Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyberte si stylový mobil s cenou do čtyř tisíc

aktualizováno 
Je pro vás důležitý vzhled vašeho mobilního telefonu? Pokud ano a nechcete za něj utrácet zbytečné peníze, potom se podívejte na naše srovnání vybraných stylových telefonů s cenou do čtyř tisíc korun.
Nokia 6060

Nokia 6060 | foto: David Novák, Mobil

Mobilní telefon dnes již není jen prostředek pro komunikaci, ale pro mnoho lidí také velice důležitý módní doplněk. Ne každý si vybírá svůj telefon podle funkcí a výbavy a vzhled je často tím hlavním, někdy i jediným, kritériem.

Jsme si vědomi, že vybrat telefon podle vzhledu je čistě subjektivní záležitost. Za stylové telefony tedy považujeme takové, jejichž konstrukce vybočuje z klasického tvaru, tedy véčka a vysouvací telefony, a nebo je dáván důraz na jejich vzhled - například telefony tenké kontrukce. Do výběru jsme také zahrnuli jen takové telefony, jejichž uvedení na náš trh nebylo dříve, než před šesti měsíci.

Pryč jsou ty doby, kdy bylo stylových telefonů na trhu jako šafránu. Pokud se už nějaké objevily, tak jejich cena několikanásobně převyšovala průměr. Samozřejmě i dnes najdeme telefony, které jsou natolik výjimečné, že si za ně nechá výrobce patřičně zaplatit. My se dnes zaměříme naopak na ty levnější.

S kým máme tu čest?

  • Motorola L6 - extrémně tenký model klasické konstrukce
  • Nokia 6060 - sice příliš nezaujme funkcemi, ale ostudu určitě neudělá
  • Samsung X490 - jeden z mála levných modelů výrobce v elegantní bílo-stříbrné kombinaci
  • Sony Ericsson Z300i - kompaktní vzhled, netradiční fialová barva a lesklé samolepící kamínky

 

Motorola L6 

Nokia 6060 

Samsung X490 

Sony Ericsson Z300i 

  Motorola L6  Nokia 6060  Samsung X490  Sony Ericsson Z300i 
 Rozměry (mm)

114 / 49 / 12

85 / 44 / 24

90 / 47 / 24 

86 / 45 / 23 

 Hmotnost

85 g 

93 g 

86 g  

91 g  

 Cena

3 990

3 290 

3 300 

2 690 

 

Sony Ericsson Z300i patří mezi velmi kompaktní véčka. K zajímavému vzhledu přispívá i netradiční fialová varianta. Velmi působivý je oválný černobílý displej, na kterém se standardně zobrazují ručičkové hodiny a zmeškané události. Ten by mohl být v kombinaci s několika desítkami barevných samolepících kamínků, díky kterým si můžete vykouzlit na krytech netradiční vzory, velkým lákadlem zejména pro ženy.

Sony Ericsson Z300i Sony Ericsson Z300i Sony Ericsson Z300i

Naopak véčkem klasického vzhledu bez zbytečných výstřelků je Nokia 6060. Chromové prvky navíc dodávají telefonu mnohem dražší vzhled. Místo vnějšího displeje najdete na vnějšku telefonu červený proužek ve stylu Knight Ridera, který signalizuje zmeškané události. První dojem tak trochu kazí jen vyčnívající anténa.

Nokia 6060 Nokia 6060 Nokia 6060

Samsung X490 nabízí výhradně operátor T-Mobile. Tomu odpovídá také vzhled telefonu, na kterém najdete logo operátora. Design je asijsky konzervativní, ale bílo-šedé provedení nám přišlo velmi zajímavé. Bílých telefonů je navíc na trhu velmi málo.

 

Jak již bylo řečeno, Motorola L6 je jediným telefonem ne-véčkové konstrukce v dnešním srovnání. První dojem z tohoto modelu je ovšem impozantní. V ruce vás příjemně chladí kov. Když telefon natočíte bokem a zjistíte, jak je ve skutečnosti tenký,  nezbude než smeknout nad zručností designerů, kterým se tam podařilo všechny ty součástky vtěsnat.

