Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vybíráme mobil pod stromeček s cenou pod 2500 korun

aktualizováno 
Pokud nechcete utrácet za mobil velké částky, když jej využíváte na volání a psaní SMS, podívejte se na naše srovnání nejlevnějších telefonů na trhu. Zjistíte, že i za částku nepřevyšující dva a půl tisíce, seženete zajímavé mobilní telefony.
Nejlevnější modely

Nejlevnější modely | foto: David Novák, Mobil

Doba, kdy mobilní telefony sloužily výhradně a jen k telefonování a psaní sms, je dávno pryč a výrobci telefonů dávají dnes důraz na výbavu a vzhled svých telefonů. Ne každý ale potřebuje, aby se svým mobilem mohl poslouchat muziku, fotografovat, nebo se připojovat k internetu.

Mnoho uživatelů chce od svého telefonu právě jen to, co má v názvu - telefonovat a možná občas poslat nějakou tu zprávu. A proč potom dávat za telefon velké částky, když vám v tomto dobře poslouží i modely s cenou kolem dvou tisíc korun? I v kategorii nejlevnějších telefonů se setkáte s vzhledem, který vám ostudu rozhodně neudělá.

Do dnešního srovnání jsme vybrali nejlevnější telefony klasické konstrukce na našem trhu. Účelem srovnání není seřadit telefony od nejlepších k nejhorším, mělo by být vaším pomocníkem při výběru telefonu, seznámit vás s našimi zkušenostmi s jednotlivými modely a udělat průzkum, co jaký model a za jakou cenu může nabídnout.

Krátká charakteristika

Motorola C115

Motorola C115 je jednoduchý telefon, který se snaží oslovit zákazníky především svou cenou. Mobil připomínající Kennyho ze seriálu South Park patří k tomu nejlevnějšímu na našem trhu.

Nokia 1110

Nokia 1110 je nejjednodušší model finského výrobce, stejně jako její předchůdce Nokia 1100. Novinka se může pochlubit unikátní funkcí mluvících hodin a inverzním displejem pro lepší čitelnost písma.

Philips 162

Philips 162 je low-endový mobil se základní výbavou a jeden ze dvou modelů s barevným displejem v dnešním výběru. Někteří uživatelé si však nemusí potykat se zvláštním otáčecím menu. 

Sagem myX-1

Sagem MyX-1, který zařadil do své nabídky T-Mobile, má také jen základní výbavu, ale může se pochlubit titulem nejlevnější mobil v Čechách. Telefon nás potěšil intuitivním ovládáním.

Siemens AX75

Siemens AX75 je  jeden z nejlepších low-endů bez integrovaného fotoaparátu. Kromě displeje s podporou 65 000 barev má docela bohatou výbavu a je tedy určen pro zákazníky toužící po výkonu za minimální cenu.

 

Vzhled a cena - nejlevnější je Sagem

Všechny telefony mají klasickou konstrukci a až na Motorolu C115 a superlevný Sagem mají na svou třídu zajímavý design. Nejlépe hodnotíme provedení Siemensu, kterému dodávají chromované prvky mnohem dražší vzhled.

 Model   Rozměry Hmotnost  Cena 
 Motorola C115 

Motorola C115

101×48×20

 

80g 

 

1 490 Kč 

 
 Nokia 1110

Nokia 1110 

104×44×17

 

80g 

 

2 490 Kč 

 
 Philips 162

Philips 162 

98×45×18

 

82g 

 

2 390 Kč 

 

 Sagem MyX-1

Sagem myX-1 

106×47×21

 

93g 

 

1 190 Kč 

 
 Siemens AX75  Siemens AX75 

106×47×18

 

76g 

 

2 490 Kč 

 

Srovnání nejlevnějších telefonů na trhu

U Sagemu stojí za zmínku také chytře vyřešený zadní kryt baterie. Je zajištěn západkou, která umožňuje snadné odejmutí krytu a zároveň chrání před nechtěným otevřením. U Nokie nás příjemně překvapila její poměrně bytelná konstrukce, u Philipsu se nám líbí efektní modré podsvícení klávesnice. U Siemensu musíme pochválit klávesnici, která má dobře vyprofilovaná a velká tlačítka, jejichž mechanické vlastnosti jsou velmi dobré. Textovky se ovšem píší nejlépe na Nokii.

 Motorola C115 Nokia 1110 

U Sagemu se nám líbí tři tlačítka pod displejem, kterými se aktivují často používané funkce. Zejména důchodcům mohou velmi usnadnit práci s mobilem. Rozměry mají všechny telefony velice podobné a vzhledem k absenci rozšiřujících prvků, jako je například integrovaný fotoaparát, se s hmotností řadí k nejlehčím telefonům na trhu.

