Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všechny ceny udělené Asociací GSM pěkně pohromadě

aktualizováno 
Stejně jako v minulých letech zveřejnila také letos Asociace GSM vítěze v oblasti převratných novinek v uplynulém roce. Víme, které služby, mobily a aplikace byly letos oceněny.
Jak jsme vás již včera v krátkosti informovali, již zavedeným ceremoniálem kongresu Asociace GSM v Cannes je udělování cen Asociace. Udělené ceny sice plně nerespektují skutečný vývoj v oblasti mobilních komunikací v uplynulém roce, porota totiž vybírá jen z těch produktů nebo řešení, které jejich firmy nominovaly (a nominace není zdarma), ale přesto je vhodné tyto ceny sledovat. Do závěrečných kol se dostanou jen silní a ambiciózní a oceněné produkty pak rozhodně v následujícím roce nezapadnou. Velmi často je pak také ti konzervativnější následují.

Kategorie Technologické inovace

Nejlepší mobilní telefon, terminál nebo zařízení

Vítězem této kategorie se stal mobilní telefon Sony Ericsson T610 – s dovětkem: „mobilní telefon, který má vše“. Zdůvodnění odborné poroty znělo: „Mobilní telefon Sony Ericsson T610 je skvělý, téměř bezchybný mobilní telefon. Vše na něm funguje. Umožňuje svým uživatelům přístup k aplikací a technologiím, které až doposud nepoužívali – ale nyní budou, protože zkrátka mohou “.

Komentář Mobil.cz:
Sony Ericsson T610 je první mobilní telefon, který podporuje funkci QuickShare.  Stylová T610 obsahuje speciální aplikační tlačítka pro rychlé spouštění funkcí digitálního fotoaparátu, zábavních a wapových funkcí. Uživatelé mohou rychle a snadno odesílat obrázky prostřednictvím obrázkových zpráv s využitím vestavěného digitálního fotoaparátu a velkého barevného displeje. Ten podporuje až šedesát pět tisíc barevných odstínů. Telefon rovněž podporuje snadnou konektivitu se stolními počítači s využitím kabelového USB spojení, bezdrátového Bluetooth i infračerveného spojení.

Další nominované produkty: Handspring Treo600, Motorola A835, Sharp GX20.

Nejlepší řešení sítě či infrastruktury

Vítězem této kategorie se stal produkt Monitor Master User Experience Optimisation Platform britské společnosti Argo Group. Zdůvodnění odborné poroty znělo: „Argogroup představila skutečně užitečnou technologii, která je skutečná, je zde a plně funkční. Je to pěkný příklad společnosti skutečně se snažící se o zlepšení prostředí služeb s přidanou hodnotou pro mobilní operátory“.

Komentář Mobil.cz
Řešení společnosti Argrogroup dovoluje mobilním operátorům vyvíjet a řádně testovat své mobilní služby. Aplikace Monitor Master dokáže testovat stabilitu služeb nejen simulací chování běžných uživatelů, nabízí také rozsáhlé možnosti zátěžových testů bez oholedu na skutečnost, zda se jedná o službu postavenou na bází běžných textových zpráv nebo síťovou hru vytvořenou v programovacím jazyce Java.

Další nominované produkty: MAS Content Delivery System společnosti 4thpass, Fixed Mobile Convergence Solution společnosti Kineto Wireless, Vanu Software Radio Basestation Solution společnosti Vanu.

Kategorie Aplikace a služby

Nejlepší mobilní aplikace nebo služba – firemní trh

Vítězem této kategorie je Vodafone Mobile Connect Card společnosti Vodafone. Zdůvodnění odborné poroty znělo: „Tento produkt změnil pohled na mobilní svět. S jednoduchou instalací, podporou požadavků pokročilých uživatelů i firemních zákazníků i s vynikající technickou podporou může být Vodafome Mobile Connect Card považována za ukázkový produkt.“.

Komentář Mobil.cz:
Mobilní GPRS PC karta Vodafone Mobile Connect Card je jednoduché a přímé řešení pro připojení notebooku k mobilnímu internetu odkudkoli. Součástí dodávaného řešení je také rozsáhlé softwarové řešení zahrnující nejen průvodce připojení k internetu v nejrůznějších zemích, ale také nástroj pro vytváření bezpečných VPN sítí.

Další nominované produkty: Blackberry společnosti Research in Motion, SIMM Service - Unlimited Numbers Single Subscription společnosti Roamware, Public Wireless LAN Roaming Solution společnosti Swisscom Mobile.

Nejlepší mobilní aplikace nebo služba – spotřební trh

Vítězem této kategorie se stal produkt SMART Load filipínské společnosti SMART Communication. Verdikt odborné poroty v tomto případě zněl: „Toto řešení předplaceného systému je velmi, velmi působivé. SMART Communications nejen zvětšuje počet svých zákazníků a snižuje náklady, ale také vytváří nové pracovní příležitosti, vytváří nový segment trhu a rozšiřuje běžné prodejní kanály“.

Komentář Mobil.cz:
Více než devadesát procent všech mobilních uživatelů na Filipínách používá předplacené karty. Služba SMART Load dovoluje prodávat kredit na předplacených kartách všem, kdo mají o toto zájem – lhostejno, zda distributorem kreditu bude žena v domácnosti, student či trafikant. Prodej kreditu se odehrává prostřednictvím běžných textovek, všichni prodejci dostávají za prodané minuty finanční odměnu. Za krátkou dobu se do sytému zaregistrovalo více než dvacet pět tisíc prodejců.