Moto L6 Moto L6 Moto L6

Displej, baterie a ovládání - Nokia má displej TFT

Nejkvalitnější hlavní displej má Nokia 6060. Jedná se o aktivní TFT s možností zobrazit až 65 000 barev. Kresba je docela jemná a ani s čitelností na přímém slunci mít  velké potíže nebudete. Stylově je vyřešena absence displeje vnějšího. Ten je nahrazen stavovou diodou ve stylu Knight Ridera, která dokáže při příchozím hovoru poblikávat v rytmu zvolené melodie.

Nokia 6101 Nokia 6101 Nokia 6101

Samsung X490 je sice nejlevnější véčko výrobce, nabízí ovšem i vnější displej. Ten je jen monochromatický, ale je typu OLED, což zajišťuje jeho výbornou čitelnost. Displej má inverzní zobrazení – světlý text na černém pozadí. Hlavní displej je barevný, dokáže zobrazit 65 000 barev a je pasivní. To však tolik nevadí, obraz je kvalitní, barvy syté a jas a kontrast dostatečný.

  

Pasivní displej Sony Ericssonu nijak neohromí svým rozlišením ani rozměry. Výrobce někde ušetřit musel, a tak se nezbývá než smířit s hrubou kresbou. Velmi působivý je ovšem vnější oválný černobílý displej, na kterém se standardně zobrazují ručičkové hodiny a zmeškané události.

Sony Ericsson Z300i Sony Ericsson Z300i Sony Ericsson Z300i

Stejným zklamáním pro nás byl i displej u Motoroly L6. Můžete se uklidňovat, že držíte v ruce jen low-end za necelých pět tisíc, ale hrubý displej a slabě graficky zpracované menu, se k tomuhle mobilu zkrátka nehodí. Škoda.

Moto L6 Moto L6 Moto L6

K ovládání nemáme u žádného z telefonů větší výhrady. Všechny modely mají hlavní menu rozvržené v matici ikon. Snad jen Uspořádání složek u Motoroly by možná stálo za revizi, protože každého nenapadne hledat fotoaparát a Java hry ve složce Organizér nebo vlastní fotky mezi Downloads.

 

Motorola L6 

Nokia 6060 

Samsung X490 

Sony Ericsson Z300i 

 

Motorola L6 

Nokia 6060

Samsung X490 

Sony Ericsson Z300i 

Displej

Barevný/ Pasivní

Barevný/ Aktivní

Barevný/ Pasivní

Barevný/ Pasivní

Rozlišení

128 x 160

128 x 160

128 x 160

128 x 128 

Druhý displej

ne

ne

černobílý 

černobílý 

Baterie

Li-Ion / 720

Li-Ion / 760 

Li-Ion / 850

Li-Pol 

Volání/ pohotovost

4h / 12dnů

3h / 12dnů 

4h / 12dnů

4h / 10dnů 

 

Většina telefonů je vybavena baterií Li-ion s kapacitou od 700 do 850 mAh, pouze Sony Ericssonu dodává energii již tradičně baterie typu Li-Pol. Pohotovostní doba se pohybuje mezi 10 až 13 v provozu a doba hovoru okolo 6 hodin. Pouze Nokia má dobu hovoru jen 3 hodiny, což není mnoho.

Telefonování, SMS a MMS - Nokia a Motorola s MP3

Všechny telefony nabízejí vícepoložkový seznam s kapacitou mezi 200 až 1000 záznamy. Pouze Sony Ericsson má telefonní seznam jednopoložkový a to na 250 kontaktů. To by mohl být pro někoho důvod proč si telefon nepořídit, většině uživatelů by to ovšem mohlo stačit.

