Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volání z auta bude jednodušší. Operátoři posilují vysílače u dálnic

aktualizováno 
Operátor T-Mobile se rozhodl reagovat na stížnosti zákazníků ohledně nestability hovorů v automobilech a na nejfrekventovanějších českých komunikacích zvýší kvalitu signálu. Vloni udělal to samé Vodafone, O2 zlepšuje pokrytí na komunikacích pravidelně. Volání z automobilů tak bude nyní jednodušší.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: AP

Operátor T-Mobile zlepší pokrytí podél nejdůležitějších komunikací, především pak na dálnicích D1, D2, D5 a D11 a také na většině rychlostních silnic. Celkově by se posílení mělo týkat více než stovky vysílačů v blízkosti důležitých komunikací.

Změny proběhnou především formou úpravy anténních parametrů vysílačů, zvýšením jejich výkonu a v některých případech i přidáním nových antén. Mělo by také dojít k optimalizaci parametrů, týkajících se předávání hovorů mezi buňkami. To bývá častý důvod výpadku telefonního hovoru během jízdy.

"Nastavení sítě měníme průběžně za provozu. Naši zákazníci jej pocítí v plynulejších hovorech ve vozech zejména v oblastech, kde z nejrůznějších důvodů, například kvůli ochraně přírody, nemůžeme postavit další základnové stanice," říká Slavomír Kadidlo, manažer kvality sítě společnosti T-Mobile.

Kvalitu zlepšují také ostatní operátoři

Operátor O2 se o pokrytí a kvalitu signálu se zaměřením na hlavní silniční tahy stará průběžně. Pro optimalizaci sítě na dálnicích, rychlostních komunikacích a dalších silnicích I. třídy provádí zaměstnanci operátora minimálně jednou ročně měření ve dvou měřících vozech. V průměru uskuteční více než pět tisíc testovacích hovorů a najedou přes 18 tisíc kilometrů.
 
Zaměřují se hlavně na vysokou spolehlivost předávání hovorů mezi jednotlivými buňkami mobilní sítě. Pozornost věnují také společnému fungování sítí 2G a 3G. S nárůstem pokrytí 3G se totiž signál této sítě objevil i na dálnicích a silnicích, zejména tam, kde míjí či procházejí skrz města a větší obce.

K vylepšení pokrytí u O2 v letošním roce došlo (či dojde do konce roku) na dálnici D1 a D8, rychlostní silnici R10, Pražském okruhu (R1) a silnicích I. třídy č. 7, 35 a 38.

Svou síť kolem dálnic posílil nedávno také operátor Vodafone. "Na konci minulého roku jsme výrazně posílili kapacitu na všech dálničních tazích, aby byla dostatečná i pro případ nečekaných událostí, během nichž se tvoří kolony," řekl Miroslav Čepický, tiskový mluvčí operátora.

Čím lepší vozidlo, tím horší signál

Zatímco mobilní telefony se zmenšily, zbavily se vnějších antén a díky hustějšímu pokrytí dokážou pracovat s podstatně menším vysílacím výkonem, vývoj automobilů jde přesně opačným směrem. Jejich karoserie jsou masivnější a výrobci navíc často používají speciální vyhřívaná pokovená termoskla nebo fólie, které slouží k tepelné izolaci klimatizovaných vozů.

Automobil tak funguje stejně jako Faradayova klec, kdy elektromagnetické záření (kam patří i mobilních sítě) proniká dovnitř omezeně a většina je svedena po plášti karoserie. U vozů nižší střední třídy typu Škoda Octavia tak činí útlum uvnitř automobilu zhruba 20 dB, což odpovídá snížení síly signálu o přibližně 30 procent. Dražší vozidla vybavená termoskly pak "tlumí" dokonce o 40 dB, čímž se příjem zhorší až o 60 procent.

Autor:Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Toto jsou tajné tarify operátorů. Pro děti je i tarif zdarma

Ilustrační snímek

Operátoři se dlouhodobě snaží o zjednodušení tarifní nabídky, a to třeba i vyřazením starších či zákazníky méně...

Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

S rodinnými tarify ušetříte i 19 tisíc ročně. Ale je potřeba počítat

Ilustrační snímek

Tarif pro rodinu byl dlouhou dobu výsadou pouze Vodafonu. O2 představilo rodinný balíček až loni v dubnu a T-Mobile až...Najdete na iDNES.cz