Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vybroušený elegán s hudbou v srdci – recenze Sony Ericsson W705

aktualizováno 
Kromě povedeného vzhledu jsou nejsilnějšími zbraněmi nejnovějšího Walkmanu plná datová výzbroj, bohatý obsah základního balení a hlavně příjemné maličkosti související s hudbou. Škoda jen zbytečných chyb, které se opakují se železnou pravidelností.

Po stránce designu se model W705 rozhodně mezi konkurencí neztratí. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Mezi hlavní poznávací znaky modelu W705 kromě hudby rozhodně patří možnosti připojení k internetu. Jedná se totiž o první nesymbianový Walkman tohoto výrobce, který je vybavený technologií Wi-Fi. Nezapomnělo se samozřejmě ani na podporu sítí třetí generace (včetně HSUPA) a EDGE. V základní výbavě se nachází 4GB paměťová karta Memory Stick Micro a kvalitní sluchátka.

Nokia se svojí sérií XpressMusic však může zůstat relativně v klidu, protože na dnes recenzovaném hudebníkovi se najde spousta drobnosti, které dokáží zkazit den. Bohužel se většina z nich táhne s telefony Sony Ericsson už nějaký ten pátek a týkají se především uživatelského prostředí.


Katalog mobilů:

Sony Ericsson W902 Sony Ericsson W705 Nokia 5130 XpressMusic

Konkurent z vlastní stáje v podobě Se W902, dnes recenzovaný přístroj a zástupce Nokie v podobě modelu 5130 XpressMusic.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Solidně vybavený Walkman, který přesvědčí nejenom svými hudebními funkcemi. Škoda jen přetrvávajících chyb v uživatelském prostředí.


Vzhled a konstrukce – nedívat se dozadu

Pokud jde o čelní stranu, nemá se rozhodně model W705 za co stydět. Broušený kov rozhodně nepatří mezi materiály, kterými by se mohl chlubit kdejaký přístroj. To samé platí o drobných detailech jako je třeba „pozlacená“ krytka reproduktoru či ovál okolo čtyř směrného tlačítka. Bohužel příděl kovu nestačil na zadní stranu, která je pokryta pouze klasickým plastem. Na něm navíc zůstávají znatelné otisky prstů a jiné nečistoty.

Na výbornou se povedlo dílenské zpracování a nikde nic nevrže. Ideálně je nastavena i pružina klávesnice. Na takto vybavený přístroj jsou velmi příznivé rozměry 95 x 48 x 14 mm a hmotnost 98 gramů. Konektor pro připojení sluchátek a zároveň i nabíječky se nachází na levém boku přístroje. Na spodní straně se místo toho najdete drobný posuvný zámek pro odjímání zadního krytu.

Recenze SE W705 detail

Recenze SE W705 telo Recenze SE W705 telo Recenze SE W705 telo

Recenze SE W705 telo Recenze SE W705 telo Recenze SE W705 telo

Klávesnice a ovládání – gravitace v akci

Sony Ericsson se už před nějakým časem poučil, že mezi kontextová tlačítka a dvojici kláves pro rychlé menu a korekční „céčko“ se vyplatí vměstnat i zelené a červené sluchátko. Tentokrát se mu to povedlo tak na půl a občas budete mít problém omylem nezmáčknout více vyvýšené symboly pro příjem a ukončení hovoru. Mezi naprostou klasiku už patří příjemné oválné čtyř směrné tlačítko, se kterým se potkáváme několik poslední let a ani tentokrát nemáme sebemenších výhrad.

Přestože je zdvih klávesnice téměř nulový, jednotlivá tlačítka si udržela typický polštářkový tvar a při psaní to rozhodně poznáte. Díky jasné odezvě je navíc psaní jedná báseň. Použitý materiál by však mohl být o něco méně hladký, aby palec neměl občas tendenci sklouzávat směrem k jiným tlačítkům.