Sagem myX-1 

Velké rozdíly ovšem najdeme v ceně telefonů. Zatímco Sagem, jakožto nejlevnější telefon na trhu, pořídíte těsně nad hranicí tisíce korun (stejně tak i Motorolu), za další tři telefony budete muset vydat ze své peněženky jednou tak velkou částku, která ale svědčí o jejich lepší výbavě.

Displej, baterie a ovládání - Philips a Siemens v barvě

V této kategorii ještě není standartem barevný displej a ani všechny dnes srovnávané telefony vám jej nenabídnou. Vzhledem k ceně Sagemu a Motoroly je přítomnost monochromatického displeje pochopitelná, ovšem v případě Nokie, která je jednou tak drahá, to lze vzhledem ke konkurenci považovat za nedostatek. Na její obhajobu musíme říci, že její displej má inverzní zobrazení (na černém pozadí se zobrazují bílé znaky), což napomáhá lepší čitelnosti na přímém slunečním světle.

Philips už nabízí jednoduchý barevný displej s poměrně hrubým rastrem. Vzhledem k určení telefonu jsou však možnosti displeje dostačující. Na displej je možné uložit některou z předinstalovaných tapet. Nejlepší displej má rozhodně Siemens, který nabízí 65 000 barev, dobrý jas i kontrast, slušná je zde i sytost barev, jen bílá má namodralý nádech.

 
 Model    Displej  Rozlišení Baterie  Výdrž Menu 
 Motorola C115

Motorola C115 

černobílý 

64 × 96 pixelů  

Li-ion / 860 mAh  

7 hodin / 13 dnů  

seznam  

 Nokia 1110

Nokia 1110 

černobílý 

96 × 68 pixelů  

Li-ion / 900 mAh  

5 hodin / 17 dnů  

seznam  

 Philips 162

Philips 162 

CSTN / 4096 barev  

101 × 80 pixelů  

Li-ion / 720 mAh 

4 hodin / 15 dnů  

ikony 

 Sagem MyX-1

Sagem myX-1 

černobílý 

96 × 64 pixelů  

Li-ion  

3 hodin / 10 dnů  

seznam  

 Siemens AX75

Siemens AX75 

CSTN / 65 tisíc barev  

128 × 128 pixelů  

Li-ion / 600 mAh  

5 hodin / 9 dnů  

ikony 

Srovnání nejlevnějších telefonů na trhu

Všechny telefony jsou vybaveny baterií typu Li-Ion s kapacitou 600-900 mAh. Nejsilnější baterii má Nokia, u Sagemu se nám kapacita nepodařila bohužel zjistit. Papírově je na tom s výdřží Siemens hůře než ostatní a v praktických testech se nám to potvrdilo. Siemens budete, vzhledem k přítomnosti barevného displeje, nabíjet tak každé tři dny, naopak ostatní telefony vám vydřží i o dva dny déle.

Motorola C115 Nokia 1110 
Modře podsvícený displej patří Motorole, invrezní Nokii a barevný Philipsu

Menu je u telefonů s monochromatickým displejem řešeno formou seznamu, na barevném displeji Siemensu a Philipsu uvidíte menu ve formě ikon. Philips má již tradičně karuselové menu (menu tvořené kruhem ikon), u Siemensu se setkáte s klasickou maticí ikon 3×3.

U Sagemu a Siemensu nás zamrzela skutečnost, že textový popis jednotlivých záložek v menu je velice drobný a hůře čitelný, což považujeme u telefonu této kategorie za nevýhodu. U Siemensu je velkým překvapením možnost hlasového ovládání (pro předem vybrané položky), které funguje velmi přesně.

Sagem myX-1  
Siemens nabídne 65 000 barev, Sagem má displej
pouze monochromatiký

Telefonování, SMS a MMS - MMS jen u Siemensu

Dnes srovnávané telefony jsou určené především pro telefonování a psaní SMS a tak se podívejme, jak jsou na tom jednotlivé modely v této kategorii. Paměť na telefonní čísla mají všechny a to minimálně na 100 kontaktů, bohužel u Motoroly, Nokie a Sagemu jen jednopoložkových. To znamená, že ke každému jménu v adresáři lze přiřadit jen jedno telefonní číslo.

Naopak u Philipsu je možné k jednomu kontaktu přiřadit přiřadit jméno, příjmení, pět telefonních čísel, e-mailovou adresu a poznámku. Ještě dál šel Siemens, který se  může pochlubit na svou třídu naprosto luxusním telefonním seznamem. Má podobnou strukturu jako seznam ve vyšších modelech výrobce. Lze do něj uložit několik telefonních čísel, e-mailovou adresu, poštovní adresu, fotografii a také datum narození s upozorněním na narozeniny.