Další nominované produkty v této kategorii: School Connect společnosti Ducont, m-parking společnosti mobilkom Austria, Shazam music identification service společnosti Shazam Entertainment.

Kategorie Marketing a propagace

Nejlepší televizní reklama

Vítězem této kategorie se stala reklama CUBE (kostka) společnost Telecom Personal. Zdůvodnění odborné poroty znělo: „Tato reklama předvedla velmi chytrý a názorný popis mobilního použití – ukazuje cestu použití mobilních technologií s použitím minimem vyřčených slov, je zábavná a tvůrčí“.

Komentář Mobil.cz
Celý děj této reklamy se odehrává uvnitř kostky o délce hrany devět metrů, ve které herci objevují mnoho obrázků ženských obličejů, použitých později jako součást multimediální zprávy MMS, mohou tvořit doprovodnou hudbu s využitím mnoha dlouhohrajících desek, vytvářejí textové zprávy pomocí vlastních těl a hrají s nimi lidský Tetris.

Další nominované produkty: International Roaming Service řeckého operátora Geocell, Orange Obox – Born to play společnosti Partner Communication Company, reklama Pass-it-on na mobilní telefon Sony Ericsson T610.

Nejlepší marketing či reklamní kampaň

Vítězem této kategorie se stala společnost T-Mobile International za provedenou změnu lokální značky VoiceStream na T-Mobile. Zdůvodnění odborné poroty: „T-Mobile International provedl učebnicovou reklamní kampaň, který byla velmi úspěšná“.

Komentář Mobil.cz
T-Mobile nahradil lokální značku VoiceStream za vlastní T-Mobile USA v průběhu let 2002 až 2003.

Další nominovaní: A1 MMS Standard kampaň společnosti mobilkom austria, kampaň The devil makes work operátora Virgine Mobile, Vodafone Live! kampaň operátora Vodafone.

Kategorie Mobily pro lepší svět

Nejpřístupnější mobilní řešení

Vítězem kategorie se stala společnost O2 současně s nadací „Milly´s Fund“ za kampaň nazvanou Teach UR Mum 2 TXT. Verdikt odborné poroty zněl: „Oba zúčastnění pomohli odstranit sociální bariéry – textové služby jsou skvělým prostředkem pro udržení komunikace mezi dítětem a jeho rodiči v náročných situacích. Komunikace prostřednictvím textových zpráv totiž často umožňuje oběma stranám bezpečně probírat nejrůznější témata“.

Komentář Mobil.cz:
Tato kampaň je výsledkem spojení mezi O2 a registrovanou charitativní organizací Milly´s Fund, která byla založena jako připomínka vraždy dospívající Milly Dowlerové. Její rodiče, Bob a Sally Dowlerovi, chtěli využít  nevtíravého způsobu pro jejich vzájemnou komunikaci s Millyinou sestrou Gemmou, která utrpěla po smrti své sestry psychické trauma. Textovky se v tomto případě ukázaly být skvělým terapeutickým nástrojem.

Další nominovaní: Apollo společnosti Brand Communications, mDUBAI společnosti DUCONT, Adondo Community Phone společnosti Psitek.

Nejlepší mobilní řešení pro nouzové situace

Vítězem této kategorie se stalo řešení Uganda Health Information Network společnosti WideRay Corporation. Verdikt poroty zní: „WideRay představil skutečně inovativní použití GSM technologie. Společnost poskytuje zásadní řešení v problémovém prostředí zajišťující potřebnou zdravotní péči.“.

Komentář Mobil.cz: 
Platforma vytvořená společností WideRay poskytuje architekturu pro cenově efektivní zajištění koordinace dodávek zdravotní a humanitární pomoci v Ugandě. Speciální servisní komunikační kanály jsou provozovány v rámci existujících GSM sítích.

Dalšími nominovanými byly: služba S. O. S. společnosti Omnitel, SARS Contact Tracking společnosti StarHub Pte, Nouzový komunikační systém pro zemětřesení společnosti Turkcell.

Nejlepší mobilní řešení pro speciální potřeby

Vítězem této kategorie se stalo řešení Alva MPO společnost ALVA. Zdůvodnění odborné poroty: „ALVA použila spoustu invencí v systému MPO 5500 a úspěšně tak přiblížila potenciál a výhody mobilní komunikace v sítích GSM pro skupinu důležitých uživatelů“.

Komentář Mobil.cz: 
Řešení Alva MPO 5500 není ničím jiným než doplněk pro mobilní telefony obsahující displej zobrazující hmatové písmo pro nevidomé (s celkem dvaceti zobrazitelnými písmeny), osmibodovou hmatovou klávesnici a hlasový syntetizátor.

Dalšími nominovanými službami byly: C-Service společnosti On-Cue, owasys22c společnosti Owasys Advanced Wireless Devices,  Mobile Senior and Mobile Accessibility společností Code Factory a SVOX.
Nejčtenější

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Další z rubriky

Nahradí otisky prstů skener obličeje?
Měla to být největší inovace roku, ale nezvládl ji ani Apple

Dlouhé měsíce se o ní mluvilo, měl ji mít Samsung S8, pak to měla být klíčová vlastnost nového iPhonu. Jestliže výrobci už umí displeje zahnout a roztáhnout...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.