplikace Výdaje nemusí sloužit jen ke sčítání částek v korunách. Ve formuláři nastavení můžete zvolit jednotku (měnu), která bude u hodnot uváděna, i upravit chování programu po stisknutí tlačítka OK.

Popisovaný program je čtenářům Palmare.cz distribuován jako freeware. Vyžaduje operační systém PalmOS verze vyšší než 2.0 a instalovanou češtinu v kódování CP1250 (Microsoft Windows (r)). Před jeho instalací a spuštěním si radši zálohujte všechna data, protože jsem program Výdaje sice rozsáhle testoval, ale (jako všichni autoři software) neručím za žádné jeho vlastnosti. Popsaný program si můžete stáhnout zde.

Autor:


Témata: PalmOS, Graffiti, software

Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...Najdete na iDNES.cz