 Model    Telefonní seznam  Vícepoložkový Melodie (polyfonní)  Paměť na SMS MMS 
 Motorola C115

Motorola C115 

ano / 100  

ne

ne 

ne 

ne  

 Nokia 1110

Nokia 1110 

ano / 200 

ne

ano / 24hlasé 

ano / 60 

ne  

 Philips 162

Philips 162 

ano / 250  

ano / 9

ano / 16hlasé 

ano / 50 

ne

 Sagem MyX-1

Sagem myX-1 

ano / 100  

ne

ne 

ano / 10

ne  

 Siemens AX75

Siemens AX75 

ano / sdílená  

ano / 15  

ano / 32hlasé 

ano / 100

ano

Srovnání nejlevnějších telefonů na trhu

S pamětí na SMS už to tak samozřejmé není a u Motoroly budete muset vystačit s kapacitou vaší SIM karty. Bohužel ani u Sagemu to není o moc lepší, jeho kapacita na 10 zpráv by také nemusela každému stačit. Siemens jako jediný ze srovnávaných telefonů má možnost připojení externího fotoaparátu a s tím spojenou podporu multimediálních zpráv. Editor MMS je velmi přehledný, především co se doplňování příloh týče. Přílohou může být fotografie, obrázek nebo melodie.

Motorola C115 Motorola C115

 

Nokia 1110 Nokia 1110 Nokia 1110

Ostatní funkce - Siemens jich má nejvíce

Od telefonů této kategorie nelze očekávat další bohatou výbavu, a tak se u většiny modelů budete muset spokojit s jednoduchým budíkem, kalkulačkou, převodníkem a stopkami. Až budete mít dlouhou chvíli, můžete sáhnout po nějaké z předinstalovaných her, které najdete u každého z modelů. Pokud ale budete chtít nějakou hru nebo aplikaci do mobilu nahrát, jediný, kdo vám to díky podpoře Java umožní, je Siemens. Z datových funkcí nabízí Philips vytáčené připojení, které je možné použít pro Wap 1.2.1.

 Model  

 Kalendář

 Budík

WAP

GPRS

Hry

 Motorola C115

Motorola C115 

ne 

ano

ne 

ne 

ano / 3  

 Nokia 1110

Nokia 1110 

ne  

ano

ne 

ne 

ano / 3  

 Philips 162

Philips 162 

ne  

ano

ano / 1.2.1 

ne

ano / 3

 Sagem MyX-1

Sagem myX-1 

ne

ano

ne 

ne

ano / 1  

 Siemens AX75

Siemens AX75 

ano 

ano  

ano / 1.2.1

ano / třída 8

ano / 2

Srovnání nejlevnějších telefonů na trhu

Aby byl výčet ostatních funkcí kompletní, musíme zmínit, že Siemens AX75 nabízí infraport, přes který jej lze spojit s osobním počítačem, nebo přes něj lze odesílat například vizitky. Připojit k počítači lze telefon i přes datový kabel. Přenos dat obstarává podpora GPRS třídy 8, které lze použít jak pro Wap, tak pro připojení počítače k internetu.

Sagem myX-1 Sagem myX-1 Sagem myX-1

  


Sečteno a podtrženo

Pokud je pro vás rozhodující především cena, potom nejspíše sáhnete po jednom z dvojice Motorola C115, nebo Sagem MyX-1, přičemž praktičtější je podle našeho názoru Sagem. Ten je nejlevnějším telefonem na trhu a oproti Motorole nabídne paměť na SMS. Pro ty, kteří chtějí levný mobil s co nejlepší výbavou, je jasným favoritem Siemens AX75, jehož telefonní seznam, práce s SMS i kalendář vyhoví i náročnějším zákazníkům, kteří by se jinak po mobilu této třídy ani neohlíželi. Nokia v této kategorii sází hlavně na tradici a komfortní klávesnici, která může být pro mnoho uživatelů rozhodující, i když tabulkově nad konkurenty nevyniká. 

Autor:
Nejčtenější

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový systém od Applu už má 47,3 % přístrojů. Android Oreo jen 0,2 %

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Další z rubriky

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Xiaomi Mi 6
Tato lahůdka mezi výkonnými smartphony stojí 12 tisíc, má to ale háček

Na českém trhu se objevil zajímavý supersmartphone od čínského Xiaomi. Za 12 tisíc nabídne bohatou výbavu, která se dá srovnat s nejvýkonnějšími telefony...  celý článek

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.