 

Motorola L6 

Nokia 6060 

Samsung X490 

Sony Ericsson Z300i 

 

Motorola L6 

Nokia 6060 

Samsung X490 

Sony Ericsson Z300i 

Telefonní seznam

ano/1000

ano/300

ano/200

ano/250 

Push-to-Talk

ne

ne

ne

ne 

Paměť na SMS

ano/sdílená

ano

ano/200 

ano/50 

MMS

ano

ano 

ano

ano 

Email

ne

ano 

ne

ne 

 

Paměť na SMS se vám nejrychleji zaplní u Sony Ericssonu, naopak u  Motoroly jste omezeni jen vnitřní pamětí telefonu. S podporou MMS můžete počítat u všech telefonů. Jediný telefon, se kterým si pošlete a stáhnete vaše e-maily, je Nokia 6060. Co se týče vyzvánění, tak nejlepší polyfonii má již tradičně Samsung. Ovšem telefony Motorola a Nokia vás na příchozí hovor upozorní v rytmu vaší oblíbené skladby ve formátu MP3.

Organizační a datové funkce - "modrý zub" u Motoroly

Organizační funkce jako je kalendář jsou již dnes i v této kategorii standardem a výjimku netvoří ani zástupci dnešního srovnání. Synchronizace s počítačem je možná jen u Motoroly a Samsungu a to pomocí datového kabelu.

 

Motorola L6 

Nokia 6060 

Samsung X490 

Sony Ericsson Z300i 

 

Motorola L6 

Nokia 6060 

Samsung X490 

Sony Ericsson Z300i 

Kalendář

ano

ano

ano

ano 

Diktafon

ne

ne

ano/60

ne 

Bluetooth

ano

ne

ne

ne 

Wap/verze

ano/2.0

ano/2.0

ano/2.0

ano/1.2.1 

GPRS

ano/třída 10

ano/třída 6 

ano/třída 10

ano/třída 8

 

Motorola také jako jediná ze srovnávaných telefonů nabízí bezdrátový přenos pomocí Bluetooth. Z dalších datových technologií nabídnou zástupci dnešního srovnání už jen GPRS a WAP.

Zábava, fotoaparát a další funkce - kdo fotí vyhrává

Především v této kategorii se projevují rozdíly mezi zástupci dnešního srovnání. Zatímco všechny telefony véčkové konstrukce téměř žádnou výbavou v této kategorii nedisponují, tak Motorola je na tom o poznání lépe. Umožňuje přehrávání souborů ve formátu MP3, ale vzhledem k malé kapacitě vnitřní paměti a absenci paměťových karet je jako MP3 přehrávač nepoužitelná. Do telefonu se tak vejde jen několik skladeb použitelných jako vyzvánění. Stejná situace se opakuje u modelu Nokia 6060.

 

Motorola L6 

Nokia 6060 

Samsung X490 

Sony Ericsson Z300i 

 

Motorola L6 

Nokia 6060 

Samsung X490 

Sony Ericsson Z300i 

Paměťová karta

ne

ne

ne

ne

Java

ano

ano

ano

ano

MP3 přehrávač

ne

ne

ne

ne

Rádio

ne

ne

ne

ne

Fotoaparát

VGA

ne

ne

ne

 

U Motoroly L6 se našlo místo také pro VGA fotoaparát. Jeho rozlišení již dnes v mobilním světě nikoho neohromí, ale pro potřeby stylového mobilu za pár tisíc určitě postačí. Fotoaparát zvládne jen základní nastavení, čtyřnásobný digitální zoom a úpravu expozice.

Sečteno a podtrženo

Stylové telefony jsou především o vzhledu, a tak je jen na vás, který z dnešních telefonů bude vaším favoritem. Výbavou vede Motorola L6, a to především kvůli přítomnosti vestavěného fotoaparátu. Naopak mnoho funkcí nenajdete u Sony Ericssonu Z300i, u kterého je největším lákadlem zajímavý vzhled a sada kamínků.

Autor:
Nejčtenější

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Další z rubriky

BlackBerry Motion
Velká baterie, zvýšená odolnost a nedobytné fotky. To je nové BlackBerry

Po modelu KEYone tu máme další novodobé BlackBerry z dílen čínského TCL. Nový Motion nemá úplně špičkovou výbavu, předností by ale měla být velká výdrž...  celý článek

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.