Vybíráme PalmOS kapesní počítač pod vánoční stromeček

Přinášíme vám první díl seriálu, jaké PDA si vybrat v předvánoční nabídce. V tomto článku jsme se zaměřili na kapesní počítače s operačním systémem PalmOS, v dalších dílech bude následovat přehled Windows Mobile zařízení.

Ještě nedávno byl výběr palmů mnohem rozmanitější, než je tomu dnes. Zařízení s PalmOS prodávalo několik výrobců, ti se však postupem času z malého českého trhu a leckdy i celkově stáhli a tak zbyl jen jediný velký výrobce, kterým je společnost Palm, Inc. Ten nabízí několik kapesních počítačů v různých třídách podle zaměření uživatele. Protože však lze zakoupit i její starší zařízení, přinášíme vám kompletní přehled, který vám napomůže s výběrem ideálního kapesního počítače.

Nejnižší třída - palm za 3 tisíce

V nejnižší třídě není výběr na první pohled příliš rozmanitý, opak je ovšem pravdou. Pokud hledáte kapesní počítač, který nahradí váš papírový diář a nepožadujete od PDA například bezdrátové funkce či brilantní displej, má Palm právě pro vás v nabídce kapesní počítač Z22, který představuje typický lowend. Stejně jako u mobilů, také u nejlevnějších kapesních počítačů je dnes standardem barevný displej, v tomto případě s rozlišením 160 x 160 bodů. Kvůli absenci slotů pro paměťové karty nelze PDA používat k přehrávání hudby a musíte si vystačit s 20MB uživatelsky dostupnou pamětí. Tu však vykompenzuje nízká hmotnost zařízení (96 gramů) a především cena - Z22 se dá sehnat za zhruba 3 tisíce korun s DPH, což z něj dělá ideální kapesní počítač pro začátečníky a nenáročné uživatele.

Palm

Narazit můžete ještě na starší model Zire 31, který má oproti Z22 například slot pro paměťové karty nebo 3,5mm stereo jack, díky němuž využijete tento palm také jako MP3 přehrávač. Dlouhodobé zkušenosti s tímto zařízení najdete tady.

Představitelem multimediálního palmu je model Zire 72. Ten se již oficiálně neprodává, ve slevě na něj však můžete narazit a za slušnou cenu tak koupit zařízení s Bluetooth či 1,3 megapixelovým fotoaparátem. Jestliže vás zajímají bližší informace o tomto modelu, můžete si přečíst jeho recenzi a dlouhodobější zkušenosti.

Střední třída - s Bluetooth, ale bez Wi-Fi

Na pomezí mezi low-endem a vyšší střední třídou jsou zařízení Tungsten řady E. Model E2 se může pochlubit displejem o rozlišení 320 x 320 bodů, konektorem pro sluchátka, reproduktorem, ale i podporou Bluetooth či slotem pro paměťové karty. Toto zařízení se dá sehnat za cenu pod 6 tisíc korun, pokud tedy hledáte solidní palm bez podpory Wi-Fi, jež je standardem u vyšších modelů, možná je Tungsten E2 tou pravou volbou pro vás.

Vyšší třída

Vyšší třídu mezi palmy reprezentovaly dlouho modely označené jako T. Ještě před dvěma lety mezi sebou o přízeň zákazníka soupeřila zařízení T3 a T5 (modelová řada T4 byla vynechána). Podrobný popis jejich rozdílů naleznete v tomto článku.

Palm

Nyní je však situace odlišná a na trhu je zařízení TX. To oproti svým předchůdcům nabízí například Wi-Fi, na druhou stranu však tento palm příliš mnoho dalších inovací nepřináší a tak je otázkou, zda mu dát přednost například před výhodnou nabídkou modelu T5 za nižší cenu.

Pokud byste po modelu TX přesto zatoužili, můžete jej mít za cenu okolo 8,5 tisíce korun.

Palm

Když chcete něco víc

Jestliže vás zatím žádné popisované zařízení nenadchlo, ať již svými parametry nebo vzhledem, možná vás zaujme mobilní manažer LifeDrive.

Tento palm, jehož recenzi najdete tady, je dodáván s 4GB pevným diskem, čímž můžete zapomenout na paměťové karty. Nechybí také Wi-Fi a Bluetooth konektivita či 3.77" displej o rozlišení 320x480 bodů.

Díky využitelným 3809MB prostoru můžete mít s sebou svoji oblíbenou diskografii, ale i videa, dokumenty a vůbec vše, co vás napadne a na integrovaný disk vtěsnáte. Na druhou stranu - pevné disky jsou obecně náchylnější k otřesům než paměťové karty a pokud spadne palm z větší výšky na zem, nemusí náraz disk (nebo celé zařízení) ustát, jestliže nemá například pevný obal. Paměťové karty jsou v současné době rovněž dostupné a tak zvažujte dvakrát, jestli nekoupit levnější zařízení a k němu několikagigabajtovou kartu - můžete tak výrazně ušetřit.

Palm

LifeDrive má oproti nižším modelům například mikrofon, čímž je tento palm využitelný například také jako diktafon či pro internetové volání - k němu však zatím chybí ten správný software (Skype pro PalmOS bohužel neexistuje).

Možnou nevýhodou zařízení je jeho téměř dvousetgramová hmotnost ve srovnání s ostatními palmy - to je však daň za pevný disk, který něco váží. Vyšší je také cena zařízení, která se pohybuje okolo 12 tisíc korun. V případě zájmu o vlajkovou loď Palmu si budete muset pospíšit, protože se v tuzemských obchodech prodávají poslední kusy tohoto zařízení, ovšem se zajímavými bonusy.

Pokud si chcete z palmu zavolat

Jestliže plánujete koupi palmu i telefonu, neměli byste opomenout možnost pořízení smartphonu. Takovéto zařízení sdružuje výhody telefonu i diáře a jedním z nich je model Treo 650. Ten je vybaven systémem PalmOS a displejem s rozlišením 320 x 320 pixelů, 0,3Mpix digitálním foťákem či Bluetooth. Wi-Fi chybí, nahradit jej může SDIO slot, do něhož lze připojit například SD kartu přidávající podporu bezdrátové technologie. Model 650, který je na trhu dva roky, je však v tuto chvíli pouze doprodáván.

Palm

Starší Treo, u něhož se dají očekávat ještě další slevy, je v současné době nahrazováno komunikátorem Treo 680 - za toto PDA s funkcemi telefonu v případě koupě zaplatíte okolo 11 tisíc korun, což není vůbec špatná cena na to, že se jedná o žhavou novinku.

Na závěr ještě zbývá dodat, že mnohdy netknutý palm (například nevhodný dárek) můžete zakoupit za cenu o poznání nižší. K pořízení bazarového PDA lze využít například server Jarmark, kde jsou (mimo jiné) kapesní počítače nabízeny. Jak koupit použitý palm a přitom se nespálit, najdete v našem článku zde.