Recenze SE W705 detail

Recenze SE W705 telo Recenze SE W705 telo Recenze SE W705 telo

Recenze SE W705 telo Recenze SE W705 telo Recenze SE W705 telo

Uživatelské prostředí se nijak neliší od modelů z poslední doby a Sony Ericsson se již dlouhou dobu drží stejného konceptu. Tentokrát však model W705 dojíždí na nejrůznější animace a při otevírání některých nabídek se slušně zadýchává.

Relativní novinkou je přítomnost polohového senzoru, který jednak slouží k automatické změně orientace displeje, ale rovněž přepínání mezi jednotlivými skladbami v seznamu. Pro tuto akci však musí být stisknuto horní tlačítko „Walkman“ za jiných okolností spouštějící hudební přehrávač. Tato klávesa je však natolik miniaturní a musíte pro její stisknutí nepříjemně ohýbat ukazováček, že na tento způsob ovládání brzy zanevřete.

Recenze SE W705 detail

Recenze SE W705 telo Recenze SE W705 telo Recenze SE W705 telo

Recenze SE W705 telo Recenze SE W705 telo Recenze SE W705 telo

Displej a baterie – hudebník s obří obrazovkou

Na poměry Walkmanů se model W705 pyšní displejem s úhlopříčkou 2,4 palce. Všechny další údaje spadají do běžného průměru. Rozlišení 240x320 pixelů a podpora 262 tisíc barev překvapí v dnešní době jen málokoho. Velmi obstojná je však barevná sytost a čitelnost na přímém slunečním světle.

Během našeho testu výdrže zahrnujícího patnáct minut volání, několik odeslaných SMS a zhruba dvě hodiny poslechu hudby, vydržel přístroj bez nabíječky čtyři dny. Při neustálém přehrávání hudby na 3/4 hlasitost se dožadoval energie po necelých dvanácti hodinách, což znamená v této třídě přístrojů lepší průměr.

Recenze SE W705 detail

Recenze SE W705 displej Recenze SE W705 displej Recenze SE W705 displej

Recenze SE W705 displej Recenze SE W705 displej Recenze SE W705 displej

Telefonní seznam a zprávy – nepoučitelný

Bohužel v této kategorii je Sony Ericsson nepoučitelný a pomalu už nemá snad cenu stále dokola opakovat, že ani model W705 nedokáže například zobrazit naráz kontakty ze SIM a paměti telefonu naráz či filtrovat hovory. Spokojit se tak musíte s tisíci kontakty (až 7 tisíc čísel) ve vnitřní paměti a rozdělením do skupin sloužícímu prakticky pouze k hromadnému odesílání SMS.

Model W705 je rovněž velmi slabý v matematice a počet zbývajících znaků zobrazuje až 20 písmenek před koncem zprávy. Displej je přitom obrovský a na tento drobný údaj by se jistě místo našlo. Stejně jako se získal prostor na multimediální lištu známou především z telefonů Nokia sloužící k rychlému vložení obrázků, zvuků či jiných dat přímo do těla zprávy. U novějších přístrojů Sony Ericsson se tak již nesetkáte s běžným rozdělením zpráv v menu na SMS a MMS a všechny se nacházejí pod stejnou položkou.

Recenze SE W705 detail

Recenze SE W705 displej Recenze SE W705 displej Recenze SE W705 displej

Recenze SE W705 displej Recenze SE W705 displej Recenze SE W705 displej

Data a multimédia – YouTube na cestách

V nabídce organizátoru najdete všechny drobné aplikace zpříjemňujících plánování času a navíc pět budíků s opakováním. O datové výzbroji již byla řeč v úvodu a jenom dodáme, že na brouzdání po stránkách můžete použít integrovaný prohlížeč Netfront či dát přednost Opera Mini. Do krabice s telefonem se kromě již zmiňované 4GB karty ještě vešel USB kabel. Podpora přenosu dat přes USB Mass Storage je již prakticky samozřejmostí. Bohužel během přenosu je stále vypnuta telefonní část přístroje.

