Satelitní telefony na výstavě CommunicAsia

Satelitní telefony umožňují volat všude tam, kde není k dispozici signál GSM. | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Volání do nebes. Co dnes umí satelitní telefonie

  • 5
V Evropě je signál mobilu skoro všude. Přesto existuje množství míst po světě, kde je mobilní telefon k ničemu. Pak na řadu přicházejí satelitní telefony, které umožní zavolat si prakticky odkudkoli.

V Česku známe v podstatě jen dva satelitní operátory, Iridium a Inmarsat. Prvně jmenovaný operátor prožil před nedávnem své znovuzrození, a nyní podle všeho nabírá dech. V zastavěných oblastech samozřejmě satelitní telefonie za běžnými mobilními telefony jednoznačně zaostává – telefony jsou méně vybavené, větší, a samotné telefonování je výrazně dražší. Zavoláte si s nimi ovšem téměř všude. V současnosti se operátoři navíc snaží stále více soustředit i na datové služby.

Za pohodlnější telefonování

Satelitní telefony využívají dva typy komunikačních družic. Systém Iridium vsadil na nízkoorbitální družice létající ve výšce 640 až 1 120 km, přičemž Zemi oběhnou za 70 až 100 minut. Naopak Inmarsat využívá geostacionární družice, tedy takové, jejichž doba oběhu země je přibližně 24 hodin. Při pohledu ze zemského povrchu tak jakoby stojí na místě. Rozdílným technologiím se musí samozřejmě přizpůsobit i telefony.

Satelitní telefony na výstavě CommunicAsia

Přístroje pro Iridium mohou mít relativně malou anténu, a dají se bez problémů používat i při pohybu. Družice totiž samy putují po obloze. Občas tak dochází ke kolísání signálu, a telefony mohou mít občas problémy se signálem například mezi budovami či pod vysokými štíty hor. Telefon Inmarsat musí mít anténu namířenou přímo na satelit. Jeho antény jsou o něco větší, ale stabilita signálu je vyšší.

Největším problémem je ale udržet zaměření na satelitu při pohybu. Jak jsme se ale mohli přesvědčit na veletrhu CommunicAsia v Singapuru, právě na to se v současnosti soustředí velká pozornost výrobců. Řešení nabízejí například terminály firmy Eversat, které zařídí otáčení antény při pohybu tak, aby nedošlo k přerušení spojení. Menší varianta LightAway 35 je vůbec nejmenším terminálem svého druhu, a vzhledem k rozměrům ji klidně lze využít i k montáži na běžné osobní auto.

Satelitní telefony na výstavě CommunicAsiaSatelitní telefony na výstavě CommunicAsia

Komplet váží celkem 23 kg, přičemž zabalený přesně odpovídá rozměrům palubního zavazadla. Můžete ho tak klidně vzít s sebou na cesty. Po nastartování by měl být schopen během minuty automaticky lokalizovat minimálně čtyři družice. Anténa má průměr 80 cm. Do náročnějších podmínek se pak hodí o něco větší LightAway 200, které má stejně velkou anténu, ale silnější zesilovač a odolá i větším teplotním výkyvům. Vzhledem k rozměrům se už ale hodí spíše na dodávky či větší auta. Oba komplety jsou vybaveny Ethernet rozhraním a mohou spolupracovat s řadou typů modemů, takže se hodí pro přenos hlasu, faxu, ale i dat. Model LightAway 200 nabídne dokonce dostatečnou kapacitu pro přenos HD obrazu.

Zprávy v přímém přenosu

Kromě obchodníků, cestujících po odlehlých státech světa, a námořníků, jsou častými uživateli satelitních telefonů i novináři. I z českých televizí dobře známe živé zpravodajství například z oblastí válečných konfliktů, kdy reportéři vstupují přímo do vysílání prostřednictvím satelitního telefonu. V poslední době stále častěji i videotelefonu. A právě proto se pozornost satelitních operátorů soustřední nejen na přenos hlasu, ale také obrazu. Jedním z velkých hitů byla proto letos v Singapuru vylepšená služba BGAN X-Stream, za kterou stojí Inmarsat.

Satelitní telefony na výstavě CommunicAsia

Ta umožňuje s relativně malým a jednoduchým vybavením skládajícím se z kamery a satelitního kompletu přímo z místa přenášet živé video. Přitom je garantována rychlost uploadu (odesílání) v rozmezí 384 Kb/s až 450 Kb/s. To je naprosto dostatečné pro kvalitní televizní obraz. Systém BGAN samozřejmě nabízí také přenos hlasu, pomocí satelitních terminálů. Po posledním rozšíření by měly být služby BGAN dostupné na celém světě.

Malý, odolný, satelitní

Jak mobilní může být také satelitní telefon, předvádí nový přístroj Iridium 9555, jeden z nejmenších satelitních telefonů na světě. Novinka má rozměry 143 x 55 x 30 mm, což zase není o tolik víc, než některé současné mobilní telefony. Pravda, váha 266 gramů už zase tak obvyklá není. Oproti ostatním satelitním přístrojům zaujme Iridium 9555 především příjemně malou anténkou. Největším trumfem tohoto přístroje je ale odolnost. Nerozhodí ho prach, voda, ani pády z výšky, stejně jako výkyvy teplot.

Satelitní telefony na výstavě CommunicAsiaSatelitní telefony na výstavě CommunicAsia

Ve zbytku už ale na mobilní telefony GSM přece jen nemá. Sice zvládne datové přenosy, ale na rychlosti srovnatelné s EDGE můžeme klidně zapomenout. Ani 100 záznamů v telefonním seznamu už nikoho neohromí. I když, vzhledem k cenám za volání asi bude tohle množství čísel stačit. Telefon podporuje i SMS zprávy, a nechybí mu ani hlasitý odposlech či třeba mini USB port sloužící pro nabíjení i spojení s počítačem.