Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všechny kódy v bezpečí

aktualizováno 
Program CodeSafe je malá - ale velice užitečná - utilitka pro počítače Psion.

Asi všichni potřebujeme uchovávat některé kódy, přístupová hesla či piny kreditních karet. Pokud je ale takových kódů velké množství, nastává problém, kde je udržovat - tak, aby byly vždy při ruce a přitom dostatečně skryté před zraky nepovolaných osob.
A právě takový problém se rozhodl řešit Huub Linthorst při tvorbě programu CodeSafe. CodeSafe je malá (cca 30 kB) freewarová utilita pro kapesní počítače s operačním systémem EPOC, která umožňuje pohodlně spravovat databáze s různými kódy, hesly, piny a dalšími tajnými informacemi.

V jednoduchosti je krása

Uživatelské rozhraní programu CodeSafe je velice jednoduché, veškerou komunikaci programu s uživatelem zprostředkovávají pouze dialogová okna. Hned po prvním spuštění program požaduje vytvoření databáze pro uchovávání kódů. V jednom dialogu zadáte název databáze, ve druhém tzv. "master key" - tedy heslo, které vám umožní k databázi přistupovat, a podle kterého budou také záznamy v databázi zašifrovány. Ano - o bezpečnost je zde postaráno. Kromě toho, že celá databáze je chráněna jedním heslem, program se také stará o zašifrování údajů v souboru pro případ, že by někdo chtěl databázi rozluštit. A aby nebylo bezpečnostních opatření málo, jednou z vlastností CodeSafe je i sledování času, po který se s otevřenou databází nepracuje - po překročení časového intervalu pak budete muset znovu zadat přístupové heslo k databázi.

Další dialogové okno je použito pro práci s jednotlivými položkami databáze. U každé položky je možné definovat název a popis, název se pak zobrazuje při výběru položek. Kromě standardních funkcí (vytvoření nové a zrušení nepotřebné položky) program nabízí i funkci zobrazení položky s určeným pořadovým číslem a vyhledávání podle názvů položek.

Chcete-li víc

Občas přijde vhod také možnost exportovat celou databázi do textového souboru, odkud ji pak lze - mimo jiné - i vytisknout (přímo z CodeSafe totiž tisknout nelze). V nabídce nástrojů (Tools) se kromě této funkce nachází i volba pro převedení aktuální databáze do nové databáze, možnost změnit přístupový kód k databázi nebo upravit některá nastavení programu CodeSafe.

Možnosti programu CodeSafe však nekončí pouhým spravováním jedné databáze. Naopak - program umožňuje vytvořit a spravovat i několik databází s kódy. Zajímavostí je asociace více přístupových hesel k jediné databázi, přičemž pro každé přístupové heslo jsou dešifrovány a přístupny pouze ty záznamy, které byly při předchozím použití tohoto hesla zadány.

Suma sumárum

CodeSafe v poslední verzi 7.24 představuje poměrně efektivní způsob organizování důležitých hesel, kódů a pinů a společný přístup k těmto údajům pomocí jednoho přístupového hesla. Narozdíl od běžné databáze jsou všechny položky zašifrovány, takže se minimalizuje možnost zneužití tajných informací. Přesto, že se jedná o velmi jednoduchý program, jsou k dispozici i různé doplňkové funkce jako např. export databáze do textového dokumentu. Asi největší výhodou programu ale jeho cena - CodeSafe je totiž freeware.

Hodnocení
+
+ zdarma
+ šifrování databází
+
export do Wordu
-
- malé možnosti nastavení
 
Inovace, nápad, užitné vlastnosti
zpracování - grafika, zvuky, GUI
rychlost a stabilita
dokumentace, nápověda, podpora
poměr Cena/Výkon
 
CELKOVÉ HODNOCENÍ
   
   
Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Najdete na iDNES.cz