Samozřejmostí je i nutnost připojení sluchátek pro poslech FM rádia s RDS. Hudební přehrávač nepostrádá žádnou ze základních funkcí. Kladně hodnotíme i dodávaná sluchátka s redukcí, na kterou můžete připojit vaše běžné pecky s 3,5mm jackem. Po stránce multimédií se rozhodně hodí zmínit podporu pro přehrávání a nahrávání videí na YouTube.

Recenze SE W705 detail

Recenze SE W705 displej Recenze SE W705 displej Recenze SE W705 displej

Recenze SE W705 displej Recenze SE W705 displej Recenze SE W705 displej

Natolik veselá situace už však není, pokud přijde řeč na integrovaný fotoaparát s rozlišením 3,2Mpix. Ten totiž postrádá automatické ostření a snímky bližších předmětů jsou prakticky nepoužitelné. Naopak do mezí průměru se řadí fotografie krajiny či městské zástavby. Barvy jsou relativně věrné, ale tou největší vadou je opět nízká ostrost. V horších světelných podmínkách rozhodně pomůže integrovaná přisvětlovací dioda.

Recenze SE W705 detail

Recenze SE W705 foto M Recenze SE W705 foto M Recenze SE W705 foto M

Recenze SE W705 foto M Recenze SE W705 foto M Recenze SE W705 foto M

Závěr – čekání na nástupce?

Sony Ericsson W705 vás rozhodně nezklame na poli přehrávání hudby a datového spojení do celého světa. Povedl se i design a broušený kov má stále něco do sebe. Solidní jsou i rozměry a výdrž baterie. Co však táhne model W705 k zemi, jsou ustavičně se opakující chybky v uživatelském prostředí, pomalost telefonu a pouze průměrný fotoaparát. Zrovna dvakrát lidová není ani cena točící se okolo 7500Kč. Za tuto částku se dá pořídit slušný zástup levnějších přístrojů, které si s hudbou poradí stejně obstojně.

Přitom má model W705 slušnou konkurenci již ve vlastních řadách. Pokud bychom měli zůstat pouze v sérii Walkmanů, byl by to třeba model W902 postrádající Wi-Fi, ale naopak vybavený automatickým ostřením. V kategorii véček rozhodně vede již trochu starší model W980. Ten postrádá některé novější funkce, ale zato nabídne neokoukaný vzhled a velký vnější displej. Nebo by snad bylo nejlepší počkat na model W995 s 8Mpix fotoaparátem, GPS a 3,5mm jackem?

Pokud se vám nechce čekat a hledáte něco jiného než Walkmany, podívejte se ke konkurenční Nokii a řadě XpressMusic, kde se nacházejí podobně vybavené přístroje klidně za poloviční cenu.

Proč koupit?

  • plná datová výzbroj
  • bohatá základní výbava
  • kvalitní sluchátka
  • velký displej
  • solidní design a dílenské zpracování

Proč nekoupit?

  • chybějící odpočítávání při psaní SMS
  • pomalé reakce
  • příliš zapuštěná boční tlačítka
  • vyšší cena

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

7 498 Kč s DPH

Nejčtenější

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Další z rubriky

Sony Xperia XA1 a Sony Xperia XA1 Ultra
Dlouhý a široký, oba bystrozrací. Podívejte se na Xperie XA1 a Ultra

Loňská dvojice modelů XA a XA Ultra se dočkala nástupců. Sony jim do názvu přidalo číslici 1 a vylepšilo hned několik prvků výbavy. Podívejte se, jak vypadají.  celý článek

zpomalená videa z telefonu Sony Xperia XZ Premium
Zpomalená videa z mobilu jsou super. Ale než se podaří, tak se zapotíte

Extrémně zpomalená videa pořízená rychlostí 960 snímků za sekundu mají být velkým lákadlem nového Sony Xperia XZ Premium. Telefon dorazil do redakce na test a...  celý článek

Sony Xperia XZ1
Sony naskenuje vaši hlavu do 3D. Přátelé se budou smát

Berlín (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Japonská značka Sony se na veletrhu IFA v Berlíně pochlubila dvojicí špičkově vybavených smartphonů. Jmenují se Xperia XZ1 a XZ1 Compact a mají špičkovou...  celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.